fbpx
Ana sayfa » Üniversite Eğitimi » Dünyanın En İyi 10 Öğrenci Şehri

Dünyanın En İyi 10 Öğrenci Şehri

Bu yazımızda sizler için “dünyanın en iyi 10 öğrenci şehri” konusunu araştırdık. Yurt dışı eğitim pek çok öğrencinin hayali… Peki;…

8 Eylül 2020

dunyanin-en-iyi-10-ogrenci-sehri

Bu yazımızda sizler için “dünyanın en iyi 10 öğrenci şehri” konusunu araştırdık. Yurt dışı eğitim pek çok öğrencinin hayali… Peki; hangi ülkeyi ya da hangi şehri tercih etmeliyiz. Dünyanın en iyi üniversiteleri hangileri? Gelin; birlikte göz atalım.

Seul

İlk olarak, listemizin 10. sırasında Güney Kore’nin başkenti Seul var. Güney Kore eğitim açısından oldukça iddialı bir ülke… Araştırma üniversiteleri ve zengin kütüphaneleri ile Seul ise; Güney Kore’nin eğitim ve kültür başkenti olarak biliniyor. Seul üniversitelerinin oldukça rekabetçi bir anlayışa sahip olduğunu söylemek mümkün… Dünya sıralamalarında da adlarından söz ettiriyor ve gittikçe yükseliyorlar. Seul sokakları 24 saat canlı ve oldukça güvenli… Bu anlamda bir öğrenci şehri olarak Seul’un oldukça iyi bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz.

Sydney

Gelelim 9. sıraya…  Avustralya’nın en güzel şehirlerinden Sydney öğrenciler için ideal şehirlerden bir tanesi… Uluslararası ortamı ve kültürel çeşitliliği ile dünyanın en güzel şehirleri arasında yer alıyor.  Avustralya’nın finansal ve kültürel merkezi olan Sydney, öğrenciler için mezuniyet sonrası da pek çok olanak sunuyor. The University of New South Wales, şehrin en dikkat çeken üniversitesi…

Zürih

İsviçre’nin başkenti Zürih listemizin 8. sırasında yer alıyor. Dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olsa da; Zürih, ideal bir öğrenci şehri. Şehirdeki iki üniversitesi; İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü ve Zürih Üniversitesi, dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında yer alıyor. Aynı zamanda Zürih, dünyanın en güvenli, temiz ve düzenli şehirlerinden biri… Avrupa’nın tam merkezinde yer alıyor ve kültürel zenginliğinin yanı sıra; doğal zenginlikleriyle de göz kamaştırıyor. İsviçre’de okul ücretleri Amerika, Avustralya ve İngiltere gibi ülkelere göre oldukça düşük ve uluslararası öğrencilere sağlanan pek çok burs imkânı bulunuyor. Bu da öğrenciler açısından en büyük avatajlardan biri olarak göze çarpıyor.

Berlin

7. sırada Almanya’nın başkenti Berlin var. Çok zengin bir kültür ve sanat ortamına sahip olan Berlin popüler öğrenci şehirlerinden biri… Şehir aynı zamanda pek çok iyi üniversiteye de sahip. Berlin’i farklı kılan en önemli nokta; bu üniversitelerin uluslararası öğrenciler için bile ücretsiz olması… Aynı zamanda devlet tarafından sağlanan burslar da mevcut. Berlin, Avrupa’nın birçok şehrine göre çok daha ekonomik koşullar sunuyor. Günün her saatinde canlı ve hareketli oluşuyla Berlin öğrencileri cezbediyor.

Münih

Yine bir Almanya kenti olan Münih listemizin 6. sırasında yer alıyor. Dünyanın en iyi teknik okullarından bazıları Münih’te yer alıyor. Ücretsiz lisans ve yüksek lisans olanaklarıyla dikkat çekiyor. Ulaşımın kolay olması ve düşük yaşam masrafları öğrenciler için büyük bir avantaj… Bunun yanı sıra; dost canlısı ortamı ve gece hayatıyla da öğrencilerin tercih ettiği şehirler arasında yer alıyor.

Paris

Fransa’nın başkenti Paris listemizin 5. sırasında… Paris; Sorbonne Université ve École Polytechnique gibi dünyanın önde gelen üniversitelerine ev sahipliği yapıyor. Paris üniversitelerinden mezun olan öğrenciler mezuniyet sonrasında Avrupa’nın farklı bölgelerinde çalışma imkanı bulabiliyor. Paris pahalı bir şehir ancak; öğrenim ücretleri düşünüldüğü kadar yüksek değil… Tüm bunların yanında, aşkın şehrinde öğrencilik yaşamı sürmenin keyfi diğer şehirler ile kıyaslanamayabilir.

Montreal

4.sırada Montreal var. Montreal, Kanada’nın kültür başkenti olarak görülüyor. Kültürel çeşitliliğin en yoğun yaşandığı şehirlerden biri… McGill ve Université de Montréal gibi dünya çapında kalitesini ispatlamış iki üniversiteye ev sahipliği yapıyor. Şehrin dört bir yanındaki kafeleri, bulvarları ve sıcakkanlı insanları ile Montreal, öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirler arasında yer alıyor.

Melbourne

Başka bir Avustralya kenti olan Melbourne listemizin 3. sırasında… Melbourne, Avustralya’nın kültür başkenti olarak görülüyor. University of Melbourne ve Avustralya Ulusal Üniversitesi’nin yer aldığı şehir hem eğitim hem de yaşam kalitesi açısından öğrenciler için ideal bir şehir… Yaşam maliyetleri ve öğrenim ücretleri yüksek olsa da; yıl boyunca hiç bitmeyen gösteri ve performansları ile kültürel açıdan da benzersiz bir şehir.

Tokyo

Listemizin 2. sırasında Japonya’nın başkenti Tokyo var. Uluslararası düzeyde 13 üniversiteye sahip olan Tokyo, aynı zamanda dünyanın en önemli finans merkezlerinden biri. Kendine özgü kültürü ve yaşam tarzı ile dikkat çekiyor. Aynı zamanda Asya’nın en güçlü eğitim kenti olduğu da biliniyor. Tokyo, kariyer anlamında sunduğu imkânlar ile de dünyanın en çok tercih edilen şehirlerden biri. Ancak; yaşam maliyetleri dünyadaki pek çok şehirden daha yüksek…

Londra

Geldik listemizin 1. Sırasına… İngiltere’nin başkenti Londra… Londra aynı zamanda dünyanın eğitim başkenti kabul edilebilir. Elbette ki; okul ücretleri, barınma ve yaşam maliyetleri pek çok ülke ve şehirden daha yüksek… Fakat, University College London, Imperial College London gibi dünyanın en iyi 10 üniversitesi arasındaki okulları bünyesinde barındırıyor. Yüzyıllardır dünyaya yön veren bir eğitim anlayışına sahip olan Londra; kütüphane zenginliği açısından da neredeyse rakipsiz… Bu açılardan bakıldığında Londra bir öğrenci şehri olarak göz kamaştırıcı… Ücretsiz müzeler, gösterimler ve performanslar ile müthiş bir kültürel zenginlik sağlıyor.

Dünyanın en iyi 10 öğrenci şehri hakkında daha detaylı bilgi almak ya da yurt dışı eğitim, dünyanın en iyi üniversiteleri, alan, bölüm ve üniversite seçimi, meslek seçimi gibi daha pek çok konuda bilgi edinmek için aba Yurt Dışı Eğitim web sitesini ziyaret edebilir, YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

12 + 11 =

Whatsapp

Sor
Ara
Menu
AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest