Hemen Bilgi Al

Almanya Üniversiteleri Listesinde En İyi İlk 10 Üniversite

Almanya üniversiteleri yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Yurt dışında okuyacak öğrenciler için tercih edilen bu okullar verdikleri eğitimler ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Hemen hemen her alanda verdiği eğitimlerle odak haline gelen Almanya, ülkenin gelişmişlik düzeyinin fazla olması ile de öğrencileri kendine çekmektedir. Şehrin sunduğu olanaklar sayesinde öğrencilerin eğitim alma adına ilk uğrak yerleri arasında yer almaktadır.

Almanya’daki üniversiteler ve bölümleri öğrencilere nitelikli ve güvenli bir gelecek sunma konusunda da oldukça başarılıdır. Almanya’da üniversite eğitimi almak tabiri yerindeyse tüm hayatınızın akışını değiştirecektir. Dünyaca saygı duyulan bu üniversitelerden birini kazanmak öğrenciler açısından en doğru kararlardan biri olacaktır. Almanya’da bulunan okullar uluslararası öğrencilere prestijli bir eğitim sunmak için kucak açmaktadır. Tüm bu sebeplerden ötürü sizde eğitiminizi Almanya’da alabilirsiniz.

Almanya üniversiteleri hem çok ekonomik hem de üniversite eğitimi oldukça kolay olmaktadır. Özellikle Türkiye’de bulunan vakıf üniversitelerini ya da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki üniversiteleri Almanya’daki üniversiteler ile kıyaslayacak olursak Almanya’da eğitim almak ekonomik olarak daha uygun olmaktadır. Böylelikle Almanya’da eğitim almak daha doğru ve yerinde bir karar olacaktır. Hem dünyaca bilinen üniversitelerden birinde eğitim almış olacaksınız hem de daha uygun bir fiyatla eğitiminizi sürdürmüş olacaksınız.

Almanya Üniversiteleri ve Bölümleri

Almanya’daki üniversiteler ve bölümleri daha yakından inceleyerek tercih konusunda akıllarda kalan soru işaretlerine de gerekli cevaplar verilmiş olacaktır. Almanya’da eğitim almak için gerekli kriterler oldukça çok basit. Girdiğiniz üniversite sınavında almış olduğunuz puan ile Türkiye’de bulunan bir üniversiteye yerleşecek kadar skor almanız yeterli olacaktır. Türkiye’deki üniversitelerden herhangi birinde 4 yıllık bir lisans programına yerleşmeye hak kazanmış olmanız gerekmektedir.

Türkiye’de bulunan bir eğitim programına 4 yıllık lisans eğitimi almaya hak kazanan öğrenci bu bölümü Almanya üniversiteleri arasından seçeceği bir okulda da okuyabilmektedir. Almanya’da okuyabilmek için öncelikle en az orta düzeyde Almanca bilmeniz gerekmektedir. Eğer ki Almanca bilmiyorsanız oraya gittiğinizde üniversitenin 1 yıllık hazırlık eğitimini alıp tamamlamanız gerekli olacaktır. 1 yıllık hazırlık eğitiminden sonra lisans programınıza başlayabilmektesiniz.

Almanya’daki En İyi Üniversiteler

1-MÜNİH TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Almanya’daki teknik üniversiteler listesi sıralamasında ilk sırada yer almaktadır. Münih Teknik Üniversitesi ya da kısaca TUM, dünyanın en iyi 50 okulu arasında yer almaktadır. Özellikle teknoloji alanında Avrupa’nın en iyi okulu olarak gösterilmektedir. Yaklaşık olarak 40000 öğrenci kapasiteli olan bu okul, inovasyon ve sanayi işbirliği konusunda da oldukça başarı ve lider konumda bulunmaktadır.

1868 yılında kurulan Münih Teknik Üniversitesi ülkenin güneydoğusunda yer almaktadır. Yaptığı araştırmalarla ve prestijli eğitim sistemleri sayesinde dünyanın sayılı büyük teknik okulunun yer aldığı TU9 topluluğunun bir üyesidir. Almanya üniversiteleri arasında bulunan bu teknik okul özellikle mühendislik, teknoloji, bilgisayar yazılımı ve enformatik alanlarında ön plana çıkmaktadır. En önemli mezunları arasında; Rudolf Diesel, Ernst Ruska, Ernst Otto Fischer, Robert Huber gibi bilim insanları yer almaktadır.

2-LUDWİG-MAXİMİLİANS-UNIVERSITAT MUNCHEN

Münih Üniversitesi ya da kısaca LUM olarak bilinen bu okul 1472 yılında kurulmuştur. LUM bilim ve teknolojiye yön veren 42’si Nobel ödüllü pek çok bilim insanı yetiştirmiş üst düzey bir okuldur. Ayrıca okulun bünyesinde bulunan 51000 öğrencinin %15’ini uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. 1472 yılında kurulan bu teknik okul çok uzun ve eski bir geçmişe sahip olması ile de dikkatleri çekmektedir.

Dünyanın en iyi 66 üniversitesi arasında yer alan bu okul Almanya’nın en büyük üçüncü şehri olan Münih de yer almaktadır. Ayrıca 51000 kapasiteli nüfusu ile de Almanya’nın en büyük ikinci üniversitesi olarak bilinmektedir. 35 Nobel ödülü alan bilim insanına sahip olan bu üniversite özellikle tıp, hukuk, anatomi, fizyoloji, biyoloji, tarih, eczacılık, felsefe, teoloji, veterinerlik, fizik ve astronomi gibi geniş bir yelpazeye sahip tüm bu alanlarda eğitim vermektedir. Önemli mezunları arasında Wilhelm Röntgen, Max Planck, Werner Heiserberg, Otto Hahn gibi bilim insanları yer almaktadır.

3-RUPRECHT-KARLS-UNIVERSITAT HEIDELBERG

Almanya Üniversiteleri arasında yer alan ve Heidelberg Üniversitesi olarak da bilinen bu okul 1386 yılında kurulmuştur. Heidelberg kentinde bulunan bu okulun öğrenci kontenjanı 30000 kişidir. 30000 kişinin bulunduğu bu okulun öğrencilerinin %25’ini yabancı öğrenciler oluşturmaktadır. Dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında bulunan bu üniversite 27 Nobel ödüllü araştırmacı çıkarmıştır.

1386 yılında kurulan ve dünyanın en eski üniversiteleri arasında bulunan bu okul ülkenin güneybatısında yer almaktadır. Öğrenci kenti olarak da bilinen Heidelberg kentinin nüfusunun dörtte birini öğrenciler oluşturmaktadır. Eğitim dili Almanca olan bu üniversitenin yüksek lisans eğitiminin birçok bölümünde eğitimler İngilizce olarak verilmektedir. Dünya sıralamasında en iyi üniversiteler arasında 68. sırada yer almaktadır.

Heidelberg Üniversitesi özellikle psikiyatri, psikofarmakoloji, psikiyatrik genetik, çevre fiziği modern sosyoloji alanlarında ön plana çıkmaktadır. Bilimsel alanlarda da verdiği eğitimlerle dikkatleri üzerine çekmektedir. Önemli mezunları arasında Max Weber, Erich Fromm, Robert Schumann, Friedrich Hegel gibi bilim insanları sayılmaktadır.

4-HUMBOLDT-UNIVERSITAT ZU BERLIN

Almanya Üniversiteleri arasında bulunan bu okul 1810 yılında kurulmuştur. Özellikle sanat ve Sosyal Bilimler alanında ön plana çıkan bu üniversite çok eski bir tarihe sahiptir. 55 Nobel ödüllü araştırmacı yetiştiren üniversitenin toplamda 33000 öğrenci kontenjanı bulunmaktadır. Berlin kentinin en eski üniversitesi olan bu okul aktif modern yaşantısı ile öğrencileri gözdesi haline gelmiştir.

Almanya’nın başkenti olan Berlin’de 1810 yılında kurulan bu okul dünyanın en iyi 120 üniversitesi sıralamasında yer almaktadır. 33000 nüfuslu öğrenciye sahip olan üniversitenin %15’ini uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Uzun bir geçmişe sahip olan bu okul özellikle 19. ve 20. yüzyılların başında Albert Einstein gibi profesörlerin fizikte en önemli keşiflere imza atması ile adını günümüze kadar taşımaktadır.

Okul bünyesinde bulunan ve mezun olan Nobel ödüllü bilim insanlarının varlığı ile bu üniversite bilim tarihinin mihenk taşı olarak dünya üzerinde nam yapmıştır. Bilim tarihinin yazıldığı en önemli yerlerden biri olan bu okul oldukça köklü ve kaliteli bir geçmişe de sahiptir. Nobel ödüllü bilim insanları arasında Karl Marx, Albert Einstein, Robert Koch, Max Planck, Friedrich Engels, Otto von Bismarck, Arthur Schopenhauer, Felix Mendelssohn gibi ünlü düşünürler bulunmaktadır.

5- Almanya Üniversiteleri: KARLSRUHE TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ (KIT)

Almanya Üniversiteleri arasında bulunan bu üniversite kısaca KIT olarak isimlendirilmektedir. KIT olarak anılan bu okul Almanya’nın en önemli mühendislik okulları arasında yer almaktadır. 25000 öğrenci kapasitesine sahip olan bu okul Almanya’nın güneyinde yer alan Karlsruhe şehrinde kurulmuştur. Pek çok mucit ve bilim insanı yetiştiren bu üniversite aynı zamanda 8 Nobel ödüllü araştırmacı da yetiştirerek önemli bir başarıya imza atmıştır.

Karlsruhe Üniversitesi ve Karlsruhe Araştırma Merkezlerinin birleşmesi ile 2009 yılında yeniden şekillenmiştir. Bu üniversitenin başlangıcı 1825 yılına dayanmaktadır. Almanya’daki en iyi üniversiteler arasında bulunan bu üniversite özellikle devlet araştırma üniversitesi olarak bilinmektedir. Üniversite binası Almanya’nın güneybatısında yer alan Karlsruhe kentinde bulunmaktadır. Dünya sıralamasında 107. sırada bulunan bu okulun yaklaşık olarak 26000 öğrencisi eğitim almaktadır. Bu öğrencilerin %20’sini uluslararası öğrenciler meydana getirmektedir.

Eğitim alanında özellikle mühendislik ve doğa bilimleri alanlarında gelişim gösteren bu okul Avrupa’nın en önde gelen üniversiteleri arasında yer almaktadır. KIT olarak da bilinen bu eğitim kurumu araştırma konusunda mükemmelliği simgeleyen TU9’un da üyeleri arasında bulunmaktadır. Önemli mezunları ve mucitleri arasında; elekromanyetik dalgaları ve radyoyu bulan Heinrich Hertz, televizyon tüpünü bulan Karl Ferdinand Braun ve arabayı bulan Karl Friedrich Benz bulunmaktadır.

6- Almanya Üniversiteleri: FREIE UNIVERSITAT BERLIN

1948 yılında Almanya’nın başkenti Berlin’de kurulan ve Berlin Özgür Üniversitesi olarak bilinen bu okul Almanya Üniversiteleri arasında bulunmaktadır. Almanya’nın en büyük üniversiteleri arasında bulunan bu okul özellikle Sosyal Bilimler alanında öne çıkmaktadır. Aynı zamanda bu üniversite de 32000 öğrenci eğitimlerini almaktadır. Berlin Özgür Üniversitesi olarak da bilinen bu eğitim kurumu Almanya’nın 11 elit üniversitesi arasında yerini almaktadır.

Hem beşeri ve sosyal bilimler alanında hem de doğa bilimleri alanında yaptığı araştırmalarla Almanya’nın en önemli üniversitelerinden biri haline gelmiştir. Almanya üniversiteleri ve bölümleri tercihinde de ilk sıralarda yer alan bir okul konumundadır.32000 öğrenciye eğitim veren bu okulun 6000 öğrencisi yabancı ülkelerden gelen öğrencilerden oluşmaktadır. Ayrıca dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında 125. sırada yer almaktadır. Aynı zamanda bu okul bilgisayar, felsefe, psikoloji, İngilizce ve eğitim fakülteleri alanlarında da öne çıkan üniversiteler arasında konumlanmaktadır.

7-RHEINISH-WESTFALISCHE TECHNISCHE HOCHSCHULE AACHEN (RWTH)

Almanya Üniversiteleri arasında bulunan bu okul 1870 yılında Almanya’nın Aachen kentinde kurulmuştur. Ülkenin kuzeybatısında kurulan bu okulun 144 bölümünde toplamda 48000 öğrencisi eğitim görmektedir. Kısaca RWHT olarak da bilinen bu okul Almanya’daki Teknik Üniversiteler Listesi sıralamasında üst sıralarda yer almaktadır.

RWTH Üniversitesi bir devlet üniversitesidir ve öğrenci sayısı ile Almanya’nın en büyük teknik üniversitesi konumundadır. Dünya sıralamasında en iyi üniversiteler arasında 141. sırada bulunmaktadır. Mühendislikte Avrupa’nın en iyileri arasında bulunan RWHT; makine, kimya ve elektrik mühendislikleri alanında en büyük teknik üniversite olma özelliğine sahiptir. Ayrıca bu teknik üniversite bilgisayar, fizik, kimya ve tıp alanlarında da en iyi 3 üniversite arasında bulunmaktadır.

8-TECHNISCHE UNIVERSITAT BERLIN (TU BERLIN)

1879 yılında kurulan Berlin Teknik Üniversitesi başkent Berlin’de yer almaktadır. Almanya Üniversiteleri arasında bulunan bu teknik okul 40 lisans ve 60 yüksek lisans programına sahiptir. Okulda eğitim gören toplam 35000 öğrencinin %25’ini uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Almanya’nın 8. ve dünyanın 144. en iyi üniversitesidir.

Berlin Teknik Üniversitesi özellikle makine ve mühendislik alanları başta olmak üzere mühendislik programları ile ün yapmıştır. Dünyaca tanınmış mezunları arasında NASA roketlerini tasarlayan Wernher von Braun, bilgisayar programlama dilini tasarlayan Konrad Zuse,Nobel ödüllü ünlü kimyacı Carl Bosh ve hologramı keşfeden Dennis Gabor bulunmaktadır.

9-EBERHARD KARLS UNIVERSITAT TUBINGEN

1477 yılında kurulan üniversite bir öğrenci şehri olan Tübingen’de bulunmaktadır. Tıp, hukuk ve psikoloji alanlarında önde gelen üniversitede 11 farklı fakülte bulunmaktadır. Almanya’daki en iyi üniversiteler arasında bulunan bu okulun şehre yayılmış pek çok binası içerisinde kütüphaneler ve müzeler bulunmaktadır. Bu üniversite Almanya’nın güneybatısında yer almaktadır.

Almanya Üniversiteleri arasında bulunan bu okul dünya sıralamasında 164. sırada yer almaktadır. 28000 öğrenci kapasiteli bu okulun 4000 öğrencisini yabancı uyruklu vatandaşlar oluşturmaktadır. Okul özellikle tıp, hukuk, teoloji ve kimya dallarında önemli bir prestije sahiptir. Ünlü hocalarının ve mezunlarının arasında matematikçi ve gökbilimci Johannes Kepler, ünlü psikiyatrist Alois Alzheimer ve ünlü filozof Friedrich Hegel sayılmaktadır.

10- Almanya Üniversiteleri: FREIBURG ÜNİVERSİTESİ

1457 yılında kurulan Freiburg Üniversitesi adını bulunduğu kentten almaktadır. Tıp, hukuk ve psikoloji alanlarında önde gelen bu üniversitede 11 farklı fakülte bulunmaktadır. Bu okulun 3500’ü yabancı öğrencilerden olmak üzere toplamda 25000 kayıtlı öğrencisi bulunmaktadır. Resmi adı ise Albert-Ludwigs-Universitaet Freiburg Devlet Araştırma Üniversitesi’dir.

Almanya’nın güneybatısında yer alan bu okul dünyanın en iyi üniversiteler sıralamasında 171. sırada yer almaktadır. Bu eğitim kurumunda özellikle Arkeoloji, Ekoloji, İmmünoloji, Mikrobiyoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik alanları dikkat çekmektedir. Almanya Üniversiteleri sıralamasında yer alan bu 10 okul dünyanın sayılı üniversiteleri arasında yer almaktadır. Bu sayede uluslararası alanda birçok öğrenci tarafından her zaman tercih edilir konumda yer almaktadırlar.

Ücretsiz Open Day Günlerimize Katılmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun

Açık bilgilendirme günlerimizde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation

Almanya Üniversiteleri Listesinde En İyi İlk 10 Üniversite

Almanya üniversiteleri yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Yurt dışında okuyacak öğrenciler için tercih edilen bu okullar verdikleri eğitimler ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Hemen hemen her alanda verdiği eğitimlerle odak haline gelen Almanya, ülkenin gelişmişlik düzeyinin fazla olması ile de öğrencileri kendine çekmektedir. Şehrin sunduğu olanaklar sayesinde öğrencilerin eğitim alma adına ilk uğrak yerleri arasında yer almaktadır.

Almanya’daki üniversiteler ve bölümleri öğrencilere nitelikli ve güvenli bir gelecek sunma konusunda da oldukça başarılıdır. Almanya’da üniversite eğitimi almak tabiri yerindeyse tüm hayatınızın akışını değiştirecektir. Dünyaca saygı duyulan bu üniversitelerden birini kazanmak öğrenciler açısından en doğru kararlardan biri olacaktır. Almanya’da bulunan okullar uluslararası öğrencilere prestijli bir eğitim sunmak için kucak açmaktadır. Tüm bu sebeplerden ötürü sizde eğitiminizi Almanya’da alabilirsiniz.

Almanya üniversiteleri hem çok ekonomik hem de üniversite eğitimi oldukça kolay olmaktadır. Özellikle Türkiye’de bulunan vakıf üniversitelerini ya da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki üniversiteleri Almanya’daki üniversiteler ile kıyaslayacak olursak Almanya’da eğitim almak ekonomik olarak daha uygun olmaktadır. Böylelikle Almanya’da eğitim almak daha doğru ve yerinde bir karar olacaktır. Hem dünyaca bilinen üniversitelerden birinde eğitim almış olacaksınız hem de daha uygun bir fiyatla eğitiminizi sürdürmüş olacaksınız.

Almanya Üniversiteleri ve Bölümleri

Almanya’daki üniversiteler ve bölümleri daha yakından inceleyerek tercih konusunda akıllarda kalan soru işaretlerine de gerekli cevaplar verilmiş olacaktır. Almanya’da eğitim almak için gerekli kriterler oldukça çok basit. Girdiğiniz üniversite sınavında almış olduğunuz puan ile Türkiye’de bulunan bir üniversiteye yerleşecek kadar skor almanız yeterli olacaktır. Türkiye’deki üniversitelerden herhangi birinde 4 yıllık bir lisans programına yerleşmeye hak kazanmış olmanız gerekmektedir.

Türkiye’de bulunan bir eğitim programına 4 yıllık lisans eğitimi almaya hak kazanan öğrenci bu bölümü Almanya üniversiteleri arasından seçeceği bir okulda da okuyabilmektedir. Almanya’da okuyabilmek için öncelikle en az orta düzeyde Almanca bilmeniz gerekmektedir. Eğer ki Almanca bilmiyorsanız oraya gittiğinizde üniversitenin 1 yıllık hazırlık eğitimini alıp tamamlamanız gerekli olacaktır. 1 yıllık hazırlık eğitiminden sonra lisans programınıza başlayabilmektesiniz.

Almanya’daki En İyi Üniversiteler

1-MÜNİH TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Almanya’daki teknik üniversiteler listesi sıralamasında ilk sırada yer almaktadır. Münih Teknik Üniversitesi ya da kısaca TUM, dünyanın en iyi 50 okulu arasında yer almaktadır. Özellikle teknoloji alanında Avrupa’nın en iyi okulu olarak gösterilmektedir. Yaklaşık olarak 40000 öğrenci kapasiteli olan bu okul, inovasyon ve sanayi işbirliği konusunda da oldukça başarı ve lider konumda bulunmaktadır.

1868 yılında kurulan Münih Teknik Üniversitesi ülkenin güneydoğusunda yer almaktadır. Yaptığı araştırmalarla ve prestijli eğitim sistemleri sayesinde dünyanın sayılı büyük teknik okulunun yer aldığı TU9 topluluğunun bir üyesidir. Almanya üniversiteleri arasında bulunan bu teknik okul özellikle mühendislik, teknoloji, bilgisayar yazılımı ve enformatik alanlarında ön plana çıkmaktadır. En önemli mezunları arasında; Rudolf Diesel, Ernst Ruska, Ernst Otto Fischer, Robert Huber gibi bilim insanları yer almaktadır.

2-LUDWİG-MAXİMİLİANS-UNIVERSITAT MUNCHEN

Münih Üniversitesi ya da kısaca LUM olarak bilinen bu okul 1472 yılında kurulmuştur. LUM bilim ve teknolojiye yön veren 42’si Nobel ödüllü pek çok bilim insanı yetiştirmiş üst düzey bir okuldur. Ayrıca okulun bünyesinde bulunan 51000 öğrencinin %15’ini uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. 1472 yılında kurulan bu teknik okul çok uzun ve eski bir geçmişe sahip olması ile de dikkatleri çekmektedir.

Dünyanın en iyi 66 üniversitesi arasında yer alan bu okul Almanya’nın en büyük üçüncü şehri olan Münih de yer almaktadır. Ayrıca 51000 kapasiteli nüfusu ile de Almanya’nın en büyük ikinci üniversitesi olarak bilinmektedir. 35 Nobel ödülü alan bilim insanına sahip olan bu üniversite özellikle tıp, hukuk, anatomi, fizyoloji, biyoloji, tarih, eczacılık, felsefe, teoloji, veterinerlik, fizik ve astronomi gibi geniş bir yelpazeye sahip tüm bu alanlarda eğitim vermektedir. Önemli mezunları arasında Wilhelm Röntgen, Max Planck, Werner Heiserberg, Otto Hahn gibi bilim insanları yer almaktadır.

3-RUPRECHT-KARLS-UNIVERSITAT HEIDELBERG

Almanya Üniversiteleri arasında yer alan ve Heidelberg Üniversitesi olarak da bilinen bu okul 1386 yılında kurulmuştur. Heidelberg kentinde bulunan bu okulun öğrenci kontenjanı 30000 kişidir. 30000 kişinin bulunduğu bu okulun öğrencilerinin %25’ini yabancı öğrenciler oluşturmaktadır. Dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında bulunan bu üniversite 27 Nobel ödüllü araştırmacı çıkarmıştır.

1386 yılında kurulan ve dünyanın en eski üniversiteleri arasında bulunan bu okul ülkenin güneybatısında yer almaktadır. Öğrenci kenti olarak da bilinen Heidelberg kentinin nüfusunun dörtte birini öğrenciler oluşturmaktadır. Eğitim dili Almanca olan bu üniversitenin yüksek lisans eğitiminin birçok bölümünde eğitimler İngilizce olarak verilmektedir. Dünya sıralamasında en iyi üniversiteler arasında 68. sırada yer almaktadır.

Heidelberg Üniversitesi özellikle psikiyatri, psikofarmakoloji, psikiyatrik genetik, çevre fiziği modern sosyoloji alanlarında ön plana çıkmaktadır. Bilimsel alanlarda da verdiği eğitimlerle dikkatleri üzerine çekmektedir. Önemli mezunları arasında Max Weber, Erich Fromm, Robert Schumann, Friedrich Hegel gibi bilim insanları sayılmaktadır.

4-HUMBOLDT-UNIVERSITAT ZU BERLIN

Almanya Üniversiteleri arasında bulunan bu okul 1810 yılında kurulmuştur. Özellikle sanat ve Sosyal Bilimler alanında ön plana çıkan bu üniversite çok eski bir tarihe sahiptir. 55 Nobel ödüllü araştırmacı yetiştiren üniversitenin toplamda 33000 öğrenci kontenjanı bulunmaktadır. Berlin kentinin en eski üniversitesi olan bu okul aktif modern yaşantısı ile öğrencileri gözdesi haline gelmiştir.

Almanya’nın başkenti olan Berlin’de 1810 yılında kurulan bu okul dünyanın en iyi 120 üniversitesi sıralamasında yer almaktadır. 33000 nüfuslu öğrenciye sahip olan üniversitenin %15’ini uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Uzun bir geçmişe sahip olan bu okul özellikle 19. ve 20. yüzyılların başında Albert Einstein gibi profesörlerin fizikte en önemli keşiflere imza atması ile adını günümüze kadar taşımaktadır.

Okul bünyesinde bulunan ve mezun olan Nobel ödüllü bilim insanlarının varlığı ile bu üniversite bilim tarihinin mihenk taşı olarak dünya üzerinde nam yapmıştır. Bilim tarihinin yazıldığı en önemli yerlerden biri olan bu okul oldukça köklü ve kaliteli bir geçmişe de sahiptir. Nobel ödüllü bilim insanları arasında Karl Marx, Albert Einstein, Robert Koch, Max Planck, Friedrich Engels, Otto von Bismarck, Arthur Schopenhauer, Felix Mendelssohn gibi ünlü düşünürler bulunmaktadır.

5- Almanya Üniversiteleri: KARLSRUHE TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ (KIT)

Almanya Üniversiteleri arasında bulunan bu üniversite kısaca KIT olarak isimlendirilmektedir. KIT olarak anılan bu okul Almanya’nın en önemli mühendislik okulları arasında yer almaktadır. 25000 öğrenci kapasitesine sahip olan bu okul Almanya’nın güneyinde yer alan Karlsruhe şehrinde kurulmuştur. Pek çok mucit ve bilim insanı yetiştiren bu üniversite aynı zamanda 8 Nobel ödüllü araştırmacı da yetiştirerek önemli bir başarıya imza atmıştır.

Karlsruhe Üniversitesi ve Karlsruhe Araştırma Merkezlerinin birleşmesi ile 2009 yılında yeniden şekillenmiştir. Bu üniversitenin başlangıcı 1825 yılına dayanmaktadır. Almanya’daki en iyi üniversiteler arasında bulunan bu üniversite özellikle devlet araştırma üniversitesi olarak bilinmektedir. Üniversite binası Almanya’nın güneybatısında yer alan Karlsruhe kentinde bulunmaktadır. Dünya sıralamasında 107. sırada bulunan bu okulun yaklaşık olarak 26000 öğrencisi eğitim almaktadır. Bu öğrencilerin %20’sini uluslararası öğrenciler meydana getirmektedir.

Eğitim alanında özellikle mühendislik ve doğa bilimleri alanlarında gelişim gösteren bu okul Avrupa’nın en önde gelen üniversiteleri arasında yer almaktadır. KIT olarak da bilinen bu eğitim kurumu araştırma konusunda mükemmelliği simgeleyen TU9’un da üyeleri arasında bulunmaktadır. Önemli mezunları ve mucitleri arasında; elekromanyetik dalgaları ve radyoyu bulan Heinrich Hertz, televizyon tüpünü bulan Karl Ferdinand Braun ve arabayı bulan Karl Friedrich Benz bulunmaktadır.

6- Almanya Üniversiteleri: FREIE UNIVERSITAT BERLIN

1948 yılında Almanya’nın başkenti Berlin’de kurulan ve Berlin Özgür Üniversitesi olarak bilinen bu okul Almanya Üniversiteleri arasında bulunmaktadır. Almanya’nın en büyük üniversiteleri arasında bulunan bu okul özellikle Sosyal Bilimler alanında öne çıkmaktadır. Aynı zamanda bu üniversite de 32000 öğrenci eğitimlerini almaktadır. Berlin Özgür Üniversitesi olarak da bilinen bu eğitim kurumu Almanya’nın 11 elit üniversitesi arasında yerini almaktadır.

Hem beşeri ve sosyal bilimler alanında hem de doğa bilimleri alanında yaptığı araştırmalarla Almanya’nın en önemli üniversitelerinden biri haline gelmiştir. Almanya üniversiteleri ve bölümleri tercihinde de ilk sıralarda yer alan bir okul konumundadır.32000 öğrenciye eğitim veren bu okulun 6000 öğrencisi yabancı ülkelerden gelen öğrencilerden oluşmaktadır. Ayrıca dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında 125. sırada yer almaktadır. Aynı zamanda bu okul bilgisayar, felsefe, psikoloji, İngilizce ve eğitim fakülteleri alanlarında da öne çıkan üniversiteler arasında konumlanmaktadır.

7-RHEINISH-WESTFALISCHE TECHNISCHE HOCHSCHULE AACHEN (RWTH)

Almanya Üniversiteleri arasında bulunan bu okul 1870 yılında Almanya’nın Aachen kentinde kurulmuştur. Ülkenin kuzeybatısında kurulan bu okulun 144 bölümünde toplamda 48000 öğrencisi eğitim görmektedir. Kısaca RWHT olarak da bilinen bu okul Almanya’daki Teknik Üniversiteler Listesi sıralamasında üst sıralarda yer almaktadır.

RWTH Üniversitesi bir devlet üniversitesidir ve öğrenci sayısı ile Almanya’nın en büyük teknik üniversitesi konumundadır. Dünya sıralamasında en iyi üniversiteler arasında 141. sırada bulunmaktadır. Mühendislikte Avrupa’nın en iyileri arasında bulunan RWHT; makine, kimya ve elektrik mühendislikleri alanında en büyük teknik üniversite olma özelliğine sahiptir. Ayrıca bu teknik üniversite bilgisayar, fizik, kimya ve tıp alanlarında da en iyi 3 üniversite arasında bulunmaktadır.

8-TECHNISCHE UNIVERSITAT BERLIN (TU BERLIN)

1879 yılında kurulan Berlin Teknik Üniversitesi başkent Berlin’de yer almaktadır. Almanya Üniversiteleri arasında bulunan bu teknik okul 40 lisans ve 60 yüksek lisans programına sahiptir. Okulda eğitim gören toplam 35000 öğrencinin %25’ini uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Almanya’nın 8. ve dünyanın 144. en iyi üniversitesidir.

Berlin Teknik Üniversitesi özellikle makine ve mühendislik alanları başta olmak üzere mühendislik programları ile ün yapmıştır. Dünyaca tanınmış mezunları arasında NASA roketlerini tasarlayan Wernher von Braun, bilgisayar programlama dilini tasarlayan Konrad Zuse,Nobel ödüllü ünlü kimyacı Carl Bosh ve hologramı keşfeden Dennis Gabor bulunmaktadır.

9-EBERHARD KARLS UNIVERSITAT TUBINGEN

1477 yılında kurulan üniversite bir öğrenci şehri olan Tübingen’de bulunmaktadır. Tıp, hukuk ve psikoloji alanlarında önde gelen üniversitede 11 farklı fakülte bulunmaktadır. Almanya’daki en iyi üniversiteler arasında bulunan bu okulun şehre yayılmış pek çok binası içerisinde kütüphaneler ve müzeler bulunmaktadır. Bu üniversite Almanya’nın güneybatısında yer almaktadır.

Almanya Üniversiteleri arasında bulunan bu okul dünya sıralamasında 164. sırada yer almaktadır. 28000 öğrenci kapasiteli bu okulun 4000 öğrencisini yabancı uyruklu vatandaşlar oluşturmaktadır. Okul özellikle tıp, hukuk, teoloji ve kimya dallarında önemli bir prestije sahiptir. Ünlü hocalarının ve mezunlarının arasında matematikçi ve gökbilimci Johannes Kepler, ünlü psikiyatrist Alois Alzheimer ve ünlü filozof Friedrich Hegel sayılmaktadır.

10- Almanya Üniversiteleri: FREIBURG ÜNİVERSİTESİ

1457 yılında kurulan Freiburg Üniversitesi adını bulunduğu kentten almaktadır. Tıp, hukuk ve psikoloji alanlarında önde gelen bu üniversitede 11 farklı fakülte bulunmaktadır. Bu okulun 3500’ü yabancı öğrencilerden olmak üzere toplamda 25000 kayıtlı öğrencisi bulunmaktadır. Resmi adı ise Albert-Ludwigs-Universitaet Freiburg Devlet Araştırma Üniversitesi’dir.

Almanya’nın güneybatısında yer alan bu okul dünyanın en iyi üniversiteler sıralamasında 171. sırada yer almaktadır. Bu eğitim kurumunda özellikle Arkeoloji, Ekoloji, İmmünoloji, Mikrobiyoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik alanları dikkat çekmektedir. Almanya Üniversiteleri sıralamasında yer alan bu 10 okul dünyanın sayılı üniversiteleri arasında yer almaktadır. Bu sayede uluslararası alanda birçok öğrenci tarafından her zaman tercih edilir konumda yer almaktadırlar.

Ücretsiz Open Day Günlerimize Katılmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun

Açık bilgilendirme günlerimizde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation