Hemen Bilgi Al

Uluslararası Öğrenciler İçin Amerika’nın En İyi Üniversiteleri

Uluslararası öğrenciler için Amerika’nın en iyi üniversiteleri hangileri? Amerikan üniversiteleri her yıl dünyanın hemen her yerinden binlerce başvuru alıyor. Sıralama tablolarında dünyanın en iyileri arasında birçok Amerikan üniversitesi yer alıyor. Amerika eğitim sistemi ve kaliteli üniversiteleriyle dikkat çekiyor. Birçok üniversite yenilikçi ve araştırma odaklı bir eğitim modelini benimsiyor. Amerikan üniversiteleri akademik kadroları, araştırmaya ayırdıkları bütçeler, program çeşitliliği gibi birçok konuda öne çıkıyor. Teknolojiyi yakından takip ediyor, çağı yakalamayı başarıyorlar. Pek çok üniversite müfredatlarını çağın gereksinimlerine göre yeniden yapılandırılıyor ve şekillendiriyor.

Amerika’da eğitim maliyetleri yüksek olsa da burs ve hibelerle bu problemi de ortadan kaldırıyorlar. Uluslararası öğrenciler birçok burs seçeneğinden faydalanabiliyorlar. Böylelikle eğitimlerini maddi kaygılardan uzak biçimde sürdürebiliyorlar. Kısacası Amerika dünyanın en önemli eğitim ülkeleri arasında gösteriliyor. Peki; Amerika’da eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler hangi üniversiteleri tercih etmeli? Uluslararası öğrenciler söz konusu olduğunda Amerika’nın en iyi üniversiteleri hangileri? Birlikte inceleyelim…

Amerika’nın En İyi Üniversiteleri: Stanford Üniversitesi

Amerika’nın en iyi üniversiteleri denildiğinde akla ilk olarak Stanford Üniversitesi geliyor. Stanford Üniversitesi uluslararası öğrenciler arasında en çok tercih edilen üniversitelerden biri olarak biliniyor. Üniversitenin uluslararası öğrenci nüfusu; toplam öğrenci nüfusunun %23’ünü oluşturuyor. Amerika’nın ve dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olduğu sıralama tablolarıyla da tescilleniyor.  Üniversite her yıl dünyanın en iyi ilk 3 üniversitesinden biri olmayı başarıyor.

Stanford Üniversitesi’nde okumak öğrenciler için önemli bir ayrıcalık olarak görülüyor. Stanford, teknoloji ve araştırma odaklı bir eğitim yaklaşımını benimsiyor. Silikon Vadisi’nin varlığı üniversitenin bu yaklaşımını destekliyor ve güçlendiriyor. Öğrenciler, eğitim olanaklarının yanı sıra; start-up fikirlerini hayata geçirme fırsatı da bulabiliyor. Bununla birlikte dünyanın en iyi teknoloji şirketlerinde staj yapma ya da çalışma olanağı buluyorlar. Stanford Üniversitesi kurulduğu 1891 yılından bugüne kadar eğitimin pek çok alanında öncü bir rol üstleniyor. Üniversite özellikle mühendislik ve tıp alanlarında öne çıkıyor.

Amerika’nın En İyi Üniversiteleri: Columbia Üniversitesi

Columbia Üniversitesi, 1754 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde bulunan Columbia Üniversitesi, özel bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Üniversite, New York’un en eski yükseköğrenim kurumu olma özelliği taşıyor. Aynı zamanda Amerika’nın en eski 5. yükseköğrenim kurumu olduğu biliniyor. Columbia Üniversitesi, tıp, güzel sanatlar, sosyal bilimler, işletme gibi alanlarda öne çıkıyor.

Üniversitenin araştırmacıları ve akademisyenleri yaptıkları keşifler ve imza attıkları ilklerle dünya çapında tanınıyor. Üniversitenin mezun, akademisyen ve araştırmacıları arasında 96 Nobel Ödüllü isim yer alıyor. Üniversite aynı zamanda; Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü gibi önemli merkezlere ev sahipliği yapıyor. Columbia, QS 2021 Dünya Üniversite Sıralaması’na göre en iyi ilk 20 üniversiteden biri olarak gösteriliyor.

Üniversite her yıl dünyanın dört bir yanından gelen uluslararası öğrencileri kabul ediyor. Uluslararası öğrencilerin oranı %37 olarak biliniyor. Üniversite, program çeşitliliği, kültürel zenginliği, araştırma olanaklarıyla benzersiz bir deneyim sunuyor. Columbia, uluslararası öğrenciler için Amerika’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alıyor.

Kaliforniya Üniversitesi Berkeley

Kaliforniya Üniversitesi Berkeley, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya Eyaleti’nde bulunan bir devlet araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Üniversite, 1868 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Kaliforniya Üniversitesi Berkeley, Kaliforniya Eyaleti’nin ilk arazi hibe üniversitesi olma özelliği taşıyor. Üniversite 14 Kolej ve okuldan oluşuyor ve farklı disiplinlerde 350’denf fazla program seçeneği sunuyor. Üniversite 30 binin üzerinde lisans öğrencisini ağırlıyor. Bunun yanı sıra yaklaşık 12 bin lisansüstü öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Çok sayıda araştırma merkezi, enstitü ve tesisi bünyesinde barındırıyor.

Üniversite araştırma ve teknoloji odaklı bir eğitim yaklaşımını benimsiyor. Öne çıkan alanlar arasında sosyal bilimler, mühendislik, bilgisayar bilimleri, bilişim gibi alanlar yer alıyor. Kaliforniya Üniversitesi Berkeley uluslararası öğrenciler için Amerika’nın en iyi üniversiteleri arasında gösteriliyor. Uluslararası öğrenci nüfusu toplam öğrenci nüfusunun %17’sini oluşturuyor.

Harvard Üniversitesi

Harvard Üniversitesi; özel bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Amerika’nın en eski yükseköğrenim kurumu olma özelliğini taşıyan Harvard, 1636 yılından beri eğitim veriyor. Harvard Üniversitesi aynı zamanda Ivy League okulları arasında yer alıyor. QS 2021 Dünya Üniversite Sıralaması’na göre dünyanın en iyi 3. üniversitesi olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda kurulduğu günden bugüne Amerika’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alıyor.

Harvard Üniversitesi her yıl dünyanın dört bir yanından gelen uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapıyor. Üniversite uluslararası öğrenciler için mükemmel bir eğitim ve araştırma deneyimi sunuyor. Harvard, mühendislik, tıp, sosyal bilimler gibi alanlarda öne çıkıyor. Üniversite bünyesinde 10 akademik birimin yanı sıra araştırma merkezleri ve enstitüler yer alıyor.

Amerika’nın En İyi Üniversiteleri: Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü kısaca MIT, Amerika’nın Cambridge kentinde bulunan özel bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor. 1861 yılında kurulan okul Amerika’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alıyor. Üniversite aynı zamanda QS 2021 Dünya Üniversite sıralamasına göre dünyanın en iyi üniversitesi olarak gösteriliyor. MIT, teknoloji odaklı bir üniversite olarak; mühendislik ve bilim alanlarında öne çıkıyor. Üniversite; yapay zeka ve kanser araştırmalarıyla dikkat çekiyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü her yıl binlerce öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Uluslararası öğrencilerin oranı toplam öğrenci nüfusunun %34’ünü oluşturuyor. MIT’de okumak öğrencilere önemli ayrıcalıklar sunuyor. Öğrenciler bilim ve teknolojinin öncüsü olarak kabul edilen bir kurumda eğitim alma fırsatı buluyorlar. Üniversite akademik kadrosu, araştırma merkezleri ve laboratuvarlarıyla öğrencilere benzersiz bir deneyim sunuyor.

Carnegie Mellon Üniversitesi

Carnegie Mellon Üniversitesi; Pittsburgh, Pennsylvania'da bulunan özel bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Üniversitenin kökleri 1900 yılına kadar uzanıyor. Üniversitede, tümü disiplinler arası programlar sunan 7 kolej bulunuyor. Carnegie Mellon Üniversitesi, 117 ülkeden 14 bin öğrenciyi ağırlıyor. Üniversitenin mezun, akademisyen ve araştırmacıları arasında 20 Nobel Ödüllü isim yer alıyor.

Üniversite teknoloji ve araştırma odaklı bir yaklaşımı benimsiyor. Bilgisayar bilimi alanında dünya çapında tanınıyor. Program çeşitliliği, donanımı ve akademik kadrosuyla dikkat çekiyor. Aynı zamanda burs ve kariyer olanaklarıyla uluslararası öğrencilerin ilgi odağı oluyor. Bu yönleriyle uluslararası öğrenciler için Amerika’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alıyor. Üniversitenin uluslararası öğrenci nüfusu toplam öğrenci nüfusunun %47’sini oluşturuyor.

Amerika’nın En İyi Üniversiteleri: Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech)

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, Amerika’nın Kaliforniya Eyaleti’nde bulunan özel bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Kısaca; “Caltech” olarak anılıyor. Üniversitenin kökleri 1891 yılına kadar uzanıyor. Üniversite teknoloji ve uygulamalı bilimlere odaklanıyor. Özellikle bilim ve mühendislik alanında öne çıkıyor ve bu alanlarda verdiği eğitimle dünya çapında tanınıyor. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, STEM alanında dünyanın en iyileri arasında yer alıyor. Aynı zamanda Amerika’nın en iyi üniversiteleri arasında gösteriliyor.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü her yıl birçok ülkeden binlerce başvuru alıyor ve binlerce uluslararası öğrenciyi ağırlıyor. Öğrenci memnuniyeti bakımından incelendiğinde öne çıkan üniversiteler arasında yer alıyor. Uluslararası öğrenciler toplam öğrenci nüfusunun %29’unu oluşturuyor. Caltech, yalnızca eğitim olanaklarıyla değil mezuniyet sonrası kariyer fırsatlarıyla da dikkat çekiyor.

Princeton Üniversitesi

Princeton Üniversitesi, Princeton, New Jersey'de bulunan özel bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor. 1746'da kurulan üniversite; kurulduğu dönemde “New Jersey College” adıyla anılıyor. 1896’da ise bugünkü adını alıyor. Üniversite, Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan en eski dördüncü yükseköğretim kurumu olma özelliği taşıyor. Princeton aynı zamanda, Ivy League Okulları arasında yer alıyor. Princeton Üniversitesi, beşeri bilimler, sosyal bilimler, doğa bilimleri ve mühendislik alanlarında eğitim veriyor. Özellikle elektrik-elektronik mühendisliği alanında öne çıktığı biliniyor. Üniversite lisans ve lisansüstü derecelerin yanı sıra profesyonel dereceler de sunuyor. Üniversitenin mezun, akademisyen ve araştırmacıları arasında, 69 Nobel Ödülü kazananı bulunuyor.

Princeton Üniversitesi her yıl binlerce uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Uluslararası öğrencilerin oranı toplam öğrenci nüfusunun %24’ünü oluşturuyor. Öğrencilere sunduğu eğitim ve kariyer olanaklarıyla Princeton, Amerika’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda eğitim kalitesi, fiziksel donanımı ve akademik kadrolarıyla dünya çapında tanınıyor.

Pensilvanya Üniversitesi

Pensilvanya Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin Pensilvanya Eyaleti’nde yer alan özel bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Üniversite kısaca; Penn veya UPenn olarak da anılıyor. Pensilvanya Üniversitesi’nin kökleri 1740 yılına kadar uzanıyor ve Ivy League Okulları arasında yer alıyor. Üniversite Amerika’nın en eski 4 yükseköğrenim kurumundan biri olarak biliniyor. Üniversitenin geçmişten bugüne pek çok keşfe ve ilke imza attığı biliniyor. Üniversite özellikle Wharton İşletme Okulu ile tanınıyor. Finans ve ekonomi alanlarında verdiği eğitimle öne çıkıyor.

Pensilvanya Üniversitesi 4 lisans okulu ve 12 lisansüstü okula ev sahipliği yapıyor. Edebiyat, Mühendislik, İşletme, Tıp alanlarında lisans dereceleri veriyor. Üniversitenin mezun ve araştırmacıları arasında çok sayıda Nobel Ödüllü isim bulunuyor. Pensilvanya Üniversitesi, Amerika’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alıyor. Uluslararası öğrencilere sunduğu eğitim ve istihdam olanaklarıyla dikkat çekiyor. Uluslararası öğrencilerin nüfusu toplam öğrenci nüfusunun %20’sini oluşturuyor.

Amerika’nın En İyi Üniversiteleri: Brown Üniversitesi

Brown Üniversitesi, özel bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Üniversite, Providence, Rhode Island'da bulunuyor. Ivy League Okulları arasında yer alıyor. Brown Üniversitesi 1764 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Üniversite Amerika’nın en eski 7. yükseköğrenim kurumu olarak biliniyor. Bugün ise Amerika’nın en iyi üniversiteleri arasında gösteriliyor. Üniversite aynı zamanda mühendislik eğitimi veren ilk Ivy League Okulu olma özelliği taşıyor.

Brown Üniversitesi pek çok farklı disiplinde lisans ve lisansüstü dereceler sunuyor. Alpert Tıp Okulu ile dünya çapında tanınıyor. Buna ek olarak; bilgisayar bilimleri, tasarım, ekonomi, mühendislik alanlarında öne çıkıyor. Uluslararası öğrenciler söz konusu olduğunda Brown Üniversitesi oldukça prestijli bir tercih olarak karşımıza çıkıyor. Uluslararası öğrenciler toplam öğrenci nüfusunun %21’ini oluşturuyor.

Cornell Üniversitesi

Cornell Üniversitesi, Ithaca, New York'ta bulunuyor. 1865’te kurulan üniversite özel bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Cornell Üniversitesi uygulamalı bilimlere odaklanıyor. Üniversite 7 lisans koleji ve 7 lisansüstü bölümden oluşuyor. Cornell Üniversitesi Amerika’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda Amerika’nın en iyi öğrenci kampüslerinden biri olarak biliniyor. Üniversite her yıl binlerce uluslararası öğrenciyi ağırlıyor. Uluslararası öğrenciler toplam öğrenci nüfusunun %23’ünü oluşturuyor. Üniversite, özellikle işletme ve yönetim alanında verdiği eğitimle ilgi odağı oluyor.

Boston Üniversitesi

Boston Üniversitesi, Boston, Massachusetts'te bulunan özel bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Üniversite 1839'dan beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Boston Üniversitesi yaklaşık olarak 34 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Uluslararası öğrenci nüfusu toplam öğrenci nüfusunun %27’sini oluşturuyor. Üniversite üç farklı kampüs; 17 okul ve kolejden oluşuyor. Özellikle işletme ve ekonomi alanlarında öne çıkıyor. Boston Üniversitesi, uluslararası öğrenciler için Amerika’nın en iyi üniversiteleri arasında gösteriliyor.

Amerika’nın en iyi üniversiteleri hakkında daha detaylı bilgi için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim hakkında daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Ücretsiz Open Day Günlerimize Katılmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun

Açık bilgilendirme günlerimizde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation

Uluslararası Öğrenciler İçin Amerika’nın En İyi Üniversiteleri

Uluslararası öğrenciler için Amerika’nın en iyi üniversiteleri hangileri? Amerikan üniversiteleri her yıl dünyanın hemen her yerinden binlerce başvuru alıyor. Sıralama tablolarında dünyanın en iyileri arasında birçok Amerikan üniversitesi yer alıyor. Amerika eğitim sistemi ve kaliteli üniversiteleriyle dikkat çekiyor. Birçok üniversite yenilikçi ve araştırma odaklı bir eğitim modelini benimsiyor. Amerikan üniversiteleri akademik kadroları, araştırmaya ayırdıkları bütçeler, program çeşitliliği gibi birçok konuda öne çıkıyor. Teknolojiyi yakından takip ediyor, çağı yakalamayı başarıyorlar. Pek çok üniversite müfredatlarını çağın gereksinimlerine göre yeniden yapılandırılıyor ve şekillendiriyor.

Amerika’da eğitim maliyetleri yüksek olsa da burs ve hibelerle bu problemi de ortadan kaldırıyorlar. Uluslararası öğrenciler birçok burs seçeneğinden faydalanabiliyorlar. Böylelikle eğitimlerini maddi kaygılardan uzak biçimde sürdürebiliyorlar. Kısacası Amerika dünyanın en önemli eğitim ülkeleri arasında gösteriliyor. Peki; Amerika’da eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler hangi üniversiteleri tercih etmeli? Uluslararası öğrenciler söz konusu olduğunda Amerika’nın en iyi üniversiteleri hangileri? Birlikte inceleyelim…

Amerika’nın En İyi Üniversiteleri: Stanford Üniversitesi

Amerika’nın en iyi üniversiteleri denildiğinde akla ilk olarak Stanford Üniversitesi geliyor. Stanford Üniversitesi uluslararası öğrenciler arasında en çok tercih edilen üniversitelerden biri olarak biliniyor. Üniversitenin uluslararası öğrenci nüfusu; toplam öğrenci nüfusunun %23’ünü oluşturuyor. Amerika’nın ve dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olduğu sıralama tablolarıyla da tescilleniyor.  Üniversite her yıl dünyanın en iyi ilk 3 üniversitesinden biri olmayı başarıyor.

Stanford Üniversitesi’nde okumak öğrenciler için önemli bir ayrıcalık olarak görülüyor. Stanford, teknoloji ve araştırma odaklı bir eğitim yaklaşımını benimsiyor. Silikon Vadisi’nin varlığı üniversitenin bu yaklaşımını destekliyor ve güçlendiriyor. Öğrenciler, eğitim olanaklarının yanı sıra; start-up fikirlerini hayata geçirme fırsatı da bulabiliyor. Bununla birlikte dünyanın en iyi teknoloji şirketlerinde staj yapma ya da çalışma olanağı buluyorlar. Stanford Üniversitesi kurulduğu 1891 yılından bugüne kadar eğitimin pek çok alanında öncü bir rol üstleniyor. Üniversite özellikle mühendislik ve tıp alanlarında öne çıkıyor.

Amerika’nın En İyi Üniversiteleri: Columbia Üniversitesi

Columbia Üniversitesi, 1754 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde bulunan Columbia Üniversitesi, özel bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Üniversite, New York’un en eski yükseköğrenim kurumu olma özelliği taşıyor. Aynı zamanda Amerika’nın en eski 5. yükseköğrenim kurumu olduğu biliniyor. Columbia Üniversitesi, tıp, güzel sanatlar, sosyal bilimler, işletme gibi alanlarda öne çıkıyor.

Üniversitenin araştırmacıları ve akademisyenleri yaptıkları keşifler ve imza attıkları ilklerle dünya çapında tanınıyor. Üniversitenin mezun, akademisyen ve araştırmacıları arasında 96 Nobel Ödüllü isim yer alıyor. Üniversite aynı zamanda; Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü gibi önemli merkezlere ev sahipliği yapıyor. Columbia, QS 2021 Dünya Üniversite Sıralaması’na göre en iyi ilk 20 üniversiteden biri olarak gösteriliyor.

Üniversite her yıl dünyanın dört bir yanından gelen uluslararası öğrencileri kabul ediyor. Uluslararası öğrencilerin oranı %37 olarak biliniyor. Üniversite, program çeşitliliği, kültürel zenginliği, araştırma olanaklarıyla benzersiz bir deneyim sunuyor. Columbia, uluslararası öğrenciler için Amerika’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alıyor.

Kaliforniya Üniversitesi Berkeley

Kaliforniya Üniversitesi Berkeley, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya Eyaleti’nde bulunan bir devlet araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Üniversite, 1868 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Kaliforniya Üniversitesi Berkeley, Kaliforniya Eyaleti’nin ilk arazi hibe üniversitesi olma özelliği taşıyor. Üniversite 14 Kolej ve okuldan oluşuyor ve farklı disiplinlerde 350’denf fazla program seçeneği sunuyor. Üniversite 30 binin üzerinde lisans öğrencisini ağırlıyor. Bunun yanı sıra yaklaşık 12 bin lisansüstü öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Çok sayıda araştırma merkezi, enstitü ve tesisi bünyesinde barındırıyor.

Üniversite araştırma ve teknoloji odaklı bir eğitim yaklaşımını benimsiyor. Öne çıkan alanlar arasında sosyal bilimler, mühendislik, bilgisayar bilimleri, bilişim gibi alanlar yer alıyor. Kaliforniya Üniversitesi Berkeley uluslararası öğrenciler için Amerika’nın en iyi üniversiteleri arasında gösteriliyor. Uluslararası öğrenci nüfusu toplam öğrenci nüfusunun %17’sini oluşturuyor.

Harvard Üniversitesi

Harvard Üniversitesi; özel bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Amerika’nın en eski yükseköğrenim kurumu olma özelliğini taşıyan Harvard, 1636 yılından beri eğitim veriyor. Harvard Üniversitesi aynı zamanda Ivy League okulları arasında yer alıyor. QS 2021 Dünya Üniversite Sıralaması’na göre dünyanın en iyi 3. üniversitesi olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda kurulduğu günden bugüne Amerika’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alıyor.

Harvard Üniversitesi her yıl dünyanın dört bir yanından gelen uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapıyor. Üniversite uluslararası öğrenciler için mükemmel bir eğitim ve araştırma deneyimi sunuyor. Harvard, mühendislik, tıp, sosyal bilimler gibi alanlarda öne çıkıyor. Üniversite bünyesinde 10 akademik birimin yanı sıra araştırma merkezleri ve enstitüler yer alıyor.

Amerika’nın En İyi Üniversiteleri: Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü kısaca MIT, Amerika’nın Cambridge kentinde bulunan özel bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor. 1861 yılında kurulan okul Amerika’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alıyor. Üniversite aynı zamanda QS 2021 Dünya Üniversite sıralamasına göre dünyanın en iyi üniversitesi olarak gösteriliyor. MIT, teknoloji odaklı bir üniversite olarak; mühendislik ve bilim alanlarında öne çıkıyor. Üniversite; yapay zeka ve kanser araştırmalarıyla dikkat çekiyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü her yıl binlerce öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Uluslararası öğrencilerin oranı toplam öğrenci nüfusunun %34’ünü oluşturuyor. MIT’de okumak öğrencilere önemli ayrıcalıklar sunuyor. Öğrenciler bilim ve teknolojinin öncüsü olarak kabul edilen bir kurumda eğitim alma fırsatı buluyorlar. Üniversite akademik kadrosu, araştırma merkezleri ve laboratuvarlarıyla öğrencilere benzersiz bir deneyim sunuyor.

Carnegie Mellon Üniversitesi

Carnegie Mellon Üniversitesi; Pittsburgh, Pennsylvania'da bulunan özel bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Üniversitenin kökleri 1900 yılına kadar uzanıyor. Üniversitede, tümü disiplinler arası programlar sunan 7 kolej bulunuyor. Carnegie Mellon Üniversitesi, 117 ülkeden 14 bin öğrenciyi ağırlıyor. Üniversitenin mezun, akademisyen ve araştırmacıları arasında 20 Nobel Ödüllü isim yer alıyor.

Üniversite teknoloji ve araştırma odaklı bir yaklaşımı benimsiyor. Bilgisayar bilimi alanında dünya çapında tanınıyor. Program çeşitliliği, donanımı ve akademik kadrosuyla dikkat çekiyor. Aynı zamanda burs ve kariyer olanaklarıyla uluslararası öğrencilerin ilgi odağı oluyor. Bu yönleriyle uluslararası öğrenciler için Amerika’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alıyor. Üniversitenin uluslararası öğrenci nüfusu toplam öğrenci nüfusunun %47’sini oluşturuyor.

Amerika’nın En İyi Üniversiteleri: Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech)

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, Amerika’nın Kaliforniya Eyaleti’nde bulunan özel bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Kısaca; “Caltech” olarak anılıyor. Üniversitenin kökleri 1891 yılına kadar uzanıyor. Üniversite teknoloji ve uygulamalı bilimlere odaklanıyor. Özellikle bilim ve mühendislik alanında öne çıkıyor ve bu alanlarda verdiği eğitimle dünya çapında tanınıyor. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, STEM alanında dünyanın en iyileri arasında yer alıyor. Aynı zamanda Amerika’nın en iyi üniversiteleri arasında gösteriliyor.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü her yıl birçok ülkeden binlerce başvuru alıyor ve binlerce uluslararası öğrenciyi ağırlıyor. Öğrenci memnuniyeti bakımından incelendiğinde öne çıkan üniversiteler arasında yer alıyor. Uluslararası öğrenciler toplam öğrenci nüfusunun %29’unu oluşturuyor. Caltech, yalnızca eğitim olanaklarıyla değil mezuniyet sonrası kariyer fırsatlarıyla da dikkat çekiyor.

Princeton Üniversitesi

Princeton Üniversitesi, Princeton, New Jersey'de bulunan özel bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor. 1746'da kurulan üniversite; kurulduğu dönemde “New Jersey College” adıyla anılıyor. 1896’da ise bugünkü adını alıyor. Üniversite, Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan en eski dördüncü yükseköğretim kurumu olma özelliği taşıyor. Princeton aynı zamanda, Ivy League Okulları arasında yer alıyor. Princeton Üniversitesi, beşeri bilimler, sosyal bilimler, doğa bilimleri ve mühendislik alanlarında eğitim veriyor. Özellikle elektrik-elektronik mühendisliği alanında öne çıktığı biliniyor. Üniversite lisans ve lisansüstü derecelerin yanı sıra profesyonel dereceler de sunuyor. Üniversitenin mezun, akademisyen ve araştırmacıları arasında, 69 Nobel Ödülü kazananı bulunuyor.

Princeton Üniversitesi her yıl binlerce uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Uluslararası öğrencilerin oranı toplam öğrenci nüfusunun %24’ünü oluşturuyor. Öğrencilere sunduğu eğitim ve kariyer olanaklarıyla Princeton, Amerika’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda eğitim kalitesi, fiziksel donanımı ve akademik kadrolarıyla dünya çapında tanınıyor.

Pensilvanya Üniversitesi

Pensilvanya Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin Pensilvanya Eyaleti’nde yer alan özel bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Üniversite kısaca; Penn veya UPenn olarak da anılıyor. Pensilvanya Üniversitesi’nin kökleri 1740 yılına kadar uzanıyor ve Ivy League Okulları arasında yer alıyor. Üniversite Amerika’nın en eski 4 yükseköğrenim kurumundan biri olarak biliniyor. Üniversitenin geçmişten bugüne pek çok keşfe ve ilke imza attığı biliniyor. Üniversite özellikle Wharton İşletme Okulu ile tanınıyor. Finans ve ekonomi alanlarında verdiği eğitimle öne çıkıyor.

Pensilvanya Üniversitesi 4 lisans okulu ve 12 lisansüstü okula ev sahipliği yapıyor. Edebiyat, Mühendislik, İşletme, Tıp alanlarında lisans dereceleri veriyor. Üniversitenin mezun ve araştırmacıları arasında çok sayıda Nobel Ödüllü isim bulunuyor. Pensilvanya Üniversitesi, Amerika’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alıyor. Uluslararası öğrencilere sunduğu eğitim ve istihdam olanaklarıyla dikkat çekiyor. Uluslararası öğrencilerin nüfusu toplam öğrenci nüfusunun %20’sini oluşturuyor.

Amerika’nın En İyi Üniversiteleri: Brown Üniversitesi

Brown Üniversitesi, özel bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Üniversite, Providence, Rhode Island'da bulunuyor. Ivy League Okulları arasında yer alıyor. Brown Üniversitesi 1764 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Üniversite Amerika’nın en eski 7. yükseköğrenim kurumu olarak biliniyor. Bugün ise Amerika’nın en iyi üniversiteleri arasında gösteriliyor. Üniversite aynı zamanda mühendislik eğitimi veren ilk Ivy League Okulu olma özelliği taşıyor.

Brown Üniversitesi pek çok farklı disiplinde lisans ve lisansüstü dereceler sunuyor. Alpert Tıp Okulu ile dünya çapında tanınıyor. Buna ek olarak; bilgisayar bilimleri, tasarım, ekonomi, mühendislik alanlarında öne çıkıyor. Uluslararası öğrenciler söz konusu olduğunda Brown Üniversitesi oldukça prestijli bir tercih olarak karşımıza çıkıyor. Uluslararası öğrenciler toplam öğrenci nüfusunun %21’ini oluşturuyor.

Cornell Üniversitesi

Cornell Üniversitesi, Ithaca, New York'ta bulunuyor. 1865’te kurulan üniversite özel bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Cornell Üniversitesi uygulamalı bilimlere odaklanıyor. Üniversite 7 lisans koleji ve 7 lisansüstü bölümden oluşuyor. Cornell Üniversitesi Amerika’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda Amerika’nın en iyi öğrenci kampüslerinden biri olarak biliniyor. Üniversite her yıl binlerce uluslararası öğrenciyi ağırlıyor. Uluslararası öğrenciler toplam öğrenci nüfusunun %23’ünü oluşturuyor. Üniversite, özellikle işletme ve yönetim alanında verdiği eğitimle ilgi odağı oluyor.

Boston Üniversitesi

Boston Üniversitesi, Boston, Massachusetts'te bulunan özel bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Üniversite 1839'dan beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Boston Üniversitesi yaklaşık olarak 34 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Uluslararası öğrenci nüfusu toplam öğrenci nüfusunun %27’sini oluşturuyor. Üniversite üç farklı kampüs; 17 okul ve kolejden oluşuyor. Özellikle işletme ve ekonomi alanlarında öne çıkıyor. Boston Üniversitesi, uluslararası öğrenciler için Amerika’nın en iyi üniversiteleri arasında gösteriliyor.

Amerika’nın en iyi üniversiteleri hakkında daha detaylı bilgi için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim hakkında daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Ücretsiz Open Day Günlerimize Katılmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun

Açık bilgilendirme günlerimizde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation