Bilgi ve Teknoloji Çağında Geleceğin En Çok Talep Görecek Bölümleri

YKS sonuçlarının açıklanmasıyla binlerce genç, üniversiteli olmaya bir adım daha yaklaştı. Şimdi ise sırada tercih dönemi var. Geleceğinizi şekillendirdiğiniz şu günlerde tercihinizi ilgi alanınıza uygun ve mezuniyet sonrası iş imkânlarının yüksek olduğu bölümlerden yana kullanmalısınız. Diğer sektörlere nispeten iş olanaklarının yüksek olduğu bölümler çağımızın egemen iki gücü olan teknoloji ve bilimsel gelişmelerle şekillenen mühendislik, sağlık, iletişim ve sosyal medya alanlarındaki bölümler olarak sıralanabilir. 

Geleceğin en iyi üniversite bölümleri olarak da adlandırılan bu bölümler her geçen gün artan çalışan ihtiyacı ve yenilenmeye açık oluşları ile üniversitelerdeki birçok klasik bölümün de önüne geçmiş durumda. Oldukça önemli bir aşama olan tercih döneminde fikir edinmeniz adına özellikle 2020 sonrası önemini daha da artıracak olan bu bölümleri yazımızda detaylıca inceleyebiliriz.  

1 – Mühendislik Bölümleri Her Zaman Talep Ediliyor

Mühendislik bölümleri teknolojik ilerleme adına tüm kuramsal ve uygulamalı çalışmaların yapıldığı alanlar olmaları sebebiyle en çok talep gören bölümlerin başında geliyor. Makine, inşaat, elektrik-elektronik, kimya, endüstri ve mekatronik mühendisliği haricinde ileri teknolojideki malzemelerin tasarım ve uygulama alanına yoğunlaşan Malzeme Bilimi ve Nano Teknoloji, Endüstriyel Tasarım ile Üretim Mühendisliği, modern biyolojiye ilgi duyanlar için Genetik ve Biyomühendislik ve Meteoroloji Mühendisliği de geleceğin üniversite bölümleri arasında görülüyor. 

2 – Bilgisayar ve Bilişim Bölümleri Öne Çıkıyor

İnternetin etkin kullanımı ile Bilgisayar ve Sistem Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği ile Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği de oldukça büyük bir etki alanına sahip. Bulut Sistemler, İş Analistliği, Yazılım Geliştirme, Yapay Zekâ gibi alanlara ilgili olanlar için Bilgisayar Mühendisliği bölümü geleceğin en önemli uzmanlarının yetişeceği bir bölüm olarak görülüyor. Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri bölümü ise sistem analizinden bilgisayar programcılığı ve veri yönetimine kadar birçok alanı kapsayan önü açık bölümlerden bir tanesi.

3 – Sağlık Alanının En Gözde Bölümleri

Sağlık alanındaki iyileştirmeler ve kullanılan tıbbi gereçlerin gelişmesi ile birlikte özellikle 2025 yılına dek kapsamının da genişleyeceği ön görülen Rehabilitasyon ve Fizik Tedavi bölümü önem kazandı. Ayrıca nüfus yaş ortalamasının artışına paralel olarak Hasta ve Yaşlı Bakımı, Evde Bakım Hizmetleri ve Tıbbi Hizmetler ve Teknikler gibi bölümler de öne çıkmaya devam ediyor. Popülerliğini uzun süre devam ettirecek diğer bir bölüm ise Sosyal Hizmet bölümü. Bunlara ek olarak ruh sağlığımız için psikiyatrist ve psikologlar ile genetik alanındaki araştırmalar yapan Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü de önemini koruyan bölümler arasında. 

4 – İletişim ve Sosyal Mecralardan Doğan Bölümler

Sosyal platformların hayatımızın merkezinde olduğu dönemde çağın mesleği olarak görülen Yeni Medya Bölümü ise mezunlarının sosyal medya uzmanı, dijital girişimci veya medya danışmanları olarak istihdam edilebileceği bir bölüm. Bunların haricinde risk analizi yapılan Aktüerya ve veri analizi, fiyatlandırma, tedarik zinciri alanlarda tercih edilen Ekonometri de üniversitede geleceğin bölümleri olarak sayılmakta. 

Kaynaklar

Share this post

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aba Yurtdışı Eğitim Danışmanlık bültenine abone olduğunuzda yurtdışında lisans eğitimi, master, doktora eğitimi, dil ve yaz okulları ile ilgili makaleler mail adresinize gelir. Hemen kayıt olun.

Aboneliğiniz başladı!