fbpx
Ana sayfa » Yurtdışı Eğitim Bursları » Yurt Dışında Burslu Okumak: Dünyanın En Prestijli 5 Devlet Bursu

Yurt Dışında Burslu Okumak: Dünyanın En Prestijli 5 Devlet Bursu

Yurt dışında burslu okumak mümkün mü? Yurt dışı eğitim söz konusu olduğunda öğrencilerin akıllarını kurcalayan en önemli konulardan bir tanesi…

25 Mart 2021

aba-egitim-yurt-disinda-burslu-okumak-dunyanin-en-prestijli-5-devlet-bursu

Yurt dışında burslu okumak mümkün mü? Yurt dışı eğitim söz konusu olduğunda öğrencilerin akıllarını kurcalayan en önemli konulardan bir tanesi burslar… Üniversite ücretleri göz önüne alındığında pek çok öğrencinin bursa ihtiyaç duyduğu biliniyor. Öğrenciler eğitim ve yaşam masrafları için destek almak istiyor. Elbette pek çok ülke üniversite ve kurum öğrencilerin bu talebine karşılık veriyor. Peki; yurt dışı eğitim için en iyi burs imkanları hangileri? Kimler bu burslardan yararlanabiliyor? Bursların özellikleri ve avantajları neler?

Günümüzde pek çok öğrenci; özellikle Amerika, İngiltere, Kanada, Avustralya ya da Avrupa’da eğitim almak istiyor. Öğrenciler özellikle bu ülkelerde okurken alabilecekleri burs oranlarını gerçekten merak ediyor. Elbette; yurt dışında burslu okumak ve kendi eğitim ve yaşam masraflarını karşılayabilmek istiyorlar. Dünyanın pek çok yerinde üniversite eğitimi sırasında alınabilecek burs imkanları bulunuyor. Yüksek lisans ve doktora öğrencileri daha fazla burs imkanına daha kolay ulaşabiliyor. Üniversiteler özellikle araştırma aşamasında öğrencileri desteklemeyi tercih ediyor. Lisans öğrencilerinin ise burs alması lisansüstü öğrencilere nazaran daha zor ve sınırlı olabiliyor.

Bursların asıl önemli olan tarafı ise kendi içinde belli bir prestije sahip olması… Çünkü; öğrencinin aldığı burs hayatının ilerleyen dönemlerini ve iş hayatındaki pozisyonunu ciddi anlamda etkiliyor. Öğrencinin özgeçmişini güçlendirebiliyor. Bu nedenle; prestijli bir burs almak öğrenciler açısından oldukça önem taşıyor. Kariyer sürecinde öğrencilere pek çok kapıyı açabiliyor ve avantaj sağlayabiliyor. Peki; dünyanın en prestijli 5 devlet bursu hangileri? Bu burslar hangi özellikleri taşıyor, öğrenciler hangi koşullarda bu burslardan yararlanabiliyor. Dünyanın en prestijli 5 devlet bursunu birlikte inceleyelim…

Fulbright Bursu

Dünyanın en prestijli ve en kıymetli devlet bursu hiç şüphesiz ki; Fulbright BursuFulbright Bursu, Amerika Birleşik Devletleri’nin devlet bursu olarak sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılabilecek bir burs… Özellikle yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yönelik olarak veriliyor. Dünyada 155 ülkeden öğrenci kabul ediyor. Her sene yaklaşık olarak 4 bin öğrenci Fulbright Bursu’ndan faydalandırıyor. Özellikle yüksek lisansta 2 yıl boyunca bu imkandan yararlanılabiliyor. Doktora programında ise ilk yıl yararlanılabiliyor. Daha sonra ise öğrenciler üniversite ile yapmış oldukları bağlantı seviyesinde alacakları burslarla destekleniyor.

Burstan yararlanabilmek için bazı koşulları sağlamak gerekiyor. Bunlardan biri elbette akademik başarı, diğeri ise dil yeterliliği olarak biliniyor. Bursu alacak öğrencinin belli bir seviyenin üzerinde olması isteniyor. Bu nedenle istenen minimum not ortalamasını ve minimum TOEFL skorunu tutturması bekleniyor.

Yurt Dışında Burslu Okumak: Chevening Bursu

Gelelim yurt dışında burslu okumak isteyen öğrencilerin yararlanabileceği dünyanın en prestijli ikinci devlet bursuna… Chevening Scholarship veya Chevening Bursu İngiltere’de eğitim almak isteyen öğrenciler için verilen bir burs… Chevening Bursu da tıpkı Fulbright Bursu gibi,  lisansüstü eğitim için veriliyor. Bu bursun en önemli farkı, bursu alacak olan lisansüstü öğrencilerin liderlik kapasitelerinin dikkate alınıyor olması… Bu burs kapsamında yalnızca eğitim masrafları karşılanmıyor. Öğrencilerin, her türlü yol masrafı, yaşam masrafları ve hatta sigortaları bile karşılanıyor. Aynı şekilde vize işlemleri için de ödeme yapılıyor. Burs başvuruları her yıl Ağustos-Kasım ayları içinde yapılıyor. Bu süreç içinde de doğru bir başvuru yapıldığında gerçekten değerlendiriliyor.

Endeavour Bursu

Amerika ve İngiltere’den sonra öğrencilerin en fazla tercih ettiği ülke ise Avustralya… Endeavour Bursu Avustralya tarafından yurt dışında burslu okumak isteyen öğrencilere sağlanan bir burs olarak biliniyor. Pek çok öğrencinin tercih ettiği burslar arasında yer alıyor. Bursun en önemli özelliklerinden biri, diğer burslara nazaran daha yüksek oranda burs imkanı sağlaması… Ek olarak; sadece yüksek lisans değil, doktora öğrencilerini de daha uzun süre destekliyor olması… Bu nedenle lisansüstü eğitim söz konusu olduğunda pek çok öğrenci Endeavour Bursu almak istiyor.

Avustralya’da bu bursa bir üniversiteye kabul edildikten sonra başvurulabiliyor. Bu burs sayesinde öğrencilerin tüm eğitim hayatı, ve yaşam masrafları karşılanıyor. İş hayatına geçiş sürecinde de çok önemli avantajlar sunuyor.

Yurt Dışında Burslu Okumak: İsviçre Hükümeti Mükemmellik Bursları

Gelelim dünyanın en prestijli dördüncü devlet bursuna… Dünyada en fazla tercih edilen dördüncü devlet bursu İsviçre Hükümetine ait… Bu burs türü, “Swiss Government Excellence Scholarship” ya da “İsviçre Hükümeti Mükemmellik Bursları” şeklinde adlandırılıyor. Bu burs yurt dışında burslu okumak isteyen yüksek lisans ve doktora öğrencilerine veriliyor.  Öğrenciler İsviçre Hükümeti Mükemmellik Bursları ile İsviçre’deki üniversitelerde okuma ve hatta araştırma yapma imkânı buluyor.

Bu bursun en önemli avantajlarından bir tanesi, doktora sonrası çalışmaları karşılama imkanı sunuyor olması… İsviçre, 180 ülkeden gelen öğrencileri kabul ediyor ve olabildiğince sistem içinde yer almalarını istiyor. Mezuniyetlerinin ardından ise bu burs aracılığıyla ülkede çalışma imkanı sunuyor. İsviçre Hükümeti Mükemmellik Bursları için başvurular Eylül – Aralık ayları arasında yapılabiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise, İsviçre’deki önemli üniversitelerden kabul alabilmek… Ardından kabul alınan alanda o üniversitelerin yapmış oldukları çalışmalara benzer projeler ortaya koyabilmek ve yönetebilmek.

Eiffel Mükemmellik Bursu

Yurt dışında burslu okumak isteyen öğrenciler için beşinci prestijli devlet bursu ise Fransa Hükümetine ait… Eiffel Scholarship ya da Eiffel Mükemmellik Bursu olarak adlandırılıyor. Fransız Hükümeti’nin sağladığı bu bursun yalnızca Fransız üniversitelerinde geçerli olduğu biliniyor. Bu bursun en önemli özelliklerinden bir tanesi, daha çok STEM alanındaki bölümleri kapsıyor olması. Özellikle Mühendislik veya Yaşam Bilimleri gibi alanlara yönelik olarak veriliyor.

Tıpkı, diğer burslar gibi Eiffel Mükemmellik Bursu da öğrencilerin tüm eğitim ve yaşam masraflarını karşılıyor. Bu bursu diğer devlet burslarından ayıran bir özelliği var. Bu özellik ise; bursun aylık süreleri kapsıyor olması… Bu burs kapsamında öğrenciler en az 12 ay ve en fazla 36 ay destekleniyor. Fransa’da eğitim ücretsiz olduğu için burada en önemli amaç ise öğrencilerin yaşam masraflarının karşılanıyor olması…

Yurt Dışında Burslu Okumak: Lisans Öğrencilerine Yönelik Burslar

Ülkelerin yurt dışında burslu okumak isteyen öğrencilere sağladığı bu prestijli bursların temel bir amacı bulunuyor. Çok daha kaliteli araştırmacıların veya lisansüstü eğitim alan öğrencinin o ülkeleri tercih etmesini sağlamak… Özellikle yüksek lisans ve doktora seviyesinde burs bulmanın daha kolay olduğu biliniyor. En fazla sorulan sorulardan bir tanesi ise, lisans seviyesinde nasıl burs alınabileceği… Özellikle devlet bursları kullanılarak lisans eğitimi alma imkanı çok daha az… Lisans burslarını alabilmek için üniversitelerin burs imkanlarını çok daha sıkı takip ediyor olmak gerekiyor. Doğru zamanda doğru başvuruları yapmak bu anlamda önem taşıyor. Böylelikle lisans eğitimi sırasında da prestijli bursları yakalamak mümkün olabiliyor.

Harvard Üniversitesi, Princeton Üniversitesi, Yale Üniversitesi gibi seçkin üniversiteler öğrencilere % 100 burs imkanı verebiliyor. New York Üniversitesi gibi üniversiteler ise tıp gibi belli alanlarda ücretsiz eğitim sağlayabiliyor. Bu noktada öğrenciler finansal durumlarını ortaya koyduklarında birçok üniversiteden yüksek oranda burs almaları mümkün olabiliyor.

Yurt dışında burslu okumak ile ilgili detaylı bilgi için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Yurt dışı eğitim ve burs imkanları hakkında daha fazla içerik için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

2 + 15 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest