fbpx
Ana sayfa » Amerika'da Eğitim » California Institute Of Technology (Caltech) Kabul Şartları Neler?

California Institute Of Technology (Caltech) Kabul Şartları Neler?

Amerika’da bulunan üniversiteler, ülkenin ekonomik ve teknolojik gelişmişliği sebebiyle yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Özellikle teknoloji…

11 Ocak 2021

aba-egitim-california-institute-of-technology-caltech-kabul-sartlari-neler

Amerika’da bulunan üniversiteler, ülkenin ekonomik ve teknolojik gelişmişliği sebebiyle yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Özellikle teknoloji ve mühendislik söz konusu olduğunda ABD’de bulunan üniversiteler arasında ilk 5’te yer alan California Institute of Technology (Caltech) tercih edilebilecek önemli kolejlerden biridir.

Lisans ve lisansüstü yaklaşık 2200 öğrencisi bulunan üniversite, öğrencilerine bilim ve mühendislikte yer alan disiplinleri etkin bir şekilde kullanarak, değişkenlik gösteren problemleri tanımlamayı ve etkin bir şekilde çözümlemeyi öğretmektedir. Dünyanın birçok yerinden farklı kültürlere sahip öğrenciler, kurumda eğitim almaktadır. Bünyesinde 28 adet lisans ve 30 adet lisansüstü program bulunmaktadır. Başvuran öğrencilerin kabul alma oranı yüzde 8’in altında olduğundan sürecin iyi planlanması önemli olmaktadır.

Caltech Başvuruları İçin Neler Gerekli?

ABD’de üniversitelere başvuru 2 farklı şekilde olmaktadır. Üniversitenin internet sitesinden ve genel başvuru aracılığıyla istenilen üniversiteler için başvuru oluşturulabilmektedir. Ülkede eğitim dönemleri genelde Eylül ayının ilk haftasında başlamakla beraber bu durum üniversitelere, eyaletlere göre farklılık göstermektedir. Bu sebeple başvuru için Caltech Üniversitesi’nin sayfası dikkatle takip edilmelidir. Üniversiteye başvuru sürecinde öğrencinin lisedeki not ortalaması, SAT veya ACT puanı, IB ve AP sınavları, dil konusunda hakimiyetini gösteren TOEFL veya IELTS puanı, öğrencinin eğitim hayatındaki sosyal aktiviteleri dikkate alınmaktadır.

Aynı zamanda eğitim ücretli olduğu için finansal olarak da gerekli planlamalar yapılmalıdır. Üniversite kendi sitesinde bir yıllık eğitim, konaklama, kitaplar ve diğer masrafların toplamını yaklaşık olarak 78.000 USD olarak açıklamıştır. Kur farkı sebebiyle eğitim oldukça maliyetlidir. Kurum öğrencilere burs, öğrenci kredisi, kampüste veya enstitülerde çalışma şeklinde finansal yardım fırsatları sunmaktadır. Lisansüstü öğrencilerin %98 tam burslu olarak eğitim almaktadır. Öğrenciler finansal destek taleplerini okulun internet sitesi üzerinden bildirmektedirler.

Üniversite Kabulünde SAT Sınavı Ne Kadar Önemli?

Üniversiteye kabul sürecinde gerekli sınavlardan biri olan SAT sınavı matematik ve kanıtlara dayalı okuma yazma, makale olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır. Son bölüm, alınan puana direkt dahil edilmediğinden ve bazı okullar başvuruda istemediğinden birçok kişi sınavın son bölümüne girmemektedir. Her iki bölümde de puan 200-800 aralığında olup sınavın toplam puanı 400 ile 1600 arasındadır. California Institute Of Technology’ten kabul alınabilmesi için sınavın her iki bölümünden de en az 700 ve üzeri puan alınması gerekmektedir. ACT sınavı tek oturum olup English, Reading, Math, Science ve Writing bölümlerinden oluşmaktadır. Her bölümden alınabilecek en yüksek puan 36 olup CALTECH için bölümlerden 30’un üstünde puan alınmalıdır. TOEFL ve IELTS ise kişilerin İngilizce seviyesini belirlemektedir. Bu sınavlarda okuma, yazma, dinleme ve konuşma bölümleri yer almaktadır. Başvuru için gerekli olan tüm sınavlarda yüksek puan alınması öğrencinin kabulünde önemli bir yer tutmaktadır.

Caltech üniversiteler arasında prestijli bir yere sahip olduğundan başvurudan önceki bir yıl başvuru için gerekli olanlar hazırlanmaya başlanmalıdır. Aynı zamanda lise eğitimi boyunca öğrencinin not ortalamasını yüksek tutması ve sosyal anlamda da kendini geliştirmesi gerekmektedir. Okul ücretlerinin yüksek olması sebebiyle mali olarak da süreç planlanmalıdır. Başvuru sürecinin etkin ve verimli olarak yönetilebilmesi için konusunda uzman kişilerden yardım alınması istenen sonucun alınmasını sağlayacaktır. Konu hakkında detaylı bilgi almak için aba Yurt Dışı Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Yurt dışında eğitim almak için gerekli olan sınavlar hakkında destek için aba Academy ile görüşebilirsiniz. Güncel konularda hazırlanmış videolara erişmek için Doç. Dr. Gamze Sart YouTube kanalına abone olabilirsiniz. Silikon Vadisi’ne ilgi duyuyorsanız vadide önemli bir şirket olan Mentorloops şirketinin blog sayfasını takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

11 + 1 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest