Blog

AP Calculus AB Dersinin İçeriği Nedir ve Bu Dersi Kimler Almalı?

AP (Advanced Placement) sınavı, öğreniminine yurtdışındaki prestijli okullarda devam etmek isteyen öğrenciler için kritik bir önem taşıyor. AP sınavı genel olarak çok sayıda dersi kapsıyor. Öğrencileri AP sınavına hazırlayan kurslarda da sunulan AP Calculus AB ise, üniversite ilk sınıf düzeyinde bir matematik dersi. Yurtdışındaki üniversitelere başvururken veya bu okullardaki temel derslerden muafiyet isterken matematik bilgilerini kanıtlamak gerektiğinden bu ders önemli.

AP Calculus AB Dersi Neleri İçeriyor?

AP Calculus AB, öğrencilere matematiğin nedenini ve nasılını anlatacak temel bir analitik kavrayış kazandırmayı amaçlıyor. Ayrıca “Hangi problem hangi yaklaşımla çözülür?” sorusunun cevabını da vermeye çalışıyor. Dersin ana konu başlıkları fonksiyonlar ve fonksiyon grafikleri, limit, türev, integral ve bunların çeşitli uygulamaları.

Matematiğin her alanda karşımıza çıkan problemlerin çözümünde bize yarar sağladığı malum. AP Calculus AB dersi de problemlerin sunumunu ve çözümünü farklı metodlarla öğretebilmeyi hedefliyor. Bu dersin sonunda öğrencilerin grafiksel, sayısal, analitik veya sözel olarak karşılarına çıkan problemlere uygun çözüm yoluyla yaklaşabilmesi amaçlanıyor.

Problemler arasındaki bağlantıları kurup yorumlayabilmek de bu dersin temellerinden. Bu yüzden AP Calculus AB, teorik bilgi vermenin yanında, bilgilerin gerçek hayatta uygulanma şeklini de içeriyor. Öğrenciler bu derste, problem çözümünde teknolojiyi kullanmayı da öğreniyor. Çok fonksiyonlu hesap makineleri dersin işleyişinde yaygın olarak kullanılıyor.

calculus yurtdışı eğitim

Calculus AB Dersini Kimler Alabilir?

Calculus AB, matematiği seven ve analitik bir perspektif kazanmaya motive olan herkese açık. Dersin içeriğini yüksek matematiğin limit, türev, integral gibi en temel konseptleri oluşturuyor olsa da en nihayetinde üniversite düzeyinde bir ders. Bu nedenle ön hazırlık olarak Pre-calculus adlı dersi almış olmak öğrencilere yarar sağlayabiliyor.

Yurtdışındaki seçkin okulların mühendislik, matematik, tıp, fizik, ekonomi gibi bölümlerinden kabul alabilmek için matematikte belli bir kavrayış ve pratiklik geliştirmiş olmak gerekiyor. Bu tarz bölümleri hedefleyen öğrencilerin bu dersi alması ve iyi öğrenmesi kabul sürecinde büyük bir avantaja dönüşüyor.

Matematik ve istatistiğin sayısal bölümlerin yanında sosyal bilimlere de baz oluşturduğu günümüzde sadece mühendislerin değil, analitik niteliklerini geliştirmek isteyen tüm öğrencilerin AP Calculus AB dersini almasını öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir