Doğal Güzellikler ve Eğitim Kalitesi Birlikte: İsviçre’de Üniversite

Avrupa’nın merkezinde Alplerin arasına kurulmuş şirin bir ülke olan İsviçre, her kesimden insana hitap eden bir ülkedir. Çakısıyla, çikolatasıyla, bankalarıyla meşhur olan zenginlikler diyarı İsviçre, eğitim düzeyi en üst seviyede yer alan birkaç Avrupa ülkesinden biridir. Farklı etnik kökenlerden oluşan nüfusuyla her yıl yüzbinlerce uluslararası öğrenciyi cezbeder.

İsviçre Üniversitelerinin Eğitim Seviyesi

İsviçre Üniversiteleri pek çok farklı seviyede zengin bir eğitim programı sunar. Toplumun, bilimin, ekonominin hızlı gelişimini amaçlayan güncel eğitim ve araştırma olanakları ile öğrencilerin temel bilgi birikimine ulaşması amaçlanır. Her ne kadar İsviçre yüksek öğretim eğitim merkezi olarak yüksek öğrenimi teşvik etse de mükemmelliğe ulaşma arzusu bu sektörde de ağır basar. Bu, yüksek öğretim sektöründeki federal ve kantonik otoritelerin cömert yatırımlarıyla mümkündür.

İsviçre Üniversitelerinin Eğitim Olanakları 

Avrupa’daki diğer üniversitelere oranla daha ekonomik bir lisans eğitimi sunan İsviçre gerek devlet gerekse özel üniversitelerinde eğitim seçeneği sunmaktadır. İsviçre’deki her kanton kendi eğitim sistemini yürütür. Bu yüzden başvuru yaparken kantonlardaki yaş sınırlamalarına ve ders içeriklerine dikkat etmek gerekir. İsviçre’de üniversiteler üçe ayrılır: normal üniversiteler, uygulamalı bilimler ve öğretmen yetiştiren yüksekokullar yüksek öğrenimi oluşturur. Lisans eğitimi 3 yıl sürerken, lisansüstü/master eğitimi 1,5/2 yıl sürer. (1)

QS Dünya Üniversite Sıralaması 2019 sonuçlarına göre Zürih Federal Teknoloji Üniversitesi 7. Sırada, Lozan Federal Teknoloji Üniversitesi 22.sırada, Zürih Üniversitesi 78.sırada, Cenevre Üniversitesi 108.sırada yer alır. İsviçre Üniversiteleri yüksek sıralamalarının yanı sıra saygıdeğer öğretim üyeleri ve atıf yapılan makale sayısında da üst sıralarda yer alır. (2)

İsviçre’de Yaşam Koşulları

İsviçre’de eğitim masrafları diğer ülkelere göre düşük olsa da yaşam giderleri oldukça yüksektir. Avrupa’nın hatta dünyanın en pahalı ülkelerinden biri olan İsviçre’de çalışmak isteyen öğrenciler eğitim hayatlarının başlangıcından altı ay sonra çalışmaya başlayabilirler. Haftada 15 saat çalışma imkânıyla öğrenciler bir miktar gelir elde edebilir. Çalışmayan ve maddi durumu iyi olmayan öğrenciler hangi ülkeden geldiklerine bakılmaksızın kayıt ücretinden muaf tutulma talebinde bulunabilir. Her üniversite bu imkânı sağlamasa da bazı üniversiteler tek seferde 1 yıllık muaf tutulma hakkı verebilir. 

İsviçre’de Kariyer Fırsatları

İsviçre Üniversiteleri sunduğu kalite imkânının yanı sıra eğitim sonrası için öğrencilere iyi iş olanakları da sunar. Bugün bankacılık ve finans denince akla gelen ülkelerden ilki İsviçre’dir. Ayrıca Dünya’nın en istikrarlı ekonomilerinden biri olan İsviçre pek çok uluslararası büyük firmanın genel merkezini bünyesinde barındırır. Nestle, Swatch, Rolex, Novartis gibi sağlıktan hizmet sektörüne pek çok firma iyi eğitim almış kişileri işe alır.

İsviçre’nin güzel doğasında iyi koşullarda eğitim alıp kariyerinize doğru bir şekilde yön verebilirsiniz.

Kaynakça:

  1. https://www.swissuniversities.ch/fileadmin/swissuniversities/Dokumente/Kammern/Kammer_FH/Publikationen/higher_education-e.pdf
  2. https://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2019

Share this post

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aba Yurtdışı Eğitim Danışmanlık bültenine abone olduğunuzda yurtdışında lisans eğitimi, master, doktora eğitimi, dil ve yaz okulları ile ilgili makaleler mail adresinize gelir. Hemen kayıt olun.

Aboneliğiniz başladı!