fbpx
Ana sayfa » AP » AP Programı Öğrencilere Hangi Avantajları Sunuyor? AP ile Çift Anadal Yapmak Mümkün mü?

AP Programı Öğrencilere Hangi Avantajları Sunuyor? AP ile Çift Anadal Yapmak Mümkün mü?

AP ile çift anadal yapmak mümkün mü? Üniversiteye kabul sürecinde ve sonrasında AP programı hangi avantajları sağlıyor? Üniversite başvurularında AP…

AP

15 Mart 2021

aba-egitim-ap-programi-ogrencilere-hangi-avantajlari-sunuyor-ap-ile-cift-anadal-yapmak-mumkun-mu

AP ile çift anadal yapmak mümkün mü? Üniversiteye kabul sürecinde ve sonrasında AP programı hangi avantajları sağlıyor? Üniversite başvurularında AP almak şart mı?

AP Programı ile Yurt Dışı Üniversitelere Başvuru

Yakın bir zamana kadar üniversitelere başvuru sürecinde lise diplomaları geçerliliğini koruyordu. Hatta Almanya, İtalya, Hollanda gibi ülkelere başvuru sırasında lise diploması ve YKS sonucuyla başvuru yapılabiliyordu. Son 2 yıllık süreçte ise Türkiye’den alınan lise diplomaları geçerliliğini yitirdi. Üniversitelerin artık lise diplomalarını yeterli görmediği biliniyor.

Öğrencilerin not ortalaması her ne kadar başvuru sürecinde etkili olsa da tek başına yeterli olmuyor. Bu anlamda çeşitli diploma programları ile akademik yeterliliklerini kanıtlamaları bekleniyor. Bu noktada AP Programı için yeni bir çağın başladığı ifade edilebiliyor. Üniversite başvurularında AP, en yaygın kullanılan ve kabul gören diploma programı olarak biliniyor.

Elbette başvuru süreçlerinde diğer diploma programları da geçerliliğini koruyor. IB programı hala en çok tercih edilen programlar arasında görülüyor. Ancak her zaman kabul alma noktasında yeterli olmayabiliyor. Advanced Placement ile desteklendiğinde kabul sürecinin çok daha kolay sonuç verdiği görülüyor. Bu anlamda AP kabul süreçlerinde bir anahtar görevi görüyor.

AP Sınavlarına Başvuru

AP’nin bir diğer avantajı ise AP sınavlarının herkese açık olması… IB ve benzeri diploma programlarından ne yazık ki her öğrenci yararlanamıyor. IB programına katılmak ve sınavlarını alabilmek için IB ile anlaşmalı okullarda eğitim görüyor olmak gerekiyor. Ancak AP sınavı alabilmek için AP programına katılmış olmak gerekmiyor. Lise düzeyinde eğitim gören her öğrenci AP sınavlarını alabiliyor. Böylelikle başvuru sürecinde avantaj yakalayabiliyor. AP sınavı için başvurular College Board’un web sitesi ya da yetkili kurumlar aracılığıyla yapılabiliyor.

AP Programı ile Üniversiteye Adapte Olmak

Advanced Placement alan öğrenciler üniversite müfredatını henüz lise düzeyindeyken tanıma şansı buluyor. Bu noktada; lisans derslerine adapte olmakta zorluk yaşamıyorlar. Özellikle kendi alanlarında dersler aldıkları için bölüme ve alana yabancılık çekmiyorlar. Böylece hem alışma süreleri daha kısa oluyor hem de başarı oranları daha yüksek olabiliyor. AP sınavında başarı gösterdikleri dersler için muafiyet talebinde bulunabiliyorlar. Böylelikle ilk yıl çok daha az ders alma fırsatları olabiliyor. Ayrıca muaf olunan derslerde AP skoru doğrudan not ortalamasına yansıyor. Yani yüksek bir AP skoru not ortalamasının yükselmesine de katkı sağlayabiliyor.

AP ile Çift Anadal Yapmak

Peki; AP ile çift anadal yapmak mümkün mü? AP bu noktada öğrencilere nasıl bir katkı sağlıyor. Yaşadığımız çağda dünya düzeni hızla değişiyor. Elbette bu değişim eğitimi de etkiliyor. Değişim süreçlerini takip edebilmek ve çağı yakalayabilmek üniversiteler için önemli bir noktayı oluşturuyor. Üniversiteler hem kabul süreçlerinde hem de eğitim sistemlerinde yapılanmaya gidiyor. Çünkü geleneksel yöntemler yerini dijitale bırakıyor. Yapay zeka, makine öğrenmesi, robotlar, biyoteknoloji dünyayı dönüştürüyor. Geleneksel öğrenme yöntemleri ve klasik eğitim bakışının da değişmesi zorunlu bir hal alıyor. Elbette bu noktada öğrencilere yeni beceriler kazandırmak gerekiyor. Aksi halde çağa ayak uydurmak mümkün olamıyor.

Bu süreç üniversite kabullerini de etkiliyor. Üniversiteler artık yalnızca bilgiye odaklanmıyor. Kabul süreçlerinde öğrencilerin potansiyelini de dikkate alıyorlar. Eleştirel düşünebilen, problem çözme becerisine sahip, fark yaratma potansiyeli olan öğrenciler öncelikli olarak tercih ediliyor. Bu noktada AP programı öne çıkıyor. Öğrenciler başvurdukları alanla ilgili bilgi ve yetkinliklerini AP aracılığıyla gösterebiliyorlar.

Bununla birlikte az önce de belirttiğimiz gibi AP öğrencilere bazı derslerden muaf olma olanağı veriyor. Böylelikle öğrenciler üniversitede ilgi alanlarına yönelebiliyorlar. Kariyerlerine katkı sağlayabilecek alanlarda çift anadal yapma imkanı bulabiliyorlar. Öğrenciler elde ettikleri zaman avantajıyla farklı disiplinlerde uzmanlaşma fırsatı yakalıyorlar. Böylelikle yaşadığımız yüzyıla katkı sağlayabilecek bir noktada konumlanabiliyorlar. Çünkü; 21. Yüzyılda bir alanda uzmanlaşmak yeterli olmuyor. Birden fazla alanda uzmanlaşmış kişilere ihtiyaç duyuluyor. Ancak bu şekilde yeni alanlar ortaya çıkabiliyor ve yeni çalışmalara imza atılabiliyor. Bu anlamda AP almak öğrencilere eğitim ve kariyer anlamında büyük bir avantaj sunuyor. AP ile çift anadal yapmak bu noktada büyük bir önem taşıyor.

Kısacası; AP ile çift anadal yapmak mümkün olabiliyor. Hatta bazı öğrenciler bu sayede ikiden fazla alanda uzmanlaşabiliyor. AP sınavları ve AP’nin avantajları hakkında bilgi edinmek için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Yurt dışı eğitime dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

1 + 4 =

Whatsapp

Sor
Ara
Menu
AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest