fbpx
Ana sayfa » Blog » Yeni SAT Sınavında Neler Değişti?

Yeni SAT Sınavında Neler Değişti?

SAT, Türkiye’deki üniversitelerde eğitim görmek isteyen öğrencilerle Amerika’daki üniversitelerde lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin başvurularında kullandıkları sınavdır. 90 yıldır The College…

9 Şubat 2018

yeni sat sınavı

SAT, Türkiye’deki üniversitelerde eğitim görmek isteyen öğrencilerle Amerika’daki üniversitelerde lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin başvurularında kullandıkları sınavdır. 90 yıldır The College Board tarafından hazırlanan sınav, 2016 yılında köklü bir değişikliğe uğradı. Yeni SAT sınavı daha çok okuma merkezli bir formata dönüştü.

Yeni SAT sınavında nelerle karşılaşacaksınız?

Yeni SAT sınavında öğrenciler 52 sorudan oluşan 5 pasajı 62 dakika içerisinde çözecek. Bu adımdan sonra ise 44 sorudan oluşan yazma ve dil bilgisi soruları öğrencilerin karşısına gelecek. Bu 44 soru için ise öğrenciler toplam 35 dakikalık bir süreye sahip olacaklar.

Yazma ve dil bilgisi bölümünde de 4 pasaj bulunacak ve toplamda 100 dakikada öğrenciler 4500 kelimelik dokuz pasajla sınavın ilk bölümünü tamamlayacaklar.

İkinci bölümde ise karşımıza matematik testi çıkacak. İlk olarak 25 dakika sürecek ve hesap makinesi kullanımının yasak olduğu 20 soruluk bir bölüm olacak. Daha sonra, 55 dakika süre içerisinde hesap makinesinin de kullanılabildiği 38 soruluk bir bölüm gelecek. Yeni SAT sınavında matematik bölümünde büyük değişiklikler yapılmadı. Konu kapsamı daraltılırken soruların anlamları biraz daha derinleştirildi.

yeni sat

Üçüncü ve son bölüm olan makale yazma bölümünde 700 kelimelik bir pasaj okuyup öğrencilerin bu yazının savunduğu fikirleri anlatmaları ve bunun hakkında analizsel bir değerlendirme yapmaları istenecek. Yazma bölümü için ise 50 dakikalık bir süre verilecek.

Ancak yazma bölümü direkt olarak SAT puanınıza eklenmiyor. Bu yüzden bazı üniversiteler illa yazma bölümünü de tamamlamanızı beklemeyebilir. Bunu öğrenmenin en iyi yolu ise düşündüğünüz üniversite ile irtibata geçmek ve buna göre davranmak olacak.

Yeni SAT sınavındaki genel değişiklikler

Kelime soruları yerini uzun paragraf sorularına bıraktı. Artık cevap seçenekleri beş şıklı değil dört şıklı olacak. Ayrıca yanlışlar doğruyu götürmeyecek.

Matematik bölümünde konu sınırlandırılması yapıldı. Ancak sorular daha çeldirici ve derin hale geldi. Ayrıca hesap makinesi kullanımı da sınırlandırıldı.

Yeni SAT sınavı ile eski SAT sınavı arasındaki temel farklardan biri de artık sınavın hem yazılı olarak hem de dijital ortamda katılınabilmesidir. Eski SAT formatında sadece yazılı olarak sınava girilebiliyordu.

Sınav 1600 puan üzerinden değerlendirilecek. Yazma bölümü alacağınız skora dahil edilmeyecek. Eski SAT sınavı toplam 3 saat 45 dakika sürerken, yeni SAT formatında sınav 3 saat sürüyor. Essay yazacak adaylar için ise sınav süresi 3 saat 50 dakika.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

13 + 14 =

Whatsapp

Sor
Ara
Menu
AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest