fbpx
Ana sayfa » Yurtdışı Eğitim » Yurt Dışında Ekonomi Mi Uluslararası İlişkiler Mi?

Yurt Dışında Ekonomi Mi Uluslararası İlişkiler Mi?

Yurt dışında ekonomi eğitimi mi almalı yoksa uluslararası ilişkiler mi? Hangi alan ön plana çıkıyor? Ekonomi okumak için Amerika mı…

7 Şubat 2021

aba-egitim-yurt-disinda-ekonomi-mi-uluslararasi-iliskiler-mi

Yurt dışında ekonomi eğitimi mi almalı yoksa uluslararası ilişkiler mi? Hangi alan ön plana çıkıyor? Ekonomi okumak için Amerika mı Avrupa mı? Hangi ülkeler tercih edilebilir? Ekonomi okurken burs almak mümkün mü? Ekonominin hangi alanlarına yönelmek daha avantajlı?

Uluslararası İlişkiler Okumak Avantajlı Mı?

Uluslararası ilişkiler alanı günümüzde ne yazık ki değer kaybeden alanlardan bir tanesi olarak görülüyor. Uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi gibi bölümlerden mezun olan öğrenciler iş konusunda ciddi sıkıntılarla karşılaşıyor. Yakın geçmişte uluslararası ilişkiler mezunları Dış İşleri Bakanlığı’nın ilgili birimlerinde iş bulabiliyorlardı. Dünya Bankası, IMF gibi kurumlarda çalışma imkanı yakalayabiliyorlardı. Ancak şu anda bu kurumlarda veri bilimi uzmanlarının yer aldığı görülüyor. Bu alanlarda uluslararası ilişkiler mezunlarından çok veri bilimi uzmanları istihdam edildiği biliniyor. Dolayısıyla uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi için birçok kariyer kapısının kapanması söz konusu…

Ekonomide Hangi Alanlar Ön Plana Çıkıyor?

Yurt dışında ekonomi eğitimi konusuna gelecek olursak; alanın önemli ölçüde değişmeye başladığını söylemek mümkün… Günümüzde ekonomi bölümünü daha çok veri bilimi alanı üzerinden değerlendirmek gerekiyor. Artık ekonomide; iş analitiği, davranışsal ekonomi gibi alanlara yönelmek; bu alanlarda uzmanlaşmak gerekiyor. Bu alanların gelecekte önemli bir yere sahip olacağı öngörülebiliyor.

Yurt Dışında Ekonomi Eğitimi İçin Hangi Ülkeler Tercih Edilmeli?

Peki; yurt dışında ekonomi okumak hangi ülkeler tercih edilmeli? Ekonomi okumak isteyen öğrenciler genellikle ilk seçenek olarak Amerika Birleşik Devletleri’ni düşünüyorlar. Amerika Birleşik Devletleri son dönemlerde davranışsal ekonomi gibi alanlarda ön plana çıkıyor. Ancak; Amerika’da eğitim ve yaşam maliyetlerinin son derece yüksek oluşu bir dezavantaj olarak karşımıza çıkıyor. Avrupa’nın bu anlamda daha cazip bir seçenek olduğu görülüyor.

Eğer; Avrupa tercih edilecekse ekonomi alanında ön plana çıkan 3 ülke var. Bu ülkeler; Hollanda, Almanya ve İngiltere… Berlin ekonomi alanında öne çıkıyor. Ancak; Almanya’da üniversiteden mezun olmak son derece zor… Bu durum da öğrenciler için dezavantaj yaratıyor.

Yurt Dışında Ekonomi: Hollanda’da Ekonomi Okumak

Hollanda ise inovasyon ve startuplar konusunda ön plana çıkıyor. Hatta, inovasyon ülkesi olarak anılıyor. Hollanda’da ekonomi lisans eğitimini 3 yıllık bir süre içerisinde tamamlamak mümkün olabiliyor. Bununla birlikte; Hollanda burs seçenekleri ve çalışma izni konusunda da avantajlı bir ülke olarak biliniyor. Üniversitelerin ve çeşitli kurum ve kuruluşların sağladığı pek çok burs seçeneği bulunuyor. Öğrenciler okurken çalışma hakkına da sahipler… Üstelik kendi alanlarında iş bulabiliyor ve kendilerini geliştirme fırsatı yakalayabiliyorlar. Kısacası; Hollanda’da ekonomi eğitimi öğrencilerden için en avantajlı seçeneklerden biri olarak görülüyor.

Yurt dışında ekonomi eğitimi hakkında detaylı bilgi için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitime dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

9 + 8 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest