fbpx
Ana sayfa » Fransa'da Eğitim » Fransa’da Lisansüstü Eğitim

Fransa’da Lisansüstü Eğitim

Fransa’da lisansüstü eğitim almak için neler yapılmalı? Fransa’da yüksek lisans ve doktora için eğitim sistemi nasıl? Yüksek lisans için hangi…

26 Nisan 2021

aba-egitim-fransada-lisansustu-egitim

Fransa’da lisansüstü eğitim almak için neler yapılmalı? Fransa’da yüksek lisans ve doktora için eğitim sistemi nasıl? Yüksek lisans için hangi belgelere ve sınavlara ihtiyaç duyuluyor? Hangi Fransız üniversiteleri ön plana çıkıyor? Fransa’da İngilizce eğitim veren üniversiteler var mı? Fransa, dünyanın en çok ziyaret edilen ülkeleri arasında yer alıyor. Özellikle, Paris, Nice gibi şehirler dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin ilgi odağı oluyor. Ülke, Avrupa’nın kalbinde yer alıyor. İtalya, İspanya, Belçika ve Almanya, İsviçre gibi ülkelere oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Bu yönüyle Fransa, hem uluslararası öğrenciler hem de turistler açısından dikkat çekiyor.

Fransa, tarihi, kültürü, filmlere konu olan şehirleriyle git gide popülerliğini artırıyor. Pek çok ülkeden aldığı göçler ve yoğun öğrenci nüfusunun da etkisiyle Fransa’nın zengin bir kültüre sahip olduğu biliniyor. Ülkenin önemli yapıları arasında Eyfel Kulesi, Notre Dame Katedrali, Arc de Triomphe, Sacré Coeur bulunuyor.

Fransa’da lisansüstü eğitim almak isteyen öğrenciler için birçok seçenek bulunuyor. Fransız üniversiteleri eğitim kaliteleriyle dünyanın en iyi üniversiteleri arasında kendilerine yer buluyor. Bununla birlikte Fransa eğitim sistemi bakımından da dünyanın en iyi ülkeleri arasında gösteriliyor. Fransa, eğitimin yanı sıra; araştırmalarıyla da dikkat çekiyor. Ülkenin; mühendislik, teknoloji gibi alanlarda verdiği eğitim ve ortaya koyduğu projeler dikkat çekiyor.

Bununla birlikte; Fransa, hukuk, moda, sinema gibi çeşitli alanlarda da ön plana çıkıyor. Ülkenin yetiştirdiği değerli modacılar dünya çapında başarıyla adından söz ettiriyor. Fransız sinemasının da Avrupa ve dünya için önemli bir konumda olduğu biliniyor. Peki; Fransa eğitim sistemi nasıl? Fransa’da eğitim almak isteyen öğrencileri neler bekliyor?

Fransa’da Lisansüstü Eğitim Olanakları ve Eğitim Sistemi

Fransa’da okuryazarlık oranının son derece yüksek olduğu biliniyor. Hatta neredeyse %100 olduğu kabul ediliyor. Eğitim kurumlarının dünya standartlarında olması Fransa için oldukça önemli bir nokta olarak karşımıza çıkıyor. Üniversitelerin çağın gereksinimleri karşılayabilmesi önem taşıyor. Bu anlamda üniversitelerin hükümet tarafından denetlendiği ve desteklendiği biliniyor. Özellikle araştırma üniversitelerinin eğitim kalitesi ve donanımına önem veriliyor. Fransız üniversitelerinin bu yönleriyle ilgi odağı olduğu ve uluslararası öğrenci nüfusunun 300 bini aştığı biliniyor. Fransa’da üniversiteler; devlet üniversiteleri ve özel üniversiteler olarak ikiye ayrılıyor.

Fransa’da eğitim almak isteyen pek çok öğrenci devlet üniversitelerini tercih ediyor. Devlet üniversiteleri, Fransa’da lisansüstü eğitim görmek isteyen öğrencilere uluslararası bir diplomaya sahip olma avantajı sağlıyor. Devlet üniversiteleri, Amerika, İngiltere gibi ülkelere oranla daha düşük eğitim ücretleriyle de dikkat çekiyor. Fransa’da yüksek lisans bursları alabilmek isteyen öğrencilerin devlet üniversitelerine yöneldiği biliniyor.

“Grandes Ecoles” kavramı ise hem devlet hem de özel üniversiteleri kapsıyor. Grandes Ecoles adıyla anılan kurumların son derece prestijli kurumlar oldukları biliniyor. Bu kurumlar akademik başarı, liderlik potansiyeli gibi noktalara odaklanıyorlar. Öğrenci kabulünde son derece seçici davranıyorlar. Bu anlamda kabul süreçlerinde yoğun bir rekabet yaşandığı biliniyor. Bu kurumlar daha çok uzmanlık eğitimi ve profesyonel derecelere odaklanıyorlar. Yaratıcı sanatlar, işletme, ticaret, endüstriyel tasarım gibi programlara yer veriyorlar.

Fransa’da lisansüstü eğitim almak isteyen öğrencilerin birtakım sınavlar alması gerekiyor. Ancak; Fransa’da lisans eğitimi almış olan öğrenciler herhangi bir sınava ihtiyaç duymadan lisansüstü programlara başvurabiliyorlar. Yüksek lisans mezunu olabilmek için öğrencilerin, 120 kredilik eğitimlerini tamamlamış olmaları bekleniyor.

Fransa’da Eğitim Dili! Üniversiteler İngilizce Eğitim Veriyor Mu?

Peki; Ülkede eğitim dili nedir? Fransa’da İngilizce eğitim veren üniversiteler var mı? Fransa’da eğitim hem devlet hem de özel üniversitelerde Fransızca olarak yürütülüyor. Lisans eğitimi devlet üniversitelerinde tamamen Fransızca olarak gerçekleşiyor. İngilizce programlara yer verilmiyor. Nadir de olsa özel üniversiteler lisans eğitiminde İngilizce programlara yer veriyor. Ancak az önce de belirttiğimiz gibi Fransa çok sayıda uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Bu anlamda birçok üniversite Fransa’da lisansüstü eğitim söz konusu olduğunda İngilizce programlara da yer veriyor. Yani; Fransa’da İngilizce eğitim veren üniversiteler bulunuyor.

Fransızca eğitim almak isteyen öğrenciler üniversitelerin hazırlık programlarına katılabiliyor. Bununla birlikte birçok üniversitenin anlaşmalı olduğu dil okulları olduğu da biliniyor. Dil okulları yüksek lisans öncesinde öğrencilere yönelik hazırlık programları sunuyor. Böylelikle öğrencilerin Fransızcalarını geliştirmeleri mümkün olabiliyor. Hazırlık eğitimini tamamlayan öğrenciler DALF ve TFC-DAP adı verilen sınavları alabiliyorlar. Bu sınav skorları ile lisansüstü eğitim başvurularını gerçekleştirebiliyorlar. Kabul almış olan öğrenciler ise eğitimlerine devam edebiliyorlar. Lisans eğitimini Fransa’da almış olan öğrencilerin ise herhangi bir bilgi ya da belge sunmalarına gerek kalmıyor. Başvurularını dil yeterlilik belgesi olmadan gerçekleştirebiliyorlar.

Fransa’da Lisansüstü Eğitim Başvuru Koşulları

Peki; Fransa’da yüksek lisans şartları nasıl? Başvuru için hangi belgelere ihtiyaç var? Hangi sınavların alınması gerekiyor. Akademik başarı ve dil yeterliliği; Fransa’da eğitim için en önemli konular olarak karşımıza çıkıyor. Talep edilen minimum not ortalaması ve dil skorları ise başvurulacak üniversite ve bölüme göre değişiklik gösteriyor. Üniversiteye iletilecek lisans diplomasının yeminli tercüman tarafından Fransızcaya çevrilmiş olması gerekiyor. Henüz lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerin diploma yerine öğrenci belgesi sunması isteniyor. Bir diğer önemli belge ise lisans not ortalamasını gösteren transkript… Not ortalaması Fransız üniversiteleri için önem taşıyan konular arasında yer alıyor.

Bunların yanı sıra; niyet mektubu ve referans mektupları da kabul aşamasında etkili rol oynuyor. Farklılıklar olmakla birlikte; genellikle 3 adet referans mektubu talep ediliyor. Fransa’da lisansüstü eğitim başvuru koşulları arasında DALF ve TFC-DAP sınavları da bulunuyor. Eğer İngilizce eğitim veren bir bölüm ya da üniversiteye başvuruluyorsa IELTS ya da TOEFL kabul ediliyor.

Fransa’da yüksek lisans şartları için bir diğer önemli nokta ise proje dosyası… Yüksek lisans eğitimi sırasında ele alınacak konunun ana hatlarını içeren proje dosyasının üniversiteye sunulması gerekiyor. Dosya başvuru aşamasında üniversiteye iletiliyor. Eğer; MBA ve benzeri programlara başvurulacaksa özgeçmiş ayrı bir önem kazanıyor. Staj ve iş tecrübelerine özgeçmişte detaylı olarak yer vermek gerekiyor. Eğer; sanat ve tasarım bölümlerine başvurulacaksa portfolyo hazırlanması şartlar arasında yer alıyor. Bazı okullar tüm bunlara ek olarak mülakat talebinde bulunabiliyor.

Fransa’da Yüksek Lisans Eğitimi Ne Kadar Sürüyor?

Fransa’da lisansüstü eğitim genellikle 2 yıllık bir süreyi kapsıyor. Ancak; bazı bölümlerin süreleri 1 – 3 yıl arasında değişiklik gösterebiliyor. Akademik yıl Eylül ayında başlıyor ve Haziran ayında sona eriyor. Eğitim yılı, tıpkı Türkiye’de olduğu gibi; güz ve bahar dönemi olmak üzere 2 döneme ayrılıyor. Yüksek lisans programlarına kayıt süreci ise Kasım ve Ocak aylarında gerçekleşiyor. Başvuru sonuçlarının açıklanması çoğunlukla 1 ya da 2 ay sürüyor. Erken başvuru yapılması kabul şansını arttırabiliyor.

Fransa’da Eğitim Maliyetleri

Peki; eğitim maliyetleri nasıl? Fransa’da yüksek lisans bursları var mı? Birkaç yıl öncesine kadar Fransa’da devlet üniversiteleri tamamen ücretsiz eğitim veriyordu. Ancak; 2019 itibariyle AB üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrenciler belirli bir ücret ödemeye başladılar. Lisans eğitimi alan öğrenciler yıllık yaklaşık 3 bin Euro ücret ödüyor. Fransa’da lisansüstü eğitim alan öğrenciler ise yıllık yaklaşık 4 bin Euro ücret ödüyorlar. Özel üniversiteler için ücretlerin biraz daha yüksek olduğu biliniyor. Özel üniversite ücretleri 5 bin ile 10 bin Euro arasında değişiklik gösteriyor. Fransa’da yüksek lisans bursları ise çeşitlilik gösteriyor. Öğrenciler; eğitim, konaklama, ulaşım gibi giderleri için burslardan yararlanabiliyor.

Hangi Fransız Üniversiteleri Ön Plana Çıkıyor?

QS 2021 Dünya Üniversite Sıralamasına bakıldığında ilk 50 üniversite içinde Fransız üniversitelerinin de olduğu görülüyor. Peki; Fransa’nın en iyi üniversiteleri hangileri? Sıralama tablolarında hangi üniversiteler ön plana çıkıyor?

University of Kent Paris School of Arts and Culture

Fransa’da lisansüstü eğitim için “University of Kent Paris School of Arts and Culture” öne çıkıyor. Üniversite, Fransa’nın başkenti Paris’te yer alıyor. Üniversite çok sayıda uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Öğrenciler mezuniyet sonrasında iş olanaklarıyla da destekleniyor. Üniversite, alanında uzman akademisyenlerden oluşan kadrosu ve kaliteli eğitimiyle dikkat çekiyor.

Ecole Polytechnique

Ecole Polytechnique, Paris’te yer alıyor ve üniversitenin kökleri 1794 yılına kadar uzanıyor. Ecole Polytechnique, Fransanın ve dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösteriliyor. Üniversite, bilim, teknoloji, ekonomi ve sağlık alanlarında öne çıkıyor. Araştırma odaklı bir anlayışı benimseyen üniversite çok sayıda uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Fransa’da lisansüstü eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için İngilizce program seçenekleri de sunuyor.

Joseph Fourier University

Joseph Fourier University, araştırma odaklı bir eğitim anlayışını benimsiyor. Sunduğu lisansüstü programlarla dikkat çekiyor. Üniversite, Fransa’nın Grenoble kentinde yer alıyor. Kuruluş tarihi ise 1970 olarak biliniyor. Joseph Fourier University özellikle mühendislik ve bilgi teknolojileri alanında dikkat çekiyor. Bununla birlikte; nörolojik bilimler, matematik gibi alanlarda yürüttüğü araştırma projeleriyle tanınıyor. Üniversite, nanoteknoloji, nanobilim, kimya gibi alanlarda İngilizce program seçenekleri sunuyor. Alanında uzman akademisyenler ve çağı yakalayan eğitim anlayışıyla uluslararası öğrencilerin ilgi odağı oluyor.

Pantheon-Sorbonne University

Pantheon-Sorbonne University Fransa’nın en eski yükseköğrenim kurumlarından biri olarak biliniyor. Fransa’da lisansüstü eğitim almak isteyen öğrenciler tarafından sıkça tercih ediliyor. Pantheon-Sorbonne University, MBA, moda, finans, hukuk gibi alanlarda ön plana çıkıyor. Bununla birlikte; iktisat, ekonomi gibi alanlarda İngilizce program seçenekleri sunuyor.

Fransa’da Eğitim Almak Avantajlı Mı?

Fransa’da eğitim almak öğrencilere birçok avantaj sunuyor. Fransız üniversiteleri dünyanın dört bir yanından gelen öğrencileri kabul ediyor. Bu öğrencilere farklı kültürleri tanıma ve geniş bir iletişim ağı elde etme imkanı veriyor. İngilizce eğitim alan öğrenciler hem İngilizce hem de Fransızcalarını geliştirme imkanı bulabiliyor. Fransız üniversitelerinin köklü bir tarihe sahip olduğu biliniyor. Üniversiteler, bilimi ve teknolojiyi yakından takip ediyorlar. Öğrenciler, ödüllü ve alanının en iyisi olan akademisyenlerden ders alma fırsatı yakalayabiliyor.

Fransa’da lisansüstü eğitim alan öğrenciler, pek çok farklı alanda araştırmalara katılma şansı buluyor. Fransa, öğrencilere ekonomi, hukuk, tıp, edebiyat, mühendislik, iletişim gibi pek çok alanda eğitim olanağı sunuyor. Öğrenciler, eğitimlerini sürdürürken çalışma iznine sahip olabiliyorlar. Böylelikle belirli bir saati aşmayacak şekilde, part-time işlerde çalışabiliyorlar. Mezuniyetin ardından bir yıllık çalışma ve oturum izni sayesinde kariyer olanaklarını değerlendirebiliyorlar.

Fransa’da; otomobil, kozmetik, moda, ilaç, finans gibi birçok alanda kariyer yapmak mümkün olabiliyor. Ülkenin önde gelen birçok şirketi dünya devleri arasında yer alıyor. Bu şirketlerden bazıları; L’oreal, Renault, Chanel, Marie Claire, Sanofi şeklinde sıralanabiliyor. Üniversiteler öğrencileri kariyerleri konusunda da destekliyor. Üniversite – sanayi işbirlikleri sayesinde öğrenciler önemli şirketlerde staj imkanlarından yararlanabiliyor. Mezuniyetlerinin ardından ise kariyerlerini staj yaptıkları şirketlerde sürdürmeleri mümkün olabiliyor.

Fransa’da lisansüstü eğitim hakkında daha detaylı bilgi almak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitime dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

6 + 10 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest