Hemen Bilgi Al

Finlandiya’da Eğitim Alabileceğiniz En İyi Üniversiteler

Finlandiya’da eğitim almak uluslararası öğrenciler için benzersiz bir deneyim… Finlandiya, kaliteli eğitim sistemi, araştırma ve uygulamaya odaklanan donanımlı üniversiteleriyle dikkat çekiyor. Son dönemlerde uluslararası öğrenciler için popüler eğitim ülkelerinden biri olarak anılıyor. Finlandiya eğitim sistemi ile tüm dünyada adından söz ettiriyor.

Finlandiya üniversiteleri her yıl dünyanın birçok ülkesinden gelen öğrencileri ağırlıyor. Alanında uzman akademisyenleri, araştırma bütçeleri, üniversite sanayi işbirlikleri sayesinde öğrencilere birçok olanak sunuluyor. Öğrenciler ücretsiz ve burslu eğitim alma şansı bulabiliyor. Mezuniyetlerinin ardından staj ve kariyer olanaklarından yararlanabiliyorlar. Ülkede Fince ve İsveççe eğitimin yaygın olduğu biliniyor. Ancak üniversiteler pek çok alan ve bölümde İngilizce eğitim seçenekleri de sunuyor.

Finlandiya’da Eğitim Ücretleri ve Burs Olanakları

Finlandiya’da üniversiteler devlet tarafından destekleniyor. Bu nedenle üniversitelerin tamamen ücretsiz olarak eğitim verdiği biliniyor. Ancak; AB üyesi olmayan ülkelerden Finlandiya’ya giden öğrencilerin belirli bir ücret ödemesi gerekiyor. Bu ücret talebi İngilizce eğitim fırsatlarını değerlendirmek isteyen öğrenciler için geçerli oluyor. Fakat öğrenciler Fince ya da İsveççe eğitim alacaklarsa ücret ödemelerine gerek kalmıyor. Hem lisans hem de lisansüstü düzeyde İngilizce eğitim seçenekleri sunuluyor. Bu programlara başvuracak öğrencilerin yıllık 4 bin ile 18 bin Euro arasında ödeme yapmaları gerekiyor.

Elbette öğrenciler bu ücretler için destek almayı isteyebiliyor. Finlandiya hem lisans hem de lisansüstü eğitimde öğrencileri çok çeşitli burs olanaklarıyla destekliyor. Öğrenciler eğitim ve yaşam masraflarını aldıkları burslar aracılığıyla karşılayabiliyor. Üstelik belirli bir saati aşmayacak şekilde çalışma izninden de yararlanabiliyorlar.

Finlandiya’da Eğitim Almak İsteyenler Hangi Üniversiteleri Tercih Etmeli?

Finlandiya eğitim sistemi ile dünyanın önde gelen eğitim ülkeleri arasında gösteriliyor. Peki; Finlandiya’da okumak isteyen öğrenciler için en iyi üniversiteler hangileri? Finlandiya üniversiteleri öğrencilere hangi olanakları sunuyor? Hangi alanlar ön plana çıkıyor?

Helsinki Üniversitesi

Helsinki Üniversitesi, 1640 yılında Turku şehrinde kurulan bir üniversite olarak biliniyor. Üniversite 1829'dan beri ise Helsinki şehrinde bulunuyor. Üniversite, Finlandiya'nın en geniş disiplin yelpazesine sahip en eski ve en büyük üniversitesi olarak kabul ediliyor. Üniversite 11 fakülte ve 11 araştırma enstitüsüne ev sahipliği yapıyor. Öğrencilere çeşitli disiplinlerde lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri sunuyor. Bununla birlikte yaklaşım 32 bin öğrenciyi ağırlıyor. Uluslararası öğrencilerin sayısı ise yaklaşık 2 bin olarak biliniyor. Helsinki Üniversitesi, Finlandiya’da eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için en iyi seçenekler arasında bulunuyor. Üniversite aynı zamanda dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında yer alıyor.

Üniversitede Fince ve İsveççe programların yanı sıra; İngilizce eğitim seçenekleri de sunuluyor. Helsinki Üniversitesi’nin Europaeum, UNICA, Utrecht gibi çeşitli üniversite ağlarının bir üyesi olduğu biliniyor. Aynı zamanda Avrupa Araştırma Üniversiteleri Birliği'nin kurucu üyeleri arasında yer alıyor. Üniversite, bilgisayar bilimleri, genetik, moleküler biyobilimler gibi alanlarda ön plana çıkıyor. Üniversite, Finlandiya’da matematik eğitimi almak isteyenler için de en doğru seçenekler arasında gösteriliyor. Helsinki Üniversitesi’nin önemli mezunları arasında birçok bilim insanı ve Nobel ödüllü isimler yer alıyor. Yıllık eğitim ücretleri 13 bin ile 18 bin Euro arasında değişiyor. Öğrenciler çeşitli burs seçeneklerinden yararlanabiliyor. Burslar ile ilgili detaylı bilgi üniversitenin web sitesinde yer alıyor.

Tampere Üniversitesi

Finlandiya’da eğitim almak isteyenler için eğitim kalitesiyle dikkat çeken bir diğer üniversite ise Tampere Üniversitesi… Bir devlet araştırma üniversitesi olan Tampere Üniversitesi, yaklaşık 40 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Üniversite 1925 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Üniversite altı fakülteden oluşuyor. Bu fakülteler şöyle sıralanıyor;

 • İletişim Bilimleri Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • İşletme Fakültesi
 • Tıp ve Yaşam Bilimleri Fakültesi
 • Doğa Bilimleri Fakültesi
 • Sosyal Bilimler Fakültesi

Tampere Üniversitesi, inovasyon ve sosyal sorumluluğa odaklanan bir eğitim yaklaşımını belirliyor. Tampere şehri, Finlandiya’nın bilimsel ve kültürel merkezlerinden biri olarak anılıyor. Bu nedenle hem şehir hem üniversite öğrencilere benzersiz bir deneyim sunuyor. Yüksek lisans programlarında; medya yönetimi, yazılım geliştirme gibi alanlar ön plana çıkıyor. Yıllık öğrenim ücretleri 8 bin ile 12 bin Euro arasında değişiklik gösteriyor.

Finlandiya’da Eğitim: Turku Üniversitesi

Finlandiya’da okumak isteyenler için bir diğer seçenek Turku Üniversitesi… Üniversite Finlandiya’nın güneybatısındaki Turku şehrinde yer alıyor. 1920 yılından beri varlığını sürdürüyor. Özel bir üniversite olarak kurulan Turku, 1974 yılından beri kamu kurumu olarak eğitime devam ediyor. Helsinki Üniversitesi ve Tampere Üniversitesi'nden sonra öğrenci nüfusuyla ülkedeki üçüncü en büyük üniversite olarak biliniyor. Üniversite, Coimbra Group üyesi üniversiteler arasında bulunuyor. Turku Üniversitesi 7 fakülteden oluşuyor. Yedinci fakülte 2010 yılında Turku Üniversitesi ile birleşen Turku Ekonomi Okulu olarak biliniyor.

Üniversite, yaklaşık 24 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Araştırmaya odaklanıyor ve multidisipliner bir eğitim yaklaşımı benimsiyor. Üniversitenin yıllık öğrenim ücretleri 8 bin ile 16 bin Euro arasında değişiklik gösteriyor. Ancak öğrenciler çok çeşitli burs seçenekleriyle destekleniyor. Öne çıkan bölümler arasında küresel inovasyon yönetimi, ilaç geliştirme ve bilgi güvenliği yer alıyor.

Doğu Finlandiya Üniversitesi

Finlandiya’da eğitim almak için tercih edilebilecek bir diğer üniversite ise Doğu Finlandiya Üniversitesi… Bağımsız iki üniversitenin birleşmesiyle kurulan üniversite 2010 yılından beri varlığını sürdürüyor. Bu üniversiteler, Joensuu Üniversitesi ve Kuopio Üniversitesi olarak biliniyor. Bu iki üniversite şu anda Doğu Finlandiya Üniversitesi’nin Joensuu ve Kuopio kampüsleri olarak anılıyorlar. Doğu Finlandiya Üniversitesi dört fakülteden oluşuyor. Bu fakülteler şöyle sıralanıyor;

 • Felsefe Fakültesi
 • Fen ve Orman Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Sosyal Bilimler ve İşletme Bilimleri Fakültesi

Üniversite multidisipliner bir eğitim anlayışını benimsiyor. Dört fakültede yaklaşık 100 ana konu ve derece programında eğitim verildiği biliniyor. Bununla birlikte, üniversite 13 çalışma alanında lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri sunuyor. Bu alanlar ise şöyle sıralanıyor;

 • Eczacılık
 • Diş Hekimliği
 • Beşeri Bilimler
 • Eğitim
 • Ekonomi Ve İşletme
 • Doğa Bilimleri
 • Tıp
 • Orman Bilimleri
 • Psikoloji
 • Teoloji
 • Sağlık Bilimleri
 • Sosyal Bilimler
 • Hukuk

Üniversitenin aynı zamanda doğal kaynakların yeterliliği, sürdürülebilirlik, ekoloji gibi küresel sorunlara odaklandığı da biliniyor. Bu konuların araştırılmasına ve problemlerin çözümüne odaklanıyor. Doktora eğitiminde ise bilgisayar bilimleri, moleküler tıp, mühendislik gibi alanlar ön plana çıkıyor. Doğu Finlandiya Üniversitesi yıllık eğitim ücretleri 8 bin ile 15 bin Euro arasında değişiklik gösteriyor. Üniversite her düzeyden öğrenci için çeşitli burs olanakları sunuyor.

Jyväskylä Üniversitesi

Finlandiya’da eğitim almak isteyenler için öne çıkan bir diğer üniversite; Jyväskylä Üniversitesi… Üniversite, Finlandiya'nın Jyväskylä şehrinde bulunan bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Jyväskylä Üniversitesi’nin kökleri 1863'te kurulan ve ilk Fince konuşulan öğretmen eğitimi kolejine uzanıyor. Üniversite yaklaşık 15.000 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Lisans ve lisansüstü düzeylerde yaklaşık 120 program seçeneği sunuyor. Verilen yüksek lisans derecelerinin sayısına göre ölçüldüğünde Finlandiya'daki en büyük ikinci üniversite olarak kabul ediliyor. Üniversite 6 fakülteden oluşuyor. Finlandiya’da matematik eğitimi konusunda öne çıkan kurumlardan biri olduğu biliniyor. Üniversitenin fakülteleri şu şekilde sıralanıyor;

 • Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi
 • Bilgi Teknolojileri Fakültesi
 • Eğitim ve Psikoloji Fakültesi
 • Spor ve Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Matematik ve Fen Fakültesi
 • İşletme ve Ekonomi Fakültesi

Jyväskylä Üniversitesi, Finlandiya’da eğitim almak isteyen öğrencilere bağımsız enstitüler aracılığıyla da eğitim seçenekleri sunuyor. Bu enstitüler ise şöyle sıralanıyor;

 • Çok Dilli Akademik İletişim Merkezi
 • Finlandiya Eğitim Araştırmaları Enstitüsü
 • Kokkola Üniversitesi Konsorsiyumu
 • Açık üniversite
 • Açık Bilim Merkezi

Üniversitenin yıllık öğrenim ücretleri; 8 bin ile 12 bin Euro arasında değişiklik gösteriyor. Öğrenciler çeşitli burs seçenekleriyle destekleniyor. Lisansüstü program seçenekleri arasında bilgi sistemleri, nanobilim, kültürlerarası iletişim gibi alanlar ön plana çıkıyor.

Aalto Üniversitesi

Aalto Üniversitesi, Espoo, Finlandiya'da bulunan ve 2010 yılında kurulan bir üniversite olarak biliniyor. Üniversitenin Finlandiya’nın 3 büyük üniversitenin birleşmesi sonucunda kurulduğu biliniyor. Bu üniversiteler; Helsinki Teknoloji Üniversitesi, Helsinki Ekonomi Okulu, Helsinki Sanat ve Tasarım Üniversitesi olarak sıralanıyor. Bu 3 üniversitenin kökleri 1800’lü yıllara kadar uzanıyor. Aalto Üniversitesi, bilim, ticaret, sanat toplulukları arasında işbirliği, multidisipliner eğitim ve araştırmayı teşvik etmeyi amaçlıyor. Finlandiya’da eğitim almak isteyenler için en iyi üniversitelerden biri olarak gösteriliyor. Üniversite yaklaşık 20 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor ve altı okuldan oluşuyor. Bu okullar şöyle sıralanıyor;

 • Sanat, Tasarım ve Mimarlık Okulu
 • Kimya Mühendisliği Okulu
 • İşletme Okulu
 • Elektrik Mühendisliği Okulu
 • Mühendislik Okulu
 • Bilim Okulu

Üniversite bu altı okulun yanı sıra; laboratuvarlar, araştırma merkezleri ve kütüphanelere de ev sahipliği yapıyor. Kirkkonummi'deki Metsähovi Radyo Gözlemevi'ni bünyesinde barındırıyor. Üniversitenin yıllık öğrenim ücretleri 12 bin ile 15 bin Euro arasında değişiklik gösteriyor. Lisansüstü programlara bakıldığında; sanat, tasarım, mimarlık alanlarının ön plana çıktığı görülüyor. Üniversite öğrencileri burs olanaklarıyla destekliyor.

Åbo Akademi Üniversitesi

Finlandiya’da eğitim almayı düşünenler için bir diğer üniversite Åbo Akademi Üniversitesi… Üniversite Finlandiya’nın Turku kentinde yer alıyor. Bununla birlikte Vaasa’da da faaliyetlerini sürdürüyor. Üniversitenin, 1918 yılında Finlandiya'daki üçüncü üniversite olarak özel bağışlarla kurulduğu biliniyor. Åbo Akademi Üniversitesi 1981 yılında bir kamu kurumuna dönüştürülüyor. Üniversitenin eğitim dilinin İsveççe olduğu biliniyor. Üniversiteye kabul sürecinde İsveççe dilinin yeterli seviyede konuşulduğunun belgelendirilmesi gerekiyor. Ancak bununla birlikte; uluslararası öğrenciler için İngilizce program seçenekleri de sunuluyor.

Üniversite aynı zamanda Finlandiya’nın önde gelen araştırma merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. Åbo Akademi Üniversitesi yaklaşık bin uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Sanat, psikoloji, mühendislik gibi alanlarda sunduğu lisansüstü programlarla dünya çapında tanınıyor. Üniversite aynı zamanda İnsan Hakları Enstitüsü, Bilim Parkı, Biyoteknoloji merkezi gibi yapılara da ev sahipliği yapıyor. Bu merkezler aracılığıyla ilaç geliştirme, malzeme teknoloji gibi alanlarda araştırma imkanları sunuyor. Üniversitenin yıllık öğrenim ücretleri 8 bin Euro ile 12 bin Euro arasında değişiklik gösteriyor.

Oulu Üniversitesi

Finlandiya’da eğitim almak isteyen öğrenciler için bir diğer seçenek Oulu Üniversitesi olarak karşımıza çıkıyor. Finlandiya'nın en büyük üniversitelerinden biri olan Oulu, 1958'den beri varlığını sürdürüyor. Üniversitenin yaklaşık 16 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Öğrencilere, lisansüstü programların yanı sıra; 21 uluslararası yüksek lisans programı sunuluyor. Lisansüstü programlar arasında mimari tasarım ve biyomekanik alanları ön plana çıkıyor. Üniversite, Finlandiya’nın en iyi üniversiteleri arasında gösteriliyor. Oulu Üniversitesi dört kampüs ve sekiz fakülteden oluşuyor. Bu fakülteler şöyle sıralanıyor;

 • Biyokimya ve Moleküler Tıp Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • Oulu Üniversitesi Öğretmen Yetiştirme Okulu
 • Beşeri Bilimler Fakültesi
 • Bilgi Teknolojileri ve Elektrik Mühendisliği Fakültesi
 • Fen Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Teknoloji Fakültesi

Fakültelere ek olarak; üniversite bünyesinde Madencilik Okulu, Mimarlık Okulu ve İşletme Okulu bulunuyor. Üniversitenin yıllık öğrenim ücretleri 10 bin ile 13 bin Euro arasında değişiklik gösteriyor.

Finlandiya’da eğitim hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve üniversitelere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Ücretsiz Open Day Günlerimize Katılmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun

Açık bilgilendirme günlerimizde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation

Finlandiya’da Eğitim Alabileceğiniz En İyi Üniversiteler

Finlandiya’da eğitim almak uluslararası öğrenciler için benzersiz bir deneyim… Finlandiya, kaliteli eğitim sistemi, araştırma ve uygulamaya odaklanan donanımlı üniversiteleriyle dikkat çekiyor. Son dönemlerde uluslararası öğrenciler için popüler eğitim ülkelerinden biri olarak anılıyor. Finlandiya eğitim sistemi ile tüm dünyada adından söz ettiriyor.

Finlandiya üniversiteleri her yıl dünyanın birçok ülkesinden gelen öğrencileri ağırlıyor. Alanında uzman akademisyenleri, araştırma bütçeleri, üniversite sanayi işbirlikleri sayesinde öğrencilere birçok olanak sunuluyor. Öğrenciler ücretsiz ve burslu eğitim alma şansı bulabiliyor. Mezuniyetlerinin ardından staj ve kariyer olanaklarından yararlanabiliyorlar. Ülkede Fince ve İsveççe eğitimin yaygın olduğu biliniyor. Ancak üniversiteler pek çok alan ve bölümde İngilizce eğitim seçenekleri de sunuyor.

Finlandiya’da Eğitim Ücretleri ve Burs Olanakları

Finlandiya’da üniversiteler devlet tarafından destekleniyor. Bu nedenle üniversitelerin tamamen ücretsiz olarak eğitim verdiği biliniyor. Ancak; AB üyesi olmayan ülkelerden Finlandiya’ya giden öğrencilerin belirli bir ücret ödemesi gerekiyor. Bu ücret talebi İngilizce eğitim fırsatlarını değerlendirmek isteyen öğrenciler için geçerli oluyor. Fakat öğrenciler Fince ya da İsveççe eğitim alacaklarsa ücret ödemelerine gerek kalmıyor. Hem lisans hem de lisansüstü düzeyde İngilizce eğitim seçenekleri sunuluyor. Bu programlara başvuracak öğrencilerin yıllık 4 bin ile 18 bin Euro arasında ödeme yapmaları gerekiyor.

Elbette öğrenciler bu ücretler için destek almayı isteyebiliyor. Finlandiya hem lisans hem de lisansüstü eğitimde öğrencileri çok çeşitli burs olanaklarıyla destekliyor. Öğrenciler eğitim ve yaşam masraflarını aldıkları burslar aracılığıyla karşılayabiliyor. Üstelik belirli bir saati aşmayacak şekilde çalışma izninden de yararlanabiliyorlar.

Finlandiya’da Eğitim Almak İsteyenler Hangi Üniversiteleri Tercih Etmeli?

Finlandiya eğitim sistemi ile dünyanın önde gelen eğitim ülkeleri arasında gösteriliyor. Peki; Finlandiya’da okumak isteyen öğrenciler için en iyi üniversiteler hangileri? Finlandiya üniversiteleri öğrencilere hangi olanakları sunuyor? Hangi alanlar ön plana çıkıyor?

Helsinki Üniversitesi

Helsinki Üniversitesi, 1640 yılında Turku şehrinde kurulan bir üniversite olarak biliniyor. Üniversite 1829'dan beri ise Helsinki şehrinde bulunuyor. Üniversite, Finlandiya'nın en geniş disiplin yelpazesine sahip en eski ve en büyük üniversitesi olarak kabul ediliyor. Üniversite 11 fakülte ve 11 araştırma enstitüsüne ev sahipliği yapıyor. Öğrencilere çeşitli disiplinlerde lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri sunuyor. Bununla birlikte yaklaşım 32 bin öğrenciyi ağırlıyor. Uluslararası öğrencilerin sayısı ise yaklaşık 2 bin olarak biliniyor. Helsinki Üniversitesi, Finlandiya’da eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için en iyi seçenekler arasında bulunuyor. Üniversite aynı zamanda dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında yer alıyor.

Üniversitede Fince ve İsveççe programların yanı sıra; İngilizce eğitim seçenekleri de sunuluyor. Helsinki Üniversitesi’nin Europaeum, UNICA, Utrecht gibi çeşitli üniversite ağlarının bir üyesi olduğu biliniyor. Aynı zamanda Avrupa Araştırma Üniversiteleri Birliği'nin kurucu üyeleri arasında yer alıyor. Üniversite, bilgisayar bilimleri, genetik, moleküler biyobilimler gibi alanlarda ön plana çıkıyor. Üniversite, Finlandiya’da matematik eğitimi almak isteyenler için de en doğru seçenekler arasında gösteriliyor. Helsinki Üniversitesi’nin önemli mezunları arasında birçok bilim insanı ve Nobel ödüllü isimler yer alıyor. Yıllık eğitim ücretleri 13 bin ile 18 bin Euro arasında değişiyor. Öğrenciler çeşitli burs seçeneklerinden yararlanabiliyor. Burslar ile ilgili detaylı bilgi üniversitenin web sitesinde yer alıyor.

Tampere Üniversitesi

Finlandiya’da eğitim almak isteyenler için eğitim kalitesiyle dikkat çeken bir diğer üniversite ise Tampere Üniversitesi… Bir devlet araştırma üniversitesi olan Tampere Üniversitesi, yaklaşık 40 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Üniversite 1925 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Üniversite altı fakülteden oluşuyor. Bu fakülteler şöyle sıralanıyor;

 • İletişim Bilimleri Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • İşletme Fakültesi
 • Tıp ve Yaşam Bilimleri Fakültesi
 • Doğa Bilimleri Fakültesi
 • Sosyal Bilimler Fakültesi

Tampere Üniversitesi, inovasyon ve sosyal sorumluluğa odaklanan bir eğitim yaklaşımını belirliyor. Tampere şehri, Finlandiya’nın bilimsel ve kültürel merkezlerinden biri olarak anılıyor. Bu nedenle hem şehir hem üniversite öğrencilere benzersiz bir deneyim sunuyor. Yüksek lisans programlarında; medya yönetimi, yazılım geliştirme gibi alanlar ön plana çıkıyor. Yıllık öğrenim ücretleri 8 bin ile 12 bin Euro arasında değişiklik gösteriyor.

Finlandiya’da Eğitim: Turku Üniversitesi

Finlandiya’da okumak isteyenler için bir diğer seçenek Turku Üniversitesi… Üniversite Finlandiya’nın güneybatısındaki Turku şehrinde yer alıyor. 1920 yılından beri varlığını sürdürüyor. Özel bir üniversite olarak kurulan Turku, 1974 yılından beri kamu kurumu olarak eğitime devam ediyor. Helsinki Üniversitesi ve Tampere Üniversitesi'nden sonra öğrenci nüfusuyla ülkedeki üçüncü en büyük üniversite olarak biliniyor. Üniversite, Coimbra Group üyesi üniversiteler arasında bulunuyor. Turku Üniversitesi 7 fakülteden oluşuyor. Yedinci fakülte 2010 yılında Turku Üniversitesi ile birleşen Turku Ekonomi Okulu olarak biliniyor.

Üniversite, yaklaşık 24 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Araştırmaya odaklanıyor ve multidisipliner bir eğitim yaklaşımı benimsiyor. Üniversitenin yıllık öğrenim ücretleri 8 bin ile 16 bin Euro arasında değişiklik gösteriyor. Ancak öğrenciler çok çeşitli burs seçenekleriyle destekleniyor. Öne çıkan bölümler arasında küresel inovasyon yönetimi, ilaç geliştirme ve bilgi güvenliği yer alıyor.

Doğu Finlandiya Üniversitesi

Finlandiya’da eğitim almak için tercih edilebilecek bir diğer üniversite ise Doğu Finlandiya Üniversitesi… Bağımsız iki üniversitenin birleşmesiyle kurulan üniversite 2010 yılından beri varlığını sürdürüyor. Bu üniversiteler, Joensuu Üniversitesi ve Kuopio Üniversitesi olarak biliniyor. Bu iki üniversite şu anda Doğu Finlandiya Üniversitesi’nin Joensuu ve Kuopio kampüsleri olarak anılıyorlar. Doğu Finlandiya Üniversitesi dört fakülteden oluşuyor. Bu fakülteler şöyle sıralanıyor;

 • Felsefe Fakültesi
 • Fen ve Orman Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Sosyal Bilimler ve İşletme Bilimleri Fakültesi

Üniversite multidisipliner bir eğitim anlayışını benimsiyor. Dört fakültede yaklaşık 100 ana konu ve derece programında eğitim verildiği biliniyor. Bununla birlikte, üniversite 13 çalışma alanında lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri sunuyor. Bu alanlar ise şöyle sıralanıyor;

 • Eczacılık
 • Diş Hekimliği
 • Beşeri Bilimler
 • Eğitim
 • Ekonomi Ve İşletme
 • Doğa Bilimleri
 • Tıp
 • Orman Bilimleri
 • Psikoloji
 • Teoloji
 • Sağlık Bilimleri
 • Sosyal Bilimler
 • Hukuk

Üniversitenin aynı zamanda doğal kaynakların yeterliliği, sürdürülebilirlik, ekoloji gibi küresel sorunlara odaklandığı da biliniyor. Bu konuların araştırılmasına ve problemlerin çözümüne odaklanıyor. Doktora eğitiminde ise bilgisayar bilimleri, moleküler tıp, mühendislik gibi alanlar ön plana çıkıyor. Doğu Finlandiya Üniversitesi yıllık eğitim ücretleri 8 bin ile 15 bin Euro arasında değişiklik gösteriyor. Üniversite her düzeyden öğrenci için çeşitli burs olanakları sunuyor.

Jyväskylä Üniversitesi

Finlandiya’da eğitim almak isteyenler için öne çıkan bir diğer üniversite; Jyväskylä Üniversitesi… Üniversite, Finlandiya'nın Jyväskylä şehrinde bulunan bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Jyväskylä Üniversitesi’nin kökleri 1863'te kurulan ve ilk Fince konuşulan öğretmen eğitimi kolejine uzanıyor. Üniversite yaklaşık 15.000 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Lisans ve lisansüstü düzeylerde yaklaşık 120 program seçeneği sunuyor. Verilen yüksek lisans derecelerinin sayısına göre ölçüldüğünde Finlandiya'daki en büyük ikinci üniversite olarak kabul ediliyor. Üniversite 6 fakülteden oluşuyor. Finlandiya’da matematik eğitimi konusunda öne çıkan kurumlardan biri olduğu biliniyor. Üniversitenin fakülteleri şu şekilde sıralanıyor;

 • Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi
 • Bilgi Teknolojileri Fakültesi
 • Eğitim ve Psikoloji Fakültesi
 • Spor ve Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Matematik ve Fen Fakültesi
 • İşletme ve Ekonomi Fakültesi

Jyväskylä Üniversitesi, Finlandiya’da eğitim almak isteyen öğrencilere bağımsız enstitüler aracılığıyla da eğitim seçenekleri sunuyor. Bu enstitüler ise şöyle sıralanıyor;

 • Çok Dilli Akademik İletişim Merkezi
 • Finlandiya Eğitim Araştırmaları Enstitüsü
 • Kokkola Üniversitesi Konsorsiyumu
 • Açık üniversite
 • Açık Bilim Merkezi

Üniversitenin yıllık öğrenim ücretleri; 8 bin ile 12 bin Euro arasında değişiklik gösteriyor. Öğrenciler çeşitli burs seçenekleriyle destekleniyor. Lisansüstü program seçenekleri arasında bilgi sistemleri, nanobilim, kültürlerarası iletişim gibi alanlar ön plana çıkıyor.

Aalto Üniversitesi

Aalto Üniversitesi, Espoo, Finlandiya'da bulunan ve 2010 yılında kurulan bir üniversite olarak biliniyor. Üniversitenin Finlandiya’nın 3 büyük üniversitenin birleşmesi sonucunda kurulduğu biliniyor. Bu üniversiteler; Helsinki Teknoloji Üniversitesi, Helsinki Ekonomi Okulu, Helsinki Sanat ve Tasarım Üniversitesi olarak sıralanıyor. Bu 3 üniversitenin kökleri 1800’lü yıllara kadar uzanıyor. Aalto Üniversitesi, bilim, ticaret, sanat toplulukları arasında işbirliği, multidisipliner eğitim ve araştırmayı teşvik etmeyi amaçlıyor. Finlandiya’da eğitim almak isteyenler için en iyi üniversitelerden biri olarak gösteriliyor. Üniversite yaklaşık 20 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor ve altı okuldan oluşuyor. Bu okullar şöyle sıralanıyor;

 • Sanat, Tasarım ve Mimarlık Okulu
 • Kimya Mühendisliği Okulu
 • İşletme Okulu
 • Elektrik Mühendisliği Okulu
 • Mühendislik Okulu
 • Bilim Okulu

Üniversite bu altı okulun yanı sıra; laboratuvarlar, araştırma merkezleri ve kütüphanelere de ev sahipliği yapıyor. Kirkkonummi'deki Metsähovi Radyo Gözlemevi'ni bünyesinde barındırıyor. Üniversitenin yıllık öğrenim ücretleri 12 bin ile 15 bin Euro arasında değişiklik gösteriyor. Lisansüstü programlara bakıldığında; sanat, tasarım, mimarlık alanlarının ön plana çıktığı görülüyor. Üniversite öğrencileri burs olanaklarıyla destekliyor.

Åbo Akademi Üniversitesi

Finlandiya’da eğitim almayı düşünenler için bir diğer üniversite Åbo Akademi Üniversitesi… Üniversite Finlandiya’nın Turku kentinde yer alıyor. Bununla birlikte Vaasa’da da faaliyetlerini sürdürüyor. Üniversitenin, 1918 yılında Finlandiya'daki üçüncü üniversite olarak özel bağışlarla kurulduğu biliniyor. Åbo Akademi Üniversitesi 1981 yılında bir kamu kurumuna dönüştürülüyor. Üniversitenin eğitim dilinin İsveççe olduğu biliniyor. Üniversiteye kabul sürecinde İsveççe dilinin yeterli seviyede konuşulduğunun belgelendirilmesi gerekiyor. Ancak bununla birlikte; uluslararası öğrenciler için İngilizce program seçenekleri de sunuluyor.

Üniversite aynı zamanda Finlandiya’nın önde gelen araştırma merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. Åbo Akademi Üniversitesi yaklaşık bin uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Sanat, psikoloji, mühendislik gibi alanlarda sunduğu lisansüstü programlarla dünya çapında tanınıyor. Üniversite aynı zamanda İnsan Hakları Enstitüsü, Bilim Parkı, Biyoteknoloji merkezi gibi yapılara da ev sahipliği yapıyor. Bu merkezler aracılığıyla ilaç geliştirme, malzeme teknoloji gibi alanlarda araştırma imkanları sunuyor. Üniversitenin yıllık öğrenim ücretleri 8 bin Euro ile 12 bin Euro arasında değişiklik gösteriyor.

Oulu Üniversitesi

Finlandiya’da eğitim almak isteyen öğrenciler için bir diğer seçenek Oulu Üniversitesi olarak karşımıza çıkıyor. Finlandiya'nın en büyük üniversitelerinden biri olan Oulu, 1958'den beri varlığını sürdürüyor. Üniversitenin yaklaşık 16 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Öğrencilere, lisansüstü programların yanı sıra; 21 uluslararası yüksek lisans programı sunuluyor. Lisansüstü programlar arasında mimari tasarım ve biyomekanik alanları ön plana çıkıyor. Üniversite, Finlandiya’nın en iyi üniversiteleri arasında gösteriliyor. Oulu Üniversitesi dört kampüs ve sekiz fakülteden oluşuyor. Bu fakülteler şöyle sıralanıyor;

 • Biyokimya ve Moleküler Tıp Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • Oulu Üniversitesi Öğretmen Yetiştirme Okulu
 • Beşeri Bilimler Fakültesi
 • Bilgi Teknolojileri ve Elektrik Mühendisliği Fakültesi
 • Fen Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Teknoloji Fakültesi

Fakültelere ek olarak; üniversite bünyesinde Madencilik Okulu, Mimarlık Okulu ve İşletme Okulu bulunuyor. Üniversitenin yıllık öğrenim ücretleri 10 bin ile 13 bin Euro arasında değişiklik gösteriyor.

Finlandiya’da eğitim hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve üniversitelere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Ücretsiz Open Day Günlerimize Katılmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun

Açık bilgilendirme günlerimizde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation