SAT Sınavına Hazırlanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

The College Board tarafından düzenlenen SAT (Scholastic Aptitude Test, Eğitim Yetenek Testi) yurtdışındaki yüksek okul ve üniversitelere girişte istenilen bir sınavdır. Ayrıca, Türkiye’de de üniversitelere yabancı uyruklu öğrencilerin kabulü için de kabul ediliyor. ABD ve Amerika’daki seçkin üniversitelere girme hayali olan öğrenciler için lise son sınıftan önce SAT hazırlık sürecine başlaması gerekiyor.

SAT sınavı; SAT 1 (SAT Reasoning Test) ve SAT 2 (SAT Subject Test)’den oluşuyor. SAT 1; Okuma, Yazma ve Matematik bölümlerinden oluşan 3 saat 45 dakika süren çoktan seçmeli bir sınavdır. Biyoloji, Kimya, Fizik, Edebiyat, Tarih (Dünya tarihi-Amerikan tarihi), Matematik, Yabancı Diller alanlarından oluşan SAT 2’de her bir sınav 1 saat sürer. Türkiye’de yılda sınava 6 kez girme hakkınız var ve puanınızı 2 yıl boyunca kullanabilirsiniz.

Yeni SAT sınavında neler değişti?

SAT 2016 yılında büyük ölçüde değişmiştir. Yeni SAT’ta ilk göze çarpan değişiklik, uzun okuma odaklı sorulardaki artış. Yaklaşık 100 soru çözmeniz gereken SAT sınavında, ortalama 4500 kelime yer alıyor. Uzun paragrafların varlığı SAT hazırlık sırasında okuma pratiklerinin sizi hızlandıracağı anlamına geliyor. Ayrıca uzun paragraflarda bağlamdan kopmamak için konsantre olmanız ve bunun için önceden fazlaca pratik yapmanız gerekiyor.

Matematik bölümünde sizi iki aşama bekliyor. İlk aşamasında hesap makinası kullanmak yasakken ikinci bölümde ise hesap makinası kullanabilirsiniz. 2016 yılındaki değişiklikten pek etkilenmeyen SAT matematik bölümü için ufak bir değişiklikle soruların derinleştiğini ve yorum gerektirdiğini söyleyebiliriz.

Makale yazma bölümü seçmelidir

Son bölüm ise makale yazma bölümüdür. Bu bölüm her üniversite için istenilen bir bölüm değildir. Bu sebeple tercih edeceğiniz üniversitenin makale yazma bölümü isteyip istemediğini öğrenin. Makale yazma bölümünde 50 dakikalık bir süre içinde verilen paragraf içinde yazarın savunduğu fikirleri ve analizlerini içeren bir yazı yazmanız beklenir. Yazma sınavına girecek öğrencilerin okuma pratikleri sonrası tartışma ve yazma kabiliyetlerini geliştirmeleri gerekir.

Teknik konulara bakacak olursak sınav dört şıklıdır. SAT sınavları hem fiziksel ortamlarda hem de dijital ortamlarda yapılabiliyor. Makaleniz toplam puana etki etmezken yalnızca tercih ettiğiniz üniversite istiyor ise sizin seçilmenizde belirleyici olacak. SAT hazırlık süresince profesyonel destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Share this post