Blog

Amerika’da Lisans Eğitimi İçin Bölümüme Ne Zaman Karar Vermeliyim?

Amerika’da seçkin ve iyi bir okulda okumak imkansız değil; disiplinli bir çalışma ve verimli hazırlık süreci ile epeyce mümkün. Bu ihtimali gerçeğe dönüştürmek için başvuru öncesinde her şeyi tamamladığınızdan emin olmalısınız. Neyi isteyebileceklerini ve sizi oraya yerleştirecek gereklilikleri göz önünde bulundurmalısınız.

Başvurmadan önce hazırlayacağınız dosyaya yer aldığınız veya yarattığınız projeleri eklemek büyük bir artı kazandırıyor. Sivil Toplum Kuruluşları, derneklerdeki faal olma durumu da, varsa, eklenebilir. Ne kadar hevesli ve gelişmeye açık olduğunuzu ifade ederseniz o kadar iyi. Dosyayı en özenli şekilde hazırlarsanız geriye sadece beklemek kalıyor.

Kabul aldım, bundan sonra ne olacak?

Lisans eğitimine hak kazandınız ve doğru bölümü hemen seçip seçmeyeceğinizden emin değilsiniz. Biraz zamana sahip olmak ve arzularınıza ve motivasyonlarınıza göre karar vermek gayet sağlıklı. İsteğinizi sağlam temellere oturttuğunuzdan emin görünürseniz bu bir artıya dönüşüyor. Fakat kendinize biraz zaman tanıyıp doğru bölüme o şekilde yönelmenin iyi olacağını düşünüyorsanız bu da Amerika’da Lisans şansınız olmayacağı anlamına gelmiyor.

Biliyoruz ki bir bölüme başlayıp beklentilerinizin karşılanmadığını görmek ve bölümü deneyimledikten sonra karakterinize uygun olmadığını anlamak üstünüze uymayan bir tişört ile o yola devam etme sorumluluğunu size hissettirebilir. Memnun olmadığınız şeye devam etmek zorunda hissedebilirsiniz. Tüm bunları düşündüğünüzde, hemen seçmek zorunda olmadığınız temel bilimlere yönelebilir; kendinize düşünmek ve keşfetmek için zaman tanıyabilirsiniz.

Karar vermenize yardımcı olacak danışmanlarla hazırlanın

Bu düşünme sürecinde tek başınıza karar vermek korkutucu geliyorsa ve farklı açılardan bakmayı da arzuluyorsanız eğitim danışmanlığı merkezlerinin size yol göstermesini isteyebilirsiniz. Bir profesyonel zaten size en iyi şekilde yardımcı olmak isteyecektir. Kendinizi tanıyacağınız ve en iyi verimi alabileceğiniz bölümü seçerken olduğu gibi seçiminizin sonrasında da bu danışmanlık hizmetinden faydalanmaya devam edebilirsiniz.

Aklınızdaki her türlü soruya deneyim ve uzmanlığı ile cevaplar bulabilen bir danışman karar verme sürecini hızlandırmak istiyorsanız tam da size göredir. Doğru danışman ile diyalog kurduğunuzda en etkili kararı alacağınızdan emin olabilirsiniz. Danışmanınız karakterinizi ve yeteneklerinizi tanımaya yönelik davranıp doğru değerlendirmeye katkıda bulunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir