Yurt dışında burslu eğitim almak uluslararası öğrenciler açısından önemli bir avantaj sağlıyor. Farklı bir ülkede yaşamak ve yeni bir hayata başlamak öğrenciler için maddi anlamda zorlayıcı olabiliyor. Özellikle Amerika, İngiltere, Kanada gibi ülkelerde eğitim masraflarının son derece yüksek olduğu biliniyor. Buna yaşam maliyetleri de eklenince öğrenciler maddi yükün altından kalkmakta zorlanabiliyor. Avrupa ülkelerinin pek çoğu sağladıkları ücretsiz eğitim olanaklarıyla öğrenciler için tercih sebebi olabiliyor. Ancak; bu noktada da harç ücretleri ve yaşam maliyetleri göz ardı edilemiyor. Bu nedenle, öğrenciler yurt dışında üniversite eğitimine başlarken ilk olarak burs olanaklarını araştırıyorlar. Yurtdışında burslu okuyabilmek, öğrencilere pek çok açıdan avantaj sağlıyor.

Burs seçenekleri başvurulacak ülkeye göre değişiklik gösterebiliyor. Öğrenciler uluslararası burslardan yararlanabilecekleri gibi, hükümetlerin ya da üniversitelerin verdiği burslardan da faydalanabiliyor. Peki; yurt dışında eğitim alacaklar için en iyi burs seçenekleri neler?

Yurt Dışında Burslu Eğitim: Fulbright Bursu

Fulbright Programı, Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim alacak öğrencilerin yararlanabileceği bir burs programı olarak biliniyor. Dünyanın en prestijli burslarından biri olarak görülüyor. Fulbright Bursu’ndan yararlanabilmek için öğrencilerinin akademik başarıları ve dil yeterlilikleri dikkate alınıyor. Burstan yaralanabilmek için herhangi bir yaş sınırı bulunmuyor. Fulbright Bursu daha çok yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yönelik olarak veriliyor. Fulbright Programı kapsamında yararlanılabilecek altı farklı burs türü bulunuyor. Bu burslar şöyle sıralanabiliyor;

  • Öğrenci Programı Bursu
  • Meslek Yüksekokulu Öğrenim Bursu
  • Doktora Tezi Araştırma Bursu
  • Doktora Sonrası Araştırma Bursu
  • Yabancı Dil Öğretim Asistanlığı Bursu
  • Hubert H. Humphrey Programı

Yurt Dışında Burslu Eğitim: Chevening Bursu

Chevening Bursu, İngiltere’de eğitim alacaklar için yararlanılabilecek en prestijli burs olarak biliniyor. Birleşik Krallık Hükümeti Dış İşleri Bakanlığı tarafından sağlanan burstan yüksek lisans öğrencileri faydalanabiliyor. Bursu alabilmek için en önemli koşullardan biri dil yeterliliği oluyor. Aynı zamanda adayların bir lisans programını tamamlamış olmaları gerekiyor. Seçilen alanda sahip olunan iş tecrübesi de dikkate alınan konulardan biri oluyor. Burs, öğrencilerin 1 yıllık eğitim masraflarının tamamını karşılıyor. Aynı zamanda yaşam ve barınma masrafları konusunda da destek sağlıyor.

Hollanda Bursu

Yurt dışında burslu okumak için tercih edilebilecek ülkelerden biri Hollanda oluyor. Hollanda Bursu, dünyanın en prestijli bursları arasında sıralanan bir diğer burs seçeneği olarak karşımıza çıkıyor. Burs hem lisans hem de yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencileri kapsıyor. Burstan, Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden Hollanda’ya gelecek uluslararası öğrenciler faydalanabiliyor. Burs, Hollanda Eğitim Kültür ve Bilim Bakanlığı ile anlaşmalı üniversitelerin ortaklığında veriliyor. Burs 1 yıl süreyle veriliyor. Öğrenciler burstan yalnızca bir kez yararlanabiliyor.

Eiffel Mükemmellik Bursu

Yurt dışında burslu eğitim almak isteyenlerin tercih edebileceği bir diğer ülke Fransa oluyor. Fransa’da eğitim almak isteyen öğrenciler Fransız Hükümeti tarafından verilen Eiffel Mükemmellik Bursu’na başvurabiliyor. Fransa’da devlet üniversiteleri ücretsiz eğitim veriyor. Ancak; Avrupa Birliği dışından gelen öğrencilerin belirli bir harç ücreti ödemeleri gerekiyor. Eiffel Mükemmellik Bursu, öğrencilerin yaşam maliyetlerini, ulaşım ve sağlık giderlerini karşılamayı amaçlıyor. Burs kapsamında öğrenciler 12 ile 36 ay arasında destek alabiliyor. Burs daha çok STEM alanına yönelik olarak veriliyor.

İsviçre Hükümeti Mükemmellik Bursu

İsviçre Hükümeti Mükemmellik Bursu, İsviçre’de eğitim alacak yüksek lisans ve doktora öğrencilerini kapsıyor. Burs öğrencilerinin eğitim masraflarını karşılamanın yanı sıra; araştırmalarına da destek olmayı amaçlıyor.

Yurt dışında burslu eğitim ve burs seçenekleri hakkında daha detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Yurt dışı eğitim hakkında daha fazla içeriğe ulaşmak için aba Eğitim YouTube kanalına abone olabilirsiniz.