fbpx
Ana sayfa » Hollanda'da Eğitim » Hollanda Burs Olanakları Nasıl?

Hollanda Burs Olanakları Nasıl?

Hollanda burs olanakları nasıl? Burslu olarak Hollanda’da okumak için neler yapılmalı? Hangi kurumlardan burs almak mümkün? Uluslararası öğrencileri kapsayan burs…

19 Ocak 2021

aba-egitim-hollanda-burs-olanaklari-nasil

Hollanda burs olanakları nasıl? Burslu olarak Hollanda’da okumak için neler yapılmalı? Hangi kurumlardan burs almak mümkün? Uluslararası öğrencileri kapsayan burs seçenekleri neler? Hollanda burs olanakları hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Hollanda’da Üniversite Okumak

Hollanda eğitim sistemi, yaşadığımız çağı yakalayan ve teknolojiyi yakından takip eden üniversiteleri ile gitgide daha da popülerleşen bir ülke haline geliyor. Köklü kurumları her yıl dünyanın en iyi üniversiteleri arasında kendilerine yer bulmayı başarıyor. Ödüllü mezunları, akademisyenleri, araştırmacıları alanlarında dünyaya öncülük ediyor. Teorik bilginin yanı sıra; teknolojiyle donatılmış fakülteleri, araştırma merkezleri, donanımlı laboratuvarları, staj olanakları ile öğrenciler alanlarında pratik yapma ve yaşayarak öğrenme fırsatı da bulabiliyor. Hollanda üniversite ücretleri ile de ABD, İngiltere gibi ülkelere kıyasla tercih sebebi oluyor. Ülkede hem eğitim hem de yaşam maliyetleri oldukça düşük… AB üyesi ülkelerden Hollanda’da okumak için gelen öğrencilerin yıllık eğitim ücretleri yaklaşık 2 bin Euro civarındayken; AB üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrenciler için yıllık ortalama ücretlerin 6 bin Euro civarında olduğu biliniyor.

Hollanda Burs Seçenekleri ve Burs Veren Kurumlar

Hollanda üniversite ücretleri diğer ülkelere göre daha düşük ve buna ek olarak uluslararası öğrenciler için çok sayıda burs seçeneği de mevcut. Öğrenciler eğitim aldıkları süre boyunca hibe ve burslardan faydalanabiliyorlar. Burslar farklı alanları, lisans ve lisansüstü eğitim gören tüm öğrencileri ve doktora sonrası araştırmaları da kapsıyor. Öğrenciler hükümet, üniversiteler ve özel kuruluşlar tarafından desteklenebiliyor. AB üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrenciler genellikle Eğitim, kültür ve bilim bakanlığı tarafından destekleniyor. Hükümet destekli burslara lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi süresince başvurulabiliyor.

Öğrenciler için bir diğer seçenek özel kuruluşlar tarafından desteklenmek. Özel kuruluşlar daha çok lisansüstü eğitim alan öğrencileri desteklemeyi tercih ediliyorlar. Öğrenimin yanı sıra proje ve araştırmalar için finansal yardım sağlıyorlar. Bu anlamda öğrenciler hem kendi ülkelerindeki hem de Hollanda’daki kuruluşlara başvuruda bulunabiliyorlar. Türkiye’de yer alan pek çok şirket ve kuruluş da Hollanda’da eğitim alan öğrencileri finansal anlamda destekliyor.

Elbette öğrenciler yalnızca dışarıdan değil üniversitelerden de destek alabiliyor. Gerekli başarı kriterlerini karşılayan öğrenciler lisans ve lisansüstü süreç boyunca eğitim aldıkları üniversite tarafından maddi olarak desteklenebiliyor. Bunun yanı sıra spor ya da sanat başarıları da burs ile ödüllendirilebiliyor. Üniversitelerin burs kriterleri elbette değişiklik gösteriyor. Başvuracağınız okul ve bölümün kriterlerini web siteleri aracılığıyla öğrenmek mümkün olabiliyor.

Hollanda burs olanakları, Hollanda eğitim sistemi, Hollanda’da eğitim almak gibi konularda daha detaylı bilgi edinmek için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız ve destek için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve kariyere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

8 + 1 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest