Hollanda’da üniversite okumak için gerekenler nelerdir? Hollanda’da eğitim almak isteyen öğrencileri nasıl bir hazırlık ve başvuru süreci bekliyor? Öğrenci adaylarının hangi sınavları alması gerekiyor? Yurt dışı eğitimde Hollanda neden tercih edilmeli? Hollanda’nın en iyi öğrenci şehirleri hangileri? Hollanda’da burslu üniversite okumak mümkün olabilir mi? Hollanda günümüzde en önemli eğitim ülkelerinden biri olarak ön plana çıkıyor.

İnovasyon ülkesi olarak anılan Hollanda, bilim ve teknoloji eğitimi almak isteyenler için birçok avantaj sunuyor. Bununla birlikte; Hollanda’da üniversite bölümleri sosyal bilimlerden, sanata, hukuktan sağlığa farklı alanlarda sundukları programlarla dikkat çekiyor. Birçok lisans ve lisansüstü programın İngilizce olarak yürütüldüğü biliniyor. Bu durum uluslararası öğrenciler için oldukça avantajlı… Hollandaca bilmeye gerek olmadan birçok fakülte ve bölümde eğitim almak mümkün olabiliyor.

Hollanda’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler: Ücret ve Burslar

Hollanda yalnızca sunduğu lisans ve lisansüstü programlarla dikkat çekmiyor. Hollanda üniversiteleri fiyatları, Amerika, Kanada, İngiltere, Avustralya gibi eğitimde öncü ülkelere oranla çok daha düşük… Elbette bu durum özellikle uluslararası öğrenciler için önemli bir fırsat anlamına geliyor. Öğrenciler aynı kalitede bir eğitime çok daha düşük bütçe ayırarak ulaşabiliyorlar.

Öğrencilerin kafalarını sıkça kurcalayan sorulardan bir tanesi, “Hollanda’da ücretsiz üniversite okumak mümkün mü?” oluyor. Ancak;  Hollanda’da ücretsiz üniversite okumak ne yazık ki mümkün değil. Uluslararası öğrencilerin üniversite eğitimleri için belirli bir ücret ödemeleri gerekiyor. Hollanda üniversiteleri fiyatları uluslararası öğrenciler için 8 bin Euro’dan başlayarak 40 bin Euro’ya kadar çıkabiliyor. Hollanda’da üniversite okumak için gerekenler araştırılırken bunu da dikkate almak gerekiyor.

Bununla birlikte; Hollanda’da burslu üniversite okumak mümkün olabiliyor. Öğrenciler burs ve hibe seçeneklerinden yararlanabiliyorlar. Özellikle lisansüstü eğitimde burs seçeneklerinin çok daha fazla olduğu biliniyor. Hollanda’da burslu üniversite okumak için mevcut fırsatları değerlendiren öğrenciler eğitim ve yaşam masraflarını karşılayabiliyorlar. Bursların niteliği ve miktarı üniversitelere, bölümlere, eğitim düzeyine göre değişebiliyor. Burs destekleri ile eğitim ve yaşam masraflarının bir bölümünü ya da tamamını karşılamak mümkün olabiliyor.

Ek olarak; kimi üniversiteler Hollandaca yürütülen programlar için daha düşük ücretler talep edebiliyor. Bu anlamda Hollandaca programları tercih edenler daha düşük bütçelerle Hollanda’da eğitim alma fırsatı bulabiliyor.

Hollanda’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler: Başvuru ve Kabul Koşulları

Peki, Hollanda’da üniversite bölümleri için başvuru yaparken nasıl bir yol izlemek gerekiyor? Hollanda üniversiteleri hangi sınavların alınmasını talep ediyor? Adayların hangi yeterliliklere sahip olması bekleniyor? Öncelikle lise diploması ve transkriptin başvuru sırasında üniversitelere sunulması gerekiyor. Henüz lise mezunu olmayan adaylar için öğrenci belgesi de geçerli kabul ediliyor. Bu belgelerin resmi onaylı ve tercüme edilmiş olarak sunulması isteniyor.

Dil yeterliliği, Hollanda için önemli koşullar arasında yer alıyor. Hollanda üniversitelerinde İngilizce ve Hollandaca eğitim almak mümkün olabiliyor. Birçok program tamamen İngilizce olarak yürütülüyor. Bu programlara başvuru yaparken adayların İngilizce düzeylerini belgelendirmeleri gerekiyor. Bu noktada devreye uluslararası alanda geçerliliği bulunan dil sınavları giriyor. IELTS veya TOEFL sınavlarından birinin alınması gerekiyor. Kimi üniversiteler bu sınavlardan her ikisini de geçerli görüyor. Bazı üniversiteler ise yalnızca birini tercih edebiliyor. Bu anlamda üniversitelerin başvuru koşullarını dikkatle incelemek gerekiyor.

Üniversitelerin istediği minimum IELTS skoru genellikle 6 olarak biliniyor. TOEFL için istenen minimum skor ise 80… Ancak; rekabetin yüksek olduğu üniversiteler için skor ne kadar yüksekse kabul şansı o kadar artıyor.

Hollanda’da üniversite okumak için gerekenler arasında akademik yeterlilik bir diğer önemli koşul olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada; tıpkı dil yeterliliğini belgelendirme sürecinde olduğu gibi uluslararası sınavlar devreye giriyor. SAT sınavı Hollanda üniversitelerine kabul sürecinde avantaj sağlayan sınavlardan biri olarak biliniyor. Uluslararası diploma programları da benzer şekilde etkili oluyor. AP ve IB programlarının alınması öğrenci adaylarına avantaj sağlıyor. Bu noktada; AP programının daha avantajlı olduğunu söylemek mümkün olabiliyor.

Başvuru sırasında öğrenci adaylarının niyet mektuplarını üniversitelere iletmeleri gerekiyor. Niyet mektubunun öğrencinin o bölümü ve üniversiteyi neden istediğini anlatması gerekiyor. Aynı zamanda öğrencinin hedef ve amaçlarına da niyet mektubunda yer verilmesi bekleniyor. Referans mektupları da Hollanda’da üniversite okumak için gerekenler arasında yer alıyor. Üniversiteler 2 ya da 3 referans mektubu talep edebiliyor Referans mektuplarının öğretmenler, danışmanlar ya da profesyonellerden alınması isteniyor. Sanat ve tasarım bölümlerine başvuracak adayların ek olarak bir portfolyo sunması isteniyor.

Lisansüstü Başvurular

Hollanda üniversitelerine lisansüstü başvuru yapabilmek için de bir dizi koşulu yerine getirmek gerekiyor. Öncelikle; lisans diploması ve transkript yine öncelikli olarak sunulması gereken belgeler arasında yer alıyor. Lisans not ortalaması başvurular için büyük önem taşıyor. Tıpkı lisans başvurularında olduğu gibi belgelerin resmi onaylı ve tercümeli olarak sunulması gerekiyor.

Dil yeterliliği için IELTS ve TOEFL sınavları alınması lisansüstü başvurularda da geçerli kabul ediliyor. Lisansüstü eğitimde İngilizce programların sayısının çok daha fazla olduğu biliniyor. Bu nedenle Hollandaca bilmek lisansüstü eğitim için de gerekli görülmüyor. Ama iyi bir İngilizce seviyesine sahip olmak gerekiyor.

Hollanda’da üniversite okumak için gerekenler arasında lisansüstü eğitim için akademik yeterlilik büyük bir öneme sahip… Akademik yeterlilik söz konusu olduğunda bu kez devreye GRE ve GMAT sınavları giriyor. Bu noktada; sınav tercihini, başvurulacak alana göre yapmak gerekiyor. GMAT genellikle MBA ve benzeri programlar için talep ediliyor. GRE ise daha geniş bir program yelpazesini kapsıyor. Sosyal bilimler, hukuk, mühendislik, tıp gibi alanlara başvuracak adayların GRE sınavını alması gerekiyor.

Ders dışı aktiviteler hem lisans hem lisansüstü başvurular için kritik bir öneme sahip… Hollanda üniversiteleri öğrencilerin akademik potansiyeline odaklanıyor. Bu anlamda lisansüstü başvurularda öğrencilerin lisans eğitimleri süresince yer aldığı projeler önem taşıyor. Araştırma projeleri ve sosyal sorumluluk projeleri göz önüne alınıyor. Stajlar, girişim fikirleri de benzer biçimde önem arz ediyor ve değerlendiriliyor. Referans mektupları, niyet mektubu, özgeçmiş lisansüstü başvurularda istenen diğer belgeler arasında yer alıyor. Kimi bölümler için üniversiteler mülakat talebinde bulunabiliyor. Hollanda’da üniversite okumak için gerekenler lisans ve lisansüstü düzeyler için bu şekilde sıralanabiliyor.

Hollanda’da Hangi Şehirler ve Üniversiteler Ön Plana Çıkıyor?

Hollanda öğrenciler için adapte olmanın son derece kolay olduğu bir ülke olarak görülüyor. Hollanda kültürel zenginliği ve hoş görülü insanlarıyla dikkat çekiyor. Hollanda’da pek çok şehir uluslararası öğrenciler tarafından tercih ediliyor. Ancak ön plana çıkan şehirleri şöyle sıralamak mümkün olabiliyor;

 • Amsterdam
 • Delft
 • Eindhoven
 • Groningen
 • Maastricht
 • Leiden
 • Utrecht
 • Rotterdam

Hollanda üniversiteleri verdikleri eğitim ve yürüttükleri araştırma faaliyetleriyle dünya sıralamalarında kendilerine yer bulabiliyor. Times Higher Education’a göre Hollanda’nın en iyi üniversitelerini şu şekilde sıralamak mümkün olabiliyor;

 1. Wageningen Üniversitesi
 2. Amsterdam Üniversitesi
 3. Utrecht Üniversitesi
 4. Leiden Üniversitesi
 5. Rotterdam Erasmus Üniversitesi
 6. Delft Teknik Üniversitesi
 7. Groningen Üniversitesi
 8. Amsterdam Vrije Üniversitesi
 9. Maastricht Üniversitesi
 10. Radboud Üniversitesi

Hollanda’da üniversite okumak için gerekenler hakkında bilgi almak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Eğitim hakkında sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz.  Eğitim ve üniversitelere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.