Blog

Veri Bilimci Kimdir ve Nasıl Başarılı Bir Veri Bilimci Olunur?

STEM alanındaki meslek çeşitliliği, eskiye göre büyük bir artış gösteriyor. Teknolojinin ve dijitalin çağımızı ele geçirişi, beraberinde çok sayıda yeni mesleği de getirdi. Veri bilimi, STEM alanında faaliyet gösteren, az bilinen ama çok ihtiyaç duyulan yeni mesleklerden biri. Peki, veri bilimci nedir, nasıl veri bilimci olunur?

STEM alanında kariyer yapmak isteyen gençler için sayısız fırsatla dolu bir dönemden geçiyoruz. IT sektörü, günümüzde eskiden olduğundan çok daha farklı bir kapsama sahip. Veri bilimi, IT dünyasının daha modern, daha yaratıcı ve disiplinler arası bir versiyonu olarak kategorize edilebilir. Veri biliminin bu özellikleri, milenyum çağında doğmuş, teknolojinin içinde büyümüş olan yeni neslin önemli ölçüde ilgisini çekiyor.

Veri bilimci kimdir?

Veri bilimci, ‘big data’ teknolojisiyle birlikte ortaya çıkan geniş çaplı ve karmaşık verilerin incelenmesi, sorunların giderilmesi, sorulara cevap bulunması ihtiyaçlarından sorumlu kişidir. Bilgisayar bilimi ve uygulamaları, modelleme, istatistik, analitik ve matematik konusunda bilgili olması gereken veri bilimci; çalıştığı kuruma önemli ölçüde değer kazandıran bir role sahiptir.

Şirketler, algılayabildiğimizden daha hızlı gelişen yeni teknolojiden akan sonsuz veri dağılımını çözümlemeye çalışırken, problem çözme becerisine sahip veri bilimcilere ihtiyaç duyarlar. Bu görev tanımı itibarıyla; veri bilimcinin hemen her sektörde çalışabileceğini söylemek mümkün.

Başarılı Bir Veri Bilimcinin Özellikleri

Veri bilimcilere baktığımız zaman yoğun olarak; Yönetim Bilişim Sistemleri, Enformatik, Endüstri Mühendisliği, İşletme Mühendisliği, Matematik ve İstatistik mezunlarının bu işi tercih ettiğini görüyoruz. Ancak, genellikle belli bir bölüm şartı aranmıyor. Önemli olan bu işi ne kadar iyi yapabileceğiniz!

Başarılı bir veri bilimci, inovatif ve fark yaratan bir bakış açısına sahiptir. Böylece, farklı teknikleri akıllıca kullanarak, şirketlerin sorunlarını çözmek ve rekabette öne çıkmak için işlevsel analizler ortaya koyar.

İyi bir veri bilimci olmak isteyenlerin, matematik, istatistik, makine öğrenmesi, kodlama, veri dönüştürme, görselleştirme ve raporlama gibi bilgilere sahip olması önem taşıyor. Genel anlamda herhangi bir yazılım mühendisinden daha fazla istatistik bilmesi ve herhangi bir istatistikçiden daha fazla yazılım mühendisliği bilmesi gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir