fbpx
Ana sayfa » Yurtdışı Eğitim » Yurt Dışı Eğitimde Ülke Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Yurt Dışı Eğitimde Ülke Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Yurt dışı eğitimde ülke seçimi nasıl yapılmalı? Nelere dikkat edilmeli? Hangi ülkeler tercih edilmeli? Yurt dışı eğitim artık eskiye oranla…

21 Ocak 2021

aba-egitim-yurt-disi-egitimde-ulke-secimi-nasil-yapilmali

Yurt dışı eğitimde ülke seçimi nasıl yapılmalı? Nelere dikkat edilmeli? Hangi ülkeler tercih edilmeli? Yurt dışı eğitim artık eskiye oranla çok daha sık tercih edilen bir seçenek… Aynı zamanda eskiye oranla yurt dışında eğitim almak çok daha kolay… Pek çok öğrenci lisans ya da lisansüstü eğitimine yurt dışında devam etmeyi seçiyor. Bunun yanı sıra dil öğrenmek için yaz okuluna giden ya da öğrenci değişim programları ile yurt dışı eğitimi deneyimleyenlerin sayısı oldukça fazla… Öğrencilerin yurt dışını tercih etmelerindeki en büyük sebeplerden bir tanesi kaliteli ve donanımlı üniversitelerde okuyabilmek…

Elbette iyi ve kaliteli bir eğitim için ülke tercihi en önemli konulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Peki; yurt dışı eğitimde ülke seçimi nasıl yapılmalı? Bu önemli seçimi hangi kriterlere göre yapmak gerekiyor?

Ülkelerin Uzmanlaştığı Konuları Dikkate Almak Gerekiyor

Bu noktada; “bölüm seçimi, ülke seçimini etkiliyor” demek yanlış olmayacaktır… Çünkü; her ülke belirli alanlarda diğerlerine oranla daha ön plana çıkıyor. Her ülkenin bilinir olduğu alanlar var. Moda, mimarlık sanat denildiğinde akla ilk gelen ülkelerden bir tanesi İtalya oluyor. Gastronomi ya da kozmetik Fransa’yı çağrıştırıyor. Mühendislik alanında Almanya öne çıkıyor. Tıp alanında Amerika ve Kanada dikkat çekiyor. Ülke tercihi yaparken üniversitelerin ve ülkelerin uzmanlaştığı konuları bölüm seçimi çerçevesinde dikkate alıyor olmak gerekiyor.

Yurt Dışı Eğitimde Ülke Seçimi: Coğrafi Koşullar

Yurt dışında eğitim söz konusu olduğunda bir başka önemli konu ise coğrafi koşullar olarak karşımıza çıkıyor. Öğrencilerin zaman zaman alışık oldukları coğrafyaya benzer coğrafyaları tercih etme eğiliminde olduğu göze çarpıyor. Çünkü iklim koşulları öğrencileri olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bununla birlikte elbette kültürel yapı da son derece önemli… Türkiye’den yurt dışına okumaya giden öğrenciler genellikle İtalya, Fransa, İspanya gibi Akdeniz ülkelerini tercih ediyor.

Yurt Dışı Eğitimde Ülke Seçimi: Şehirler Tercihler Üzerinde Etkili Oluyor

Ülkeler kadar şehirler de öğrencilerin tercihleri üzerinde etkili oluyor. Öğrencilerin daha yoğun yaşadığı, hareketli, güvenli, kültürel anlamda daha gelişmiş şehirler öğrencilerin öncelikli tercihleri arasında yer alıyor. San Francisco, Los Angeles, Amsterdam, Londra, Milano gibi şehirlerin öğrenciler arasında oldukça popüler olduğu biliniyor.

Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

Bir diğer önemli nokta ise elbette yaşam ve eğitim maliyetleri… Amerika’da üniversite ücretlerinin yüksek oluşu öğrencilerin tercihlerine olumsuz olarak yansıyabiliyor. Ya da Hollanda, Almanya gibi ülkelerde eğitim maliyetleri ve yaşam maliyetlerinin çok daha düşük eğitim kalitesinin ise Amerika, Kanada, Avustralya gibi ülkelerle aynı düzeyde oluşu öğrencileri bu ülkeleri tercih etmeye teşvik edebiliyor.

Yurt dışı eğitimde ülke seçimi konusunda daha detaylı bilgi edinmek için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız varsa Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve kariyere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

10 + 7 =

Whatsapp

Sor
Ara
Menu
AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest