fbpx
Ana sayfa » Amerika'da Eğitim » Caltech Kabul Şartları Nelerdir?

Caltech Kabul Şartları Nelerdir?

Caltech ya da Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, 1891 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Üniversite, Amerika’nın Kaliforniya Eyaleti sınırları içerisinde bulunan özel…

29 Nisan 2021

aba-egitim-caltech-kabul-sartlari-nelerdir

Caltech ya da Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, 1891 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Üniversite, Amerika’nın Kaliforniya Eyaleti sınırları içerisinde bulunan özel bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, uygulamalı bilimler ve teknoloji alanlarında eğitim veriyor. Sıralama tablolarında dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösteriliyor. QS ve Times Higher Education’a göre dünyanın en iyi 4. üniversitesi olarak kabul ediliyor. Üniversite özellikle son yıllarda STEM alanında verdiği eğitim ve yürüttüğü araştırma faaliyetleriyle dikkat çekiyor. STEM eğitimin bugünü ve geleceği açısından son derece önemli bir noktada konumlanıyor. Üniversite STEM araştırmaları için yıllık yaklaşık 270 milyon dolarlık bir bütçe ayırıyor.

Caltech mezun, akademisyen ve araştırmacıları arasında 76 Nobel Ödüllü isim bulunuyor. Üniversitenin çok sayıda devlet başkanı ve bilim insanı yetiştirdiği biliniyor. Önemli mezunları arasında Gordon Moore, John McCarthy, Donald Knuth, Stephen Wolfram gibi isimler yer alıyor.

Üniversite öğrencileri yalnızca kaliteli eğimiyle değil kariyer olanaklarıyla da destekliyor. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde eğitim alan öğrenciler benzersiz bir deneyim yaşıyor. Mezuniyetlerinin ardından da pek çok avantaja sahip oluyorlar. Amerika’da önemli teknoloji şirketlerinde iş imkanlarından yararlanabiliyorlar. Elde ettikleri geniş iletişim ağı sayesinde uluslararası kariyer olanaklarını değerlendirebiliyorlar.

Üniversite altı akademik fakülte etrafında şekilleniyor. Çok sayıda anadal ve yandal programıyla beraber bazı alanlarda disiplinlerarası programlar sunuluyor. Biyokimya, biyomühendislik, uygulamalı fizik, astrobiyoloji, jeokimya bu alanlardan bazıları olarak biliniyor. Üniversite, bilgisayar bilimleri, makine mühendisliği, kimya mühendisliği alanlarında dünyanın en iyileri arasında yer alıyor. Lisans programlarının yanı sıra sunduğu lisansüstü programlarla da dikkat çekiyor. Her yıl binlerce uluslararası öğrenci Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’ne başvuru yapıyor. Peki; Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’ne nasıl girilir? Kabul şartları nelerdir?

Caltech Başvuru ve Kabul Süreci

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’ne başvuru süreci tıpkı diğer Amerikan üniversitelerinde olduğu şekilde ilerliyor. Öğrencilerin akademik başarısı ve dil yeterliliği önemli koşullar arasında yer alıyor. Öncelikle akademi başarıyı gösterme noktasında not ortalaması önem taşıyor. Not ortalamasının 5’lik sistemde minimum 4,0 olması isteniyor. Lise diploması ve genel not ortalamasını gösterir transkriptin başvuru aşamasında üniversiteye sunulması gerekiyor. Akademik başarıyı gösterme anlamında yalnızca not ortalaması ve diploma yeterli olmuyor. Birtakım sınavlar ve diploma programlarından destek almak gerekiyor. Bu aşamada üniversite SAT ve ACT sınavlarından herhangi birinin alınmasını istiyor. Sınav skorları ne kadar yüksek olursa kabul aşamasında o kadar avantaj sağlıyor.

Caltech; için akademik başarıyı gösteren bir diğer unsur ise AP sınavı olarak karşımıza çıkıyor. AP sınavı zorunlu olmamakla birlikte alınması tavsiye ediliyor. Özellikle 11 ve 12. sınıfta alınacak AP dersleri kabul sürecini son derece kolaylaştırıyor. Kabul aşamasındaki yoğun rekabet düşünüldüğünde AP sınavının öğrenci adaylarına önemli bir avantaj sağladığı biliniyor.

Dil yeterliliğini belgelendirmek için IELTS ve TOEFL sınavlarının her ikisi de kabul görüyor. Ancak, Amerikan üniversitelerinin birçoğunun TOEFL sınavını daha fazla tercih ettiği biliniyor. TOEFL için elde edilmesi gereken minimum skor ise 90 olarak biliniyor.

Elbette, “Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’ne nasıl girilir?” denildiğinde en önemli noktalardan bir tanesi fark yaratabilmek… Tüm prestijli üniversiteler gibi Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nün de değer üretebilecek öğrencileri tercih ettiği biliniyor. Bu anlamda akademik başarının yanı sıra; ders dışı aktivitelere de önem veriliyor. Sosyal sorumluluk projeleri, araştırma projeleri, spor ve sanat faaliyetleri bu noktada devreye giriyor. Kabul sürecinde ders dışı aktiviteler, akademik başarı ve dil yeterliliği kadar önemli bir rol oynuyor.

Caltech hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve üniversitelere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

4 + 6 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest