Hemen Bilgi Al

Columbia Üniversitesi Nasıl Bir Eğitim Veriyor?

Columbia Üniversitesi, New York'ta yer alan özel bir araştırma üniversitesi olma özelliği taşıyor. 1754 yılından beri varlığı sürdüren üniversite, Ivy League Okulları arasında yer alıyor. Columbia, New York'taki en eski yükseköğretim kurumu olarak kabul ediliyor. Ek olarak; Amerika’nın en eski beşinci yükseköğrenim kurumu olarak anılıyor. Kurumun, Princeton Koleji'nin kurulmasına tepki olarak Büyük Britanya Kralı II. George'un kraliyet tüzüğüyle kurulduğu biliniyor. Başlangıçta; King’s College adıyla anılan kurum, 1784 yılında Columbia Koleji olarak yeniden adlandırılıyor. 1896 yılında ise bugünkü adıyla anılmaya başlıyor.

Columbia University, büyük eğitim yayınları tarafından dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösteriliyor. Columbia Üniversitesi Dünya Sıralaması, QS 2021 Sıralama tablosuna göre 19 olarak görülüyor. Üniversite, beşeri bilimler alanında 10. sırada, tıp ve yaşam bilimleri alanında ise 12. Sırada bulunuyor. Sosyal bilimler alanında ise dünyanın en iyi 12. üniversitesi olarak kabul ediliyor. Mühendislik ve teknoloji alanında 47. sırada yer alıyor.

Times Higher Education’a göre Columbia, dünyanın en iyi 17. üniversitesi olarak sıralanıyor. Aynı listede, beşeri bilimler alanında 13; yaşam bilimleri alanında 20. sırayı alıyor.  Sosyal bilimler alanında ise 17. sırada kendine yer buluyor. Mühendislik ve teknoloji alanına bakıldığında üniversitenin 29. Sırada yer aldığı görülüyor. Bir başka önemli sıralama tablosu ARWU’ya Columbia Üniversitesi Dünya Sıralaması 7 olarak görülüyor.

Üniversite bünyesinde görev alan araştırmacı ve akademisyenlerin önemli buluşlarda rol oynadığı biliniyor. Beyin-bilgisayar arayüzü, nükleer manyetik rezonans, lazer, maser, ilk nükleer yığın bu buluşlardan bazıları olarak sıralanıyor. Amerika'daki ilk nükleer fisyon reaksiyonu’da üniversitenin önemli bilimsel buluşları arasında gösteriliyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında Manhattan Projesi için ilk araştırmaların üniversite bünyesinde yürütüldüğü biliniyor.

Üniversitenin mezunları, öğretim üyeleri ve araştırmacıları arasında 96 Nobel Ödülü sahibi bulunuyor. 125 Pulitzer Ödüllü isim ve 33 Akademi Ödülü sahibinin üniversite ile ilişkili olduğu biliniyor. Üniversitenin yetiştirdiği isimler arasında devlet başkanları, yüksek mahkeme yargıçları, bilim insanları ve milyarderler yer alıyor. Çok sayıda önemli yazar ve sanatçının üniversiteyle ilişkili olduğu biliniyor.

Columbia Üniversitesi Kampüs Yaşamı

Columbia Üniversitesi’nin lisans, yüksek lisans ve doktora çalışmalarının çoğu, Morningside Heights kampüsünde yürütülüyor. Kampüsün, McKim, Mead & White mimarları tarafından Beaux-Arts planlama ilkelerine göre tasarlandığı biliniyor. Fakülte binaları,  öğrenci yurtları, araştırma merkezleri, tesisler ve laboratuvarların büyük çoğunluğu Morningside Heights'ta yer alıyor. Nicholas Murray Butler Kütüphanesi, üniversitenin kütüphane sistemindeki en büyük kütüphane olma özelliği taşıyor. Çoğunlukla; kısaca Butler Kütüphanesi olarak anılıyor. Butler Kütüphanesi, aynı zamanda kampüsteki en büyük binalardan biri olarak biliniyor. Üniversitenin kütüphane sistemi 11 milyonun üzerinde cilt içeriyor. Amerika’nın en büyük sekizinci kütüphane sistemi ve en büyük beşinci üniversite kütüphane sistemi olarak anılıyor.

Columbia Üniversitesi Morningside Heights kampüsündeki birkaç bina tarihi açıdan önemli noktalarda konumlanıyor. Low Memorial Kütüphanesi mimari önemiyle dikkat çekiyor. Philosophy Hall, FM radyonun bulunduğu yer olarak biliniyor. Pupin Hall, uranyum fisyonuyla ilgili ilk deneylerin Enrico Fermi tarafından yapıldığı yer olarak biliniyor. Casa Italiana, St. Anthony Hall ve Earl Hall da kampüsteki önemli tarihi yapılar arasında sıralanıyor.

Morningside Heights kampüsünün dışında, üniversitenin; Manhattanville'de bir başka kampüsü olduğu biliniyor. Kampüs; İşletme Okulu, Halkla İlişkiler Okulu ve Sanat Okulu’na ev sahipliği yapıyor. Jerome L. Greene Zihin, Beyin ve Davranış Merkezi’nin binaları da kampüs içerisinde bulunuyor.

Üniversiteye ait bir diğer önemli yapı ise New York - Presbyterian Hastanesi… Hastanenin, hem Columbia Üniversitesi hem de Cornell Üniversitesi tıp fakültelerine bağlı olduğu biliniyor. Columbia'ya bağlı diğer eğitim hastaneleri arasında Manhattan'daki Payne Whitney Clinic yer alıyor. Ek olarak; White Plains ve psikiyatri enstitüsü Payne Whitney Westchester bulunuyor.

Üniversite kampüslerinde ulaşım hizmetleri Academy Bus Lines tarafından sağlanıyor. Columbia Transportation olarak adlandırılan ulaşım sisteminden tüm öğrenciler faydalanabiliyor. Otobüsler üniversite personeli, Dodge Fitness Center üyeleri ve Columbia kimlik kartı olan herkese hizmet veriyor.

Sürdürülebilirlik Girişimleri

Üniversite, Perşembe ve Pazar günleri, bir yeşil pazara ev sahipliği yapıyor. Bu pazar üniversitenin sürdürülebilirlik politikaları çerçevesinde yerel çiftçilerin ürünlerini şehir sakinlerine satabilmesini amaçlıyor. Yerel bir New York bahçecilik merkezi olan Hodgson'ın Çiftliği de bu proje içerisinde yer alıyor. Nisan ayından Kasım ayına kadar çok çeşitli bitkiler ve çiçeklerle pazarda yer alıyor. Pazar, kar amacı gütmeyen GrowNYC tarafından şehrin farklı noktalarında işletilen birçok pazardan biri olarak biliniyor. Üniversitenin yemek hizmetleri de bu politikalar çerçevesinde yerel ürünler ile karşılanıyor. Üniversite, çevre ve sürdürülebilirlik girişimleriyle dünya çapında tanınıyor.

Columbia Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Faaliyetleri

Columbia University, dört lisans okulu ve 16 yüksek lisans okulu dahil yirmi okul etrafında şekilleniyor. Üniversitenin araştırma tesisleri arasında Lamont – Doherty Yeryüzü Gözlemevi, Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü yer alıyor. Ek olarak; üniversite hızlandırıcı laboratuvarlarına ev sahipliği yapıyor. Columbia, Amerikan Üniversiteleri Birliği'nin kurucu üyeleri arasında yer alıyor. Amerika Birleşik Devletleri'nde M.D. derecesi veren ilk üniversite olarak biliniyor.

Columbia University Bölümleri arasında; Bilgisayar Bilimleri, Biyolojik Bilimler, Sürdürülebilir Kalkınma, Matematik, gibi bölümler yer alıyor. Ek olarak; İstatistik, Eğitim, Mimarlık, Astronomi, İşletme, Felsefe, Antropoloji, Psikoloji gibi bölümler bulunuyor. Ekoloji ve Çevre Biyolojisi, Kentsel Çalışmalar gibi bölümler de; Columbia University Bölümleri arasında yer alıyor.

Columbia Üniversitesi, "R1: Doktora Üniversiteleri - Çok yüksek araştırma etkinliği" arasında sınıflandırılıyor. Columbia, uranyum atomunun bölündüğü ilk Kuzey Amerika bölgesi olarak biliniyor. Üniversitenin aynı zamanda modern sinirbilim anlayışının geliştirilmesinde merkezi bir rol oynadığı düşünülüyor. Beyin sinyallerini konuşmaya çevirebilen ilk beyin - bilgisayar arayüzünün, Columbia'daki nöro-mühendisler tarafından geliştirildiği biliniyor.

Columbia bünyesindeki bilim insanları, her yıl sağlık bilimlerinde yaklaşık 175 yeni icat ortaya koyuyorlar. Columbia'da yapılan keşiflere ve buluşlara dayanan 30'dan fazla farmasötik ürünün pazara ulaştığı biliniyor. Bunlar arasında Remicade, Reopro, Benefix, Latanoprost, kanser tedavisi için kullanılan Zolinza bulunuyor. Ek olarak; “Columbia Technology Ventures” 600 kadar patent ve 250'den fazla aktif lisans sözleşmesini yönetiyor.

Öğrenci Yaşamı

Columbia Üniversitesi öğrenci nüfusunun yaklaşık 35 bin olduğu biliniyor. Üniversitenin yaklaşık 10 bin lisans ve 25 bin lisansüstü öğrencisi bulunuyor. Öğrenci nüfusunun %28’ini uluslararası öğrenciler oluşturuyor. Öğrencilerin %26’sının yıllık aile gelirinin 60.000 doların altında olduğu biliniyor. Öğrenciler; öğrenim ve yaşam masrafları için üniversite, hükümet ve çeşitli kurumlar tarafından burs ve hibelerle destekleniyor.

Öğrenciler lisans eğitimleri boyunca kampüs içi konaklama seçeneklerinden yararlanabiliyorlar. Birinci sınıf öğrencileri genellikle South Lawn çevresinde bulunan büyük yurtlarda konaklıyorlar. Üst sınıflar ise, apart ve öğrenci konutlarında kalmayı tercih edebiliyorlar. Yüksek lisans okulları için ise, kampüs çevresinde apartman tarzı öğrenci konutları bulunuyor.

Öğrenciler Tarafından Hazırlanan Yayınlar

Columbia Üniversitesi, çok sayıda akademik lisans yayınına ev sahipliği yapıyor. Columbia Undergraduate Science Journal iki yıllık yayınlarında bilim araştırmalarına yer veriyor. The Journal of Politics & Society, ulusal olarak yayınlanan ve dağıtılıyor. Sosyal bilimler alanına yönelik lisans araştırmalarını içeriyor.

Üniversite öğrencilerinin bilimsel yayınlar dışında da birçok yayında imzası bulunuyor. The Columbia Daily Spectator ülkenin ikinci en eski öğrenci gazetesi olarak kabul ediliyor. The Blue and White, aylık edebiyat dergisi 1890 yılından beri varlığını sürdürüyor. Morningside Post, öğrenciler tarafından işletilen bir başka yayın organı olarak biliniyor. Öğrenciler tarafından yazılan araştırma haberleri, analiz ve yorumları kapsıyor.

Columbia Magazine, üniversitenin mezunlar dergisi olarak biliniyor. The Mobius Strip çevrimiçi sanat ve edebiyat dergisi olma özelliği taşıyor. Inside New York, Columbia lisans öğrencileri tarafından hazırlanan New York City için yıllık bir rehber kitap olarak biliniyor.

Sanat Grupları

Columbia Üniversitesi Orkestrası’nın, besteci Edward MacDowell tarafından 1896'da kurulduğu biliniyor. Amerika Birleşik Devletleri'nde sürekli olarak faaliyet gösteren en eski üniversite orkestrası olarak kabul ediliyor.

Columbia, aynı zamanda çok çeşitli sahne sanatları gruplarına da ev sahipliği yapıyor. Bu gruplar arasında Columbia Players, King's Crown Shakespeare Troupe (KCST), Columbia Musical Theatre Society bulunuyor. Ek olarak; NOMADS, LateNite Tiyatrosu, Columbia University Sahne Sanatları Ligi Black Theatre Ensemble yer alıyor. Komedi grubu Chowdah ve doğaçlama toplulukları Alfred ve Fruit Paunch sahne sanatları toplulukları arasında bulunuyor. Tüm bunlara ek olarak üniversitenin bir de bandosu bulunuyor.

Teknoloji ve Girişimcilik Faaliyetleri

Columbia Üniversitesi Yükselen Girişimciler Örgütü’nün (CORE) 1999'da kurulduğu biliniyor. Öğrenciler tarafından yönetilen grup, kampüste girişimciliği teşvik etmeyi amaçlıyor. CORE, her yıl konuşmalar, yarışmalar ve etkinliklere ev sahipliği yapıyor. #StartupColumbia ve CU Ignite bu etkinliklerden en önemlileri olarak biliniyor. Etkinlikler, mühendislik, tasarım, girişimcilik gibi alanları kapsıyor.

Üniversitenin, “Campus Network” adı verilen bir kampüs içi sosyal ağ sitesi bulunuyor. Sitenin, 2003 yılında Columbia mühendislik öğrencisi Adam Goldberg tarafından oluşturulduğu biliniyor. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in daha sonra Goldberg'in Facebook'ta çalışması için teklif götürdüğü biliniyor. Ancak Goldberg teklifi reddediyor.

Columbia’nın, New York City için mühendislik alanında fark yaratacak genç girişimciler yetiştirdiği biliniyor. Geçtiğimiz 20 yılda kurulan 100'den fazla teknoloji şirketinde Columbia Üniversitesi mezunlarının imzası bulunuyor.

Columbia Üniversitesi’ne Nasıl Girilir?

Peki; Columbia Üniversitesi kabul için neleri şart koşuyor? Columbia Üniversitesi’ne nasıl girilir? Columbia Üniversitesi’nde eğitim almak için akademik başarı, dil yeterliliği, sosyal sorumluluk gibi birçok kriter bulunuyor. Üniversitenin kabul oranının oldukça düşük olduğu biliniyor. Bu anlamda başvuruda bulunan öğrencilerin farklı yönlerini ortaya koymaları gerekiyor.

Columbia Üniversitesi’nde eğitim alabilmek için minimum 3 ortalamaya ihtiyaç duyuluyor. Ancak rekabetin yüksek olduğu biliniyor. Bununla birlikte kabul alan öğrencilerin genellikle 4 ve üzeri ortalamaya sahip olduğu görülüyor. Üniversite kabul sürecinde SAT ve ACT sınavlarından herhangi birinin alınması gerekiyor. Ancak AP sınavı da oldukça kritik bir noktayı oluşturuyor. Columbia Üniversitesi başvuru sürecinde AP önemli bir role sahip… Öğrencilerin AP sınavı başarıları kabul sürecini olumlu anlamda etkiliyor. Bu noktada özellikle başvurulacak alana yönelik AP derslerinin alınması gerekiyor. “Columbia Üniversitesi’ne nasıl girilir?” sorusunun bir diğer cevabı ise elbette dil yeterliliği… Dil yeterliliği noktasında, IELTS ve TOEFL sınavlarının her ikisinin de kabul gördüğü biliniyor.

Tüm bunlara ek olarak; üniversite değer üretebilecek ve fark yaratabilecek potansiyeldeki öğrencilere öncelik veriyor. Bu anlamda ders dışı aktiviteler kabul sürecinde önemli bir rol oynuyor. Yaz okulları, stajlar, araştırma projeleri, sosyal sorumluluk projeleri bu noktada devreye giriyor. Öğrencilerin liderlik özellikleri ve dünyayla olan ilişkileri kabul sürecini etkiliyor.

Columbia Üniversitesi hakkında daha detaylı bilgi almak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve üniversitelere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Ücretsiz Open Day Günlerimize Katılmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun

Açık bilgilendirme günlerimizde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation

Columbia Üniversitesi Nasıl Bir Eğitim Veriyor?

Columbia Üniversitesi, New York'ta yer alan özel bir araştırma üniversitesi olma özelliği taşıyor. 1754 yılından beri varlığı sürdüren üniversite, Ivy League Okulları arasında yer alıyor. Columbia, New York'taki en eski yükseköğretim kurumu olarak kabul ediliyor. Ek olarak; Amerika’nın en eski beşinci yükseköğrenim kurumu olarak anılıyor. Kurumun, Princeton Koleji'nin kurulmasına tepki olarak Büyük Britanya Kralı II. George'un kraliyet tüzüğüyle kurulduğu biliniyor. Başlangıçta; King’s College adıyla anılan kurum, 1784 yılında Columbia Koleji olarak yeniden adlandırılıyor. 1896 yılında ise bugünkü adıyla anılmaya başlıyor.

Columbia University, büyük eğitim yayınları tarafından dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösteriliyor. Columbia Üniversitesi Dünya Sıralaması, QS 2021 Sıralama tablosuna göre 19 olarak görülüyor. Üniversite, beşeri bilimler alanında 10. sırada, tıp ve yaşam bilimleri alanında ise 12. Sırada bulunuyor. Sosyal bilimler alanında ise dünyanın en iyi 12. üniversitesi olarak kabul ediliyor. Mühendislik ve teknoloji alanında 47. sırada yer alıyor.

Times Higher Education’a göre Columbia, dünyanın en iyi 17. üniversitesi olarak sıralanıyor. Aynı listede, beşeri bilimler alanında 13; yaşam bilimleri alanında 20. sırayı alıyor.  Sosyal bilimler alanında ise 17. sırada kendine yer buluyor. Mühendislik ve teknoloji alanına bakıldığında üniversitenin 29. Sırada yer aldığı görülüyor. Bir başka önemli sıralama tablosu ARWU’ya Columbia Üniversitesi Dünya Sıralaması 7 olarak görülüyor.

Üniversite bünyesinde görev alan araştırmacı ve akademisyenlerin önemli buluşlarda rol oynadığı biliniyor. Beyin-bilgisayar arayüzü, nükleer manyetik rezonans, lazer, maser, ilk nükleer yığın bu buluşlardan bazıları olarak sıralanıyor. Amerika'daki ilk nükleer fisyon reaksiyonu’da üniversitenin önemli bilimsel buluşları arasında gösteriliyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında Manhattan Projesi için ilk araştırmaların üniversite bünyesinde yürütüldüğü biliniyor.

Üniversitenin mezunları, öğretim üyeleri ve araştırmacıları arasında 96 Nobel Ödülü sahibi bulunuyor. 125 Pulitzer Ödüllü isim ve 33 Akademi Ödülü sahibinin üniversite ile ilişkili olduğu biliniyor. Üniversitenin yetiştirdiği isimler arasında devlet başkanları, yüksek mahkeme yargıçları, bilim insanları ve milyarderler yer alıyor. Çok sayıda önemli yazar ve sanatçının üniversiteyle ilişkili olduğu biliniyor.

Columbia Üniversitesi Kampüs Yaşamı

Columbia Üniversitesi’nin lisans, yüksek lisans ve doktora çalışmalarının çoğu, Morningside Heights kampüsünde yürütülüyor. Kampüsün, McKim, Mead & White mimarları tarafından Beaux-Arts planlama ilkelerine göre tasarlandığı biliniyor. Fakülte binaları,  öğrenci yurtları, araştırma merkezleri, tesisler ve laboratuvarların büyük çoğunluğu Morningside Heights'ta yer alıyor. Nicholas Murray Butler Kütüphanesi, üniversitenin kütüphane sistemindeki en büyük kütüphane olma özelliği taşıyor. Çoğunlukla; kısaca Butler Kütüphanesi olarak anılıyor. Butler Kütüphanesi, aynı zamanda kampüsteki en büyük binalardan biri olarak biliniyor. Üniversitenin kütüphane sistemi 11 milyonun üzerinde cilt içeriyor. Amerika’nın en büyük sekizinci kütüphane sistemi ve en büyük beşinci üniversite kütüphane sistemi olarak anılıyor.

Columbia Üniversitesi Morningside Heights kampüsündeki birkaç bina tarihi açıdan önemli noktalarda konumlanıyor. Low Memorial Kütüphanesi mimari önemiyle dikkat çekiyor. Philosophy Hall, FM radyonun bulunduğu yer olarak biliniyor. Pupin Hall, uranyum fisyonuyla ilgili ilk deneylerin Enrico Fermi tarafından yapıldığı yer olarak biliniyor. Casa Italiana, St. Anthony Hall ve Earl Hall da kampüsteki önemli tarihi yapılar arasında sıralanıyor.

Morningside Heights kampüsünün dışında, üniversitenin; Manhattanville'de bir başka kampüsü olduğu biliniyor. Kampüs; İşletme Okulu, Halkla İlişkiler Okulu ve Sanat Okulu’na ev sahipliği yapıyor. Jerome L. Greene Zihin, Beyin ve Davranış Merkezi’nin binaları da kampüs içerisinde bulunuyor.

Üniversiteye ait bir diğer önemli yapı ise New York - Presbyterian Hastanesi… Hastanenin, hem Columbia Üniversitesi hem de Cornell Üniversitesi tıp fakültelerine bağlı olduğu biliniyor. Columbia'ya bağlı diğer eğitim hastaneleri arasında Manhattan'daki Payne Whitney Clinic yer alıyor. Ek olarak; White Plains ve psikiyatri enstitüsü Payne Whitney Westchester bulunuyor.

Üniversite kampüslerinde ulaşım hizmetleri Academy Bus Lines tarafından sağlanıyor. Columbia Transportation olarak adlandırılan ulaşım sisteminden tüm öğrenciler faydalanabiliyor. Otobüsler üniversite personeli, Dodge Fitness Center üyeleri ve Columbia kimlik kartı olan herkese hizmet veriyor.

Sürdürülebilirlik Girişimleri

Üniversite, Perşembe ve Pazar günleri, bir yeşil pazara ev sahipliği yapıyor. Bu pazar üniversitenin sürdürülebilirlik politikaları çerçevesinde yerel çiftçilerin ürünlerini şehir sakinlerine satabilmesini amaçlıyor. Yerel bir New York bahçecilik merkezi olan Hodgson'ın Çiftliği de bu proje içerisinde yer alıyor. Nisan ayından Kasım ayına kadar çok çeşitli bitkiler ve çiçeklerle pazarda yer alıyor. Pazar, kar amacı gütmeyen GrowNYC tarafından şehrin farklı noktalarında işletilen birçok pazardan biri olarak biliniyor. Üniversitenin yemek hizmetleri de bu politikalar çerçevesinde yerel ürünler ile karşılanıyor. Üniversite, çevre ve sürdürülebilirlik girişimleriyle dünya çapında tanınıyor.

Columbia Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Faaliyetleri

Columbia University, dört lisans okulu ve 16 yüksek lisans okulu dahil yirmi okul etrafında şekilleniyor. Üniversitenin araştırma tesisleri arasında Lamont – Doherty Yeryüzü Gözlemevi, Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü yer alıyor. Ek olarak; üniversite hızlandırıcı laboratuvarlarına ev sahipliği yapıyor. Columbia, Amerikan Üniversiteleri Birliği'nin kurucu üyeleri arasında yer alıyor. Amerika Birleşik Devletleri'nde M.D. derecesi veren ilk üniversite olarak biliniyor.

Columbia University Bölümleri arasında; Bilgisayar Bilimleri, Biyolojik Bilimler, Sürdürülebilir Kalkınma, Matematik, gibi bölümler yer alıyor. Ek olarak; İstatistik, Eğitim, Mimarlık, Astronomi, İşletme, Felsefe, Antropoloji, Psikoloji gibi bölümler bulunuyor. Ekoloji ve Çevre Biyolojisi, Kentsel Çalışmalar gibi bölümler de; Columbia University Bölümleri arasında yer alıyor.

Columbia Üniversitesi, "R1: Doktora Üniversiteleri - Çok yüksek araştırma etkinliği" arasında sınıflandırılıyor. Columbia, uranyum atomunun bölündüğü ilk Kuzey Amerika bölgesi olarak biliniyor. Üniversitenin aynı zamanda modern sinirbilim anlayışının geliştirilmesinde merkezi bir rol oynadığı düşünülüyor. Beyin sinyallerini konuşmaya çevirebilen ilk beyin - bilgisayar arayüzünün, Columbia'daki nöro-mühendisler tarafından geliştirildiği biliniyor.

Columbia bünyesindeki bilim insanları, her yıl sağlık bilimlerinde yaklaşık 175 yeni icat ortaya koyuyorlar. Columbia'da yapılan keşiflere ve buluşlara dayanan 30'dan fazla farmasötik ürünün pazara ulaştığı biliniyor. Bunlar arasında Remicade, Reopro, Benefix, Latanoprost, kanser tedavisi için kullanılan Zolinza bulunuyor. Ek olarak; “Columbia Technology Ventures” 600 kadar patent ve 250'den fazla aktif lisans sözleşmesini yönetiyor.

Öğrenci Yaşamı

Columbia Üniversitesi öğrenci nüfusunun yaklaşık 35 bin olduğu biliniyor. Üniversitenin yaklaşık 10 bin lisans ve 25 bin lisansüstü öğrencisi bulunuyor. Öğrenci nüfusunun %28’ini uluslararası öğrenciler oluşturuyor. Öğrencilerin %26’sının yıllık aile gelirinin 60.000 doların altında olduğu biliniyor. Öğrenciler; öğrenim ve yaşam masrafları için üniversite, hükümet ve çeşitli kurumlar tarafından burs ve hibelerle destekleniyor.

Öğrenciler lisans eğitimleri boyunca kampüs içi konaklama seçeneklerinden yararlanabiliyorlar. Birinci sınıf öğrencileri genellikle South Lawn çevresinde bulunan büyük yurtlarda konaklıyorlar. Üst sınıflar ise, apart ve öğrenci konutlarında kalmayı tercih edebiliyorlar. Yüksek lisans okulları için ise, kampüs çevresinde apartman tarzı öğrenci konutları bulunuyor.

Öğrenciler Tarafından Hazırlanan Yayınlar

Columbia Üniversitesi, çok sayıda akademik lisans yayınına ev sahipliği yapıyor. Columbia Undergraduate Science Journal iki yıllık yayınlarında bilim araştırmalarına yer veriyor. The Journal of Politics & Society, ulusal olarak yayınlanan ve dağıtılıyor. Sosyal bilimler alanına yönelik lisans araştırmalarını içeriyor.

Üniversite öğrencilerinin bilimsel yayınlar dışında da birçok yayında imzası bulunuyor. The Columbia Daily Spectator ülkenin ikinci en eski öğrenci gazetesi olarak kabul ediliyor. The Blue and White, aylık edebiyat dergisi 1890 yılından beri varlığını sürdürüyor. Morningside Post, öğrenciler tarafından işletilen bir başka yayın organı olarak biliniyor. Öğrenciler tarafından yazılan araştırma haberleri, analiz ve yorumları kapsıyor.

Columbia Magazine, üniversitenin mezunlar dergisi olarak biliniyor. The Mobius Strip çevrimiçi sanat ve edebiyat dergisi olma özelliği taşıyor. Inside New York, Columbia lisans öğrencileri tarafından hazırlanan New York City için yıllık bir rehber kitap olarak biliniyor.

Sanat Grupları

Columbia Üniversitesi Orkestrası’nın, besteci Edward MacDowell tarafından 1896'da kurulduğu biliniyor. Amerika Birleşik Devletleri'nde sürekli olarak faaliyet gösteren en eski üniversite orkestrası olarak kabul ediliyor.

Columbia, aynı zamanda çok çeşitli sahne sanatları gruplarına da ev sahipliği yapıyor. Bu gruplar arasında Columbia Players, King's Crown Shakespeare Troupe (KCST), Columbia Musical Theatre Society bulunuyor. Ek olarak; NOMADS, LateNite Tiyatrosu, Columbia University Sahne Sanatları Ligi Black Theatre Ensemble yer alıyor. Komedi grubu Chowdah ve doğaçlama toplulukları Alfred ve Fruit Paunch sahne sanatları toplulukları arasında bulunuyor. Tüm bunlara ek olarak üniversitenin bir de bandosu bulunuyor.

Teknoloji ve Girişimcilik Faaliyetleri

Columbia Üniversitesi Yükselen Girişimciler Örgütü’nün (CORE) 1999'da kurulduğu biliniyor. Öğrenciler tarafından yönetilen grup, kampüste girişimciliği teşvik etmeyi amaçlıyor. CORE, her yıl konuşmalar, yarışmalar ve etkinliklere ev sahipliği yapıyor. #StartupColumbia ve CU Ignite bu etkinliklerden en önemlileri olarak biliniyor. Etkinlikler, mühendislik, tasarım, girişimcilik gibi alanları kapsıyor.

Üniversitenin, “Campus Network” adı verilen bir kampüs içi sosyal ağ sitesi bulunuyor. Sitenin, 2003 yılında Columbia mühendislik öğrencisi Adam Goldberg tarafından oluşturulduğu biliniyor. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in daha sonra Goldberg'in Facebook'ta çalışması için teklif götürdüğü biliniyor. Ancak Goldberg teklifi reddediyor.

Columbia’nın, New York City için mühendislik alanında fark yaratacak genç girişimciler yetiştirdiği biliniyor. Geçtiğimiz 20 yılda kurulan 100'den fazla teknoloji şirketinde Columbia Üniversitesi mezunlarının imzası bulunuyor.

Columbia Üniversitesi’ne Nasıl Girilir?

Peki; Columbia Üniversitesi kabul için neleri şart koşuyor? Columbia Üniversitesi’ne nasıl girilir? Columbia Üniversitesi’nde eğitim almak için akademik başarı, dil yeterliliği, sosyal sorumluluk gibi birçok kriter bulunuyor. Üniversitenin kabul oranının oldukça düşük olduğu biliniyor. Bu anlamda başvuruda bulunan öğrencilerin farklı yönlerini ortaya koymaları gerekiyor.

Columbia Üniversitesi’nde eğitim alabilmek için minimum 3 ortalamaya ihtiyaç duyuluyor. Ancak rekabetin yüksek olduğu biliniyor. Bununla birlikte kabul alan öğrencilerin genellikle 4 ve üzeri ortalamaya sahip olduğu görülüyor. Üniversite kabul sürecinde SAT ve ACT sınavlarından herhangi birinin alınması gerekiyor. Ancak AP sınavı da oldukça kritik bir noktayı oluşturuyor. Columbia Üniversitesi başvuru sürecinde AP önemli bir role sahip… Öğrencilerin AP sınavı başarıları kabul sürecini olumlu anlamda etkiliyor. Bu noktada özellikle başvurulacak alana yönelik AP derslerinin alınması gerekiyor. “Columbia Üniversitesi’ne nasıl girilir?” sorusunun bir diğer cevabı ise elbette dil yeterliliği… Dil yeterliliği noktasında, IELTS ve TOEFL sınavlarının her ikisinin de kabul gördüğü biliniyor.

Tüm bunlara ek olarak; üniversite değer üretebilecek ve fark yaratabilecek potansiyeldeki öğrencilere öncelik veriyor. Bu anlamda ders dışı aktiviteler kabul sürecinde önemli bir rol oynuyor. Yaz okulları, stajlar, araştırma projeleri, sosyal sorumluluk projeleri bu noktada devreye giriyor. Öğrencilerin liderlik özellikleri ve dünyayla olan ilişkileri kabul sürecini etkiliyor.

Columbia Üniversitesi hakkında daha detaylı bilgi almak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve üniversitelere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Ücretsiz Open Day Günlerimize Katılmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun

Açık bilgilendirme günlerimizde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation