Blog

Endüstri 4.0 Üniversitelere Girdi: 4. Nesil Üniversiteler

Son zamanlarda çok konuşulan ve aktif olarak da birçok yapıyı değiştiren Endüstri 4.0, üniversiteleri de tekrar yapılandırmaya başladı. Artık üniversiteler hem eğitim modeli hem de öğrenci profili bakımından büyük bir dönüşüm geçiriyor.

Üniversiteler, bundan önce de endüstri ile birbirini besleyecek şekilde kendini yeniliyordu. Önceki yıllara bakacak olursak; 1. nesil üniversiteler sadece öğretim sunan kurumlar olarak hayatımızdaydı. 2. nesil üniversitelere geçtiğimizde ise Ar-Ge eskisine göre çok daha fazla ön plana çıktı. 3. nesilde ise Ar-Ge çalışmalarının endüstriye olan yansımaları dikkat çekmeye başladı.

Üniversiteler toplumun yararına bir bakış açısı kazandı

Bugün üniversiteler son dönüşümünü yaşıyor ve 4. nesil üniversiteler ortaya çıkmaya başladı bile. Özellikle Ar-Ge’nin önemli bir yer tutması ve endüstride fark yaratması nedeniyle artık toplum ve insanlar için farklı bir yapılanma söz konusu.

Günümüzde akademi için çevre büyük bir öneme sahip. Özellikle iklim kuşaklarının değişmesi nedeniyle, çevreye daha az zarar veren yöntemler üniversitelerin başlıca konularından biri oldu. Üniversitelerdeki bu değişiklikler endüstriye, endüstrinin ihtiyaçları da üniversitelere yansıyor. Çünkü üniversiteler artık insanların daha iyi bir hayat yaşaması için çalışan bir yapı haline geldi. Dördüncü neslin en önemli farkı da bu.

Diğer taraftan endüstrinin de bu konuyu görmezden gelmediğini fark ediyoruz. Artık insana daha farklı şekillerde değer getiren, insanların hayat şartlarını yeniden tasarlayan bir noktada. Üniversitelerde de buna paralel olarak Türkiye’de, ABD’de, Avrupa’da ve dünyanın diğer yerlerinde önemli bir yenilenme görüyoruz.

Bu üniversitelerin kriterleri nasıl değişiyor?

Üniversitelerin yapısı değişirken, öğrenci profillerinde de önemli bir değişiklik yaşanıyor. Artık üniversiteler kabul kriterlerini yeni yapılanmalarına uyarlayarak toplumda fark yaratacak kişileri seçmeyi önemsemeye başladı. Bu nedenle öğrencilerin üniversiteye girmek için sınav başarısı ve yüksek not ortalaması yeterli değil. Gençlerin artık lise eğitimleri sırasında katıldıkları projeler, sosyal sorumluluk projeleri gibi daha aktif modeller üniversiteye girmesi için büyük bir önem kazandı.

Elbette bu aşamada öğrenciler için de oldukça avantaj sağlıyor. 4. nesil üniversitelerde okuyan öğrenciler kendi projelerini geliştirmek ve fikirlerini gerçekleştirmek için fırsat bulabiliyor. Artık öğrenciler üniversitelerde sadece öğrenen konumunda değil. 4. nesil öğrenciler sorumluluk alıyor ve fikirleriyle topluma faydalı projeler üretiyor.

 

4. Nesil üniversitelerle ilgili sorularınız için aşağıdaki form aracılığıyla eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir