fbpx
Ana sayfa » Fransa'da Eğitim » Neden Fransa’da Üniversite Tercih Etmelisiniz?

Neden Fransa’da Üniversite Tercih Etmelisiniz?

Yurtdışında üniversite eğitimi görmek isteyen öğrenciler için Fransa çok avantajlı bir ülkedir. Fransa’da üniversite okumanın sunduğu avantajlar arasında en önemlileri…

31 Ağustos 2018

Yurtdışında üniversite eğitimi görmek isteyen öğrenciler için Fransa çok avantajlı bir ülkedir. Fransa’da üniversite okumanın sunduğu avantajlar arasında en önemlileri her alanda kaliteli ve modern eğitim, yüksek yaşam kalitesi ve kültür zenginliği ile hem İngilizce hem Fransızca eğitim imkânı yer alır. (1)

Fransa’da Eğitim Kalitesi

Dünyanın yedinci en büyük ekonomisi olan Fransa’da eğitime çok büyük yatırımlar yapılır. (2) Birçok teknolojik, bilimsel, ve sanatsal atılıma da ev sahipliği yapmıştır. Sorbonne ve École Polytechnique gibi dünyaca ünlü üniversiteler Paris’te yer alır, ancak Lyon, Marseille ve Bordeaux gibi diğer şehirler de oldukça iyi okullara ev sahipliği yapar. (3) 

Fransa’nın özgün eğitim sistemi, öğrencilere iyi bir temel ve uzmanlaşma olanağı sağlar. Öğrenciler lisansı 3 yılda 180 ECTS ile bitirir. Master programları ise ikiye ayrılır: isteyen öğrencileri akademik hayata ve doktoraya hazırlayanlar ve mesleki uzmanlık sağlayanlar. Doktora ise 3 yıl sürer.

Fransa’da Yaşam

Fransa, yaşam tarzı ve kültürel zenginliğiyle ünlü bir ülkedir. Yüksek öğrenim kurumları genelde şehir merkezinde olduğu için öğrenciler kültürel aktivite ve etkinliklerden uzak kalmadan eğitim hayatlarını sürdürebilir. Ayrıca, öğrenciler çoğu etkinliğe indirimli fiyatlarla erişebilir. 

Fransa’da öğrenim gören bütün öğrenciler iki ayrı türden kira yardımına başvurabilir. Fransa’nın her yerinde uygun fiyatlara öğrenci yurtları bulunabilir, bir tek Paris’te bu pek mümkün olmayabilir ancak orada da öğrenciler için kiralık ev ve oda imkânları vardır. 

Yüksek öğrenim kurumuna kayıt yaptırmış ve oturma izni almış öğrenciler geçici çalışma izni alarak yarı zamanlı çalışabilirler. Ayrıca, eğitimini tamamladıktan sonra Fransa’daki bir şirketten iş teklifi alan öğrenciler statülerini değiştirmek için başvurabilir ve Fransa’da kalmaya devam edebilirler. (1)

Fransızca veya İngilizce Eğitim

 Lise diplomasını lisanslı bir AEFE kurumundan almış öğrenciler hariç, Fransa’da Fransızca eğitim görmek isteyen öğrencilerin Fransızca seviyelerini belgelemesi gerekir. Bu belgeler DELF, DALF, TCF ve TEF gibi sınavlarla alınır. Lisans ve master seviyesinde öğrenim görmek isteyen öğrencilerin en az B1 veya B2 seviyesinde olması tavsiye edilir. Bazı kurumlar C1 veya C2 belgesi de isteyebilir. Elbette bunlar Fransızca okumak isteyen öğrenciler için geçerli. Fransa’da %100 İngilizce programlar da vardır ve bunlara başvurmak için Fransızca gerekmez, ancak bu kurumlar İngilizce seviyenizi belgelemenizi isteyecektir. (4) 

Kaynakça:

  1. http://www.turquie.campusfrance.org/tr
  2. https://datacatalog.worldbank.org/dataset/gdp-ranking
  3. https://www.timeshighereducation.com/student/best-universities/best-universities-france
  4. https://www.campusfrance.org/en/French-higher-education

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

14 + 8 =

Whatsapp

Sor
Ara
Menu
AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest