fbpx
Ana sayfa » Sınavlar » SAT Sınavına Hazırlanmada 10 Etkili Adım

SAT Sınavına Hazırlanmada 10 Etkili Adım

Standardized Aptitude Test (SAT), yüksek öğrenimlerini Amerika’da almak isteyen adayların girdikleri bir sınavdır. Princeton, Harvard ve Stanford gibi onlarca saygın…

11 Şubat 2019

SAT Sınavına Hazırlanmada 10 Etkili Adım

Standardized Aptitude Test (SAT), yüksek öğrenimlerini Amerika’da almak isteyen adayların girdikleri bir sınavdır. Princeton, Harvard ve Stanford gibi onlarca saygın üniversiteye başvurularda adayların akademik seviyeleri SAT sınavından aldıkları puanlara göre değerlendiriliyor. Lise son sınıf öğrencileri ile mezunların girebildikleri SAT, sayısal ve sözel alanları içeren sorulardan oluşuyor. 

Tüm dünyada geçerliliği olan ve üniversite kabullerinde oldukça önemli olan SAT sınavı için uzun ve sıkı bir çalışma temposu gerekiyor. SAT sınavına en etkili şekilde hazırlanmanızı sağlayacak 10 etkili adımı sizler için derledik. 

1.  Girmek İstediğiniz Tarihi Belirleyin

Başvuru yapmadan önce sınava hazırlanmak için kendinize yeteri kadar zaman verdiğinizden emin olun. Erken bir tarih almak sıkışıp strese girmenize ve yeterince çalışamamanıza neden olabilir.

2. SAT’ın Formatını Öğrenin 

Sınav, SAT1 (Reasoning Test) ve SAT2 (Subject Test) olarak iki kategoriden oluşuyor.  SAT1’de matematik, tarih ve bilim; SAT2’de ise edebiyat, tarih, matematik, fen ve dil alanlarından sorular geliyor. Bunlara ek olarak sınavda opsiyonel olan essay bölümü var. 4 şıktan oluşan ve 1600 puan üzerinden hesaplanan sınavda yanlışlar doğruları götürmüyor.

3. Eksiklerinizi Belirleyin

Bir deneme sınavı yaparak eksik olduğunuz konuları belirleyebilirsiniz. SAT sınavı bilgi birikiminizi ölçtüğü gibi okuduğunuzu anlama, analiz yapabilme ve sayısal becerilerinizi de test etmektedir. Bu nedenle ilk etapta eksiklerinize yoğunlaşmanız hızla ilerlemenizi sağlayacaktır. 

4. Hedefinizi Belirleyin 

Girmek istediğiniz okula göre bir puan hedeflemek, başarmak için motive olmanızı sağlayacaktır. Öte yandan hedeflediğiniz skor gerçekçi olmalıdır. Bu sayede gün be gün gelişimizi de izleyebilirsiniz. 

5. Çalışma Takvimi Hazırlayın

Çalışma takvimi sizin planlı bir şekilde hazırlanmanızı sağlar. Takvimi günlük, haftalık ve aylık planlar şeklinde istediğiniz gibi yapabilirsiniz. 

6. Zaman Yönetimi Yapın

Sınava kalan süre ve öğreneceğiniz konuları hesap ederek zamanınızı en etkili nasıl kullanacağınızı belirleyin. Böylece günlük kaç saat çalışacağınızı ayarlayabilir ve verimli bir hazırlık süreci geçirebilirsiniz. 

7. Öğrenme Tarzınıza Uygun Strateji Belirleyin

Konuları hızlı ve kalıcı öğrenmek için kendi öğrenme stilinize uygun çalışmanızda fayda var. Bu yöntem sınav esnasında da öğrendiklerinizi hatırlamanızı kolaylaştıracaktır. 

8. Doğru Kaynaklarla Çalışın

Sınavda başarılı olmanın bir diğer koşulu ise iyi bir kaynakla çalışmaktır. Bunun için sınavdaki sorulara benzer sorular içeren kaynaklar edinmelisiniz.

9. Sürekli Pratik Yapın

Sınava en iyi şekilde hazırlanmanın yolu şüphesiz sürekli denemeler yapmaktır. Ayrıca pasajlardaki bağlamları anlamak için okumalar yapmak, dil bilgisine hâkim olmak ve zihinden sayısal işlemler yapmak gibi egzersizler de yapabilirsiniz. 

10. Sınav Günü Zinde Olun

Aylarca hazırlandığınız sınav geldi çattı. Şimdi öğrendiklerinizi gösterme vakti. Bunun için dinlenmiş ve enerjik bir zihin gerekiyor. Sınav öncesi erken yatıp sabah mutlaka kahvaltı yapın. Ayrıca sınav günü kalem, silgi ve hesap makinesi gibi ihtiyacınız olan malzemeleri yanınıza almayı unutmayın. 

Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

8 + 9 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest