fbpx
Ana sayfa » Amerika'da Eğitim » Uzay Mühendisliği İçin Yurt Dışında Eğitim

Uzay Mühendisliği İçin Yurt Dışında Eğitim

Mühendislik söz konusu olduğunda uzay mühendisliği hemen akla gelmektedir. Bu alan, hava ve uzay odaklı olarak birbirinden farkı amaçlarla ürün…

29 Eylül 2020

uzay-muhendisligi-icin-yurt-disinda-egitim

Mühendislik söz konusu olduğunda uzay mühendisliği hemen akla gelmektedir. Bu alan, hava ve uzay odaklı olarak birbirinden farkı amaçlarla ürün ya da hizmet sağlamayı hedefleyen bir bilim dalıdır. Bu bilim dalı; teknolojik ve bilimsel ürün ve hizmet üretmek için çaba göstermektedir. Bu bilim dalında faaliyet gösteren mühendisler; askeri ve sivil kuruluşlarda hava ve uzay araçları üzerine çalışmaktadır.

Ayrıca roketlerin tasarlanması ve üretilmesi, bunların yörüngeleri ve yol planları da mühendisler tarafından geliştirilmektedir. Hava ya da uzay araçlarında yapılacak olan bilimsel çalışmalar bu bilim dalında eğitim almış olan mühendisler aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Uzay ve hava alanında eğitim veren dünya çapında pek çok üniversite olduğu gibi, bu alana ilişkin eğitimi Türkiye’de de veren üniversiteler bulunmaktadır.

Uzay Mühendisliği İçin Hangi Üniversiteler Dikkat Çekmektedir?

Uzay bilimine yönelik mühendislik eğitimi için doğru üniversitenin tercih edilmesi önemlidir. Dünya genelinde Amerika’daki üniversiteler bu alanda dikkat çekerken Avrupa’da da kaliteli eğitim veren üniversitelere yoğun talep bulunmaktadır. Dünya çapında genel kabul gören bir bilgi olarak, mühendislik eğitimi için en iyi üniversitenin MIT olduğu söylenebilir. Massachusetts Teknoloji Üniversitesi uzay bilimi konusunda başı çekmektedir. HAVACILIK ve Uzay Mühendisliği MIT’te hem lisans hem de lisans sonrası eğitim olarak sunulmaktadır. Üniversitenin bilim dalına yönelik olarak verdiği eğitimin tarihi 1914’lere dayanmaktadır. Bu kadar köklü bir üniversitenin verdiği eğitimin de kaliteli olacağı aşikardır.

MIT Üniversitesi’nin havacılık ve uzay bölümünden mezun olan öğrencileri artık dünyanın önde gelen şirketlerinde çalışmaya hazır hale gelmiş demektir. Bu alanda hizmet sunan prestijli şirketler MIT mezunlarının kaliteli bir eğitim aldıklarını çok önceden keşfetmiş durumdalar. Kaliteli bir uzay bilimi ve mühendislik eğitimi almak için MIT’ten sonra Georgia Institute of Technology Üniversitesi gelmektedir. Bu alanda çok yönlü bir eğitim almak isteyenlerin Atlanta’daki bu üniversiteye akın ettiği bilinmektedir. Üniversitede alınan eğitimin yanı sıra stajlar ve uluslararası çalışmalar da öğrencilerin ihtiyaç duydukları deneyimi sağlamaktadır.

Başka Hangi Üniversiteler Bu Alanda Dikkat Çekmektedir?

Havacılık ve uzay mühendisliği nedir sorusuna bu alanda dünya çapında eğitim veren California Teknoloji Üniversitesi’nde doğru cevabı bulmak mümkündür. Havacılık ve uzay alanında kaliteli bir eğitim almak için Caltech son derece yeterli bir eğitim vermektedir. Sektördeki liderlerin bu üniversitede yetiştiğine tanık olmaktayız. Bilindiği gibi uzay mühendisliği maaşları dünya çapında faaliyet gösteren şirketlerde son derece tatmin edicidir. Ancak yüksek maaş veren şirketlerde çalışabilmenin yolu da alanla ilgili kaliteli bir eğitim almaktan geçmektedir.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için Aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalını takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

3 + 11 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest