fbpx
Ana sayfa » Yurtdışında Lisans Eğitimi » Yurt Dışında Bilgisayar Bilimleri Eğitimi Almak

Yurt Dışında Bilgisayar Bilimleri Eğitimi Almak

Computer Science ya da Bilgisayar bilimleri eğitimi öğrenciler arasında gitgide popülerleşiyor. Bilgisayar bilimleri alanı teknolojinin hızla gelişmesi ile son yıllarda…

21 Ocak 2021

aba-egitim-yurt-disinda-bilgisayar-bilimleri-egitimi-almak

Computer Science ya da Bilgisayar bilimleri eğitimi öğrenciler arasında gitgide popülerleşiyor. Bilgisayar bilimleri alanı teknolojinin hızla gelişmesi ile son yıllarda uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen anlamlardan biri haline geldi. Pek çok değerlendirmeye göre bilgisayar bilimleri geleceğin en önemli meslek alanları arasında görülüyor. Dijitalleşmenin bir sonucu olarak bilgisayar bilimleri alanında uzman kişilere olan ihtiyaç her geçen gün daha da artıyor. Peki; yurtdışında bilgisayar bilimleri eğitimi almak için nelere dikkat edilmeli? Başvuru sürecinde neler yapılması gerekiyor? Bilgisayar bilimleri alanı için hangi üniversiteler ön plana çıkıyor?

Başvuru Sürecinde Nelere Dikkat Edilmeli? Başvuru Süreci Nasıl İlerliyor?

Bilgisayar bilimleri (computer science) okumak pek çok ülkede yaklaşık 4 yıllık bir süreyi kapsıyor.  Kimi ülkelerde İngilizce düzeyi yeterli olmayan öğrenciler için 1 yıllık hazırlık eğitimi verilmesi söz konusu olabiliyor. Yurt dışında bilgisayar bilimleri okuyabilmeniz için not ortalamamızın 5’lik sistemde en az 3 olması bekleniyor. Üniversitelerin talep ettiği diğer başvuru belgeleri arasında, lise diploması, not ortalamasını gösteren transkript, dil yeterliliğini gösteren IELTS ya da TOEFL sınav belgeleri, niyet mektubu, referans mektupları ve özgeçmiş yer alıyor.

Bununla beraber; AP ya da IB  programlarından herhangi birini almış olmanız ve özellikle alan derslerinde başarı göstermiş olmanız kabul sürecinde avantaj sağlayabiliyor. Aynı şekilde; akademik yeterliliğinizi gösterebilmeniz için SAT ya da ACT sınavlarından birini almış ve iyi bir skor elde etmiş olmanız kabul şansınızı arttırabiliyor. SAT ve ACT sınavlarının alınması her zaman zorunlu olmasa da rakiplerinizin arasından sıyrılmanız için önemli bir fırsat yaratabiliyor. Tüm bu belgelere ek olarak; eğitim hayatınız süresince almış olduğunuz sertifikalar, katıldığınız sosyal sorumluluk projeleri ve araştırma projeleri, spor ya da sanat dallarında aldığınız lisans belgeleri ya da başarı belgeleri başvuru sürecine olumlu katkı sağlayabiliyor.

Bilgisayar Bilimleri Eğitimi İçin Hangi Üniversiteler Tercih Edilebilir?

Bilgisayar bilimleri alanında Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, İngiltere, İsviçre gibi ülkelerin ön plana çıktığı görülüyor. Yurt dışında bilgisayar bilimleri alanında eğitim almayı düşünüyorsanız; Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü, Stanford Üniversitesi, Oxford Üniversitesi, Cambridge Üniversitesi, Harvard Üniversitesi, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Münih Teknik Üniversitesi gibi üniversiteler tercih edebileceğiniz okullar arasında yer alıyor.

Yurt dışında bilgisayar bilimleri eğitimi hakkında daha detaylı bilgi edinmek için, aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız varsa ya da desteğe ihtiyaç duyuyorsanız Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitime dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

2 + 12 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest