Hemen Bilgi Al

Lisans Eğitimi Alabileceğiniz Popüler Avrupa Ülkeleri

Lisans eğitimi alabileceğiniz en popüler Avrupa Ülkeleri hangileri? Yurtdışında üniversite okumak için ne yapmalı? Yurt dışı eğitimde Amerika, Kanada, Avustralya’nın yanı sıra; birçok Avrupa ülkesi ön plana çıkıyor. Avrupa’da üniversite okumak özellikle son dönemlerde birçok öğrenci tarafından tercih ediliyor. İngiltere, Hollanda, Almanya gibi ülkelerde uluslararası standartlarda pek çok üniversite bulunuyor. Avrupa; dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen çok sayıda üniversiteye ev sahipliği yapıyor. Özellikle, teknoloji, mühendislik, sanat, tasarım gibi alanlarda Avrupa ülkelerinin ön plana çıktığı görülüyor.

Peki; ülke ve üniversite seçimi nasıl yapılmalı? Bu noktada ülkelerin ve üniversitelerin uzmanlaştığı alanların dikkate alınması gerekiyor. Elbette; coğrafi koşullar, öğrenci şehirleri, kültür benzerlikleri, üniversite ücretleri gibi konularda seçimler üzerinde etkili oluyor. Avrupa'da üniversite fiyatları, Amerika, Kanada gibi ülkelere göre oldukça düşük… Çünkü Avrupa’da üniversiteler devlet tarafından destekleniyor. Birçok üniversite; AB üyesi ülkelerden gelen uluslararası öğrenciler için tamamen ücretsiz eğitim veriyor. AB üyesi olmayan ülkelerden gelenler ise düşük ücretler karşılığında eğitim alabiliyor. Avrupa'da üniversite fiyatları, yıllık olarak 600 Euro ile 15 bin Euro arasında değişiklik gösteriyor.

Avrupa Ülkeleri Eğitim İçin Neleri Şart Koşuyor?

Peki; yurtdışında üniversite okumak için ne yapmalı? Avrupa'da üniversite okumak için gerekenler elbette ülke ve üniversitelere göre değişiyor. Ancak genel anlamda akademik yeterlilik ve dil yeterliliğini sağlamak gerekiyor. Bu anlamda genel not ortalaması büyük önem taşıyor. Avrupa’da eğitim almak için minimum ortalamanızın 4’lük sistemde 2,5 ve üzeri olması gerekiyor. Elbette prestijli üniversiteler için bu yeterli olmuyor. Ortalamanız ne kadar yüksekse kabul alma şansınız o kadar artıyor. Kabul sürecinde bir diğer önemli nokta diploma programları… Özellikle AP programı bu anlamda önem taşıyor. AP programı ve IB programının birlikte alınması ise kabul aşamasında büyük ölçüde avantaj sağlıyor.

Avrupa'da üniversite okumak için gerekenler denildiğinde bir diğer önemli koşul ise dil yeterliliği… Avrupa ülkeleri öğrencilere lisans eğitimi söz konusu olduğunda birçok İngilizce program sunuyor. İngilizce programları seçmeniz halinde IELTS ya da TOEFL sınavlarından herhangi birini almanız gerekiyor. Ancak; Almanca, Hollandaca, İtalyanca, Fince, İsveççe, Fransızca gibi birçok farklı dil seçeneği de bulunuyor. Almanya dil yeterliliği için TestDaF sınavının alınmasını istiyor. Fransa ise DALF sınavının alınmasını talep ediyor. İtalyanca eğitim görmeyi düşünenlerin CILS sınavına girmesi gerekiyor. Ülkeler dil yeterliliği noktasında hazırlık programları ile öğrencileri destekleyebiliyor. Bu durumda 1 yıllık hazırlık eğitiminin ardından dil yeterliliğini belgelendirerek lisans eğitimine başlanabiliyor.

Referanslar, niyet mektupları, özgeçmiş, ders dışı aktiviteler de Avrupa üniversiteleri için önemli kriterler arasında bulunuyor. Üniversitelerin taleplerine göre 2 ya da 3 referans mektubu sunulması gerekebiliyor.

Lisans Eğitimi İçin Hangi Avrupa Ülkeleri Tercih Edilmeli?

Peki; Avrupa'da üniversite okumak için hangi ülkeler tercih edilebilir? Hangi ülkeler hangi alanlarda ön plana çıkıyor? Öğrencilere ne gibi olanaklar sunuluyor? Uluslararası öğrenciler tarafından en çok üniversiteler hangileri? Birlikte inceleyelim…

İngiltere

Avrupa’da eğitim söz konusu olduğunda akla ilk gelen ülkelerden biri İngiltere oluyor. İngiltere eğitim sistemi, prestijli üniversiteleri; sunduğu araştırma ve kariyer olanaklarıyla dünyanın en iyileri arasında gösteriliyor. İngiltere üniversiteleri her yıl dünyanın en iyi üniversiteleri arasında kendilerine yer bulabiliyor. Times Higher Education’a göre 2021 yılının en iyi üniversitesi Oxford Üniversitesi olarak kabul ediliyor. İngiltere üniversiteleri her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce başvuru alıyor. Dünyanın hemen her noktasından binlerce öğrenciye ev sahipliği yapıyor.

İngiltere, Avrupa Ülkeleri arasında eğitim için en çok tercih edilen ülkelerden biri olarak biliniyor. Yalnızca donanımlı üniversiteleri ile değil; sunduğu araştırma olanaklarıyla da dikkat çekiyor. İngiltere üniversiteleri, tıptan mühendisliğe; sanattan işletmeye pek çok alanda ön planda yer alıyor. İngiltere’de eğitim denildiğinde elbette yalnızca Oxford Üniversitesi akla gelmiyor. Cambridge Üniversitesi, Imperial College London, University College London gibi üniversiteler de öne çıkıyor. İngiltere üniversiteleri, öğrencileri staj, kariyer, burs olanaklarıyla da destekliyor.

Almanya

Almanya yüksek kaliteli üniversiteleri ve düşük eğitim ücretleriyle uluslararası öğrenciler tarafından sıkça tercih ediliyor. Almanya’nın neredeyse her şehrinde uluslararası standartlarda bir üniversite yer alıyor. Alman üniversiteleri dünyanın en iyileri arasında mutlaka yer alıyorlar. Özellikle; mühendislik alanında Almanya son derece önemli bir noktada bulunuyor. Avrupa ülkeleri arasında güçlü ekonomisi, sunduğu kariyer olanakları, üniversite sanayi işbirlikleriyle Almanya ön plana çıkıyor. Berlin, Heidelberg, Münih gibi şehirler öğrenciler için dünyanın en iyi şehirleri arasında gösteriliyor.

Almanya’da özellikle mühendislik ve teknoloji alanında eğitim almış öğrenciler için çok sayıda iş olanağı bulunuyor. Almanya; BMW, Volkswagen, Audi gibi dünyanın önde gelen şirketlerine ev sahipliği yapıyor. Özellikle otomotiv, endüstri, makine, elektronik gibi mühendislik alanları için Almanya en doğru tercihler arasında bulunuyor. Almanya’nın en iyi üniversiteleri Humboldt Üniversitesi, Münih Teknik Üniversitesi, Ludwig Maximilian Üniversitesi olarak biliniyor.

Hollanda

Hollanda, Avrupa’nın en güvenli ülkelerinden biri olarak kabul ediliyor. Çağı yakalayan, bilim ve teknolojiye öncülük eden üniversiteleriyle dikkat çekiyor. Dijital dönüşüm açısından bakıldığında Hollanda en önemli Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor. Hollanda üniversiteleri; dijital medya, sanat tasarım, mühendislik, teknoloji alanlarında öne çıkıyor. Hollanda’nın en iyi üniversiteleri; Delft Teknik Üniversitesi, Amsterdam Üniversitesi, Eindhoven Üniversitesi, Groningen Üniversitesi olarak sıralanıyor.

Hollanda dünya devi şirketlere de ev sahipliği yapıyor. Shell, Philips, Unilever, C&A bu şirketlerden bazıları olarak biliniyor. Aynı zamanda dünyanın en iyi araştırma merkezleri ve teknoloji enstitüleri de Hollanda’da bulunuyor.  Hollanda öğrencileri start-up fikirleri konusunda da destekliyor. Öğrenciler projelerini ve fikirlerini hayata geçirme noktasında üniversitelerden ve çeşitli kurumlardan destek alabiliyorlar. Kısacası Hollanda kariyer anlamında da en doğru tercihlerden biri oluyor. Aynı zamanda Leiden, Groningen, Rotterdam gibi öğrenci şehirleri de oldukça popüler seçenekler arasında yer alıyor.

Fransa

Fransa, Avrupa ülkeleri arasında öne çıkan bir diğer eğitim ülkesi olarak biliniyor. Avrupa’da üniversite okumak isteyen birçok öğrenci Fransa’yı tercih ediyor. Fransa eğitim sistemi ve köklü üniversiteleriyle dikkatleri üzerine çekiyor. Fransa’da eğitim ücretlerinin de son derece düşük olduğu biliniyor. 2019 yılına kadar Fransız üniversitelerinin tüm öğrenciler için tamamen ücretsiz eğitim verdiği biliniyor. Ancak; yeni düzenlemeyle AB üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrencilerden ücret talep ediliyor. Fakat; İngiltere’de Kanada, Amerika gibi ülkelere kıyasla oldukça düşük maliyetlerle eğitim görmek mümkün olabiliyor.  Fransa’da yıllık eğitim ücreti ortalama 3 bin Euro olarak biliniyor. Elbette üniversite ve bölümlere göre ücretler farklılık gösteriyor.

Fransa; öğrencilere sunduğu kariyer olanaklarıyla da en iyi Avrupa Ülkeleri arasında yer alıyor. Öğrenciler; Sanofi, L’Oreal, Danone gibi önemli şirketlerde staj yapma ya da istihdam edilme şansı bulabiliyorlar. Öğrenciler, staj, burs gibi olanaklarla da destekleniyor. Fransa’da yaşam masraflarının diğer Avrupa ülkelerine oranla yüksek olduğu düşünülüyor. Ancak bu anlamda da devlet desteği almak mümkün olabiliyor. Öğrenciler, yalnızca eğitim masraflarını değil; yaşam masrafları ve sosyal ihtiyaçlarını burslarla karşılayabiliyorlar.

Fransa; hukuk, moda tasarımı, tasarım, sahne sanatları gibi alanlarda ön plana çıkıyor. Bununla birlikte bilim ve teknoloji alanında da önemli bir konumda bulunuyor. Tıp, fizik, nanobilim, nükleer gibi alanlarda Fransa eğitim ve araştırma olanaklarıyla dikkat çekiyor. Fransa’da Sorbonne Üniversitesi, Ecole Polytechnique, Paris Üniversitesi, Strasbourg Üniversitesi gibi üniversiteler ön planda yer alıyor.

İsviçre

Avrupa ülkeleri arasında özellikle bilim, teknoloji, tıp, mühendislik gibi alanlarda İsviçre ön plana çıkıyor. İsviçre elbette güçlü ekonomisi, benzersiz doğası ve çikolatalarıyla da öğrencilerin dikkatini çekiyor. İsviçre’de yaşam masraflarının son derece yüksek olduğu düşünülüyor. Bu nedenle öğrenciler İsviçre’yi tercih ederken akıllarında soru işaretleri  olabiliyor. Ancak; İsviçre üniversiteleri öğrencileri hem eğitim hem yaşam masrafları konusunda destekliyor.

İsviçre ETH Zurich, EPFL gibi üniversiteleriyle dünyanın en iyi eğitim ülkeleri arasında görülüyor. Aynı zamanda sunduğu kariyer olanaklarıyla da uluslararası öğrencilerin ilgi odağı oluyor. Nestle, Rolex, Swatch gibi önemli şirketlere ev sahipliği yapıyor. Üniversite endüstri iş birlikleri sayesinde öğrenciler önemli kurum ve şirketlerde staj ve iş olanaklarından yararlanabiliyor. İsviçre aynı zamanda CERN, Dünya Ticaret Örgütü, İnsan Hakları Konseyi gibi kuruluşlara ev sahipliği yapıyor.

İtalya

İtalya, lisans eğitimi için tercih edilebilecek popüler Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor. Sanat, tasarım ve moda alanlarında Avrupa’nın en önemli merkezlerinden biri olarak biliniyor. İtalya; tarihi, yemek kültürü, büyüleyici şehirleri, iklimiyle özellikle Türk öğrencilerin dikkatini çekiyor. Aynı zamanda birçok ülkeden binlerce uluslararası öğrenciye de ev sahipliği yapıyor.

İtalya’da Milano Politeknik Üniversitesi, Torino Politeknik Üniversitesi, Bologna Üniversitesi gibi kurumlar öne çıkıyor. Bu üniversiteler yalnızca İtalya’nın ve Avrupa’nın değil dünyanın da en önemli üniversiteleri arasında sıralanıyor. Dünyanın en önemli sanatçı ve modacılarını yetiştiren İtalya oldukça önemli bir konumda yer alıyor. Armani, Prada, Ferrero, Benetton gibi dünya devi şirketlere ev sahipliği yapıyor. Bu anlamda staj ve kariyer olanaklarıyla da öğrencilere birçok avantaj sunuyor.

Öğrenciler İtalya’yı genellikle mimarlık, endüstriyel tasarım, moda, hukuk, tiyatro, görsel sanatlar gibi alanlar için tercih ediyorlar. İtalyan üniversiteleri uluslararası öğrencilere oldukça kaliteli bir eğitim sunuyor. Bununla birlikte üniversite ücretlerinin son derece düşük olduğu biliniyor. Öğrenciler yaşam masrafları ve eğitim masrafları için çeşitli burs seçeneklerinden de yararlanabiliyor.

Finlandiya

Avrupa ülkeleri arasında eğitim açısından oldukça önemli bir noktada bulunan bir diğer ülke Finlandiya… Finlandiya’da lisans eğitimi almak uluslararası öğrencilere birçok açıdan avantaj sağlıyor. Finlandiya eğitim sistemi, dünyanın en kaliteli eğitim sistemlerinden biri olarak kabul ediliyor. Finlandiya üniversiteleri uygulama ve araştırma odaklı bir eğitimi benimsiyor. Her yıl dünyanın birçok noktasından gelen uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapıyorlar. Helsinki Üniversitesi, Turku Üniversitesi, Tampere Üniversitesi, Aalto Üniversitesi ülkenin öne çıkan üniversiteleri arasında yer alıyor. Ülke; sanat ve tasarım, işletme, hukuk, tıp, biyoteknoloji, mühendislik gibi alanlarda ön plana çıkıyor.

Finlandiya uluslararası öğrencilere tamamen ücretsiz eğitim seçeneği sunan nadir Avrupa ülkelerinden biri olarak biliniyor. Ancak ücretsiz eğitimden yararlanabilmek için Fince ya da İsveççe eğitim programlarını tercih etmek gerekiyor. İngilizce eğitim programları için belirli bir ücret talep ediliyor. Ancak diğer Avrupa ülkelerine oranla eğitim maliyetlerinin daha düşük olduğu biliniyor. Finlandiya’da yaşam masraflarının da oldukça uygun olduğu biliniyor. Aynı zamanda öğrenciler eğitim ve yaşam masrafları için çeşitli burslardan yararlanabiliyor. Uluslararası öğrenciler; araştırma, staj ve kariyer olanakları bakımında da destekleniyor.

Avrupa ülkeleri hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve üniversitelere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Ücretsiz Open Day Günlerimize Katılmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun

Açık bilgilendirme günlerimizde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation

Lisans Eğitimi Alabileceğiniz Popüler Avrupa Ülkeleri

Lisans eğitimi alabileceğiniz en popüler Avrupa Ülkeleri hangileri? Yurtdışında üniversite okumak için ne yapmalı? Yurt dışı eğitimde Amerika, Kanada, Avustralya’nın yanı sıra; birçok Avrupa ülkesi ön plana çıkıyor. Avrupa’da üniversite okumak özellikle son dönemlerde birçok öğrenci tarafından tercih ediliyor. İngiltere, Hollanda, Almanya gibi ülkelerde uluslararası standartlarda pek çok üniversite bulunuyor. Avrupa; dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen çok sayıda üniversiteye ev sahipliği yapıyor. Özellikle, teknoloji, mühendislik, sanat, tasarım gibi alanlarda Avrupa ülkelerinin ön plana çıktığı görülüyor.

Peki; ülke ve üniversite seçimi nasıl yapılmalı? Bu noktada ülkelerin ve üniversitelerin uzmanlaştığı alanların dikkate alınması gerekiyor. Elbette; coğrafi koşullar, öğrenci şehirleri, kültür benzerlikleri, üniversite ücretleri gibi konularda seçimler üzerinde etkili oluyor. Avrupa'da üniversite fiyatları, Amerika, Kanada gibi ülkelere göre oldukça düşük… Çünkü Avrupa’da üniversiteler devlet tarafından destekleniyor. Birçok üniversite; AB üyesi ülkelerden gelen uluslararası öğrenciler için tamamen ücretsiz eğitim veriyor. AB üyesi olmayan ülkelerden gelenler ise düşük ücretler karşılığında eğitim alabiliyor. Avrupa'da üniversite fiyatları, yıllık olarak 600 Euro ile 15 bin Euro arasında değişiklik gösteriyor.

Avrupa Ülkeleri Eğitim İçin Neleri Şart Koşuyor?

Peki; yurtdışında üniversite okumak için ne yapmalı? Avrupa'da üniversite okumak için gerekenler elbette ülke ve üniversitelere göre değişiyor. Ancak genel anlamda akademik yeterlilik ve dil yeterliliğini sağlamak gerekiyor. Bu anlamda genel not ortalaması büyük önem taşıyor. Avrupa’da eğitim almak için minimum ortalamanızın 4’lük sistemde 2,5 ve üzeri olması gerekiyor. Elbette prestijli üniversiteler için bu yeterli olmuyor. Ortalamanız ne kadar yüksekse kabul alma şansınız o kadar artıyor. Kabul sürecinde bir diğer önemli nokta diploma programları… Özellikle AP programı bu anlamda önem taşıyor. AP programı ve IB programının birlikte alınması ise kabul aşamasında büyük ölçüde avantaj sağlıyor.

Avrupa'da üniversite okumak için gerekenler denildiğinde bir diğer önemli koşul ise dil yeterliliği… Avrupa ülkeleri öğrencilere lisans eğitimi söz konusu olduğunda birçok İngilizce program sunuyor. İngilizce programları seçmeniz halinde IELTS ya da TOEFL sınavlarından herhangi birini almanız gerekiyor. Ancak; Almanca, Hollandaca, İtalyanca, Fince, İsveççe, Fransızca gibi birçok farklı dil seçeneği de bulunuyor. Almanya dil yeterliliği için TestDaF sınavının alınmasını istiyor. Fransa ise DALF sınavının alınmasını talep ediyor. İtalyanca eğitim görmeyi düşünenlerin CILS sınavına girmesi gerekiyor. Ülkeler dil yeterliliği noktasında hazırlık programları ile öğrencileri destekleyebiliyor. Bu durumda 1 yıllık hazırlık eğitiminin ardından dil yeterliliğini belgelendirerek lisans eğitimine başlanabiliyor.

Referanslar, niyet mektupları, özgeçmiş, ders dışı aktiviteler de Avrupa üniversiteleri için önemli kriterler arasında bulunuyor. Üniversitelerin taleplerine göre 2 ya da 3 referans mektubu sunulması gerekebiliyor.

Lisans Eğitimi İçin Hangi Avrupa Ülkeleri Tercih Edilmeli?

Peki; Avrupa'da üniversite okumak için hangi ülkeler tercih edilebilir? Hangi ülkeler hangi alanlarda ön plana çıkıyor? Öğrencilere ne gibi olanaklar sunuluyor? Uluslararası öğrenciler tarafından en çok üniversiteler hangileri? Birlikte inceleyelim…

İngiltere

Avrupa’da eğitim söz konusu olduğunda akla ilk gelen ülkelerden biri İngiltere oluyor. İngiltere eğitim sistemi, prestijli üniversiteleri; sunduğu araştırma ve kariyer olanaklarıyla dünyanın en iyileri arasında gösteriliyor. İngiltere üniversiteleri her yıl dünyanın en iyi üniversiteleri arasında kendilerine yer bulabiliyor. Times Higher Education’a göre 2021 yılının en iyi üniversitesi Oxford Üniversitesi olarak kabul ediliyor. İngiltere üniversiteleri her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce başvuru alıyor. Dünyanın hemen her noktasından binlerce öğrenciye ev sahipliği yapıyor.

İngiltere, Avrupa Ülkeleri arasında eğitim için en çok tercih edilen ülkelerden biri olarak biliniyor. Yalnızca donanımlı üniversiteleri ile değil; sunduğu araştırma olanaklarıyla da dikkat çekiyor. İngiltere üniversiteleri, tıptan mühendisliğe; sanattan işletmeye pek çok alanda ön planda yer alıyor. İngiltere’de eğitim denildiğinde elbette yalnızca Oxford Üniversitesi akla gelmiyor. Cambridge Üniversitesi, Imperial College London, University College London gibi üniversiteler de öne çıkıyor. İngiltere üniversiteleri, öğrencileri staj, kariyer, burs olanaklarıyla da destekliyor.

Almanya

Almanya yüksek kaliteli üniversiteleri ve düşük eğitim ücretleriyle uluslararası öğrenciler tarafından sıkça tercih ediliyor. Almanya’nın neredeyse her şehrinde uluslararası standartlarda bir üniversite yer alıyor. Alman üniversiteleri dünyanın en iyileri arasında mutlaka yer alıyorlar. Özellikle; mühendislik alanında Almanya son derece önemli bir noktada bulunuyor. Avrupa ülkeleri arasında güçlü ekonomisi, sunduğu kariyer olanakları, üniversite sanayi işbirlikleriyle Almanya ön plana çıkıyor. Berlin, Heidelberg, Münih gibi şehirler öğrenciler için dünyanın en iyi şehirleri arasında gösteriliyor.

Almanya’da özellikle mühendislik ve teknoloji alanında eğitim almış öğrenciler için çok sayıda iş olanağı bulunuyor. Almanya; BMW, Volkswagen, Audi gibi dünyanın önde gelen şirketlerine ev sahipliği yapıyor. Özellikle otomotiv, endüstri, makine, elektronik gibi mühendislik alanları için Almanya en doğru tercihler arasında bulunuyor. Almanya’nın en iyi üniversiteleri Humboldt Üniversitesi, Münih Teknik Üniversitesi, Ludwig Maximilian Üniversitesi olarak biliniyor.

Hollanda

Hollanda, Avrupa’nın en güvenli ülkelerinden biri olarak kabul ediliyor. Çağı yakalayan, bilim ve teknolojiye öncülük eden üniversiteleriyle dikkat çekiyor. Dijital dönüşüm açısından bakıldığında Hollanda en önemli Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor. Hollanda üniversiteleri; dijital medya, sanat tasarım, mühendislik, teknoloji alanlarında öne çıkıyor. Hollanda’nın en iyi üniversiteleri; Delft Teknik Üniversitesi, Amsterdam Üniversitesi, Eindhoven Üniversitesi, Groningen Üniversitesi olarak sıralanıyor.

Hollanda dünya devi şirketlere de ev sahipliği yapıyor. Shell, Philips, Unilever, C&A bu şirketlerden bazıları olarak biliniyor. Aynı zamanda dünyanın en iyi araştırma merkezleri ve teknoloji enstitüleri de Hollanda’da bulunuyor.  Hollanda öğrencileri start-up fikirleri konusunda da destekliyor. Öğrenciler projelerini ve fikirlerini hayata geçirme noktasında üniversitelerden ve çeşitli kurumlardan destek alabiliyorlar. Kısacası Hollanda kariyer anlamında da en doğru tercihlerden biri oluyor. Aynı zamanda Leiden, Groningen, Rotterdam gibi öğrenci şehirleri de oldukça popüler seçenekler arasında yer alıyor.

Fransa

Fransa, Avrupa ülkeleri arasında öne çıkan bir diğer eğitim ülkesi olarak biliniyor. Avrupa’da üniversite okumak isteyen birçok öğrenci Fransa’yı tercih ediyor. Fransa eğitim sistemi ve köklü üniversiteleriyle dikkatleri üzerine çekiyor. Fransa’da eğitim ücretlerinin de son derece düşük olduğu biliniyor. 2019 yılına kadar Fransız üniversitelerinin tüm öğrenciler için tamamen ücretsiz eğitim verdiği biliniyor. Ancak; yeni düzenlemeyle AB üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrencilerden ücret talep ediliyor. Fakat; İngiltere’de Kanada, Amerika gibi ülkelere kıyasla oldukça düşük maliyetlerle eğitim görmek mümkün olabiliyor.  Fransa’da yıllık eğitim ücreti ortalama 3 bin Euro olarak biliniyor. Elbette üniversite ve bölümlere göre ücretler farklılık gösteriyor.

Fransa; öğrencilere sunduğu kariyer olanaklarıyla da en iyi Avrupa Ülkeleri arasında yer alıyor. Öğrenciler; Sanofi, L’Oreal, Danone gibi önemli şirketlerde staj yapma ya da istihdam edilme şansı bulabiliyorlar. Öğrenciler, staj, burs gibi olanaklarla da destekleniyor. Fransa’da yaşam masraflarının diğer Avrupa ülkelerine oranla yüksek olduğu düşünülüyor. Ancak bu anlamda da devlet desteği almak mümkün olabiliyor. Öğrenciler, yalnızca eğitim masraflarını değil; yaşam masrafları ve sosyal ihtiyaçlarını burslarla karşılayabiliyorlar.

Fransa; hukuk, moda tasarımı, tasarım, sahne sanatları gibi alanlarda ön plana çıkıyor. Bununla birlikte bilim ve teknoloji alanında da önemli bir konumda bulunuyor. Tıp, fizik, nanobilim, nükleer gibi alanlarda Fransa eğitim ve araştırma olanaklarıyla dikkat çekiyor. Fransa’da Sorbonne Üniversitesi, Ecole Polytechnique, Paris Üniversitesi, Strasbourg Üniversitesi gibi üniversiteler ön planda yer alıyor.

İsviçre

Avrupa ülkeleri arasında özellikle bilim, teknoloji, tıp, mühendislik gibi alanlarda İsviçre ön plana çıkıyor. İsviçre elbette güçlü ekonomisi, benzersiz doğası ve çikolatalarıyla da öğrencilerin dikkatini çekiyor. İsviçre’de yaşam masraflarının son derece yüksek olduğu düşünülüyor. Bu nedenle öğrenciler İsviçre’yi tercih ederken akıllarında soru işaretleri  olabiliyor. Ancak; İsviçre üniversiteleri öğrencileri hem eğitim hem yaşam masrafları konusunda destekliyor.

İsviçre ETH Zurich, EPFL gibi üniversiteleriyle dünyanın en iyi eğitim ülkeleri arasında görülüyor. Aynı zamanda sunduğu kariyer olanaklarıyla da uluslararası öğrencilerin ilgi odağı oluyor. Nestle, Rolex, Swatch gibi önemli şirketlere ev sahipliği yapıyor. Üniversite endüstri iş birlikleri sayesinde öğrenciler önemli kurum ve şirketlerde staj ve iş olanaklarından yararlanabiliyor. İsviçre aynı zamanda CERN, Dünya Ticaret Örgütü, İnsan Hakları Konseyi gibi kuruluşlara ev sahipliği yapıyor.

İtalya

İtalya, lisans eğitimi için tercih edilebilecek popüler Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor. Sanat, tasarım ve moda alanlarında Avrupa’nın en önemli merkezlerinden biri olarak biliniyor. İtalya; tarihi, yemek kültürü, büyüleyici şehirleri, iklimiyle özellikle Türk öğrencilerin dikkatini çekiyor. Aynı zamanda birçok ülkeden binlerce uluslararası öğrenciye de ev sahipliği yapıyor.

İtalya’da Milano Politeknik Üniversitesi, Torino Politeknik Üniversitesi, Bologna Üniversitesi gibi kurumlar öne çıkıyor. Bu üniversiteler yalnızca İtalya’nın ve Avrupa’nın değil dünyanın da en önemli üniversiteleri arasında sıralanıyor. Dünyanın en önemli sanatçı ve modacılarını yetiştiren İtalya oldukça önemli bir konumda yer alıyor. Armani, Prada, Ferrero, Benetton gibi dünya devi şirketlere ev sahipliği yapıyor. Bu anlamda staj ve kariyer olanaklarıyla da öğrencilere birçok avantaj sunuyor.

Öğrenciler İtalya’yı genellikle mimarlık, endüstriyel tasarım, moda, hukuk, tiyatro, görsel sanatlar gibi alanlar için tercih ediyorlar. İtalyan üniversiteleri uluslararası öğrencilere oldukça kaliteli bir eğitim sunuyor. Bununla birlikte üniversite ücretlerinin son derece düşük olduğu biliniyor. Öğrenciler yaşam masrafları ve eğitim masrafları için çeşitli burs seçeneklerinden de yararlanabiliyor.

Finlandiya

Avrupa ülkeleri arasında eğitim açısından oldukça önemli bir noktada bulunan bir diğer ülke Finlandiya… Finlandiya’da lisans eğitimi almak uluslararası öğrencilere birçok açıdan avantaj sağlıyor. Finlandiya eğitim sistemi, dünyanın en kaliteli eğitim sistemlerinden biri olarak kabul ediliyor. Finlandiya üniversiteleri uygulama ve araştırma odaklı bir eğitimi benimsiyor. Her yıl dünyanın birçok noktasından gelen uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapıyorlar. Helsinki Üniversitesi, Turku Üniversitesi, Tampere Üniversitesi, Aalto Üniversitesi ülkenin öne çıkan üniversiteleri arasında yer alıyor. Ülke; sanat ve tasarım, işletme, hukuk, tıp, biyoteknoloji, mühendislik gibi alanlarda ön plana çıkıyor.

Finlandiya uluslararası öğrencilere tamamen ücretsiz eğitim seçeneği sunan nadir Avrupa ülkelerinden biri olarak biliniyor. Ancak ücretsiz eğitimden yararlanabilmek için Fince ya da İsveççe eğitim programlarını tercih etmek gerekiyor. İngilizce eğitim programları için belirli bir ücret talep ediliyor. Ancak diğer Avrupa ülkelerine oranla eğitim maliyetlerinin daha düşük olduğu biliniyor. Finlandiya’da yaşam masraflarının da oldukça uygun olduğu biliniyor. Aynı zamanda öğrenciler eğitim ve yaşam masrafları için çeşitli burslardan yararlanabiliyor. Uluslararası öğrenciler; araştırma, staj ve kariyer olanakları bakımında da destekleniyor.

Avrupa ülkeleri hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve üniversitelere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Ücretsiz Open Day Günlerimize Katılmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun

Açık bilgilendirme günlerimizde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation