fbpx
Ana sayfa » Sınavlar » SAT Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

SAT Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

Scholastic Aptitude Test (SAT) Amerika ve Avrupa’nın önde gelen üniversitelerinde eğitim almak isteyenlerin girmesi gereken akademik bir sınavdır. Test ve…

19 Mart 2019

SAT Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

Scholastic Aptitude Test (SAT) Amerika ve Avrupa’nın önde gelen üniversitelerinde eğitim almak isteyenlerin girmesi gereken akademik bir sınavdır. Test ve yazılı bölümlerden oluşan SAT, öğrencilerin üniversite ve seçecekleri bölüm için yeterli bilgi birikimine sahip olup olmadıklarını ölçüyor. 

SAT 1 (Reasoning Test) ve SAT 2 (Subject Test) olarak iki ana kısımdan oluşan SAT sınavı, kabul komitesinin sağlıklı değerlendirmeler yapmasını kolaylaştırıyor. Amerika’da senede 7, Türkiye’de ise 6 kez yapılan sınav, 2016 yılında yapılan değişikliklerle birlikte artık dijital ortamda da yapılıyor ve 1600 puan üzerinden değerlendiriliyor. SAT sınavında başarılı olup hayal ettiğiniz üniversitede okumak için neler yapmanız gerektiğine dair ipuçlarını sizin için derledik. 

En Az 1 Sene Önceden Çalışmaya Başlayın

SAT sınavında farklı alan ve konulardan sorular geldiği için uzun bir çalışma süreci gerekiyor. Bu nedenle sınava kendinizi hazır hissettiğiniz zaman girmek oldukça önemli. 

Eğitim Almak İstediğiniz Bölüme Karar Verin

SAT1 alanında matematik, tarih ve bilim konularından sorular gelirken SAT2 edebiyat, tarih, fen bilimleri, matematik ve dil alanlarından sorular soruluyor. SAT1, mühendislik, fen bilimleri, ekonomi ve tıp gibi alanlarında okumak isteyen öğrenciler için daha önemliyken; SAT2 ise sosyal ve beşerî bilimler ile sanat ve iletişim alanlarında eğitim almak isteyen adayları ilgilendiriyor. Bu nedenle kazanmak istediğiniz bölümü ilk etapta belirleyerek hangi konulara daha fazla ağırlık vermeniz gerektiğini öğrenip daha yüksek bir skor elde edebilirsiniz. 

İngilizce Seviyenizi İlerletin 

Sınav İngilizce olarak yapıldığından her şeyden önce İngilizce seviyenizin ileri düzey olması bekleniyor. Ayrıca essay bölümü opsiyonel sunulsa da dil seviyesi ve yazma yeteneğini ölçtüğü için birçok okul tarafından oldukça önemseniyor. 

Çalışma Planı Yapıp Hedef Puanınızı Belirleyin

İstediğiniz okulun şartına uygun olarak bir hedef puan belirlemek çalışma motivasyonunuzun artırması açısından oldukça faydalıdır. Eksik olduğunuz konuların ne kadarını tamamladığınızı görmek, zamanı verimli bir şekilde kullanmak ve planlı bir şekilde çalışmak için ise mutlaka bir çalışma planı yapmalısınız. 

Bilgilerinizi Artırmak İçin Sürekli Pratik Yapın 

SAT, okuma ağırlıklı bir sınav olduğundan okuma hızınız ile gramer ve kelime bilginizi artırmak adına geçmiş yıllara ait veya farklı kaynak kitaplardan bol bol soru çözmek gerekiyor. Bunun yanında basit matematik işlemlerin zihinden yapmayı alışkanlık haline getirmek sınavın hesap makinesinin kullanımına izin verilemeyen matematik bölümünde süre kazanmanızı sağlar. Son olarak zaman tutarak soru çözmek ise sınavda zaman sıkıntısı çekmemeniz için önemlidir. 

SAT Sınavı ile ilgili Diğer Yazılarımız;

Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

12 + 5 =

Whatsapp

Sor
Ara
Menu
AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest