Hollanda Üniversiteleri için AP programı almak neden önemli? Hollanda’da üniversite okuma şartları nelerdir? Üniversiteler öğrenci adaylarından neler talep ediyor? AP Sınavı, Hollanda’da üniversite okumak isteyenlere nasıl bir avantaj sağlıyor? Hollanda’da hangi üniversiteler daha fazla ön plana çıkıyor?

Hollanda son zamanlarda yurt dışı eğitim alanında oldukça ön planda yer alıyor. Avrupa’nın öne çıkan eğitim ülkelerinden biri olarak görülüyor. Aynı zamanda dünyada da önemli bir konumda bulunuyor. Hollanda’daki birçok üniversite dünya sıralamalarında ilk 150 üniversite arasında yer alıyor. Özellikle bilim ve teknoloji alanında Hollanda adından sıkça söz ettiriyor. Hollanda “inovation land” olarak anılıyor.

Bununla birlikte; Hollanda üniversiteleri sundukları dil avantajıyla da dikkat çekiyor. Hollanda’da üniversite okumak için Hollandaca bilmek gerekmiyor. Çünkü ülkedeki en iyi üniversiteler hem lisans hem lisansüstü düzeyde İngilizce eğitim vermeyi tercih ediyor. Birçok üniversitede İngilizce programların sayısı, Hollandaca programların sayısını geride bırakıyor. Hollanda bu anlamda uluslararası öğrencilerden yoğun ilgi görüyor. Hollanda’ eğitim kalitesi, kariyer olanaklarıyla Avrupa’nın en çok tercih edilen üniversitelerine ev sahipliği yapıyor. Hollanda’daki üniversiteler her yıl dünyanın farklı noktalarından binlerce başvuru alıyor. Elbette bu durum başvuru ve kabul süreçlerinde rekabetin yüksek olmasına yol açıyor. Peki; Hollanda’da üniversite okuma şartları nelerdir? Kabul almak için nasıl bir yol izlemek gerekiyor?

Hollanda Üniversiteleri Başvuru ve Kabul Koşulları

Hollanda’da üniversite eğitimi almak isteyenlerin yerine getirmesi gereken pek çok koşul bulunuyor. Dil yeterliliği, önemli koşullardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada; İngilizce programlara başvuracak öğrencilerin IELTS ya da TOEFL sınavlarından birini almaları gerekiyor. Birçok üniversite her iki sınavı da geçerli görüyor. Ancak bazı üniversitelerden bu sınavlardan yalnızca birini kabul edebiliyor. Bu anlamda üniversitelerin web sitelerini ve başvuru koşullarını dikkatle incelemek gerekiyor.

Hollandaca eğitim almayı düşünen öğrenci adaylarının ise “Staatsexamen Nt2” adı verilen ulusal dil sınavını almaları gerekiyor. Bu sınav 17 yaş üstü ve anadili Hollandaca olmayan herkes tarafından alınabiliyor. Hollanda üniversiteleri tarafından talep edilen minimum dil seviyesi B2 olarak biliniyor. Dil düzeyi yeterli olmayan öğrenciler “foundation” adı verilen hazırlık programlarına katılabiliyor. 1 yıl süren bu hazırlık programının ardından istenen dil düzeyine ulaşan öğrenciler eğitime başlayabiliyor.

Hollanda’daki üniversiteler için başvuru yaparken öğrenci adaylarının niyet mektubu, özgeçmiş ve referans mektuplarını sunmaları gerekiyor. Üniversiteler başvuru sürecinde 2 ya da 3 referans mektubu talep ediyor. Sanat ve tasarım bölümlerine başvuracak adaylardan ayrıca portfolyo sunmaları isteniyor. Bazı bölümler için üniversiteler mülakat talebinde bulunabiliyor.

Birçok öğrenci lise diplomasının Hollanda’daki üniversiteler için yeterli olup olmadığını merak ediyor. Ancak; Hollanda üniversiteleri için lise diploması başvuru yapmak ve kabul almak mümkün olmuyor. Elbette lise diploması ve transkript başvuru için gerekli belgeler arasında yer alıyor. Ancak; üniversiteler lise diplomasını tek başına yeterli görmüyor. Lise derslerinin öğrencilerin akademik yeterliliği hakkında yeterli ipucu vermediğini düşünüyor. Akademik yeterlilik Hollanda’da üniversite eğitimi almak için kritik bir önem taşıyor. Bu anlamda başvuru çeşitli sınav ve diploma programlarıyla desteklemek gerekiyor.

Bu noktada; SAT sınavı ve AP Programı ön plana çıkıyor. IB programı gibi çeşitli diploma programlarının da başvuru sürecinde geçerli olduğu biliniyor. Ancak; Advanced Placement bu süreçte daha fazla avantaj sağlıyor. Bu anlamda tercih edilmesi tavsiye ediliyor.

Hollanda Üniversiteleri İçin Başvuruda AP Programı Neden Bu Kadar Önemli?

AP programının birçok ülke için başvuru süreçlerinde büyük bir öneme sahip olduğu biliniyor. Hollanda’da bu ülkeler arasında yer alıyor. AP, ileri düzey yerleştirme programı olarak biliniyor. Lise düzeyindeki öğrenciler program aracılığıyla üniversite seviyesinde derslerle tanışıyor. Bu anlamda program akademik hayata önemli bir hazırlık süreci olarak görülüyor. Üniversiteler Advanced Placement dersleri almış ve başarıyla tamamlamış öğrencileri akademik hayata hazır olarak nitelendiriyor. Bu anlamda AP programının kabul sürecine önemli bir katkı sağladığı biliniyor.

Hollanda’daki üniversiteler 2019 yılından bu yana Türkiye’den alınan lise diplomalarını yeterli görmüyor. Bu nedenle akademik yeterliliği belgelendirmek için AP sınavı önemli bir rol üstleniyor. Alternatif bir diploma programı olan IB programının eskiye oranla etkisini kaybettiği düşünülüyor. AP programının ise daha fazla ön plana çıktığı görülüyor. Bu anlamda kabul şansını arttırmak için SAT Sınavı ve AP programının mutlaka alınması gerekiyor.

Hollanda üniversiteleri için AP programının avantajları başvuru süreciyle sınırlı kalmıyor. Advanced Placement dersleri bazı üniversitelerde kredi olarak kabul edilebiliyor. Öğrenciler program kapsamında aldıkları derslerden lisans eğitimlerinin ilk yılında muaf olabiliyorlar. Bu önemli bir zamana avantajını beraberinde getiriyor. Böylelikle öğrenciler çift anadal ya da yandal seçeneklerini değerlendirebiliyorlar. Farklı ilgi alanlarına yönelme fırsatı bulabiliyorlar.

Hollanda’da Advanced Placement ile Öğrenci Kabul Eden En İyi Üniversiteler

Peki; Hollanda’da AP Sınavı ile öğrenci kabul eden en iyi üniversiteler hangileri? Hangi üniversitelere başvurmak daha avantajlı? Hangi üniversiteler uluslararası öğrenciler tarafından daha fazla tercih ediliyor?

Wageningen University

Wageningen University, Hollanda Üniversiteleri sıralaması incelendiğinde Times Higher Education’a göre ilk sırada yer alıyor. Üniversite Hollanda’nın Wageningen kentinde bulunuyor. 1876 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Wageningen University yalnızca eğitim faaliyetleriyle değil araştırma faaliyetleriyle de dikkat çekiyor. Hollanda’nın en önemli araştırma merkezlerinden biri olarak görülüyor. Üniversite teknoloji, mühendislik, yaşam bilimleri, tarımsal araştırmalar gibi alanlarda ön plana çıkıyor. Özellikle tarım ve ormancılık alanında dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alıyor. Üniversiteye başvuru ve kabul süreçlerinin oldukça rekabetçi olduğu biliniyor. Wageningen University Hollanda’nın en prestijli ve seçici üniversiteleri arasında yer alıyor. Bu anlamda AP programının üniversiteye kabul aşamasında önemli bir avantaj sağladığı biliniyor.

University of Amsterdam

University of Amsterdam 1632 yılında kurulan bir kamu araştırma üniversitesi olarak faaliyet gösteriyor. Üniversite bünyesinde yaklaşık 32 bin öğrenci eğitim görüyor. University of Amsterdam, Hollanda’nın ve dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösteriliyor. Hollanda Üniversiteleri sıralaması incelendiğinde üniversitenin ikinci sırada yer aldığı görülüyor.

Üniversite, Avrupa Araştırma Üniversiteleri Birliği (LERU) üyeleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda; Avrupa Başkentlerinden Üniversiteler Kurumsal Ağı (UNICA) üyelerinden biri olarak tanınıyor. Hukuk, Beşeri Bilimler, Sosyal Bilimler, Tıp, Diş Hekimliği gibi birçok alanda ön planda yer alıyor. Üniversite her yıl dünyanın farklı noktalarından binlerce başvuru alıyor. Akademik yeterlilik kabul aşamasında önemli bir rol oynuyor. Bu anlamda AP sınavlarının mutlaka alınması tavsiye ediliyor.

Utrecht University
Utrecht University, Hollanda’nın en iyileri arasında bulunan ve AP ile öğrenci kabul eden bir başka üniversite… 1636 yılından beri varlığını sürdüren üniversite Hollanda’nın Utrecht kentinde yer alıyor. Bir kamu araştırma üniversitesi olarak faaliyet gösteriyor. Üniversite 30 binin üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Üniversite bünyesinde yaklaşık 4 bin akademik personel görev alıyor. Utrecht University Avrupa Araştırma Üniversiteleri Birliği (LERU) üyelerinden biri olarak tanınıyor. Üniversite 7 fakülte etrafında düzenleniyor. Bu fakülteler şöyle sıralanıyor;

  • Tıp Fakültesi
  • Veteriner Fakültesi
  • Beşeri Bilimler Fakültesi
  • Hukuk, Ekonomi ve Yönetişim Fakültesi
  • Sosyal ve Davranış Bilimleri Fakültesi
  • Jeoloji Fakültesi
  • Bilim Fakültesi

Hollanda üniversiteleri ve AP programı hakkında detaylı bilgi için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Üniversiteler ve başvuru süreçlerine dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.