fbpx
Ana sayfa » Yurtdışında Lisans Eğitimi » Avrupa’da Lisans ve Lisansüstü Eğitim

Avrupa’da Lisans ve Lisansüstü Eğitim

Avrupa’da lisans ve lisansüstü eğitim hakkında öğrencilerin aklını kurcalayan pek çok soru var. Avrupa son zamanlarda öğrenciler arasında oldukça popüler.…

2 Mart 2021

aba-egitim-avrupada-lisans-ve-lisansustu-egitim-1

Avrupa’da lisans ve lisansüstü eğitim hakkında öğrencilerin aklını kurcalayan pek çok soru var. Avrupa son zamanlarda öğrenciler arasında oldukça popüler. Öğrenciler Avrupa ülkelerinde eğitim almayı sıkça tercih ediyorlar. Özellikle Almanya, Hollanda, İngiltere gibi ülkeler her yıl Türkiye’den ve dünyadan on binlerce başvuru alıyor. Avrupa’da bulunan üniversitelerin kaliteli ve ekonomik eğitimi öğrencileri cezbediyor. Özellikle teknik alanlarda Almanya ve Hollanda dikkat çekiyor.

Almanya ve Hollanda’da Eğitim

Almanya ve Hollanda’da teknik alanlardaki hızlı ilerleme uluslararası öğrencilerin tercihlerini ülkeden yana kullanmasına neden oluyor. Münih Teknik Üniversitesi, Delft Teknik Üniversitesi, Eindhoven Üniversitesi gibi okullara ilgi gitgide artıyor. Avrupa’da lisans ve lisansüstü eğitim için İtalya da sıkça tercih edilen ülkeler arasında yer alıyor. Özellikle sanat ve tasarım söz konusu olduğundan İtalyan üniversiteleri öne çıkıyor.

Bugün Avrupa’da bulunan üniversiteler, özellikle robotik alanında, otomasyon alanında oldukça kaliteli bir eğitim veriyor. Böylelikle öğrencileri de kendilerine çekiyorlar. Örneğin; Almanya’nın eğitim modelinde üniversite sanayi işbirliği güçlü bir konumda bulunuyor. Münih Teknik Üniversitesi’nde eğitim alan bir öğrenci Mercedes-Benz, BMW gibi dünya devlerinde çalışma imkanı bulabiliyor. Benzer şekilde Hollanda üniversiteleri hem istihdam hem de girişimler konusunda öğrencileri destekliyor. Hollanda üniversitelerinde okuyan öğrenciler Unilever, Philips gibi şirketlerde çalışma fırsatı yakalayabiliyor. Buna ek olarak; kendi startuplarını oluşturabiliyor. Projelerini hayata geçirebiliyorlar. Hollanda startuplar konusunda dünyaya öncülük edebilecek bir noktada bulunuyor. Daha da önemlisi bazı Avrupa üniversitelerinin MIT ve Stanford Üniversitesi ile ortak projeler yürüttüğü biliniyor. Bu nedenlerden dolayı; öğrencilerin, Almanya, Hollanda gibi ülkeleri öncelikli olarak tercih ettiği biliniyor.

Avrupa’da Lisans ve Lisansüstü Eğitim: Fransız Üniversiteleri

Avrupa’da lisans ve lisansüstü eğitim almak için tercih edebileceğiniz bir başka ülke ise Fransa… Eğer, hukuk, sosyal bilimler, felsefe, uluslararası ilişkiler gibi alanlarda uzmanlaşmak istiyorsanız Fransa doğru tercih olacaktır. Özellikle Fransız okullarından mezun olan öğrenciler için Fransız üniversiteleri doğru bir seçenek… Bu konuda dikkat edilmesi gereken tek nokta; eğitim sistemindeki bazı farklılıklar… Fransa’da okumak aslında 3 yıllık bir süreyi kapsıyor. Ancak; bir dersten kalmanız halinde tamamından kalmanız söz konusu olabiliyor. Sınıf tekrarı yapılması gerektiği için eğitim süresinin uzaması söz konusu olabiliyor. Ancak buna rağmen; Fransız üniversiteleri oldukça kaliteli bir eğitim veriyor. Özellikle Hukuk ve Uluslararası İlişkiler söz konusu olduğunda Fransız üniversitelerini göz ardı etmek mümkün değil… Birçok öğrenci kendini gerçekleştirmek adına, bu anlamda Fransa’yı tercih edebiliyor. Ancak önemli bir koşulu yerine getirmeniz gerekiyor. Fransa’da okumak için Fransızca bilmeniz şart… Çünkü; pek çok üniversite ve bölüm İngilizce eğitim sunmuyor.

İngilizce Eğitim Fırsatı

Bu durum yani ülkenin ana dilini konuşma zorunluluğu Almanya ve Hollanda için çoğunlukla geçerli değil… Alman üniversiteleri pek çok alan ve bölümde İngilizceye doğru ciddi bir yönelimde bulunuyor. Bir öğrenci bir yıl boyunca Almanca okuduktan sonra Almanya’da istediği bir bölümde, istediği bir şekilde okuyabiliyor. Aachen Teknik Üniversitesi, Berlin Teknik Üniversitesi ve Münih Teknik Üniversitesi bu anlamda dikkat çeken üniversiteler… Heidelberg Üniversitesi ise tıp alanında dikkatleri üzerine çekiyor.  Bu anlamda birçok öğrenci tarafından özellikle tıp alanında uzmanlaşmak için Alman üniversiteleri tercih edilebiliyor.

Tabii ki bu anlamda, önemli başka ülkeler de var. Hollanda, İngiltere’den sonra Avrupa’da en iyi İngilizce konuşulan ülke olarak biliniyor. Hollanda üniversiteleri İngilizce’yi temel dil olarak da kabul ediyor. Bu nedenle Hollanda çok ciddi şekilde tercih ediliyor.

Avrupa’da Lisans ve Lisansüstü Eğitim: Avusturya ve İrlanda

Bir başka Avrupa ülkesi; Avusturya’nın ise kendi içinde bir yapısı var. Avusturya genellikle Avusturya Lisesi mezunları tarafından daha çok tercih ediliyor. Ancak;  Avusturya,  Almanya, Hollanda; özellikle Almancaları kuvvetli olan öğrencilerin tercih ettiği ve edebileceği ülkeler arasında… Buna ek olarak; son dönemlerde İrlanda’nın da dikkat çektiği görülüyor. Özellikle bir Freezone olması nedeniyle , Google, Intel, Facebook’un orada bulunması nedeniyle Dublin öne çıkıyor. Edinburgh benzer şekilde ön plana çıkıyor.

Avrupa’da Eğitim Almak İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Avrupa’da lisans eğitimi daha düşük maliyetli olması nedeniyle öğrenciler tarafından tercih ediliyor. Bu tercih sadece lisans seviyesinde değil, aynı zamanda yüksek lisans ve doktora seviyesinde de görülüyor. Araştırma odaklı birçok öğrenci bugün, ERASMUS’tan edindikleri tecrübeyle, kendilerini master ve doktora seviyesinde görebiliyorlar. Elbette burada da kurallar değişmiyor. Not ortalaması Avrupa üniversiteleri için kritik bir önem taşıyor. İyi bir referans mektubuna sahip olmak gerekiyor. Aynı zamanda Avrupa üniversiteleri için dikkat edilmesi gereken oldukça önemli bir unsur var.

Üniversitelerden kabul almak için YKS sınavlarına girip, başvuracağınız alanla ilgili bir bölüm tutturmanız önem taşıyor. Devlet ya da vakıf üniversitelerini kazanmanız durumu değiştirmiyor. Önemli olan dört yıllık bir bölüm kazanabilmek… Elbette hangi dilde eğitim alacaksanız yeterlilik sağlayabilmeniz de önemli bir koşul… Bu şartları sağladığınızda iyi üniversitelere kabul şansı artıyor. Bunlara ek olarak; AP programı ve ders dışı aktivitelerde yer almak da önem taşıyor. AP programı başvuru süreçlerinde önemli bir rol oynuyor. Özellikle başvurulacak alanla ilgili AP dersleri üniversitelerin kapısını açmayı kolaylaştırıyor.

Avrupa’nın öğrenciler için önemli bir alternatif olduğunu söylemek mümkün… Özellikle öğrencilerin Araştırma-Geliştirme alanlarında fırsatlar yakalaması mümkün olabiliyor. Avrupa’yı da bu anlamda iyi bir tecrübe alanı olarak görmek gerekiyor. Avrupa’da lisans ve lisansüstü eğitim hakkında detaylı bilgi için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitime dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

8 + 12 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest