Blog

Doğru Üniversite Nasıl Seçilir?

Kabul edelim ya da etmeyelim, üniversite hayatın dönüm noktası. Çünkü hem iş hayatına bir geçiş hem de bir öğrencinin kendini gerçekleştirmesinde, kendini belli bir şekilde ortaya koymasında önemli bir adım. Bu aşamada üniversite seçimi de büyük bir önem kazanıyor. Anne babaların bu süreçte biraz geri çekilmesi ve çocuklarının birinci dereceden kendi hayatının kontrolünü eline almasına izin vermesi gerekiyor.

Kişiye özel yetenek yönetimini devreye sokun

Kişinin hangi üniversitede ve hangi bölümde okuyacağı konusunu değerlendirirken onun yetenek yönetimini devreye sokmak gerekiyor. Aynı zamanda o kişinin yeteneklerinin yanı sıra dünyanın nereye doğru gittiğini de görmek gerekiyor. Burada önemli nokta gideceğiniz üniversitenin size ve dünyanın yönüne ne kadar uyumlu olduğunu tespit etmek.

Burs önemli bir gerçek

Birçok çocuk kendi alanında burs almaya hak kazabiliyor ve bursla okuyabiliyor. Burs önemli bir gerçek ve üniversite seçerken değerlendirilmesi gereken bir alan. Bu anlamda bakılırken lise başarısı bu bursu, gideceğiniz üniversiteyi ve tabi ki dolaylı olarak da okuyacağınız bölümü etkileyebiliyor.

Akademik dile hakim olun

21. yüzyılda önemli konulardan biri da akademik dilin İngilizce olması. Aynı zamanda eğitim dilinin ötesinde, medyada ve birçok teknoloji alanında İngilizce yeterliliği aranıyor. Bu anlamda öğrencilerin İngilizce yeterliliğini, özellikle mesleki anlamdaki yeterliliğini ortaya koyması gerekiyor. Hukuk, İşletme ya da Endüstri Mühendisliği okuduğunuzda kendi alanınızın jargonunu iyi biliyor olmanız lazım. Dünya standartlarında dünyanın terminolojisine uygun olan yapıda dil bilgi ve becerisine sahip olmanız gerekiyor.

Bu yüzden en çok aradığımız özellik öğrencinin kendi alanında İngilizcesini iyi geliştirebilecek ve mesleki anlamda onu belli bir noktaya getirebilecek üniversiteyi sağlamak.

Ülke değil, üniversite seçmek gerekiyor

Haritayı önümüze açtığımızda Türkiye, Amerika, Kanada, Avrupa, hatta İngiltere’nin ötesinde Uzakdoğu bile seçenekler arasında yer alabiliyor. Bugün en önemli konu aslında bir ülkeye gitmek değil, hangi üniversiteye gitmek. Çünkü üniversite, adından da anlaşıldığı üzere gençlere yani bir evren sunuyor. Yani sizin için önemli olan hangi üniversitenin ve hangi bölümün sizin için uygun olduğunu keşfetmek ve üniversitenin o alandaki başarısını araştırmak.

Gerçekçi planlar yapın

Bakmamız gereken en önemli konulardan biri de sizin bu üniversitelere girebilmek için yetkinliğinizin olması. Özellikle Amerika ve Kanada başvuru aşamasında önemli portfolyolar istiyor. Yaptığınız araştırmaları, iş tecrübenizi ve katıldığınız sosyal sorumluluk projeleri önemli. Türkiye’de ise üniversiteye girdikten sonra bu konular önemli hale geliyor.

Not ortalaması tüm üniversiteler için öncelikli bir kriter sağlıyor. Ayrıca TOEFL ya da IELTS başarınız çok. Kararınızı geç olmadan vermeniz gerekiyor. Yurtdışında okumak istiyorsanız buna 12. sınıfta karar vermeniz çok geç. Bunun yerine 9., 10. ya da en geç 11. sınıfta gerekli sınavlara girmeye başlamanız ve portfolyonuzu zenginleştirmeye başlamanız gerekiyor.

Comment (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir