Hemen Bilgi Al

Amsterdam Üniversitesi Hakkında İpuçları

Amsterdam Üniversitesi, Amsterdam, Hollanda'da bulunan bir devlet üniversitesidir. Üniversite; şehirde, kamu tarafından finanse edilen iki araştırma üniversitesinden biri olarak bilinmektedir. Kamu tarafından finanse edilen diğer üniversite ise Vrije Üniversitesi’dir. University of Amsterdam, 1632 yılında kurulmuştur ve Hollanda’nın en eski üçüncü üniversitesidir. Kurum, 600 milyon euroluk araştırma bütçesiyle Avrupa’nın en büyük araştırma üniversitelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Üniversitenin ana kampüsü, şehir merkezinde yer almaktadır. Amsterdam Üniversitesi, 7 fakülteye sahiptir. Bunlar; Beşeri Bilimler, Sosyal ve Davranış Bilimleri, Ekonomi ve İşletme, Bilim, Hukuk, Tıp, Diş Hekimliği’dir. Üniversite yaklaşık; 32 bin lisansüstü öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Ek olarak; yaklaşık 1.500 doktora öğrenci ve 4.794 personeli bulunmaktadır.

University of Amsterdam mezunları, öğretim üyeleri ve araştırmacıları içerisinde 6 Nobel Ödüllü isim bulunmaktadır. Üniversite 5 Hollanda başbakanı yetiştirmiştir. Dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında yer almaktadır. QS, 2021 Dünya Üniversite Sıralaması'na göre dünyada 61, Avrupa'da 14 ve Hollanda'da 2. Sırada bulunmaktadır. Üniversite çeşitli alanlarda gösterilen başarılar ve araştırmalarla listelerde yerini almıştır. 2011 QS sıralamasında, dilbilim alanında dünya çapında ilk 50 üniversite içerisinde yer almıştır. 2018 ve 2019 QS sıralamasında, Medya ve İletişim alanında dünyanın en iyisi olarak gösterilmiştir. QS Ranking'e göre konuya göre dünyada 1. sırada yer almıştır. Ayrıca; Sosyoloji, Felsefe, Coğrafya, Bilim, Ekonomi, Muhasebe ve Finans alanlarında başarılarıyla dikkat çekmektedir.

University of Amsterdam, Avrupa Araştırma Üniversiteleri Birliği (LERU) üyesidir. Aynı zamanda; Avrupa Başkentlerinden Üniversiteler Kurumsal Ağı (UNICA) ile ilişkilidir. Uluslararası Öğrenci Değişim Programları (EUA) üyeliği sayesinde öğrencilere farklı ülkelerde staj ve eğitim imkanı sunmaktadır.

Amsterdam Üniversitesi Kampüs Yaşamı

Amsterdam Üniversitesi’nin kampüsleri şehrin farklı yerlerine dağılmış konumdadır. Üniversitenin şehirden uzak olmaması öğrencilerin şehir hayatına kolay adapte olmasını sağlamaktadır. Pek çok fakülte şehir merkezi içerisinde bulunmaktadır. Yalnızca; Fen, Tıp ve Diş Hekimliği fakülteleri şehir merkezinin dışında yer almaktadır.  Şehir merkezinde yer alan idari binalar ve fakültelerin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Binaların mimari yapısı Hollanda’nın tarihi ve kültürü ile ilgili ipuçları barındırır. Tarihte farklı amaçlarla inşa edilmiş ve sembol halini almış binalar bugün üniversite binasına dönüştürülmüştür. Şehir merkezinde 4 ana fakülte binası bulunmaktadır.

Amsterdam Bilim Parkı Kampüsü

Şehir merkezinin dışında kalan bölgedeki fakültelerden biri Fen Fakültesidir. Şehrin doğu yakasında, Amsterdam Bilim Parkı içerisinde yer almaktadır. Fen Fakültesi, Amsterdam Üniversitesi’nin tesislerini, araştırma enstitülerini, öğrenci konutlarını, spor merkezini ve işletmeleri bünyesinde barındırmaktadır. Kampüs, üniversite ile “Hollanda Bilimsel Araştırma Örgütü” işbirliği ile inşa edilmiştir.

Akademik Tıp Merkezi Kampüsü

Şehir merkezinden uzakta bulunan bir diğer fakülte Tıp Fakültesidir. Tıp Fakültesi; Binnengasthuis ve Wilhelmina Gasthuis Hastanelerinin birleşimiyle 1983 yılında kurulmuştur. Ardından 1988 yılında Emma Çocuk Hastanesi de bu bölgeye taşınmıştır. Bu bölge tümüyle Akademik Tıp Merkezi olarak adlandırılmaktadır. Amsterdam'ın en önemli travma merkezlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Vrije Üniversitesi ile işbirliği içinde hareket etmektedir.

Amsterdam Diş Hekimliği Akademik Merkezi

Diş Hekimliği Fakültesi, Vrije Üniversitesi Tıp Merkezi kampüsündeki Amsterdam Diş Hekimliği Akademik Merkezi'nde yer almaktadır. Amsterdam Üniversitesi ve Vrije Universitesi’nin, 1984 yılında Diş Hekimliği Fakültelerini birleştirdiği bilinmektedir.

Fakülte ve Bölümler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amsterdam Üniversitesi, yedi fakülteye ayrılmıştır. Fakülteleri şöyle sıralamak mümkündür;

 • Beşeri Bilimler Fakültesi
 • Sosyal Bilimler ve Davranış Bilimleri Fakültesi
 • Ekonomi ve İşletme Fakültesi
 • Fen Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Diş Hekimliği Fakültesi

Beşeri Bilimler Fakültesi

Beşeri Bilimler Fakültesi yedi ana bilim dalından oluşmaktadır. Bu fakülteler şu şekilde sıralanabilir;

 • Hollanda Çalışmaları
 • Tarih
 • Avrupa Çalışmaları Ve Din
 • Arkeoloji Ve Klasikler
 • Dil Ve Edebiyat
 • Medya Çalışmaları
 • Felsefe Ve Sanat Ve Kültür Çalışmaları

Beşeri Bilimler Fakültesi’nin yaklaşık 6 bin öğrencisi ve bin personeli bulunmaktadır. Hollanda'daki en büyük Beşeri Bilimler Fakültesi olarak bilinmektedir.

Sosyal Bilimler ve Davranış Bilimleri Fakültesi

Sosyal Bilimler ve Davranış Bilimleri Fakültesi, Hollanda'da bu alanda en büyük eğitim ve araştırma kurumu olarak kabul edilmektedir. Fakülte yaklaşık 10 bin öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Fakülte yedi ana bilim dalını içermektedir. Bunları şöyle sıralamak mümkündür;

 • Siyaset Bilimi
 • Sosyoloji ve Antropoloji
 • İletişim Bilimleri
 • Psikoloji
 • Sosyal Coğrafya
 • Planlama ve Uluslararası Kalkınma Çalışmaları
 • Eğitim Bilimleri

Ekonomi ve İşletme Fakültesi

Ekonomi ve İşletme Fakültesi 1922 yılında kurulmuştur. Amsterdam School of Economics ve Amsterdam Business School’u bünyesinde barındırmaktadır. Fakülte yaklaşık 4 bin öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Fakülte bünyesinde yaklaşık 600 personel görev almaktadır. Dünya üniversiteleri arasında Ekonomi ve Ekonometri'de 44. sırada, Muhasebe ve Finans'ta 45. sırada yer almaktadır.

Fen Fakültesi

Fen Fakültesi dört ana bilim dalından oluşmaktadır. Fakülte Amsterdam Bilim Parkı Kampüsü’nde yer almaktadır. Fakülte bünyesinde 8 araştırma enstitüsü ve yaklaşık 1200 personel bulunmaktadır.

Hukuk Fakültesi

Hukuk Fakültesi, üniversitenin Roetersiland kampüsünde yer almaktadır. Fakülte yaklaşık 4 bin öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Fakülte bünyesinde ise yaklaşık 350 akademik personel görev. Fakültede öğrencilere İngilizce programlar da sunulmaktadır. Aynı zamanda beş araştırma enstitüsü yer almaktadır.  Bu araştırma enstitüleri farklı alanlarda çalışmalar yürütmektedir. Uluslararası hukuk, özel hukuk, çevre hukuku, iş hukuku ve bilgi hukuku bu alanlardan bazılarıdır.

Tıp Fakültesi

Tıp Fakültesi her yıl yaklaşık 350 birinci sınıf öğrencisi ile Akademik Tıp Merkezi bünyesinde tıp eğitimine başlamaktadır. Tıp eğitimi, üç yıllık iki aşamadan oluşur ve 6 yıllık bir süreyi kapsar. Birinci, üç yıllık aşama esas olarak tematik öğretimden oluşur. İkinci üç yıllık aşama ise Akademik Tıp Merkezi içinde ve dışında yapılan stajlardan oluşur.

Diş Hekimliği Fakültesi

Diş Hekimliği Akademik Merkezi, 1984 yılında kurulmuştur. Amsterdam Üniversitesi ve Vrije Üniversitesi diş hekimliği fakültelerinin birleşmesiyle kurulmuştur. Fakülte, diş hekimliği alanında bilimsel araştırmalar yürütmekte, eğitim vermekte ve hasta bakımı sağlamaktadır. Fakültenin, 500 personeli ve yaklaşık 1000 öğrencisi bulunmaktadır. Bu yönüyle; dünyanın en büyük diş hekimliği eğitim ve öğretim programlarından biri olarak bilinmektedir. Üç bölümden oluşmaktadır.

Amsterdam Üniversitesi Araştırma Merkezleri ve Kütüphaneler

University of Amsterdam, bilimsel yayınlar ve atıflarla Avrupa'nın en büyük araştırma üniversitelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Üniversite, doğrudan finansman yoluyla araştırmaya her yıl yaklaşık 100 milyon Euro bütçe almaktadır. Dolaylı finansman yoluyla ek 23 milyon Euro elde etmektedir. Ayrıca ticari ortaklardan elde edilen yaklaşık 49 milyon Euro yine araştırma bütçesi olarak kullanılmaktadır.  Öğretim üyeleri genellikle Hollanda Bilimsel Araştırma Örgütü gibi çeşitli kuruluşlardan araştırma ödülleri ve hibeleri almaktadır. Araştırma bütçelerinin kullanımı öncelikli alanlara göre düzenlenmektedir. Fakülte bünyelerinde yer alan araştırma enstitüleri araştırmalarından denetlenmesinden sorumludur.

Amsterdam Üniversitesi, dört milyondan fazla ciltten oluşan kapsamlı bir merkezi Üniversite Kütüphanesine sahiptir. Ek olarak, bazı fakülte ve bölümlerin kendi kütüphaneleri de bulunmaktadır. Ana kütüphane binası şehir merkezinde yer almaktadır. Kütüphanede, yaklaşık 4 milyon kitap, 70 bin el yazması eser, 500 bin mektup bulunmaktadır. Bunun yanı sıra; Nadir ve Değerli Eserler Bölümü, El Yazması Müzesi kütüphane bünyesinde yer almaktadır. Öğrencilerin sessiz bir ortamda çalışmaları için üç okuma odası mevcuttur. Üniversitenin baskı merkezi olan “Amsterdam University Press” hem Hollandaca hem de İngilizce olarak 1.400'den fazla yayınlama listesine sahiptir.

Üniversite Bünyesinde Yer Alan Müzeler

Üniversite, kütüphanelerin yanı sıra 5 müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Allard Pierson Müzesi, antik dönem eserlerini barındırmaktadır. Eski mısır, antik yunan, yakın doğu ve orta İtalya antikaları sergilenmektedir. Üniversite Müzesi, okulun 1632'den günümüze kadar olan tarihini gösteren koleksiyonları barındırmaktadır. Vrolik Müzesi, anatomik ve zoolojik örnekleri içermektedir. Dortmond Senaryo Müzesi, M.Ö. 3000'den günümüze kadar Batı'daki yazı tarihini içeren eserleri barındırmaktadır. Amsterdam Üniversitesi Bilgisayar Müzesi, bilgisayarın tarihini ve çalışma sistemini gösteren örnekleri kapsamaktadır. Son olarak; Amsterdam Zooloji Müzesi, Amsterdam Hayvanat Bahçesi içerisinde bulunmaktadır. Bilimsel araştırmalarda kullanılan milyonlarca deniz kabuğu, böcek, memeli, kuş, balık ve diğer türlerin koleksiyonunu içermektedir.

Amsterdam Üniversitesi Öğrenci Yaşamı

Öğrenciler birçok öğrenci organizasyonu, spor aktivitesi ve kulüpler arasından seçim yapabilmektedir. ASVA Öğrenci Birliği, CREA Kültür Merkezi, Üniversite Spor Merkezi bu yapılardan bazılarıdır. Buna ek olarak, üniversite; dini hizmetler, kariyer danışmanlığı, ve sağlık hizmetleri sunmaktadır. Engelli öğrenciler için hizmet veren birimler de mevcuttur. Öğrenciler farklı fakültelerin öğrenci konseylerinde ve merkezi öğrenci konseyinde temsil edilmektedir.

Üniversite Spor Merkezi, Amsterdam Üniversitesi’nin öğrencileri ve personeli için 50’nin üzerinde aktivite imkanı sunmaktadır. Buz pateni, tenis, kürek, aerobik, yüzme, dans, golf ve kayak bunlardan bazılarıdır.

CREA Kültür Merkezi çeşitli kurslar sunmakta ve projeler yürütmektedir. Çalışma alanı; drama, müzik, dans, fotoğraf, film ve görsel sanatları kapsamaktadır. Aynı zamanda bir bar ve tiyatroyu bünyesinde barındırmaktadır.

Amsterdam Üniversitesine Başvuru ve Kabul Süreci

Amsterdam Üniversitesi’ne başvuru süreci ve kabul koşulları fakülte ve bölümlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Üniversite her yıl Türkiye’de dahil pek çok ülkeden binlerce uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Hangi bölüm ya da eğitim düzeyi için başvuru yapacak olursanız olun not ortalamanız önem taşımaktadır. Üniversiteye başvuru sürecinde yoğun bir rekabet söz konusudur. Bu nedenle not ortalamanız ne kadar yüksek olursa kabul şansınız o kadar artacaktır. Başvurular online bir sistem üzerinden yapılmaktadır. Başvuru sırasında öncelikle diplomanızı ve transkriptinizi siteme yüklemeniz gerekmektedir. Ek olarak; niyet mektubu, CV ve en az 2 adet referans mektubu sisteme yüklenmelidir. Belgelerin üniversiteye eksiksiz ve doğru olarak iletilmesi bu süreçte önem taşımaktadır. Amsterdam Üniversitesi ayrıca; sanat ve tasarım bölümlerine başvuru için portfolyo talep etmektedir. Bazı bölümler için mülakat yapılması da istenebilmektedir.

Amsterdam Üniversitesi’ne başvuru için Felemenkçe bilme şartı aranmamaktadır. Çünkü Amsterdam Üniversitesi pek çok fakülte ve ana bilim dalında İngilizce programlar sunmaktadır. Bu nedenle İngilizce bilmeniz yeterli olacaktır. Ancak dil düzeyinizi belgelendirmeniz beklenmektedir. Bunun için TOEFL ya da IELTS sınavını almanız gerekmektedir. TOEFL sınavı için istenen minimum skor 80; IELTS sınavı için ise 6 olmalıdır.

Amsterdam Üniversitesi’ne başvuru yaparken AP programı öğrenci adaylarına önemli avantaj sağlamaktadır. AP programı almış ve en az 3 alanda sertifika sahibi olmuş öğrenciler kabul aşamasında avantajlıdır. Rekabet yüksek olduğu için lise diploması yeterli görülmemektedir. Diploma programları aracılığıyla akademik yeterliliğinizi desteklemeniz gerekmektedir.

Not ortalaması ya da sınav puanlarınızın eksik olması halinde bilimsel hazırlık programına katılma şansınız bulunmaktadır. Bu program sayesinde, akademik eksiklerinizi tamamlama ve dilinizi geliştirme şansı tanınmaktadır. Bu program “International Foundation Programme” olarak adlandırılmaktadır.

Amsterdam Üniversitesi ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitime dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Ücretsiz Open Day Günlerimize Katılmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun

Açık bilgilendirme günlerimizde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation

Amsterdam Üniversitesi Hakkında İpuçları

Amsterdam Üniversitesi, Amsterdam, Hollanda'da bulunan bir devlet üniversitesidir. Üniversite; şehirde, kamu tarafından finanse edilen iki araştırma üniversitesinden biri olarak bilinmektedir. Kamu tarafından finanse edilen diğer üniversite ise Vrije Üniversitesi’dir. University of Amsterdam, 1632 yılında kurulmuştur ve Hollanda’nın en eski üçüncü üniversitesidir. Kurum, 600 milyon euroluk araştırma bütçesiyle Avrupa’nın en büyük araştırma üniversitelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Üniversitenin ana kampüsü, şehir merkezinde yer almaktadır. Amsterdam Üniversitesi, 7 fakülteye sahiptir. Bunlar; Beşeri Bilimler, Sosyal ve Davranış Bilimleri, Ekonomi ve İşletme, Bilim, Hukuk, Tıp, Diş Hekimliği’dir. Üniversite yaklaşık; 32 bin lisansüstü öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Ek olarak; yaklaşık 1.500 doktora öğrenci ve 4.794 personeli bulunmaktadır.

University of Amsterdam mezunları, öğretim üyeleri ve araştırmacıları içerisinde 6 Nobel Ödüllü isim bulunmaktadır. Üniversite 5 Hollanda başbakanı yetiştirmiştir. Dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında yer almaktadır. QS, 2021 Dünya Üniversite Sıralaması'na göre dünyada 61, Avrupa'da 14 ve Hollanda'da 2. Sırada bulunmaktadır. Üniversite çeşitli alanlarda gösterilen başarılar ve araştırmalarla listelerde yerini almıştır. 2011 QS sıralamasında, dilbilim alanında dünya çapında ilk 50 üniversite içerisinde yer almıştır. 2018 ve 2019 QS sıralamasında, Medya ve İletişim alanında dünyanın en iyisi olarak gösterilmiştir. QS Ranking'e göre konuya göre dünyada 1. sırada yer almıştır. Ayrıca; Sosyoloji, Felsefe, Coğrafya, Bilim, Ekonomi, Muhasebe ve Finans alanlarında başarılarıyla dikkat çekmektedir.

University of Amsterdam, Avrupa Araştırma Üniversiteleri Birliği (LERU) üyesidir. Aynı zamanda; Avrupa Başkentlerinden Üniversiteler Kurumsal Ağı (UNICA) ile ilişkilidir. Uluslararası Öğrenci Değişim Programları (EUA) üyeliği sayesinde öğrencilere farklı ülkelerde staj ve eğitim imkanı sunmaktadır.

Amsterdam Üniversitesi Kampüs Yaşamı

Amsterdam Üniversitesi’nin kampüsleri şehrin farklı yerlerine dağılmış konumdadır. Üniversitenin şehirden uzak olmaması öğrencilerin şehir hayatına kolay adapte olmasını sağlamaktadır. Pek çok fakülte şehir merkezi içerisinde bulunmaktadır. Yalnızca; Fen, Tıp ve Diş Hekimliği fakülteleri şehir merkezinin dışında yer almaktadır.  Şehir merkezinde yer alan idari binalar ve fakültelerin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Binaların mimari yapısı Hollanda’nın tarihi ve kültürü ile ilgili ipuçları barındırır. Tarihte farklı amaçlarla inşa edilmiş ve sembol halini almış binalar bugün üniversite binasına dönüştürülmüştür. Şehir merkezinde 4 ana fakülte binası bulunmaktadır.

Amsterdam Bilim Parkı Kampüsü

Şehir merkezinin dışında kalan bölgedeki fakültelerden biri Fen Fakültesidir. Şehrin doğu yakasında, Amsterdam Bilim Parkı içerisinde yer almaktadır. Fen Fakültesi, Amsterdam Üniversitesi’nin tesislerini, araştırma enstitülerini, öğrenci konutlarını, spor merkezini ve işletmeleri bünyesinde barındırmaktadır. Kampüs, üniversite ile “Hollanda Bilimsel Araştırma Örgütü” işbirliği ile inşa edilmiştir.

Akademik Tıp Merkezi Kampüsü

Şehir merkezinden uzakta bulunan bir diğer fakülte Tıp Fakültesidir. Tıp Fakültesi; Binnengasthuis ve Wilhelmina Gasthuis Hastanelerinin birleşimiyle 1983 yılında kurulmuştur. Ardından 1988 yılında Emma Çocuk Hastanesi de bu bölgeye taşınmıştır. Bu bölge tümüyle Akademik Tıp Merkezi olarak adlandırılmaktadır. Amsterdam'ın en önemli travma merkezlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Vrije Üniversitesi ile işbirliği içinde hareket etmektedir.

Amsterdam Diş Hekimliği Akademik Merkezi

Diş Hekimliği Fakültesi, Vrije Üniversitesi Tıp Merkezi kampüsündeki Amsterdam Diş Hekimliği Akademik Merkezi'nde yer almaktadır. Amsterdam Üniversitesi ve Vrije Universitesi’nin, 1984 yılında Diş Hekimliği Fakültelerini birleştirdiği bilinmektedir.

Fakülte ve Bölümler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amsterdam Üniversitesi, yedi fakülteye ayrılmıştır. Fakülteleri şöyle sıralamak mümkündür;

 • Beşeri Bilimler Fakültesi
 • Sosyal Bilimler ve Davranış Bilimleri Fakültesi
 • Ekonomi ve İşletme Fakültesi
 • Fen Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Diş Hekimliği Fakültesi

Beşeri Bilimler Fakültesi

Beşeri Bilimler Fakültesi yedi ana bilim dalından oluşmaktadır. Bu fakülteler şu şekilde sıralanabilir;

 • Hollanda Çalışmaları
 • Tarih
 • Avrupa Çalışmaları Ve Din
 • Arkeoloji Ve Klasikler
 • Dil Ve Edebiyat
 • Medya Çalışmaları
 • Felsefe Ve Sanat Ve Kültür Çalışmaları

Beşeri Bilimler Fakültesi’nin yaklaşık 6 bin öğrencisi ve bin personeli bulunmaktadır. Hollanda'daki en büyük Beşeri Bilimler Fakültesi olarak bilinmektedir.

Sosyal Bilimler ve Davranış Bilimleri Fakültesi

Sosyal Bilimler ve Davranış Bilimleri Fakültesi, Hollanda'da bu alanda en büyük eğitim ve araştırma kurumu olarak kabul edilmektedir. Fakülte yaklaşık 10 bin öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Fakülte yedi ana bilim dalını içermektedir. Bunları şöyle sıralamak mümkündür;

 • Siyaset Bilimi
 • Sosyoloji ve Antropoloji
 • İletişim Bilimleri
 • Psikoloji
 • Sosyal Coğrafya
 • Planlama ve Uluslararası Kalkınma Çalışmaları
 • Eğitim Bilimleri

Ekonomi ve İşletme Fakültesi

Ekonomi ve İşletme Fakültesi 1922 yılında kurulmuştur. Amsterdam School of Economics ve Amsterdam Business School’u bünyesinde barındırmaktadır. Fakülte yaklaşık 4 bin öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Fakülte bünyesinde yaklaşık 600 personel görev almaktadır. Dünya üniversiteleri arasında Ekonomi ve Ekonometri'de 44. sırada, Muhasebe ve Finans'ta 45. sırada yer almaktadır.

Fen Fakültesi

Fen Fakültesi dört ana bilim dalından oluşmaktadır. Fakülte Amsterdam Bilim Parkı Kampüsü’nde yer almaktadır. Fakülte bünyesinde 8 araştırma enstitüsü ve yaklaşık 1200 personel bulunmaktadır.

Hukuk Fakültesi

Hukuk Fakültesi, üniversitenin Roetersiland kampüsünde yer almaktadır. Fakülte yaklaşık 4 bin öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Fakülte bünyesinde ise yaklaşık 350 akademik personel görev. Fakültede öğrencilere İngilizce programlar da sunulmaktadır. Aynı zamanda beş araştırma enstitüsü yer almaktadır.  Bu araştırma enstitüleri farklı alanlarda çalışmalar yürütmektedir. Uluslararası hukuk, özel hukuk, çevre hukuku, iş hukuku ve bilgi hukuku bu alanlardan bazılarıdır.

Tıp Fakültesi

Tıp Fakültesi her yıl yaklaşık 350 birinci sınıf öğrencisi ile Akademik Tıp Merkezi bünyesinde tıp eğitimine başlamaktadır. Tıp eğitimi, üç yıllık iki aşamadan oluşur ve 6 yıllık bir süreyi kapsar. Birinci, üç yıllık aşama esas olarak tematik öğretimden oluşur. İkinci üç yıllık aşama ise Akademik Tıp Merkezi içinde ve dışında yapılan stajlardan oluşur.

Diş Hekimliği Fakültesi

Diş Hekimliği Akademik Merkezi, 1984 yılında kurulmuştur. Amsterdam Üniversitesi ve Vrije Üniversitesi diş hekimliği fakültelerinin birleşmesiyle kurulmuştur. Fakülte, diş hekimliği alanında bilimsel araştırmalar yürütmekte, eğitim vermekte ve hasta bakımı sağlamaktadır. Fakültenin, 500 personeli ve yaklaşık 1000 öğrencisi bulunmaktadır. Bu yönüyle; dünyanın en büyük diş hekimliği eğitim ve öğretim programlarından biri olarak bilinmektedir. Üç bölümden oluşmaktadır.

Amsterdam Üniversitesi Araştırma Merkezleri ve Kütüphaneler

University of Amsterdam, bilimsel yayınlar ve atıflarla Avrupa'nın en büyük araştırma üniversitelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Üniversite, doğrudan finansman yoluyla araştırmaya her yıl yaklaşık 100 milyon Euro bütçe almaktadır. Dolaylı finansman yoluyla ek 23 milyon Euro elde etmektedir. Ayrıca ticari ortaklardan elde edilen yaklaşık 49 milyon Euro yine araştırma bütçesi olarak kullanılmaktadır.  Öğretim üyeleri genellikle Hollanda Bilimsel Araştırma Örgütü gibi çeşitli kuruluşlardan araştırma ödülleri ve hibeleri almaktadır. Araştırma bütçelerinin kullanımı öncelikli alanlara göre düzenlenmektedir. Fakülte bünyelerinde yer alan araştırma enstitüleri araştırmalarından denetlenmesinden sorumludur.

Amsterdam Üniversitesi, dört milyondan fazla ciltten oluşan kapsamlı bir merkezi Üniversite Kütüphanesine sahiptir. Ek olarak, bazı fakülte ve bölümlerin kendi kütüphaneleri de bulunmaktadır. Ana kütüphane binası şehir merkezinde yer almaktadır. Kütüphanede, yaklaşık 4 milyon kitap, 70 bin el yazması eser, 500 bin mektup bulunmaktadır. Bunun yanı sıra; Nadir ve Değerli Eserler Bölümü, El Yazması Müzesi kütüphane bünyesinde yer almaktadır. Öğrencilerin sessiz bir ortamda çalışmaları için üç okuma odası mevcuttur. Üniversitenin baskı merkezi olan “Amsterdam University Press” hem Hollandaca hem de İngilizce olarak 1.400'den fazla yayınlama listesine sahiptir.

Üniversite Bünyesinde Yer Alan Müzeler

Üniversite, kütüphanelerin yanı sıra 5 müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Allard Pierson Müzesi, antik dönem eserlerini barındırmaktadır. Eski mısır, antik yunan, yakın doğu ve orta İtalya antikaları sergilenmektedir. Üniversite Müzesi, okulun 1632'den günümüze kadar olan tarihini gösteren koleksiyonları barındırmaktadır. Vrolik Müzesi, anatomik ve zoolojik örnekleri içermektedir. Dortmond Senaryo Müzesi, M.Ö. 3000'den günümüze kadar Batı'daki yazı tarihini içeren eserleri barındırmaktadır. Amsterdam Üniversitesi Bilgisayar Müzesi, bilgisayarın tarihini ve çalışma sistemini gösteren örnekleri kapsamaktadır. Son olarak; Amsterdam Zooloji Müzesi, Amsterdam Hayvanat Bahçesi içerisinde bulunmaktadır. Bilimsel araştırmalarda kullanılan milyonlarca deniz kabuğu, böcek, memeli, kuş, balık ve diğer türlerin koleksiyonunu içermektedir.

Amsterdam Üniversitesi Öğrenci Yaşamı

Öğrenciler birçok öğrenci organizasyonu, spor aktivitesi ve kulüpler arasından seçim yapabilmektedir. ASVA Öğrenci Birliği, CREA Kültür Merkezi, Üniversite Spor Merkezi bu yapılardan bazılarıdır. Buna ek olarak, üniversite; dini hizmetler, kariyer danışmanlığı, ve sağlık hizmetleri sunmaktadır. Engelli öğrenciler için hizmet veren birimler de mevcuttur. Öğrenciler farklı fakültelerin öğrenci konseylerinde ve merkezi öğrenci konseyinde temsil edilmektedir.

Üniversite Spor Merkezi, Amsterdam Üniversitesi’nin öğrencileri ve personeli için 50’nin üzerinde aktivite imkanı sunmaktadır. Buz pateni, tenis, kürek, aerobik, yüzme, dans, golf ve kayak bunlardan bazılarıdır.

CREA Kültür Merkezi çeşitli kurslar sunmakta ve projeler yürütmektedir. Çalışma alanı; drama, müzik, dans, fotoğraf, film ve görsel sanatları kapsamaktadır. Aynı zamanda bir bar ve tiyatroyu bünyesinde barındırmaktadır.

Amsterdam Üniversitesine Başvuru ve Kabul Süreci

Amsterdam Üniversitesi’ne başvuru süreci ve kabul koşulları fakülte ve bölümlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Üniversite her yıl Türkiye’de dahil pek çok ülkeden binlerce uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Hangi bölüm ya da eğitim düzeyi için başvuru yapacak olursanız olun not ortalamanız önem taşımaktadır. Üniversiteye başvuru sürecinde yoğun bir rekabet söz konusudur. Bu nedenle not ortalamanız ne kadar yüksek olursa kabul şansınız o kadar artacaktır. Başvurular online bir sistem üzerinden yapılmaktadır. Başvuru sırasında öncelikle diplomanızı ve transkriptinizi siteme yüklemeniz gerekmektedir. Ek olarak; niyet mektubu, CV ve en az 2 adet referans mektubu sisteme yüklenmelidir. Belgelerin üniversiteye eksiksiz ve doğru olarak iletilmesi bu süreçte önem taşımaktadır. Amsterdam Üniversitesi ayrıca; sanat ve tasarım bölümlerine başvuru için portfolyo talep etmektedir. Bazı bölümler için mülakat yapılması da istenebilmektedir.

Amsterdam Üniversitesi’ne başvuru için Felemenkçe bilme şartı aranmamaktadır. Çünkü Amsterdam Üniversitesi pek çok fakülte ve ana bilim dalında İngilizce programlar sunmaktadır. Bu nedenle İngilizce bilmeniz yeterli olacaktır. Ancak dil düzeyinizi belgelendirmeniz beklenmektedir. Bunun için TOEFL ya da IELTS sınavını almanız gerekmektedir. TOEFL sınavı için istenen minimum skor 80; IELTS sınavı için ise 6 olmalıdır.

Amsterdam Üniversitesi’ne başvuru yaparken AP programı öğrenci adaylarına önemli avantaj sağlamaktadır. AP programı almış ve en az 3 alanda sertifika sahibi olmuş öğrenciler kabul aşamasında avantajlıdır. Rekabet yüksek olduğu için lise diploması yeterli görülmemektedir. Diploma programları aracılığıyla akademik yeterliliğinizi desteklemeniz gerekmektedir.

Not ortalaması ya da sınav puanlarınızın eksik olması halinde bilimsel hazırlık programına katılma şansınız bulunmaktadır. Bu program sayesinde, akademik eksiklerinizi tamamlama ve dilinizi geliştirme şansı tanınmaktadır. Bu program “International Foundation Programme” olarak adlandırılmaktadır.

Amsterdam Üniversitesi ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitime dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Ücretsiz Open Day Günlerimize Katılmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun

Açık bilgilendirme günlerimizde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation