California Institute Of Technology, Pasadena, Kaliforniya, ABD’de bulunan özel bir araştırma üniversitesi olarak bilinmektedir. Üniversite kısaca “Caltech” adıyla da anılmaktadır. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, bilim ve mühendislikteki gücü ile adından sıkça söz ettirmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan saf ve uygulamalı bilimlerin öğretimine adanmış teknoloji enstitüleri arasında yer almaktadır. Üniversitenin bilim ve müendislik alanına odaklanan 6 akademik birimi bulunmaktadır. Üniversite yalnızca eğitim faaliyetleriyle değil araştırma faaliyetleriyle de önemli bir konumda bulunmaktadır. Üniversitenin yıllık araştırma bütçesi yaklaşık 300 milyon dolar olarak bilinmektedir.

Üniversite yaklaşık 2 bin 500 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Lisans öğrencilerinin sayısı yaklaşık bin olarak bilinmektedir. California Institute Of Technology lisansüstü öğrencilerin nüfusu ise yaklaşık bin 500 civarındadır. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nün ana kampüsü, Los Angeles şehir merkezinin yaklaşık 18 km kuzeydoğusunda yer almaktadır. Birinci sınıf öğrencilerinin kampüste yaşaması zorunludur.  Lisans öğrencilerinin ise %95’lik dilimi kampüs içi ev sisteminde konaklamaktadır.

Üniversitenin 76 Nobel Ödülü ile ilişkilendirildiği bilinmektedir. Üniversitenin araştırmacılarından, kimyager Linus Pauling bu alanda tarihte iki paylaşılmamış ödül kazanan tek kişi olarak tanınmaktadır. Ek olarak; 4 Fields Madalyası ve 6 Turing Ödülü sahibi Caltech’in mezun ve araştırmacıları arasındadır. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Akademilerinden birine seçilmiş 8 Crafoord Ödülü Sahibi Caltech ile ilişkilidir. Üniversite bünyesinde görev alan birçok öğretim üyesi, NASA ve Howard Hughes Tıp Enstitüsü ile bağlantılıdır.

19. ve 20. Yüzyılda California Institute Of Technology

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, 1891 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. Üniversite başlangıçta bir hazırlık ve meslek okulu olarak kurulmuştur. Kurucusu, Amos G. Throop olarak bilinmektedir. Üniversite kurulduğu dönemde, Throop Teknoloji Koleji,  Throop Üniversitesi, Throop Politeknik Enstitüsü adlarıyla anılmıştır. Meslek ve hazırlık okullarının faaliyetleri 1910 yılında sona ermiştir. 1920 yılında üniversite bugünkü adıyla anılmaya başlamıştır.

Üniversite, 1920’li yıllarda ulusal anlamda önemli bir yere sahip olmuştur. 1921 yılında üniversite bilimsel araştırmalara, mühendislik ve bilime odaklanacağını ilan etmiştir. Üniversite, matematik, fizik ve kimya gibi temel bilimlerde uzmanlaşmıştır. Bununla birlikte; İngilizce, tarih ve ekonomi gibi konularda programlar sunarak müfredatını genişletme, zenginleştirme kararı almıştır. 1925 yılında üniversite bünyesinde bir jeoloji bölümü kurulmuştur. Aynı yıl; Harvard Üniversitesi öğretim üyesi William Bennett Munro California Institute Of Technology bünyesine katılmıştır. William Bennett Munro, bir beşeri bilimler ve sosyal bilimler bölümü kurmak ile görevlendirilmiştir.

Üniversitenin biyoloji bölümü 1928 yılında kurulmuştur. Bölümün kurucusu, Thomas Hunt Morgan olarak bilinmektedir. Morgan, o dönemde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en seçkin biyologlardan biri olarak tanınmaktadır. Genlerin ve kromozomun kalıtımdaki rolünü keşfetmesiyle ünlüdür. Aynı yıl Palomar Gözlemevi’nin kurulması ile çalışmalara başlanmıştır. 1930 yılında, Kerckhoff Deniz Laboratuvarı, Profesör George MacGinitie’nin gözetiminde kurulmuştur. Üniversite 1934 yılında Amerikan Üniversiteler Birliği üyeleri arasına adını yazdırmıştır.  Aynı yıl hala işletmesini üstlendiği NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’nın yöneticileri arasında yer almıştır.

1930’lu yıllarda, California Institute Of Technology, çok sayıda misafir akademisyene ev sahipliği yapmıştır. Erwin Schrödinger, Paul Dirac, Hendrik Lorentz, Niels Bohr, Werner Heisenberg misafir akademisyenlerden bazılarıdır. Albert Einstein da üniversitede görev alan misafir akademisyenler arasında yer almaktadır. Einstein, 1932 ve 1933 yıllarında üniversitede görev almış; Genel Görelilik Teorisini geliştirmek üzere çalışmalar yürütmüştür.

Project Vista

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, 1951 yılında, federal bir çalışma olan Project Vista’nın ev sahibi olmuştur. Üniversitenin proje için ev sahibi olarak seçilmesi, roket ve nükleer fizik alanındaki uzmanlığına dayanmaktadır. Proje ile ulusal güvenliğin artırılması amaçlanmıştır. Proje, taktik hava desteği ve kara birlikleri arasındaki ilişkiyi iyileştirmenin yeni yollarını araştırmak üzere yürütülmüştür. Ordu, Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri projenin sponsorları arasında yer almıştır. Proje kapsamında üniversitenin öğretim üyelerinin yanı sıra; misafir öğretim üyeleri ile de çalışmalar yürütülmüştür. Üniversite projede yer almasının karşılığında yaklaşık 750 bin dolarlık bir destek almıştır.

21. Yüzyılda California Institute Of Technology

Üniversite, 2008 yılında, altı yıl süren bir bağış toplama kampanyasını sonuçlandırmıştır. Kampanyaya yaklaşık 16 bin bağışçı katılım göstermiştir. Kampanya neticesinde 1.4 milyarın üzerinde bir gelir elde edilmiştir. Üniversite bu gelirin büyük bölümünü programların ve araştırma projelerinin desteklenmesi amacıyla kullanmıştır. DOE Enerji İnovasyon Merkezi 2010 yılında kurulmuştur. Merkez, güneş ışığından yakıt üretmek için çeşitli yöntemler geliştirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmalar, Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı ile ortaklaşa olarak yürütülmektedir. Projenin koordinatörü ise Kimya Profesörü Nathan Lewis olarak bilinmektedir.

California Institute Of Technology, 2012 yılı itibariyle açık çevrimiçi kurslar sunmaya başlamıştır. Dersler, Coursera ve edX desteğiyle yürütülmektedir. 2019 yılında Caltech, sürdürülebilirlik araştırmaları kapsamında 750 milyon dolarlık bir destek almıştır. Bu destek, şimdiye kadar çevresel sürdürülebilirlik araştırmaları için alınan en büyük destek olarak bilinmektedir. Aynı zamanda, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir akademik kurumun aldığı en büyük ikinci özel bağıştır.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü Başvuru ve Kabul Koşulları

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’ne başvuru sürecinde akademik başarı önemli bir yere sahiptir. Dil yeterliliği kabul aşamasında en önemli koşullardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Üniversite, akademik başarının yanı sıra; öğrenci adaylarının fark yaratabilme potansiyellerine de odaklanmaktadır. Yani, “California Institute Of Technology nasıl girilir?” sorusunun yanıtı yalnızca akademik başarıda gizli değildir. Bu anlamda ders dışı aktivitelerin de kabul süreci için önemli bir rolü olduğu bilinmektedir.

Not Ortalaması

Üniversiteye sunulması gereken belgeler arasında lise diploması ve transkript yer almaktadır. Üniversite için öğrencilerin not ortalaması önem taşımaktadır. Öğrenci adaylarının not ortalamalarının 5’lik sistemde minimum 4,0 olması talep edilmektedir. Henüz mezun konumda olmayan öğrenciler başvuru sürecinde öğrenci belgeleri veya geçici mezuniyet belgelerini üniversiteye sunabilmektedir. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nün Amerika’nın en prestijli üniversitelerinden biri olduğu bilinmektedir. Üniversite aynı zamanda oldukça seçici kurumlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle başvuru aşamasında bazı sınavların alınması gerekmektedir.

Akademik Yeterlilik

California Institute Of Technology nasıl girilir?” sorusunun bir cevabı da sınavlarda saklıdır. SAT ve ACT sınavları talep edilen sınavlar arasındadır. Ancak; son gelişmelerle birlikte, SAT sınavının daha fazla ön plana çıktığı bilinmektedir. Üniversiteler ACT sınavını eskiye oranla yeterli görmemektedir. Uluslararası alanda geçerliliği bulunan diploma programları da akademik yeterliliği belgelendirme noktasında önemli bir role sahiptir. Bu programlar arasında en önemlileri AP ve IB programlarıdır. Bu iki program arasında ise AP programı daha fazla ön plana çıkmaktadır. Özellikle 11 ve 12. sınıfta alınacak AP dersleri kabul sürecinde öğrencilere pek çok avantaj sağlamaktadır.

Dil Yeterliliği ve İstenen Belgeler

Dil yeterliliği söz konusu olduğunda devreye IETLS ve TOEFL sınavları girmektedir. IELTS için elde edilmesi gereken minimum skor 7,0 olarak bilinmektedir. TOEFL için ise minimum skor 90 olarak bilinmektedir. Üniversite kabul süreci için sınavların yanı sıra; bir takım belgeler de talep etmektedir. Referans mektupları, niyet mektubu ve özgeçmiş bu belgeler arasındadır.

Ders Dışı Aktiviteler

California Institute Of Technology akademik başarının yanı sıra öğrencilerin potansiyeline odaklanmaktadır. Değer üretebilecek ve alanında fark yaratabilecek öğrencilere başvuru sürecinde öncelik tanınmaktadır. Bu aşamada devreye ders dışı aktiviteler girmektedir. Öğrenciler yer almış olduğu sosyal sorumluluk projeleri bu anlamda önem taşımaktadır. Ek olarak; stajlar, yaz okulları ve araştırma projeleri de başvuru sürecinde önemli bir rol oynamaktadır. Ders dışı aktiviteler öğrenci adaylarının rakiplerinin önüne geçirme noktasında önemli bir kriter olarak karşımıza çıkmaktadır. Öğrenci adaylarının kabul alma şansını arttırmaktadır.

Caltech Kampüs Yaşamı

Caltech’in ana kampüsü Los Angeles şehir merkezinin yaklaşık 18 km kuzeydoğusunda, Pasadena, Kaliforniya’da bulunmaktadır. Old Town Pasadena ve Pasadena Playhouse District’e yürüme mesafesindedir. Kampüs, mimar Bertram Goodhue tarafından tasarlanmıştır.

1971 yılında San Fernando’da 6.6 büyüklüğündeki bir deprem meydana gelmiştir. Bu deprem California Institute Of Technology ana kampüsünde hasara neden olmuştur. Throop Hall ve Goodhue tarafından tasarlanan Culbertson Oditoryumu hasar gören yapılar arasında yer almıştır. 2000’li yılların başında  kampüse bir dizi yeni bina eklenmiştir. Cahill Astronomi ve Astrofizik Merkezi bu yapılardan ilkidir. Ardından Walter ve Leonore Annenberg Bilgi Bilimi ve Teknolojisi Merkezi açılmıştır. Bu yapıyı, Warren ve Katherine Schlinger Kimya ve Kimya Mühendisliği Laboratuvarı izlemiştir.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü Bölümleri

Üniversite, altı akademik birimden oluşmaktadır. Bu akademik birimler mühendislik ve uygulamalı bilimler alanlarında odaklanmıştır. Akademik birimlerin tamamı 24 anadal ve 6 altı yandal içermektedir. Ayrıca; Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü Bölümleri arasında bazı disiplinler arası alanlar da bulunmaktadır. Disiplinler arası programlar şöyle sıralanabilir;

  1. Jeobiyoloji ve Astrobiyoloji
  2. Jeokimya ve Gezegensel Astronomi
  3. Çevre Bilimi ve Mühendisliği
  4. Uygulamalı Fizik
  5. Biyokimya
  6. Biyomühendislik
  7. Hesaplama Sistemleri
  8. Kontrol ve Dinamik Sistemler

California Institute Of Technology içerisinde, her akademik yıl üç dönemden oluşmaktadır. İlk dönem Eylül ayında başlamakta ve Noel tatilinde sona ermektedir. İkinci dönem yeni yılın ardından başlamakta ve Mart ayının ortasında sona ermektedir. Üçüncü ve son dönem ise Mart ayının son haftası ya da Nisan ayının ilk haftasında başlamaktadır. Üçüncü dönem ve akademik yıl Haziran ayının başında son bulmaktadır.

Lisansüstü Eğitim

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü bölümleri lisansüstü eğitimde bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarına ağırlık vermektedir. Kimya, Kimya Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği gibi alanlar popüler alanlar arasında yer almaktadır. Üniversite lisansüstü eğitim ve araştırma faaliyetlerinin yürütüldüğü bir dizi merkeze de ev sahipliği yapmaktadır. California Institute Of Technology, NASA Jet Propulsion Laboratory’nin işletmesini üstlenmektedir. Bununla birlikte, Palomar Gözlemevi, WM Keck Gözlemevi, Owens Valley Radyo Gözlemevi üniversitenin işletmesini üstlendiği gözlemevleridir.

Üniversitenin araştırma, bilim ve teknoloji merkezlerinin tamamı lisansüstü öğrencilerin kullanımına açıktır. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin büyük bir bölümü araştırmaları süresince mali destek alabilmektedir. Burs ve hibeler lisans öğrencilerini de kapsamaktadır. Ancak lisansüstü bursların oranının daha yüksek olduğu bilinmektedir. Üniversite, Teknoloji Transferi ve Kurumsal Ortaklıklar Ofisi adlı bir birime sahiptir. Bu birim, Üniversite bünyesinde geliştirilen teknolojilerin ticarileşmesi konusunda rol oynamaktadır. Üniversite mezun öğrencilerin start-up projelerine de destek vermektedir. Contour Energy Systems, Fulcrum Microsystems, Photon, Wavestream Wireless üniversiteyle ilişkilendirilen şirketlerden bazıları olarak sıralanabilmektedir.

California Institute Of Technology, hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve üniversitelere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.