fbpx
Ana sayfa » Yurtdışı Eğitim Bursları » Fulbright Bursu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fulbright Bursu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fulbright Bursu nedir? Fulbright bursuna kimler başvurabilir? Başvuru şartları nelerdir? Öğrencilerin en fazla merak ettiği konular arasında iyi ve kaliteli…

25 Mart 2021

aba-egitim-fulbright-bursu-hakkinda-bilmeniz-gerekenler

Fulbright Bursu nedir? Fulbright bursuna kimler başvurabilir? Başvuru şartları nelerdir? Öğrencilerin en fazla merak ettiği konular arasında iyi ve kaliteli burs olanakları yer alıyor. Bu bursların en farklı ve prestijli olanı ise Fulbright Bursu… Fulbright, özellikle Türk öğrenciler için büyük avantajlar sağlıyor. Dünyanın en prestijli devlet burslarının başında gelmesinin yanı sıra iyi bir network de sağlıyor. Fulbright Bursu’nun en önemli ve güzel yanlarından biri; Türk üniversitelerinin tamamına eşit destek veriyor olması…

Fulbright Bursu Nedir?

Fulbright Bursu’nun tarihçesi, II. Dünya Savaşı dönemine kadar uzanıyor. Savaş sonrasında Amerika’nın kendi içinde kültürel çalışmaları daha iyi hale getirmeyi amaçlamasıyla ortaya çıkıyor. Ancak zaman içinde uluslararası öğrencilere de sunulan bir burs haline geliyor. Bu burs ile birçok Amerikalı öğrenci, akademisyen ve araştırmacı dünyanın farklı ülkelerine gidebiliyor. Dünyanın birçok ülkesinden öğrenci akademisyen ve araştırmacı da Amerika’daki üniversitelere okumak ve çalışmak için gidebiliyor. Elbette bu noktada; yapılan tüm çalışmaların maliyetleri ve eğitim giderleri Fulbright Bursu ile karşılanabiliyor.

Fulbright Bursu’nun uluslararası öğrencilere sunulduğu süreç içinde Türkiye ile Amerika arasında bir anlaşma imzalanıyor. 1949 yılında imzalanmış olan bu anlaşma gereği Türkiye’ye gelecek olan öğrencilere yardım ve destek sunuluyor. Aynı şekilde Türkiye’den Amerika’ya giden öğrenciler de eğitim ve çalışmaları ile ilgili destekleniyor. Burada asıl amaç, gerçekten değer oluşturabilecek olan akademik çalışmaların ve kültürel değişimin sağlanması olarak biliniyor.

Fulbright Bursu Kimlere Veriliyor ve Neyi Amaçlıyor?

Fulbright Bursu genel olarak master ve doktora öğrencilerine veriliyor. Burs yalnızca Amerika Birleşik Devletleri tarafından değil, aynı zamanda Türk Devleti tarafından da oluşturuluyor. Bu bursun gerçekten çalışmalarıyla fark yaratabilecek doğru insanları desteklemesi isteniyor. Seçim ise değer oluşturulabilecek potansiyele sahip öğrenciler ve araştırmalar değerlendirilerek yapılıyor. Süreç içinde 4 binden fazla kişinin burstan yararlanarak bu exchange programı içinde yer aldığı biliniyor.

Genel olarak Fulbright Bursları, bütün bir master ya da doktora programını kapsıyor. Ama sadece bir yılı kapsayan Fulbright destekleri de var. Öğrenciler yaklaşık 35 bin Dolarlık bir burs ile çalışmalarının belli bir noktasında Amerika’ya gidebiliyor. Amerika’daki bir üniversitede çalışmalarına devam etmeyi tercih edebiliyor. Bu süreç içinde de öğrencilerin sağlık sigortası ve yol ve yaşam masrafları karşılanıyor.

Fulbright Bursu Almak İçin Hangi Koşulları Sağlamak Gerekiyor?

Peki, Fulbright Burs başvurusu için hangi koşulları sağlıyor olmak gerekiyor. Başvuru nasıl yapılıyor? Başvuru sürecinde nelere ihtiyaç duyuluyor? Fulbright Bursu’na Türkiye’den başvuruluyor olması halinde Türk vatandaşı olmak gerekiyor. Green Card sahipleri ve Amerikan vatandaşları Türkiye’den Fulbright Burs başvurusu yapamıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde tıp, veteriner hekimlik, hemşirelik, hukuk gibi alanların başvuru koşulları farklılık gösteriyor. 4 yıllık lisans eğitiminin ardından bu bölümlere başvuru yapılabiliyor. Bu bölümler profesyonel çalışma alanı olarak değerlendiriliyorlar. Bu nedenle Fulbright, bu bölümlere başvuru kabul etmiyor. Bununla birlikte; mühendislik, sosyal bilimler, sanat gibi alanlar burs kapsamında değerlendiriliyor. Hatta önemli imkanlardan ve avantajlardan yararlanarak burs alma imkanı elde edebiliyorlar. Bu burstan yararlanarak belli üniversitelere yerleşme imkanı bulabiliyorlar.

Fulbright Burs başvurusu için en önemli konulardan bir tanesi dil seviyesi… İngilizce düzeyinin çok iyi olması bekleniyor. Elbette bunu kanıtlayabilmek için TOEFL sınavının alınması gerekiyor. TOEFL için elde edilmesi gereken minimum skor ise 80 olarak biliniyor. Elbette bir diğer önemli konu ise akademik başarı…

Öğrencinin akademik başarısının da tıpkı dil düzeyi gibi çok iyi olması isteniyor. Minimum akademik ortalamanın 100’lük sistemde 80 olması bekleniyor. Bursun veriliş amacı göz önüne alındığında başarı oranı yüksek öğrencileri hedeflediği zaten görülüyor. Çünkü veriliş amacının akademik çalışmalar olduğu biliniyor. Bu anlamda burstan faydalanacak öğrencinin belirli bir seviyenin üzerinde olması isteniyor. Bu yüzden not ortalaması ne kadar yüksek olursa öğrencinin burs alabilme şansı o kadar artıyor. Elbette referanslar da başvuru sürecini olumlu yönde etkiliyor.

Fulbright Bursları ile ilgili en önemli avantajlardan bir tanesi yaş sınırının olmaması. Bununla birlikte; öğrenci son 3 yıllık süreçte başka bir burs aldıysa Fulbright Bursu alamıyor. 3 yıllık sürenin dolmasını beklemesi gerekiyor. Bu nedenle öğrencilerin üniversite ve burs başvuru süreçlerini dikkatli ve stratejik olarak yönetmeleri önem taşıyor. Böylece iyi üniversitelerden kabul alabilmek ve prestijli burslardan yararlanabilmek mümkün oluyor.

Fulbright Burs Türleri

Fulbright Burs Türleri incelendiğinde, 6 farklı burs türü olduğu görülüyor. Bu burs türlerini şöyle sıralamak mümkün;

  • Doktora Tezi Araştırma Bursu
  • Öğrenci Programı Bursu
  • Meslek Yüksekokulu Öğrenim Bursu
  • Yabancı Dil Öğretim Asistanlığı Bursu
  • Hubert H. Humphrey Programı
  • Doktora Sonrası Araştırma Bursu

Fulbright Burs Türleri arasında ilki ve en önemlisi Doktora Tezi Araştırma Bursu olarak biliniyor. Burs bir akademik yılı yani 9 aylık bir süreyi kapsıyor. Öğrencilerin yol, yaşam ve eğitim masrafları ve sağlık sigortaları karşılanıyor. Burs başvuruları ise Eylül ayı içerisinde gerçekleştiriliyor.

Öğrenci Programı Bursu ise son sınıfta veya lisans eğitiminin son döneminde başvurulan bir burs türü… Bu burs Prof. Dr. Aziz Sancar tarafından da destekleniyor. Öğrenci başvurulan dönem içinde destekleniyor. Burs başvuruları ise Nisan ayında yapılıyor.

Üçüncü burs türü olan Meslek Yüksekokulu Öğrenim Bursu ise bir yıllık bir süreyi kapsıyor. Adından da anlaşılacağı gibi meslek yüksekokullarında okuyan öğrencilere yönelik olarak veriliyor. Burs kapsamında öğrencinin okul ve yaşam masrafları, sağlık sigortası karşılanıyor. Ek olarak burs; kültürel faaliyetleri ve gidiş-dönüş uçak bileti ücretini de kapsıyor. Burs başvuruları ise Aralık ayında yapılabiliyor.

Yabancı Dil Öğretim Asistanlığı bursu ise İngilizce eğitimi alanında çalışma yapan öğrencileri ve araştırmacıları kapsıyor. Burs süresi bir akademik yılı kapsıyor. Burs, öğrencilerin dil seviyelerini geliştirmelerini amaçlıyor. Her yıl Eylül ayında başvuru yapılabiliyor.

Kariyerinizin belli bir noktasına gelen ve belli bir pozisyonda çalışanlar için ise farklı bir burs türü bulunuyor.  Kariyer sürecini daha iyi değerlendirmek ve iyileştirmek isteyenler Hubert H. Humphrey Programı kapsamında değerlendiriliyor. Burs bir yıllık süreci kapsıyor başvurular ise her yıl Temmuz ayında yapılabiliyor.

Altıncı Fulbright Bursu ise akademisyenler ve araştırmacılara yönelik olarak veriliyor. Doktora Sonrası Araştırma Bursu olarak adlandırılan program en avantajlı Fulbright Burs Türleri arasında yer alıyor. Burs farklı alanlarda çalışma yürüten akademisyen ve araştırmacıların desteklenmesini amaçlıyor. Burs başvuruları her yıl ekim ayında gerçekleştirilebiliyor.

Fulbright Bursu Hangi Avantajları Sağlıyor?

Fulbright Bursu gerçekten çok iyi seçimler yapıyor ve doğru öğrencileri ve araştırmacıları destekliyor. Burstan yararlanan öğrenciler ve araştırmacılar önemli projelere imza atabiliyor ve gerçek anlamda fark yaratabiliyorlar. Fulbright, öğrencilere ve araştırmacılara değer üretebilmeleri için bir fırsat sunuyor. Fulbright Bursu, yalnızca maddi destek sağlamıyor. Aynı zamanda önemli bir network ve prestij de sağlıyor. Bu sayede, daha sonraki akademik çalışmalarda ve iş dünyasında bambaşka bir konumda değerlendirme olanağı veriyor.

Fulbright Bursu ve burs türleri hakkında detaylı bilgi için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Yurt dışı eğitim ve burs olanakları hakkında daha fazla içerik için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

12 + 14 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest