SAT Sınavı Nedir ve Size Ne Sağlar? 💯

SAT sınavı üniversite eğitimini yurtdışında almak isteyenler için büyük önem taşıyor. Özellikle lisans eğitiminizi Amerika’da almak istiyorsanız SAT sınavına girmeniz gerekiyor.

Uzun zamandır global düzeyde akademik başarıyı ölçen sınav, 2016 yılında yenilendi ve güncel bir yaklaşıma kavuştu. Yeni haliyle ezberden çok yoruma önem vermeye başlayan SAT’tan yüksek puan almak içinse belli başlı stratejilere dayanarak sistemli bir çalışma olmazsa olmaz denebilir. Birçok üniversitenin tanıdığı prestijli bir sınav olan SAT, ortalama iki ayda bir olmak üzere Türkiye’de yılda toplam 6 kez düzenleniyor.

Sınava girmeye karar verdikten sonra başvuru belgelerini eksiksiz olarak tamamlayarak başvurunuzu yapmamamız gerekiyor. Başvuru ne kadar önemli de olsa, asıl önemli olan sınava nasıl hazırlanmanız gerektiği. SAT sınavının kapsamını ve soru türlerini öğrenmek, hazırlık süreci için başarılı bir ilk adım sayılabilir.

SAT sınavı nedir?

SAT sınavı temel olarak 2 ayrı kategoriye ayrılarak gerçekleştirilir. Her kategori kendi içerisinde farklı bilgi, beceri, yorumlama ve yetenekleri ölçtüğünden puanlama sistemleri de birbirinden farklıdır. SAT1 ve SAT2 olarak isimlendirilen iki farklı kategori kendi içerisinde farklı yetenekleri, becerileri ve bilim dallarını ölçen sorular barındırır.

SAT sınavı

SAT1 sınavı kendi içerisinde 3 ayrı kategoriye ayrılarak farklı özellikleri değerlendirir. Bu kategorilerden ilki sayısal yetenek ve becerileri ölçen Matematik ve Geometri üzerine kurulan sorulardan oluşur. Bu kısmın ardından gelen kategoride ise okuma ve yorumlama gücünü ölçen sorular yer alır. Son kategoride ise kompozisyon yeteneğini ve becerisini ölçen kısımla karşılaşırsınız.

SAT2 sınavı ise çoktan seçmeli sorulardan oluşur. Sınav süresi 1 saattir. Sınavın içeriği incelendiğinde akademik bilgi ölçtüğünü belirtmek gerekiyor. Tarih, Kimya, Matematik, Biyoloji, Fizik, Fransızca, İspanyolca, Almanca, Çince, Japonca gibi alanlar SAT2 sınavındaki başlıklar arasında yer alıyor. Sınavın puan sistemi 200-800 arasında bir puanlama aralığına sahip olsa da, her okulun sizden beklediği puan farklıdır. Bu nedenle, başvuru yapacağınız okulun beklediği puan aralığını önceden öğrenmenizde fayda var.

SAT sınavı ne sağlar?

SAT sınavına girmek, yurtdışında üniversite eğitimi almanın kapılarını aralayacaktır. Başarılı bir kariyer için ilk adımı atmak istiyorsanız SAT sınavını mutlaka değerlendirmeniz gerekiyor. Çünkü SAT ile akademik bilgi düzeyinizi uluslarası standartlarda kanıtlayarak dünyanın en iyi okullarına girme şansınızı arttırabilirsiniz.

Share this post