Hemen Bilgi Al

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech), Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan özel bir araştırma üniversitesidir. 1891 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. Üniversite teknoloji ve uygulamalı bilimlere adanmıştır. Bilim ve mühendislik alanlarında verdiği eğitimle dünya çapında tanınmaktadır. Başlangıçta bir meslek okulu olarak eğitim veren Caltech, 1920’de enstitü statüsüne kavuşmuştur. Günümüzde dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak anılmaktadır. Her yıl binlerce Amerikalı ve uluslararası öğrenci Caltech’e başvuruda bulunmaktadır.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nün mezun, akademisyen ve araştırmacıları arasında 76 Nobel ödülü sahibi yer almaktadır. Ek olarak; 6 Turing Ödüllü isim bulunmaktadır. 4 Fields Madalyası sahibi, ve 8 Crafoord Ödülü sahibi vardır. Üniversite çok sayıda devlet başkanı ve bilim insanı yetiştirmiştir.

Günümüz eğitim açısından çok önemli bir alanı oluşturan STEM alanı Caltech’in uzmanlaştığı alanlar arasındadır. Bu alanda yürüttüğü araştırma faaliyetleriyle Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, dünya çapında öncü konumdadır. Üniversitenin yıllık araştırma bütçesi yaklaşık 270 milyon dolar civarındadır. STEM alanında yürütülen araştırmalar için gereken bütçe; vakıflar ve bakanlıklar tarafından sağlanmaktadır.

Geçmişten Bugüne Caltech

Caltech, 23 Eylül 1891'de Pasadena'da yerel işadamı ve politikacı Amos G. Throop tarafından kurulmuştur. Bir meslek okulu olarak eğitim hayatına başlamıştır. Okul 1920'de mevcut adını almadan önce farklı isimlerle anılmıştır. Bunlar; “Throop Üniversitesi”, “Throop Politeknik Enstitüsü” ve “Throop Teknoloji Koleji” olarak bilinmektedir.

1900’lerin başında Amerika Birleşik Devletleri'nde bilimsel araştırmalar henüz emekleme dönemini yaşamaktaydı. Chicago Üniversitesi'nden gökbilimci olan George Ellery Hale, 1904'te Mount Wilson Gözlemevi'ni kurdu. 1907'de Throop Üniversitesi, mütevelli heyetine katıldı ve kısa süre içinde geliştirmeye başladı. Throop Üniversitesi yani bugünkü adıyla Caltech, böylelikle, büyük bir bilimsel ve kültürel destinasyon haline geldi.

1910 yılında Throop Üniversitesi, şu an bulunduğu bölgeye taşınmıştır. Arthur Fleming araziyi kalıcı kampüs alanı için bağışlamıştır. Bu dönemde, Ulusal Araştırma Konseyi bilimin ulusal meselelerde daha büyük bir rol oynamasını istemiştir. Bu anlamda Throop'un bilimde ulusal bir rol oynamasının gerekliliği savunulmuştur. Fizik araştırmaları için yeni fonlar belirlenmiş 1917’de Norman Köprü Laboratuvarı'nın kurulmuştur.

Misafir Akademisyen Programı ve Büyüme Süreci

Robert Andrews Millikan önderliğinde Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, 1920'lerde ulusal üne kavuşmuştur. 1923'te Millikan, Nobel Fizik Ödülü'ne layık görülmüştür. 1925'te, jeoloji bölümü, 1928'de, Thomas Hunt Morgan'ın önderliğinde biyoloji bölümü kurulmuştur. Aynı yıl, Palomar Gözlemevi'nin kurulması için harekete geçilmiştir. 1930'da Kerckhoff Deniz Laboratuvarı, 1926'da, Havacılık Yüksek Okulu kurulmuştur. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, 1934'te, NASA Jet Propulsion Laboratory’yi işletmeye başlamıştır.

Robert Andrews Millikan, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, bünyesinde bir misafir akademisyen programı başlatmıştır. Davetini kabul eden bilim adamları arasında çok değerli aydınlar bulunmaktadır. Paul Dirac, Erwin Schrödinger, Werner Heisenberg, Hendrik Lorentz ve Niels Bohr bunlardan bazılarıdır. Albert Einstein, Genel Görelilik Teorisini geliştirmek için 1931'de Caltech kampüsüne gelmiştir. 1932 ve 1933'te misafir profesör olarak görev almıştır.

1946 – 1969 yılları arasında üniversite kampüsü neredeyse üç kat büyümüştür. Caltech, 1950-1970 arasında, Murray Gell-Mann ve Richard Feynman’ın parçacık fiziği alanındaki çalışmalarına ev sahipliği yapmıştır. Kimyasal biyoloji, gezegen bilimi, nükleer astrofizik ve jeokimya gibi yeni araştırma alanları geliştirilmiştir. 1948'de Palomar Dağı'na 200 inçlik bir teleskop yerleştirilmiştir. Kırk yılı aşkın bir süre dünyanın en güçlü optik teleskopu olarak kalmıştır. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, 1970'te kapılarını kadın lisans öğrencilerine açmıştır.

“Einstein Kağıtlar Projesi” 2000'den beri Caltech'te yürütülmektedir. Proje, Albert Einstein'ın edebi mirasından ve diğer koleksiyonlardan seçilen kağıtları bir araya getirmeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda korumak, tercüme etmek ve yayınlamak görevini de üstenir.

2010 yılında, Caltech, Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı ile ortaklaşa “DOE Enerji İnovasyon Merkezi”ni kurmuştur. Merkez, doğrudan güneş ışığından yakıt üretmek için devrim niteliğinde yöntemler geliştirmeyi amaçlamaktadır. 2012'den beri Caltech, Coursera altında ve 2013'ten itibaren edX kapsamında açık çevrimiçi kurslar sunmaktadır.

California Institute of Technology, 2019'da sürdürülebilirlik araştırmaları için 750 milyon dolarlık bir bağış almıştır. Bu bağış, sürdürülebilirlik araştırmaları için şimdiye kadar yapılan en büyük bağıştır. Aynı zamanda, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir kuruma yapılan en büyük ikinci özel bağıştır.

Kampüs, Enstitüler ve Araştırma Merkezleri

Caltech'in ana kampüsü, Pasadena, Kaliforniya'da, Los Angeles şehir merkezinin kuzeydoğusunda yer almaktadır. Old Town Pasadena ve Pasadena Playhouse Bölgesi'ne oldukça yakındır. Bu iki bölge öğrencilerin sosyal olanakları açısından önemlidir. Öğrencilerin büyük bir bölümü kampüste konaklamaktadır. Birinci sınıf öğrencilerinin kampüs dışında kalmasına izin verilmemektedir. California Institute of Technology, için bilim ve teknoloji oldukça önem taşımaktadır. Kampüste bulunan önemli bilim ve teknoloji merkezleri şöyle sıralanabilir;

 • Beckman Enstitüsü
 • Cahill Astronomi ve Astrofizik Merkezi
 • Walter ve Leonore Annenberg Bilgi Bilimi ve Teknolojisi Merkezi
 • Warren ve Katherine Schlinger Kimya ve Kimya Mühendisliği Laboratuvarı

Caltech’te Eğitim

Caltech, lisans programlarına göre lisansüstü programlarda biraz daha fazla öğrenciye sahiptir. Enstitü, 1949'dan beri Batı Okullar ve Kolejler Birliği tarafından akredite edilmektedir. Üniversitede, eğitim her yıl üç dönemi kapsamaktadır. Birinci dönem Eylül sonunda başlamakta ve Noel'den önce bitmektedir. İkinci dönem yeni yılın hemen ardından başlamakta ve Mart ortasında bitmektedir. Üçüncü dönem ise Mart sonu veya Nisan başında başlamakta ve Haziran başında sona ermektedir.

California Institute of Technology, 2021 yılı “QS Dünya Üniversite Sıralaması”nda dünyanın en iyi dördüncü üniversitesidir. “U.S. News & World Report” tarafından 2020 yılında kimya ve yer bilimleri alanında birinci seçilmiştir. 2011 - 2016 yılları arasında Times Dünya Üniversite Sıralaması'nda uluslararası alanda birinci sırada yer almıştır. Caltech, Mühendislik ve Teknoloji ve Fizik Bilimleri alanlarında dünyanın en iyilerindendir.

Akademik Programlar

Caltech, altı akademik fakültenin tamamında 24 anadal ve altı yandal sunmaktadır. Ayrıca bazı alanlarda disiplinler arası programlar sunmaktadır. Bu alanlar şöyle sıralanabilir;

 • Uygulamalı Fizik
 • Biyokimya
 • Biyomühendislik
 • Hesaplama Sistemleri
 • Kontrol ve Dinamik Sistemler
 • Çevre Bilimi ve Mühendisliği
 • Jeobiyoloji ve Astrobiyoloji
 • Jeokimya ve Gezegensel Astronomi

Üniversite, Kimya Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri, Makine Mühendisliği ve Fizik alanlarında dünyanın önde gelen üniversiteleri arasındadır.

Lisansüstü eğitim programlarında bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanları ağırlıktadır. Lisansüstü eğitimde en popüler seçenekler; Kimya, Fizik, Biyoloji, Elektrik Mühendisliği ve Kimya Mühendisliği'dir. Caltech'teki araştırma tesisleri tüm lisansüstü öğrencilere açıktır. Ek olarak; öğrencilere diğer üniversitelerin tesislerinde, araştırma merkezlerinde ve özel sektörlerde çalışma fırsatları sunulmaktadır. Doktora öğrencilerinin %99’luk dilimi tam mali desteğe sahiptir. Lisansüstü öğrenciler için mali destek, burslar, araştırma asistanlığı, öğretim asistanlığı yoluyla sağlanmaktadır.

Üniversite NASA Jet Propulsion Laboratory’nin yanı sıra bazı gözlemevlerinin de işletmesini üstlenmiştir. Bu gözlemevleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Palomar Gözlemevi
 • Owens Valley Radyo Gözlemevi
 • Milimetre Altı Gözlemevi
 • WM Keck Gözlemevi
 • Lazer İnterferometre Yerçekimi Gözlemevi

Buna ek olarak; üniversite, birkaç TCCON istasyonunu işletmektedir. Bu, küresel olarak sera gazlarını ölçmeye yönelik uluslararası işbirliği çabasının bir parçasıdır.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, bünyesinde geliştirilen teknolojilerin ticarileştirilmesini aktif olarak desteklemektedir. “Teknoloji Transferi ve Kurumsal Ortaklıklar Ofisi” aracılığıyla bilimsel atılımlar gerçekleştirilmektedir. Bu anlamda öğrenci, mezun ve araştırmacıların start up projeleri üniversite tarafından desteklenmektedir. “Contour Energy Systems”, “Impinj”, “Fulcrum Microsystems” “Photon” “Xencor” ve “Wavestream Wireless” üniversiteyle ilişkili şirketlerden bazılarıdır.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’ne Başvuru

Peki; Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’ne başvuru sürecinde nelere dikkat etmek gerekmektedir? Hangi sınavların alınması gerekmektedir? Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’ne başvuru için elbette diğer Amerikan Üniversiteleri gibi bir dizi belgeye ihtiyaç vardır. Bu belgeler, diploma, transkript, sınav sonuç belgeleri, özgeçmiş, niyet mektubu ve referans mektuplarıdır. Sanat ve Tasarım bölümlerine başvuru sürecinde bu belgelere ek olarak portfolyo talep edilebilmektedir. Bazı bölümler başvuru sürecinde mülakat talebinde bulunabilmektedir. Başvurular online olarak gerçekleştirilmektedir. İstenen tüm belgeler online portala yüklenir ve üniversitenin ilgili birimine iletilir.

Caltech’e başvuru süreci uzun soluklu ve rekabetin yoğun olduğu bir dönemi kapsamaktadır. Dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında olan Caltech, her yıl dünyanın birçok noktasından binlerce başvuru kabul etmektedir. Bu anlamda öğrencilerin rakipleri arasından sıyrılması önem taşımaktadır. Bunun için elbette öğrencilerin kişisel özellikleri ve ders dışı aktiviteleri önem kazanmaktadır. Ders dışı aktiviteler kabul aşamasında öğrencilere büyük oranda avantaj sağlamaktadır.

Caltech’e başvuru için alınması gereken sınavlar arasında, SAT, AP, TOEFL, IELTS gibi sınavlar bulunmaktadır. Öğrencilerin akademik yeterliliklerini kanıtlama noktasında SAT Verbal ve AP almaları tavsiye edilmektedir. Alan derslerindeki başarıyı gösterebilmek kritik bir noktayı oluşturmaktadır. Dil yeterliliği için ise TOEFL ya da IELTS sınavlarından biri alınmalıdır. Minimum TOEFL skoru 80, minimum IELTS skoru ise 7 olmalıdır. Bu talepler ve istenen skorlar bölümlere göre farklılık gösterebilmektedir. Bu anlamda koşulların dikkatle incelenmesi gerekmektedir.

Spor ve Sanat Toplulukları

Caltech'in beyzbol, basketbol, kros, futbol, yüzme tenis, atletizm, ve sutopunda atletik takımları vardır. Caltech'in maskotu ise Beaver (Kunduz) olarak bilinmektedir. Takımlar, National Collegiate Athletic Association üyesidir. Caltech'in 1915'te kurduğu Güney Kaliforniya Üniversitelerarası Atletizm Konferansı'nda (SCIAC) yarışmaktadırlar.

Caltech - Occidental College” Orkestrası, öğrenciler, öğretim üyeleri ve personellerden oluşan yetmiş kişilik bir orkestradır. Orkestra hem Caltech hem de Occidental College'da yılda üç konser düzenlemektedir. Ayrıca; iki caz grubunun yanı sıra aktif bir oda müziği topluluğu da mevcuttur. Üniversitenin tiyatro topluluğu ise her yıl iki ya da üç oyun sergilemektedir.

Caltech Gelenekleri

Her Cadılar Bayramı'nda kampüsün en yüksek noktası olan Millikan Kütüphanesi'nin tepesinde "Millikan balkabağı damlası deneyi" gerçekleştirilmektedir. Her yıl gerçekleştirilen bu olay, yakalanması zor bir kıvılcımı tespit etmeye çalışan gözlemci kalabalığını içermektedir. Etkinliğin konsepti, Millikan yağ damlası deneyine bir göndermedir.

Hendek Günü'nde üst sınıflar, odalarının kapılarına tuzaklar bırakarak okulu terk etmektedir. Alt sınıfların odalara girmesinin engellenmesi amaçlanmaktadır. Yıllar geçtikçe bu durum farklı bir noktaya evrilmiştir. Birçok üst sınıf, alt sınıfları şaşırtmak için mekanik, elektrik ve yazılım engelleri tasarlamaktadır. Bu tasarımlar bazen aylar sürmektedir. Zaman içinde fakülte de etkinliğe ayak uydurmuş ve Hendek Günü'nde tüm dersler iptal edilmiştir.

Uzun süredir devam eden bir başka gelenek ise final haftasını kapsamaktadır. Bu gelenek; final haftası boyunca Wagner'in "Ride of the Valkyries" adlı eserini çalmaktır. Bu dinleti oldukça gürültülü biçimde gerçekleşir. Ancak başka bir zamanda bu parçanın çalınması yasaklanmıştır. Çalan kişi giysileriyle soğuk duş almaya zorlanarak cezalandırılır.

Caltech hakkında detaylı bilgi edinmek için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Yurt dışı eğitim ve üniversiteler hakkında daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Ücretsiz Open Day Günlerimize Katılmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun

Açık bilgilendirme günlerimizde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech), Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan özel bir araştırma üniversitesidir. 1891 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. Üniversite teknoloji ve uygulamalı bilimlere adanmıştır. Bilim ve mühendislik alanlarında verdiği eğitimle dünya çapında tanınmaktadır. Başlangıçta bir meslek okulu olarak eğitim veren Caltech, 1920’de enstitü statüsüne kavuşmuştur. Günümüzde dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak anılmaktadır. Her yıl binlerce Amerikalı ve uluslararası öğrenci Caltech’e başvuruda bulunmaktadır.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nün mezun, akademisyen ve araştırmacıları arasında 76 Nobel ödülü sahibi yer almaktadır. Ek olarak; 6 Turing Ödüllü isim bulunmaktadır. 4 Fields Madalyası sahibi, ve 8 Crafoord Ödülü sahibi vardır. Üniversite çok sayıda devlet başkanı ve bilim insanı yetiştirmiştir.

Günümüz eğitim açısından çok önemli bir alanı oluşturan STEM alanı Caltech’in uzmanlaştığı alanlar arasındadır. Bu alanda yürüttüğü araştırma faaliyetleriyle Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, dünya çapında öncü konumdadır. Üniversitenin yıllık araştırma bütçesi yaklaşık 270 milyon dolar civarındadır. STEM alanında yürütülen araştırmalar için gereken bütçe; vakıflar ve bakanlıklar tarafından sağlanmaktadır.

Geçmişten Bugüne Caltech

Caltech, 23 Eylül 1891'de Pasadena'da yerel işadamı ve politikacı Amos G. Throop tarafından kurulmuştur. Bir meslek okulu olarak eğitim hayatına başlamıştır. Okul 1920'de mevcut adını almadan önce farklı isimlerle anılmıştır. Bunlar; “Throop Üniversitesi”, “Throop Politeknik Enstitüsü” ve “Throop Teknoloji Koleji” olarak bilinmektedir.

1900’lerin başında Amerika Birleşik Devletleri'nde bilimsel araştırmalar henüz emekleme dönemini yaşamaktaydı. Chicago Üniversitesi'nden gökbilimci olan George Ellery Hale, 1904'te Mount Wilson Gözlemevi'ni kurdu. 1907'de Throop Üniversitesi, mütevelli heyetine katıldı ve kısa süre içinde geliştirmeye başladı. Throop Üniversitesi yani bugünkü adıyla Caltech, böylelikle, büyük bir bilimsel ve kültürel destinasyon haline geldi.

1910 yılında Throop Üniversitesi, şu an bulunduğu bölgeye taşınmıştır. Arthur Fleming araziyi kalıcı kampüs alanı için bağışlamıştır. Bu dönemde, Ulusal Araştırma Konseyi bilimin ulusal meselelerde daha büyük bir rol oynamasını istemiştir. Bu anlamda Throop'un bilimde ulusal bir rol oynamasının gerekliliği savunulmuştur. Fizik araştırmaları için yeni fonlar belirlenmiş 1917’de Norman Köprü Laboratuvarı'nın kurulmuştur.

Misafir Akademisyen Programı ve Büyüme Süreci

Robert Andrews Millikan önderliğinde Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, 1920'lerde ulusal üne kavuşmuştur. 1923'te Millikan, Nobel Fizik Ödülü'ne layık görülmüştür. 1925'te, jeoloji bölümü, 1928'de, Thomas Hunt Morgan'ın önderliğinde biyoloji bölümü kurulmuştur. Aynı yıl, Palomar Gözlemevi'nin kurulması için harekete geçilmiştir. 1930'da Kerckhoff Deniz Laboratuvarı, 1926'da, Havacılık Yüksek Okulu kurulmuştur. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, 1934'te, NASA Jet Propulsion Laboratory’yi işletmeye başlamıştır.

Robert Andrews Millikan, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, bünyesinde bir misafir akademisyen programı başlatmıştır. Davetini kabul eden bilim adamları arasında çok değerli aydınlar bulunmaktadır. Paul Dirac, Erwin Schrödinger, Werner Heisenberg, Hendrik Lorentz ve Niels Bohr bunlardan bazılarıdır. Albert Einstein, Genel Görelilik Teorisini geliştirmek için 1931'de Caltech kampüsüne gelmiştir. 1932 ve 1933'te misafir profesör olarak görev almıştır.

1946 – 1969 yılları arasında üniversite kampüsü neredeyse üç kat büyümüştür. Caltech, 1950-1970 arasında, Murray Gell-Mann ve Richard Feynman’ın parçacık fiziği alanındaki çalışmalarına ev sahipliği yapmıştır. Kimyasal biyoloji, gezegen bilimi, nükleer astrofizik ve jeokimya gibi yeni araştırma alanları geliştirilmiştir. 1948'de Palomar Dağı'na 200 inçlik bir teleskop yerleştirilmiştir. Kırk yılı aşkın bir süre dünyanın en güçlü optik teleskopu olarak kalmıştır. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, 1970'te kapılarını kadın lisans öğrencilerine açmıştır.

“Einstein Kağıtlar Projesi” 2000'den beri Caltech'te yürütülmektedir. Proje, Albert Einstein'ın edebi mirasından ve diğer koleksiyonlardan seçilen kağıtları bir araya getirmeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda korumak, tercüme etmek ve yayınlamak görevini de üstenir.

2010 yılında, Caltech, Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı ile ortaklaşa “DOE Enerji İnovasyon Merkezi”ni kurmuştur. Merkez, doğrudan güneş ışığından yakıt üretmek için devrim niteliğinde yöntemler geliştirmeyi amaçlamaktadır. 2012'den beri Caltech, Coursera altında ve 2013'ten itibaren edX kapsamında açık çevrimiçi kurslar sunmaktadır.

California Institute of Technology, 2019'da sürdürülebilirlik araştırmaları için 750 milyon dolarlık bir bağış almıştır. Bu bağış, sürdürülebilirlik araştırmaları için şimdiye kadar yapılan en büyük bağıştır. Aynı zamanda, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir kuruma yapılan en büyük ikinci özel bağıştır.

Kampüs, Enstitüler ve Araştırma Merkezleri

Caltech'in ana kampüsü, Pasadena, Kaliforniya'da, Los Angeles şehir merkezinin kuzeydoğusunda yer almaktadır. Old Town Pasadena ve Pasadena Playhouse Bölgesi'ne oldukça yakındır. Bu iki bölge öğrencilerin sosyal olanakları açısından önemlidir. Öğrencilerin büyük bir bölümü kampüste konaklamaktadır. Birinci sınıf öğrencilerinin kampüs dışında kalmasına izin verilmemektedir. California Institute of Technology, için bilim ve teknoloji oldukça önem taşımaktadır. Kampüste bulunan önemli bilim ve teknoloji merkezleri şöyle sıralanabilir;

 • Beckman Enstitüsü
 • Cahill Astronomi ve Astrofizik Merkezi
 • Walter ve Leonore Annenberg Bilgi Bilimi ve Teknolojisi Merkezi
 • Warren ve Katherine Schlinger Kimya ve Kimya Mühendisliği Laboratuvarı

Caltech’te Eğitim

Caltech, lisans programlarına göre lisansüstü programlarda biraz daha fazla öğrenciye sahiptir. Enstitü, 1949'dan beri Batı Okullar ve Kolejler Birliği tarafından akredite edilmektedir. Üniversitede, eğitim her yıl üç dönemi kapsamaktadır. Birinci dönem Eylül sonunda başlamakta ve Noel'den önce bitmektedir. İkinci dönem yeni yılın hemen ardından başlamakta ve Mart ortasında bitmektedir. Üçüncü dönem ise Mart sonu veya Nisan başında başlamakta ve Haziran başında sona ermektedir.

California Institute of Technology, 2021 yılı “QS Dünya Üniversite Sıralaması”nda dünyanın en iyi dördüncü üniversitesidir. “U.S. News & World Report” tarafından 2020 yılında kimya ve yer bilimleri alanında birinci seçilmiştir. 2011 - 2016 yılları arasında Times Dünya Üniversite Sıralaması'nda uluslararası alanda birinci sırada yer almıştır. Caltech, Mühendislik ve Teknoloji ve Fizik Bilimleri alanlarında dünyanın en iyilerindendir.

Akademik Programlar

Caltech, altı akademik fakültenin tamamında 24 anadal ve altı yandal sunmaktadır. Ayrıca bazı alanlarda disiplinler arası programlar sunmaktadır. Bu alanlar şöyle sıralanabilir;

 • Uygulamalı Fizik
 • Biyokimya
 • Biyomühendislik
 • Hesaplama Sistemleri
 • Kontrol ve Dinamik Sistemler
 • Çevre Bilimi ve Mühendisliği
 • Jeobiyoloji ve Astrobiyoloji
 • Jeokimya ve Gezegensel Astronomi

Üniversite, Kimya Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri, Makine Mühendisliği ve Fizik alanlarında dünyanın önde gelen üniversiteleri arasındadır.

Lisansüstü eğitim programlarında bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanları ağırlıktadır. Lisansüstü eğitimde en popüler seçenekler; Kimya, Fizik, Biyoloji, Elektrik Mühendisliği ve Kimya Mühendisliği'dir. Caltech'teki araştırma tesisleri tüm lisansüstü öğrencilere açıktır. Ek olarak; öğrencilere diğer üniversitelerin tesislerinde, araştırma merkezlerinde ve özel sektörlerde çalışma fırsatları sunulmaktadır. Doktora öğrencilerinin %99’luk dilimi tam mali desteğe sahiptir. Lisansüstü öğrenciler için mali destek, burslar, araştırma asistanlığı, öğretim asistanlığı yoluyla sağlanmaktadır.

Üniversite NASA Jet Propulsion Laboratory’nin yanı sıra bazı gözlemevlerinin de işletmesini üstlenmiştir. Bu gözlemevleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Palomar Gözlemevi
 • Owens Valley Radyo Gözlemevi
 • Milimetre Altı Gözlemevi
 • WM Keck Gözlemevi
 • Lazer İnterferometre Yerçekimi Gözlemevi

Buna ek olarak; üniversite, birkaç TCCON istasyonunu işletmektedir. Bu, küresel olarak sera gazlarını ölçmeye yönelik uluslararası işbirliği çabasının bir parçasıdır.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, bünyesinde geliştirilen teknolojilerin ticarileştirilmesini aktif olarak desteklemektedir. “Teknoloji Transferi ve Kurumsal Ortaklıklar Ofisi” aracılığıyla bilimsel atılımlar gerçekleştirilmektedir. Bu anlamda öğrenci, mezun ve araştırmacıların start up projeleri üniversite tarafından desteklenmektedir. “Contour Energy Systems”, “Impinj”, “Fulcrum Microsystems” “Photon” “Xencor” ve “Wavestream Wireless” üniversiteyle ilişkili şirketlerden bazılarıdır.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’ne Başvuru

Peki; Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’ne başvuru sürecinde nelere dikkat etmek gerekmektedir? Hangi sınavların alınması gerekmektedir? Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’ne başvuru için elbette diğer Amerikan Üniversiteleri gibi bir dizi belgeye ihtiyaç vardır. Bu belgeler, diploma, transkript, sınav sonuç belgeleri, özgeçmiş, niyet mektubu ve referans mektuplarıdır. Sanat ve Tasarım bölümlerine başvuru sürecinde bu belgelere ek olarak portfolyo talep edilebilmektedir. Bazı bölümler başvuru sürecinde mülakat talebinde bulunabilmektedir. Başvurular online olarak gerçekleştirilmektedir. İstenen tüm belgeler online portala yüklenir ve üniversitenin ilgili birimine iletilir.

Caltech’e başvuru süreci uzun soluklu ve rekabetin yoğun olduğu bir dönemi kapsamaktadır. Dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında olan Caltech, her yıl dünyanın birçok noktasından binlerce başvuru kabul etmektedir. Bu anlamda öğrencilerin rakipleri arasından sıyrılması önem taşımaktadır. Bunun için elbette öğrencilerin kişisel özellikleri ve ders dışı aktiviteleri önem kazanmaktadır. Ders dışı aktiviteler kabul aşamasında öğrencilere büyük oranda avantaj sağlamaktadır.

Caltech’e başvuru için alınması gereken sınavlar arasında, SAT, AP, TOEFL, IELTS gibi sınavlar bulunmaktadır. Öğrencilerin akademik yeterliliklerini kanıtlama noktasında SAT Verbal ve AP almaları tavsiye edilmektedir. Alan derslerindeki başarıyı gösterebilmek kritik bir noktayı oluşturmaktadır. Dil yeterliliği için ise TOEFL ya da IELTS sınavlarından biri alınmalıdır. Minimum TOEFL skoru 80, minimum IELTS skoru ise 7 olmalıdır. Bu talepler ve istenen skorlar bölümlere göre farklılık gösterebilmektedir. Bu anlamda koşulların dikkatle incelenmesi gerekmektedir.

Spor ve Sanat Toplulukları

Caltech'in beyzbol, basketbol, kros, futbol, yüzme tenis, atletizm, ve sutopunda atletik takımları vardır. Caltech'in maskotu ise Beaver (Kunduz) olarak bilinmektedir. Takımlar, National Collegiate Athletic Association üyesidir. Caltech'in 1915'te kurduğu Güney Kaliforniya Üniversitelerarası Atletizm Konferansı'nda (SCIAC) yarışmaktadırlar.

Caltech - Occidental College” Orkestrası, öğrenciler, öğretim üyeleri ve personellerden oluşan yetmiş kişilik bir orkestradır. Orkestra hem Caltech hem de Occidental College'da yılda üç konser düzenlemektedir. Ayrıca; iki caz grubunun yanı sıra aktif bir oda müziği topluluğu da mevcuttur. Üniversitenin tiyatro topluluğu ise her yıl iki ya da üç oyun sergilemektedir.

Caltech Gelenekleri

Her Cadılar Bayramı'nda kampüsün en yüksek noktası olan Millikan Kütüphanesi'nin tepesinde "Millikan balkabağı damlası deneyi" gerçekleştirilmektedir. Her yıl gerçekleştirilen bu olay, yakalanması zor bir kıvılcımı tespit etmeye çalışan gözlemci kalabalığını içermektedir. Etkinliğin konsepti, Millikan yağ damlası deneyine bir göndermedir.

Hendek Günü'nde üst sınıflar, odalarının kapılarına tuzaklar bırakarak okulu terk etmektedir. Alt sınıfların odalara girmesinin engellenmesi amaçlanmaktadır. Yıllar geçtikçe bu durum farklı bir noktaya evrilmiştir. Birçok üst sınıf, alt sınıfları şaşırtmak için mekanik, elektrik ve yazılım engelleri tasarlamaktadır. Bu tasarımlar bazen aylar sürmektedir. Zaman içinde fakülte de etkinliğe ayak uydurmuş ve Hendek Günü'nde tüm dersler iptal edilmiştir.

Uzun süredir devam eden bir başka gelenek ise final haftasını kapsamaktadır. Bu gelenek; final haftası boyunca Wagner'in "Ride of the Valkyries" adlı eserini çalmaktır. Bu dinleti oldukça gürültülü biçimde gerçekleşir. Ancak başka bir zamanda bu parçanın çalınması yasaklanmıştır. Çalan kişi giysileriyle soğuk duş almaya zorlanarak cezalandırılır.

Caltech hakkında detaylı bilgi edinmek için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Yurt dışı eğitim ve üniversiteler hakkında daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Ücretsiz Open Day Günlerimize Katılmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun

Açık bilgilendirme günlerimizde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation