Yurtdışı Eğitim Bursları Nelerdir?

Yurtdışında eğitim görmek pek çok öğrencinin hayalidir. Ancak herkesin şartları yurtdışı eğitim için elverişli olmayabilir. Bu noktada devreye burs imkânları girer. Türkiye’de olduğu gibi yurtdışında da bazı burs fırsatları mevcuttur. O halde yurtdışı eğitim bursları nelerdir? Yakından inceleyelim. 

Erasmus Öğrenci Değişim Bursları

Erasmus öğrenci değişim bursları lisans öğrencilerini kapsar. Yurtdışı eğitim bursları arasında öne çıkan bu seçenekten 3 ay ile 1 yıl arasındaki süreçte faydalanmak mümkündür. Erasmus öğrenci değişim bursu, maddi destek ve kayıt ücretlerini içine alır. Erasmus öğrenci değişim programları bünyesinde, AB üyesi ülkelerde eğitim almayı düşünen öğrenciler başvurabilir. 

Chevening Scholarship Bursu

Yurtdışı eğitim bursları içerisinde bir de lisansüstü eğitim için seçenekler vardır. Chevening Scholarship Bursu da İngiltere’de yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilere yönelik bir fırsattır. Chevening Scholarship Bursu öğrencilerin sigorta, eğitim, yol, vize ve aylık giderlerini kapsar. 

Eiffel Scholarship Bursu

Eiffel Scholarship Bursu, prestijli yurtdışı burslarından bir tanesidir. Yurtdışı eğitim bursları içerisinde Fransız üniversitelerini kapsayan bu burstan STEM dalında eğitim alacak öğrenciler yararlanabilir. Öğrencilerin hemen hemen tüm ihtiyaçlarını karşılayan bursun süresi 1 ile 3 yıl arasında değişir. 

Jean Monnet Bursu 

Jean Monnet Bursu, Türkiye ve Avrupa Komisyonu arasında Avrupa Birliği’ne uyum süreci çerçevesinde bulunur. Bursun 1989 yılında imzalanan bir anlaşma sonucunda yürürlüğe girdiğini ekleyebiliriz. Jean Monnet Bursu öğrencileri 3 ay ve 1 yıl arası süre ile destekler. AB üyesi ülkelerdeki üniversite ve onlara eşdeğer kurumlardaki lisansüstü çalışmaları, araştırma projelerini içine alır. 

Alman Akademik Değişim Servisi Bursu 

Alman Akademik Değişim Servisi Bursu yurtdışı eğitim bursları arasında dikkat çeker. Alman üniversitelerinde hem lisans hem de lisansüstü düzeyde eğitim alacak öğrenciler yararlanabilir. Mühendislikten sosyal bilimlere, hukuktan tıbba ve bilgisayar bilimlerine dek birçok alanı içerir. Alman Akademik Değişim Servisi kapsamında verilecek burs oranı öğrencinin çalışma alanına göre belirlenir. 

Türk Eğitim Vakfı Bursu

Lisansüstü programlara yönelik seçeneklerden biri de Türk Eğitim Vakfı Bursudur. Karşılıklı bir burs çeşididir. Kurum öğrencilerin aldığı eğitim sonrası verdiği bursu geri ödemelerini talep eder. Türk Eğitim Vakfı Bursunun İngiltere’den Almanya’ya, ABD’den İtalya ve Fransa’ya kadar geçerliliği vardır. Sadece burstan yararlanabilmek adına 4’lük sistemde 3.00 ortalama getirmek ve 30 yaşını aşmamak şartı bulunur. Bunun yanında yabancı dil koşulu da mevcuttur. 

Fulbright Bursu

Dünya çapında en avantajlı burslardan bir tanesi Fulbright Bursudur. Sadece ABD’deki üniversiteleri içine alan burs aynı zamanda lisansüstü eğitim odaklıdır. Yaklaşık her sene 4 bin öğrenci Fulbright bursu alır. Bursu kazanabilmek için gerekli ortalamayı tutturmak ve 30 yaşını geçmemiş olmak yeterlidir. 

Yurtdışı eğitim bursları ile ilgili detaylı bilgi için ABA Eğitim web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.