fbpx
Ana sayfa » Üniversite Eğitimi » Dünyanın En İyi Teknoloji Üniversiteleri

Dünyanın En İyi Teknoloji Üniversiteleri

Dünyanın en iyi teknoloji üniversiteleri hangileri? Yaşadığımız yüzyılda teknoloji hayatımızın merkezine yerleşmiş durumda… Hemen her alanda teknolojik gelişmelerin etkilerine rastlıyoruz.…

29 Nisan 2021

aba-egitim-dunyanin-en-iyi-teknoloji-universiteleri

Dünyanın en iyi teknoloji üniversiteleri hangileri? Yaşadığımız yüzyılda teknoloji hayatımızın merkezine yerleşmiş durumda… Hemen her alanda teknolojik gelişmelerin etkilerine rastlıyoruz. Teknoloji bugünümüzü şekillendiriyor. Gelecekte ise her alanda daha önemli bir rol oynayacağı görülüyor. Doğal olarak bu durum öğrencilerin eğitim ve kariyer planlamalarını da etkiliyor. Teknoloji üniversitelerinde okuyan öğrenciler dünyanın önemli teknoloji şirketlerindeki iş olanaklarından yararlanabiliyorlar. Google, Facebook, Apple gibi şirketlerde kariyerlerini sürdürebiliyorlar.

Elbette bu süreçte öğrencilerin becerilerini de yapılandırmaları gerekiyor. Üniversiteler, kabul süreçlerinde öğrencilerin akademik başarılarının yanı sıra; potansiyellerini de değerlendiriyorlar. Bu anlamda öğrencilerin teknolojik beceriler konusunda kendilerini geliştirmeleri gerekiyor. Böylelikle teknoloji alanında önde gelen üniversitelerde eğitim alma şansı yakalayabiliyorlar. Peki; dünyanın en iyi teknoloji üniversiteleri hangileri? Hangi üniversiteler tercih edilmeli? Birlikte inceleyelim…

Dünyanın En İyi Teknoloji Üniversiteleri: Massachusetts Teknoloji Enstitüsü

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ya da kısaca MIT, Amerika’da bulunan bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Üniversitenin kökleri 1861 yılına uzanıyor. 2021 QS sıralamasına göre MIT, dünyanın en iyi üniversitesi olarak ilk sırada yer alıyor.  Üniversite teknoloji alanında da dünyanın en iyilerinden biri olarak kabul ediliyor. Bilim, mühendislik gibi alanlarda verdiği eğitimle dünya çapında tanınıyor ve bu alanlara öncülük ediyor. Üniversitenin 100’e yakın Nobel Ödülü’yle ilişkilendirildiği biliniyor. Üniversitenin ünlü mezunları arasında Buzz Aldrin, Alfred P. Sloan, Salman Khan gibi ünlü isimler yer alıyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü önemli araştırma merkezleri, laboratuvarlar ve tesislere de ev sahipliği yapıyor.

Stanford Üniversitesi

Stanford Üniversitesi, dünyanın en iyi teknoloji üniversiteleri arasında yer alıyor.  1885 yılında kurulan Stanford Üniversitesi, özel bir araştırma üniversitesi olma özelliği taşıyor. Stanford, Amerika’nın ve dünyanın en iyi ilk 3 üniversitesinden biri olarak kabul ediliyor. Hem QS hem de Times Higher Education’a göre dünyanın en iyi 2. Üniversitesi olarak sıralanıyor. 2019 yılında ise Times Higher Education’ın Stanford’ı dünyanın en iyi üniversitesi olarak kabul ettiği biliniyor.

Stanford Üniversitesi’nin teknolojinin kalbi olarak anılan Silikon Vadisi’nin gelişmesinde etkisinin büyük olduğu biliniyor. Bugün ise Silikon Vadisi ve Stanford Üniversitesi birbirlerinden besleniyor. Öğrenciler teknoloji devleriyle dirsek teması halinde olan bir üniversitede eğitim görme olanağı bulunuyor. Üniversite buna ek olarak; birçok bilim merkezi ve laboratuvara ev sahipliği yapıyor.

Tsinghua Üniversitesi

Tsinghua Üniversitesi, Pekin’de yer alan büyük bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor. C9 Çin Üniversiteleri Birliği üyeleri arasında bulunuyor. Üniversite 1911 yılından beri varlığını sürdürüyor. Bilim, mühendislik ve teknoloji alanlarında ön plana çıkıyor. Tsinghua Üniversitesi, dünyanın en iyi teknoloji üniversiteleri arasında gösteriliyor. QS 2021 sıralamasında teknoloji alanında 10. sırada yer alıyor. THE Asia University Rankings ve US News and World Report’a göre Asya’da 1. Sırada yer alıyor.

Çin’in en prestijli kurumları arasında bulunan üniversite, araştırma merkezleri ve donanımlı laboratuvarları ile dikkat çekiyor. Öğrenciler, alanında uzman akademisyenlerden ders alma imkanı buluyor. Üniversite, öğrencilere sunduğu eğitim ve araştırma olanaklarıyla ilgi odağı oluyor. Elektronik mühendisliği, bilgisayar bilimleri, mikroelektronik ve nanoelektronik alanlarında başarılarıyla tanınıyor. Eğitimini Asya’da sürdürmek isteyen öğrenciler için Tsinghua Üniversitesi en iyi seçenekler arasında yer alıyor. Öğrencilere benzersiz bir deneyim ve mezuniyetin ardından çok çeşitli kariyer olanakları sunuyor.

Dünyanın En İyi Teknoloji Üniversiteleri: Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, özel bir araştırma üniversitesi olarak faaliyet gösteriyor. 1891 yılında kurulan üniversite teknoloji ve uygulamalı bilimlere odaklanıyor. Özellikle, bilim ve mühendislik alanında verdiği eğitimle tanınıyor. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, her yıl binlerce uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Üniversite bünyesinde çok sayıda ödüllü akademisyen ve araştırmacı görev alıyor. Üniversitenin, 76 Nobel Ödülü ile ilişkilendirildiği biliniyor. Günümüzde eğitimde önemli bir rol oynayan STEM alanı, Caltech’in uzmanlık alanları arasında yer alıyor. Üniversite STEM alanında çeşitli araştırma faaliyetleri yürütüyor. Bu yönüyle eğitimin geleceği için öncü bir rol üstleniyor. Üniversite biyoteknoloji, norobiyoloji, uzay bilimleri gibi alanlarda yüksek lisans programları da sunuyor.

Dünyanın en iyi teknoloji üniversiteleri arasında bulunan Caltech’in mezunları, dünya devi teknoloji şirketlerinde görev alıyor. Intel, Hotmail gibi şirketlerin kurucularının da Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü mezunu olduğu biliniyor. Bu anlamda; Caltech, kaliteli eğitim sisteminin yanı sıra; mezunları için önemli kariyer kapılarını da açıyor.

Imperial College London

Imperial College London, 1907 yılında kurulan bir devlet araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Üniversite, bilim, teknoloji, tıp ve işletme olmak üzere 4 farklı disiplinde ön plana çıkıyor. Üniversite, White City’de bir inovasyon kampüsüne ev sahipliği yapıyor. Bununla birlikte; Silwood Park’ta bir araştırma saha istasyonu bulunuyor. Bunlara ek olarak; araştırma merkezleri ve donanımlı laboratuvarlarıyla dikkat çekiyor. Imperial College London, dünyanın en iyi teknoloji üniversiteleri arasında yer alıyor. Üniversitenin, penisilin, holografi gibi önemli keşiflerde rol oynadığı biliniyor. Son dönemlerde yapay zeka alanında yürüttüğü çalışmalarla adından söz ettiriyor.

Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü

Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü, 1853 yılından beri faaliyetlerini sürdürüyor. Üniversite inovasyon ve girişimcilik odaklı bir eğitim yaklaşımını benimsiyor. Üniversite yalnızca bilim, teknoloji, mühendislik ve matematiğe odaklanıyor. Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü, QS 2021 sıralamasında Avrupa’da Oxford Üniversitesi’nin ardından ikinci sırada yer alıyor. Teknoloji alanında ise dünyanın en iyi 6. üniversitesi olarak sıralanıyor. Üniversite özellikle yapay zeka, biyomühendislik, bilgisayar bilimleri alanlarında öne çıkıyor.

Kaliforniya Üniversitesi Berkeley

Kaliforniya Üniversitesi Berkeley, teknoloji alanında Amerika’nın en iyi devlet araştırma üniversiteleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda dünyanın en iyi teknoloji üniversiteleri arasında bulunuyor. Üniversite 1868 yılından beri varlığını sürdürüyor. Kaliforniya Üniversitesi Berkeley, bilim ve mühendislik odaklı bir eğitim yaklaşımını benimsiyor. Üniversite inovasyon ve girişimcilik faaliyetlerini de destekliyor. Üniversitenin mezun, akademisyen ve araştırmacıları arasında 20 Nobel Ödülü sahibi yer alıyor. Üniversite Silikon Vadisi ile dirsek temasında olmasıyla öğrencilere çok çeşitli imkanlar sunuyor. Bununla birlikte araştırma merkezleri, laboratuvarlar ve tesisleriyle de dikkat çekiyor.

Eindhoven Teknik Üniversitesi

Eindhoven Teknik Üniversitesi, Hollanda’da yer alıyor. Hollanda’nın en iyi üniversitelerinden biri olarak biliniyor. Üniversite 1956 yılından beri eğitim veriyor. Avrupa’daki teknoloji üniversitelerinin ortak bir ağı olarak bilinen “EuroTech Universities Alliance” üyeleri arasında yer alıyor. Eindhoven Teknik Üniversitesi, dünyanın en iyi teknoloji üniversiteleri arasında gösteriliyor. Üniversite yalnızca bilim ve teknoloji odaklı bir eğitimi benimsiyor. Aynı zamanda tasarım ve inovasyona da önem veriyor. Matematik, endüstri mühendisliği, bilgisayar bilimleri gibi alanlarda öne çıkıyor.

Danimarka Teknik Üniversitesi

Danimarka Teknik Üniversitesi, Avrupa’nın önemli teknoloji üniversitelerinden biri olarak biliniyor. 1829 yılında kurulan üniversite Danimarka’nın ilk politeknik okulları arasında yer alıyor. “EuroTech Universities Alliance” üyeleri arasında bulunuyor. Üniversite özellikle mühendislik alanında verdiği lisans ve lisansüstü eğitimle dikkat çekiyor. Biyoteknoloji alanındaki çalışmalarıyla da dünya çapında tanınıyor. Danimarka Teknik Üniversitesi, çok sayıda uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Öğrencilere sunduğu eğitim ve kariyer olanaklarıyla ilgi odağı oluyor.

Dünyanın En İyi Teknoloji Üniversiteleri: Nanyang Teknoloji Üniversitesi

Nanyang Teknoloji Üniversitesi (NTU), Singapur’daki en eski ikinci devlet araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Üniversite dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul ediliyor. Teknoloji alanında ise dünyanın en iyi 4. üniversitesi olarak sıralanıyor. Yaklaşık 30 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Eğitim ve kariyer olanaklarıyla uluslararası öğrencilere benzersiz bir deneyim sunuyor. Nanyang Teknoloji Üniversitesi, araştırma faaliyetleri ve yenilikçi teknolojiler ile tanınıyor. Dünyanın en büyük mühendislik fakültelerinden birine ev sahipliği yapıyor. Üniversite özellikle biyomedikal, bilgisayar bilimleri, uzay mühendisliği alanlarında öne çıkıyor. Singapur Dünya Gözlemevi ve Singapur Çevresel Yaşam Bilimleri Mühendisliği Merkezi gibi kurumlara ev sahipliği yapıyor.

En iyi teknoloji üniversiteleri hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve üniversitelere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

14 + 7 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest