Hemen Bilgi Al

Burslu Eğitim Alabileceğiniz Birleşik Krallık Üniversiteleri!

Birleşik Krallık üniversiteleri birçok öğrenci tarafından tercih ediliyor. Birleşik Krallık her yıl dünyanın dört bir yanından gelen uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapıyor. Öğrenciler prestijli üniversitelerde eğitim alırken birçok avantaj da yararlanabiliyor. Birleşik Krallık üniversiteleri öğrencilere güçlü bir CV’nin yanı sıra; geniş bir network de sağlıyor. Mezuniyetin ardından öğrenciler çok çeşitli kariyer olanaklarını değerlendirebiliyor ya da start-up fikirlerini hayata geçirebiliyorlar.

Birleşik Krallık’ta eğitim almak birçok avantaj sunsa da öğrenim ücretleri öğrencileri zorlayabiliyor. Elbette buna karşın öğrencilere çok sayıda burs seçeneği de sunuluyor. Öğrenciler eğitim ve yaşam masraflarını burslar sayesinde karşılayabiliyor; eğitimlerinin önündeki finansal engelleri aşabiliyorlar. Peki; burslu eğitim alabileceğiniz Birleşik Krallık Üniversiteleri hangileri? Birlikte göz atalım…

Birleşik Krallık Üniversiteleri: Oxford Üniversitesi

Birleşik Krallık üniversiteleri denildiğinde akla ilk olarak Oxford Üniversitesi geliyor. Yurtdışı eğitim seçenekleri düşünüldüğünde Oxford Üniversitesi, en prestijli tercihlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Elbette uluslararası öğrenciler için de en popüler seçenekler arasında yer alıyor. Oxford’un tarihi; 1096 yılına kadar uzanıyor. Günümüzde dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Oxford Üniversite’nin bir ana kampüse sahip olmadığı biliniyor. Kolejler, fakülteler, konaklama tesisleri ve merkezler şehrin çeşitli bölgelerinde bulunuyor. Bu nedenle öğrenciler şehri farklı yönleriyle ve tam anlamıyla deneyimleyebiliyor. Üniversitenin ünlü mezunları arasında; Stephen Hawking, Oscar Wilde, J.R.R. Tolkien, Rupert Murdoch, Thomas Hobbes gibi isimler yer alıyor. Üniversite lisans ve lisansüstü derecelerin yanı sıra; ücretsiz çevrimiçi kurslar da sağlıyor.

Oxford Üniversitesi öğrencilere eğitim ve araştırmaları için burs olanakları da sunuyor. Öğrenciler eğitim ve yaşam masraflarını karşılamak ve araştırma giderleri için destek alabiliyor. “Oxford Opportunity Bursları” ve “Rhodes Scholarships” en bilinen burs seçenekleri arasında yer alıyor. Oxford University Press tarafından sağlanan Clarendon Bursu” bir başka burs seçeneği olarak biliniyor. Clarendon Bursu lisansüstü eğitim alacak olan uluslararası öğrencilere veriliyor. Öğrencilerin akademik yeterlilikleri göz önüne alınıyor.  Bursun amacı ise seçkin ve alanında uzman akademisyenler yetiştirmek olarak biliniyor.

Bir başka burs olanağı ise Oxford-“Weidenfeld and Hoffmann Scholarships and Leadership Programme” olarak karşımıza çıkıyor. Burs lisansüstü öğrencilere yönelik olarak veriliyor. Bu burs ile öğrencilerin eğitim ve yaşam masraflarını karşılamaları sağlanıyor. Burs miktarı yaklaşık 15 bin sterlin olarak biliniyor. Türkiye’den Oxford’a giden öğrenciler de burstan yararlanabiliyor. Başvuruların Ocak ayında yapılması gerekiyor.

Cardiff Üniversitesi

Birleşik Krallık üniversiteleri denildiğince akla gelen bir diğer üniversite Cardiff ÜniversitesiCardiff Üniversitesi, Cardiff, Galler'de bulunan bir devlet araştırma üniversitesi olarak biliniyor. 1883'ten beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Cardiff Üniversitesi; “University College of South Wales ve Monmouthshire” adıyla kuruluyor. 1893'te Galler Üniversitesi'nin kurucu koleji oluyor. 1972'den itibaren University College Cardiff olarak anılan kurum; 1999’da Cardiff Üniversitesi adını alıyor. Kurum; 2005 yılından beri bağımsız bir üniversite olarak kendi derecelerini veriyor.

Üniversite yaklaşık 23 bin lisans öğrencisi ve 10 bin lisansüstü öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Bu yönüyle Birleşik Krallık’ın en büyük 10 üniversitesi arasında yer alıyor. Cardiff, Birleşik Krallık’ın en iyi öğrenci şehirleri arasında gösteriliyor. Üniversitenin öğrenci nüfusunun önemli bir kısmını uluslararası öğrenciler oluşturuyor. Cardiff güçlü ekonomisi, kariyer olanakları, tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle uluslararası öğrencilere benzersiz bir deneyim sunuyor.

Cardiff Üniversitesi, verdiği kaliteli eğitimin yanı sıra; öğrencilere sunduğu ekonomik kolaylıklarla da dikkat çekiyor. Üniversitenin her bütçeye uygun konaklama seçenekleri ve burs olanaklarıyla öğrencileri desteklediği biliniyor. Üniversite öğrencilere 2 milyon sterlin değerinde burs seçenekleri sunuyor. Aynı zamanda öğrencilere belirli bir saati aşmamak kaydıyla çalışma hakkı da tanınıyor. Üniversitenin destek merkezleri, mali yardım, vize işlemleri, göçmenlik, kariyer fırsatları gibi konularda hizmet veriyor.

Burs başvurusunda bulunmak isteyen öğrencilerin başvuru süreçlerini tamamlamış ve kabul almış olmaları gerekiyor. Bir lisans, yüksek lisans ya da doktora programına kabul alan öğrenciler burs seçeneklerini değerlendirebiliyor. Burs olanakları hakkında daha detaylı bilgiye üniversitenin web sitesi üzerinden ulaşmak mümkün olabiliyor.

Birleşik Krallık Üniversiteleri: Edinburgh Üniversitesi

Edinburgh Üniversitesi İskoçya’da bulunan ve 1582 yılında kurulan bir devlet araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Birleşik Krallık üniversiteleri arasında önde gelen üniversitelerden biri olarak gösteriliyor. Üniversite İskoçya’nın en eski üniversiteleri arasında yer alıyor. Dünyanın eğitim dili İngilizce olan en eski altıncı üniversitesi olarak kabul ediliyor. Günümüzde ise dünyanın en seçkin ve köklü kurumları arasında gösteriliyor. Üniversite öğrenci kabulünde son derece seçici olmasıyla tanınıyor.

Edinburgh Üniversitesi 5 farklı kampüste eğitim veriyor. Her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden 60 bine yakın başvuru alıyor. Başvuru oranları göz önünde bulundurulduğunda Birleşik Krallık’ın en popüler üniversitelerinden biri olduğu görülüyor. Üniversite Avrupa Araştırma Üniversiteleri Birliği üyeleri arasında yer alıyor. Üniversitenin mezun, akademisyen ve araştırmacıları arasında 19 Nobel ödülü sahibi bulunuyor. Üniversitenin David Hume, Graham Bell, Adam Smith gibi çok sayıda ünlü mezun verdiği de biliniyor.

Edinburgh Üniversitesi öğrencileri çeşitli burs olanaklarıyla destekliyor. “Edinburgh Global Research Scholarship” ve “School of Engineering International Masters Scholarship” bu seçenekeler arasında bulunuyor. Edinburgh Global Research Scholarship uluslararası doktora öğrencilerine yönelik olarak veriliyor. Her yıl 30 öğrenci bu burstan yararlanabiliyor. Öğrenciler 3 yıla kadar burstan yararlanma hakkına sahip olabiliyor.  School of Engineering International Masters Scholarship ise mühendislik alanında lisansüstü eğitim alan öğrencilere sunuluyor. Öğrenciler 3 bin sterlinlik finansal destekten yararlanabiliyorlar. Öğrencilerin bursa başvurabilmeleri için herhangi bir mühendislik dalına kabul edilmiş olmaları gerekiyor. Akademik başarıları da göz önünde bulunduruluyor.

Swansea Üniversitesi

Birleşik Krallık üniversiteleri arasında burslu eğitim seçenekleriyle dikkat çeken bir diğer üniversite Swansea ÜniversitesiSwansea Üniversitesi, Galler, Birleşik Krallık'ta bulunan bir devlet araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Swansea Üniversitesi Koleji adıyla kurulan kurum 1920 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. 1996 yılında, Galler Üniversitesi'ndeki yapısal değişiklikleri takiben kurumun adı Galler Üniversitesi Swansea olarak değiştiriliyor. Üniversite, Swansea Üniversitesi adını ise, 1 Eylül 2007'de alıyor.

Swansea Üniversitesi, Swansea Körfezi sahil şeridinde bulunan iki kampüse yayılmış 8 koleje ev sahipliği yapıyor. Bu kampüsler; Singleton Park Kampüsü ve Bay Kampüsü olarak adlandırılıyor. Üniversite, öğrenci sayısı bakımından Galler'in en büyük üçüncü üniversitesi olma özelliği taşıyor. Üniversite yaklaşık 20 bin lisans ve lisansüstü öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Öğrencilere; 330 lisans programı ve 120 lisans programı sunuluyor. Üniversite, bilim, tıp, hukuk, işletme, mühendislik, sanat ve beşeri bilimler alanlarında eğitim veriyor. Üniversite özellikle; matematik, fizik ve astronomi alanlarında verdiği eğitim ve araştırmalarla dikkat çekiyor. Sanayi işbirlikleri ile öğrencilere staj ve kariyer imkanları sunuyor.

Swansea Üniversitesi çok sayıda uluslararası öğrenciyi ağırlıyor. Birleşik Krallık üniversiteleri içerisinde bu yönüyle de öne çıkıyor. Galler’in güneyinde bulunan şehir doğası, tarihi dokusu ve kültürel çeşitliliğiyle dikkat çekiyor. Öğrencilere yalnızca benzersiz eğitim olanakları sunmakla kalmıyor; kariyer ve burs seçenekleriyle de destekliyor.

Üniversite, uluslararası öğrencilere yaklaşık 1,5 milyon sterlinlik finansal destek sağlıyor. Burs seçenekleri hem lisans programlarını hem de lisansüstü programları kapsıyor. Öğrenciler burs olanakları sayesinde eğitim ve yaşam masraflarını karşılayabiliyor. Ayrıca araştırma projeleri için de mali destek alabiliyorlar. Burslar genellikle öğrencilerin akademik başarıları dikkate alınarak veriliyor. Lisans ya da lisansüstü programlara kabul alan öğrenciler 2 bin ile 6 bin sterlin arasında değişen burslardan yararlanabiliyor. Üniversite öğrencilerinin yararlanabildiği en bilinen burs seçeneği Chevening Scholarships olarak karşımıza çıkıyor. Chevening Scholarships; lisansüstü öğrencilere yönelik olarak veriliyor. Öğrencilerin akademik potansiyeli ve liderlik özellikleri göz önüne alınarak veriliyor.

Queen’s Üniversitesi, Belfast

Birleşik Krallık üniversiteleri arasında burs seçenekleriyle dikkat çeken bir diğer üniversite Queen's Üniversitesi BelfastQueen's Üniversitesi Belfast, Kuzey İrlanda'nın Belfast şehrinde bulunan bir devlet araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Üniversitenin tarihi 1845 yılına kadar uzanıyor. Üniversite, yaklaşık 300 akademik programı ile çeşitli düzeylerde akademik dereceler sunuyor. Üniversite Russel Group, Commonwealth Üniversiteleri Birliği ve Avrupa Araştırma Üniversiteleri Birliği üyeleri arasında yer alıyor. Queen's Üniversitesi Belfast, üç fakülte ve on beş okuldan oluşuyor. Bu üç fakülte şöyle sıralanıyor;

 • Sanat, Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi
 • Mühendislik ve Fiziksel Bilimler Fakültesi
 • Tıp, Sağlık ve Yaşam Bilimleri Fakültesi

Üniversite Birleşik Krallık üniversiteleri içinde en önemli kamu araştırma kurumları arasında gösteriliyor. Üniversite 3 bine yakın ulusal ve uluslararası şirketle işbirlikleri yürütüyor. Bu anlamda öğrencilere çok sayıda staj ve kariyer olanağı da sunuluyor. Öğrenciler alanında uzman ve ödüllü akademisyenlerden eğitim alma fırsatı bulabiliyor. Bununla birlikte üniversite fiziksel donanımıyla da dikkat çekiyor. Üniversite öğrencileri mali anlamda da destekliyor. Öğrencilere çok sayıda burs seçeneği sunuluyor. “International Office Undergratuate Scholarship” ve “Vice-Chancellor’s International Attainment Scholarship” bu burs seçenekleri arasında yer alıyor.

International Office Undergratuate Scholarship lisans öğrencilerine yönelik olarak veriliyor. Öğrenciler bu burs seçeneğinden 2 – 3 yıl boyunca yararlanabiliyorlar. Burs verilecek öğrencilerin akademik başarıları ve potansiyelleri göz önünde bulunduruluyor. Vice-Chancellor’s International Attainment Scholarship ise lisans ya da lisansüstü öğrencilere yönelik olarak sunulabiliyor. Burstan yalnızca uluslararası öğrenciler yararlanabiliyor. Bu burs türü öğrencilere 4 yıla kadar finansal destek sağlamayı amaçlıyor. Öğrenciler eğitim masraflarını bu burs sayesinde karşılayabiliyor.

Birleşik Krallık Üniversiteleri: Glasgow Üniversitesi

Glasgow Üniversitesi, Glasgow, İskoçya'da bulunan bir devlet araştırma üniversitesi olarak biliniyor. 1451'den beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Üniversite, İngilizce eğitim veren dünyanın dördüncü en eski üniversitesi olma özelliği taşıyor. Aynı zamanda İskoçya'nın en eski dört üniversitesinden biri olarak biliniyor. Birleşik Krallık üniversiteleri arasında öne çıkıyor. Üniversitenin mezun ve personelleri arasında Francis Hutcheson, James Watt gibi önemli isimler yer alıyor. Üniversite şu anda birkaç kampüste hizmet veriyor. En önemli kampüs Hillhead'deki Gilmorehill Kampüsü olarak biliniyor. Üniversite dört kolejden oluşuyor. Bu kolejler şöyle sıralanıyor;

 • Sanat Koleji
 • Tıp, Veterinerlik ve Yaşam Bilimleri Koleji
 • Bilim ve Mühendislik Koleji
 • Sosyal Bilimler Koleji

Glasgow Üniversitesi çok sayıda uluslararası öğrenciyi ağırlıyor. Öğrenciler kaliteli eğitim olanaklarının yanı sıra çeşitli staj ve kariyer imkanlarıyla da destekleniyor. Aynı zamanda Birleşik Krallık üniversiteleri arasında burs seçenekleriyle de öne çıkıyor. Glasgow Üniversitesi burs olanaklarından bazıları ise şöyle sıralanıyor;

 • Undergraduate Excellence Scholarship
 • New Course Discount
 • School of Law - EEA Scholarship

Undergraduate Excellence Scholarship, lisans öğrencilerine yönelik olarak veriliyor. Bu burstan her yıl 30 öğrenci yararlanabiliyor. Öğrenciler her yıl 2 bin sterlinlik finansal destek alabiliyor. Burs verilecek öğrencilerin eğitim geçmişi ve akademik başarıları göz önünde bulunduruluyor. New Course Discount ise üniversite bünyesinde yeni açılacak lisans bölümlerine başvuran öğrencilere yönelik olarak veriliyor. Öğrenciler bin sterlinlik burs desteğinden faydalanabiliyor. School of Law - EEA Scholarship ise hukuk öğrencilerine yönelik olarak veriliyor. Öğrenciler bu burs aracılığıyla öğrenim ücretinde 2500 sterlin değerinde indirimden yararlanabiliyor.

Birleşik Krallık Üniversiteleri hakkında daha detaylı bilgi almak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Burslu eğitim ve üniversitelere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Ücretsiz Open Day Günlerimize Katılmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun

Açık bilgilendirme günlerimizde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation

Burslu Eğitim Alabileceğiniz Birleşik Krallık Üniversiteleri!

Birleşik Krallık üniversiteleri birçok öğrenci tarafından tercih ediliyor. Birleşik Krallık her yıl dünyanın dört bir yanından gelen uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapıyor. Öğrenciler prestijli üniversitelerde eğitim alırken birçok avantaj da yararlanabiliyor. Birleşik Krallık üniversiteleri öğrencilere güçlü bir CV’nin yanı sıra; geniş bir network de sağlıyor. Mezuniyetin ardından öğrenciler çok çeşitli kariyer olanaklarını değerlendirebiliyor ya da start-up fikirlerini hayata geçirebiliyorlar.

Birleşik Krallık’ta eğitim almak birçok avantaj sunsa da öğrenim ücretleri öğrencileri zorlayabiliyor. Elbette buna karşın öğrencilere çok sayıda burs seçeneği de sunuluyor. Öğrenciler eğitim ve yaşam masraflarını burslar sayesinde karşılayabiliyor; eğitimlerinin önündeki finansal engelleri aşabiliyorlar. Peki; burslu eğitim alabileceğiniz Birleşik Krallık Üniversiteleri hangileri? Birlikte göz atalım…

Birleşik Krallık Üniversiteleri: Oxford Üniversitesi

Birleşik Krallık üniversiteleri denildiğinde akla ilk olarak Oxford Üniversitesi geliyor. Yurtdışı eğitim seçenekleri düşünüldüğünde Oxford Üniversitesi, en prestijli tercihlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Elbette uluslararası öğrenciler için de en popüler seçenekler arasında yer alıyor. Oxford’un tarihi; 1096 yılına kadar uzanıyor. Günümüzde dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Oxford Üniversite’nin bir ana kampüse sahip olmadığı biliniyor. Kolejler, fakülteler, konaklama tesisleri ve merkezler şehrin çeşitli bölgelerinde bulunuyor. Bu nedenle öğrenciler şehri farklı yönleriyle ve tam anlamıyla deneyimleyebiliyor. Üniversitenin ünlü mezunları arasında; Stephen Hawking, Oscar Wilde, J.R.R. Tolkien, Rupert Murdoch, Thomas Hobbes gibi isimler yer alıyor. Üniversite lisans ve lisansüstü derecelerin yanı sıra; ücretsiz çevrimiçi kurslar da sağlıyor.

Oxford Üniversitesi öğrencilere eğitim ve araştırmaları için burs olanakları da sunuyor. Öğrenciler eğitim ve yaşam masraflarını karşılamak ve araştırma giderleri için destek alabiliyor. “Oxford Opportunity Bursları” ve “Rhodes Scholarships” en bilinen burs seçenekleri arasında yer alıyor. Oxford University Press tarafından sağlanan Clarendon Bursu” bir başka burs seçeneği olarak biliniyor. Clarendon Bursu lisansüstü eğitim alacak olan uluslararası öğrencilere veriliyor. Öğrencilerin akademik yeterlilikleri göz önüne alınıyor.  Bursun amacı ise seçkin ve alanında uzman akademisyenler yetiştirmek olarak biliniyor.

Bir başka burs olanağı ise Oxford-“Weidenfeld and Hoffmann Scholarships and Leadership Programme” olarak karşımıza çıkıyor. Burs lisansüstü öğrencilere yönelik olarak veriliyor. Bu burs ile öğrencilerin eğitim ve yaşam masraflarını karşılamaları sağlanıyor. Burs miktarı yaklaşık 15 bin sterlin olarak biliniyor. Türkiye’den Oxford’a giden öğrenciler de burstan yararlanabiliyor. Başvuruların Ocak ayında yapılması gerekiyor.

Cardiff Üniversitesi

Birleşik Krallık üniversiteleri denildiğince akla gelen bir diğer üniversite Cardiff ÜniversitesiCardiff Üniversitesi, Cardiff, Galler'de bulunan bir devlet araştırma üniversitesi olarak biliniyor. 1883'ten beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Cardiff Üniversitesi; “University College of South Wales ve Monmouthshire” adıyla kuruluyor. 1893'te Galler Üniversitesi'nin kurucu koleji oluyor. 1972'den itibaren University College Cardiff olarak anılan kurum; 1999’da Cardiff Üniversitesi adını alıyor. Kurum; 2005 yılından beri bağımsız bir üniversite olarak kendi derecelerini veriyor.

Üniversite yaklaşık 23 bin lisans öğrencisi ve 10 bin lisansüstü öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Bu yönüyle Birleşik Krallık’ın en büyük 10 üniversitesi arasında yer alıyor. Cardiff, Birleşik Krallık’ın en iyi öğrenci şehirleri arasında gösteriliyor. Üniversitenin öğrenci nüfusunun önemli bir kısmını uluslararası öğrenciler oluşturuyor. Cardiff güçlü ekonomisi, kariyer olanakları, tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle uluslararası öğrencilere benzersiz bir deneyim sunuyor.

Cardiff Üniversitesi, verdiği kaliteli eğitimin yanı sıra; öğrencilere sunduğu ekonomik kolaylıklarla da dikkat çekiyor. Üniversitenin her bütçeye uygun konaklama seçenekleri ve burs olanaklarıyla öğrencileri desteklediği biliniyor. Üniversite öğrencilere 2 milyon sterlin değerinde burs seçenekleri sunuyor. Aynı zamanda öğrencilere belirli bir saati aşmamak kaydıyla çalışma hakkı da tanınıyor. Üniversitenin destek merkezleri, mali yardım, vize işlemleri, göçmenlik, kariyer fırsatları gibi konularda hizmet veriyor.

Burs başvurusunda bulunmak isteyen öğrencilerin başvuru süreçlerini tamamlamış ve kabul almış olmaları gerekiyor. Bir lisans, yüksek lisans ya da doktora programına kabul alan öğrenciler burs seçeneklerini değerlendirebiliyor. Burs olanakları hakkında daha detaylı bilgiye üniversitenin web sitesi üzerinden ulaşmak mümkün olabiliyor.

Birleşik Krallık Üniversiteleri: Edinburgh Üniversitesi

Edinburgh Üniversitesi İskoçya’da bulunan ve 1582 yılında kurulan bir devlet araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Birleşik Krallık üniversiteleri arasında önde gelen üniversitelerden biri olarak gösteriliyor. Üniversite İskoçya’nın en eski üniversiteleri arasında yer alıyor. Dünyanın eğitim dili İngilizce olan en eski altıncı üniversitesi olarak kabul ediliyor. Günümüzde ise dünyanın en seçkin ve köklü kurumları arasında gösteriliyor. Üniversite öğrenci kabulünde son derece seçici olmasıyla tanınıyor.

Edinburgh Üniversitesi 5 farklı kampüste eğitim veriyor. Her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden 60 bine yakın başvuru alıyor. Başvuru oranları göz önünde bulundurulduğunda Birleşik Krallık’ın en popüler üniversitelerinden biri olduğu görülüyor. Üniversite Avrupa Araştırma Üniversiteleri Birliği üyeleri arasında yer alıyor. Üniversitenin mezun, akademisyen ve araştırmacıları arasında 19 Nobel ödülü sahibi bulunuyor. Üniversitenin David Hume, Graham Bell, Adam Smith gibi çok sayıda ünlü mezun verdiği de biliniyor.

Edinburgh Üniversitesi öğrencileri çeşitli burs olanaklarıyla destekliyor. “Edinburgh Global Research Scholarship” ve “School of Engineering International Masters Scholarship” bu seçenekeler arasında bulunuyor. Edinburgh Global Research Scholarship uluslararası doktora öğrencilerine yönelik olarak veriliyor. Her yıl 30 öğrenci bu burstan yararlanabiliyor. Öğrenciler 3 yıla kadar burstan yararlanma hakkına sahip olabiliyor.  School of Engineering International Masters Scholarship ise mühendislik alanında lisansüstü eğitim alan öğrencilere sunuluyor. Öğrenciler 3 bin sterlinlik finansal destekten yararlanabiliyorlar. Öğrencilerin bursa başvurabilmeleri için herhangi bir mühendislik dalına kabul edilmiş olmaları gerekiyor. Akademik başarıları da göz önünde bulunduruluyor.

Swansea Üniversitesi

Birleşik Krallık üniversiteleri arasında burslu eğitim seçenekleriyle dikkat çeken bir diğer üniversite Swansea ÜniversitesiSwansea Üniversitesi, Galler, Birleşik Krallık'ta bulunan bir devlet araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Swansea Üniversitesi Koleji adıyla kurulan kurum 1920 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. 1996 yılında, Galler Üniversitesi'ndeki yapısal değişiklikleri takiben kurumun adı Galler Üniversitesi Swansea olarak değiştiriliyor. Üniversite, Swansea Üniversitesi adını ise, 1 Eylül 2007'de alıyor.

Swansea Üniversitesi, Swansea Körfezi sahil şeridinde bulunan iki kampüse yayılmış 8 koleje ev sahipliği yapıyor. Bu kampüsler; Singleton Park Kampüsü ve Bay Kampüsü olarak adlandırılıyor. Üniversite, öğrenci sayısı bakımından Galler'in en büyük üçüncü üniversitesi olma özelliği taşıyor. Üniversite yaklaşık 20 bin lisans ve lisansüstü öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Öğrencilere; 330 lisans programı ve 120 lisans programı sunuluyor. Üniversite, bilim, tıp, hukuk, işletme, mühendislik, sanat ve beşeri bilimler alanlarında eğitim veriyor. Üniversite özellikle; matematik, fizik ve astronomi alanlarında verdiği eğitim ve araştırmalarla dikkat çekiyor. Sanayi işbirlikleri ile öğrencilere staj ve kariyer imkanları sunuyor.

Swansea Üniversitesi çok sayıda uluslararası öğrenciyi ağırlıyor. Birleşik Krallık üniversiteleri içerisinde bu yönüyle de öne çıkıyor. Galler’in güneyinde bulunan şehir doğası, tarihi dokusu ve kültürel çeşitliliğiyle dikkat çekiyor. Öğrencilere yalnızca benzersiz eğitim olanakları sunmakla kalmıyor; kariyer ve burs seçenekleriyle de destekliyor.

Üniversite, uluslararası öğrencilere yaklaşık 1,5 milyon sterlinlik finansal destek sağlıyor. Burs seçenekleri hem lisans programlarını hem de lisansüstü programları kapsıyor. Öğrenciler burs olanakları sayesinde eğitim ve yaşam masraflarını karşılayabiliyor. Ayrıca araştırma projeleri için de mali destek alabiliyorlar. Burslar genellikle öğrencilerin akademik başarıları dikkate alınarak veriliyor. Lisans ya da lisansüstü programlara kabul alan öğrenciler 2 bin ile 6 bin sterlin arasında değişen burslardan yararlanabiliyor. Üniversite öğrencilerinin yararlanabildiği en bilinen burs seçeneği Chevening Scholarships olarak karşımıza çıkıyor. Chevening Scholarships; lisansüstü öğrencilere yönelik olarak veriliyor. Öğrencilerin akademik potansiyeli ve liderlik özellikleri göz önüne alınarak veriliyor.

Queen’s Üniversitesi, Belfast

Birleşik Krallık üniversiteleri arasında burs seçenekleriyle dikkat çeken bir diğer üniversite Queen's Üniversitesi BelfastQueen's Üniversitesi Belfast, Kuzey İrlanda'nın Belfast şehrinde bulunan bir devlet araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Üniversitenin tarihi 1845 yılına kadar uzanıyor. Üniversite, yaklaşık 300 akademik programı ile çeşitli düzeylerde akademik dereceler sunuyor. Üniversite Russel Group, Commonwealth Üniversiteleri Birliği ve Avrupa Araştırma Üniversiteleri Birliği üyeleri arasında yer alıyor. Queen's Üniversitesi Belfast, üç fakülte ve on beş okuldan oluşuyor. Bu üç fakülte şöyle sıralanıyor;

 • Sanat, Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi
 • Mühendislik ve Fiziksel Bilimler Fakültesi
 • Tıp, Sağlık ve Yaşam Bilimleri Fakültesi

Üniversite Birleşik Krallık üniversiteleri içinde en önemli kamu araştırma kurumları arasında gösteriliyor. Üniversite 3 bine yakın ulusal ve uluslararası şirketle işbirlikleri yürütüyor. Bu anlamda öğrencilere çok sayıda staj ve kariyer olanağı da sunuluyor. Öğrenciler alanında uzman ve ödüllü akademisyenlerden eğitim alma fırsatı bulabiliyor. Bununla birlikte üniversite fiziksel donanımıyla da dikkat çekiyor. Üniversite öğrencileri mali anlamda da destekliyor. Öğrencilere çok sayıda burs seçeneği sunuluyor. “International Office Undergratuate Scholarship” ve “Vice-Chancellor’s International Attainment Scholarship” bu burs seçenekleri arasında yer alıyor.

International Office Undergratuate Scholarship lisans öğrencilerine yönelik olarak veriliyor. Öğrenciler bu burs seçeneğinden 2 – 3 yıl boyunca yararlanabiliyorlar. Burs verilecek öğrencilerin akademik başarıları ve potansiyelleri göz önünde bulunduruluyor. Vice-Chancellor’s International Attainment Scholarship ise lisans ya da lisansüstü öğrencilere yönelik olarak sunulabiliyor. Burstan yalnızca uluslararası öğrenciler yararlanabiliyor. Bu burs türü öğrencilere 4 yıla kadar finansal destek sağlamayı amaçlıyor. Öğrenciler eğitim masraflarını bu burs sayesinde karşılayabiliyor.

Birleşik Krallık Üniversiteleri: Glasgow Üniversitesi

Glasgow Üniversitesi, Glasgow, İskoçya'da bulunan bir devlet araştırma üniversitesi olarak biliniyor. 1451'den beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Üniversite, İngilizce eğitim veren dünyanın dördüncü en eski üniversitesi olma özelliği taşıyor. Aynı zamanda İskoçya'nın en eski dört üniversitesinden biri olarak biliniyor. Birleşik Krallık üniversiteleri arasında öne çıkıyor. Üniversitenin mezun ve personelleri arasında Francis Hutcheson, James Watt gibi önemli isimler yer alıyor. Üniversite şu anda birkaç kampüste hizmet veriyor. En önemli kampüs Hillhead'deki Gilmorehill Kampüsü olarak biliniyor. Üniversite dört kolejden oluşuyor. Bu kolejler şöyle sıralanıyor;

 • Sanat Koleji
 • Tıp, Veterinerlik ve Yaşam Bilimleri Koleji
 • Bilim ve Mühendislik Koleji
 • Sosyal Bilimler Koleji

Glasgow Üniversitesi çok sayıda uluslararası öğrenciyi ağırlıyor. Öğrenciler kaliteli eğitim olanaklarının yanı sıra çeşitli staj ve kariyer imkanlarıyla da destekleniyor. Aynı zamanda Birleşik Krallık üniversiteleri arasında burs seçenekleriyle de öne çıkıyor. Glasgow Üniversitesi burs olanaklarından bazıları ise şöyle sıralanıyor;

 • Undergraduate Excellence Scholarship
 • New Course Discount
 • School of Law - EEA Scholarship

Undergraduate Excellence Scholarship, lisans öğrencilerine yönelik olarak veriliyor. Bu burstan her yıl 30 öğrenci yararlanabiliyor. Öğrenciler her yıl 2 bin sterlinlik finansal destek alabiliyor. Burs verilecek öğrencilerin eğitim geçmişi ve akademik başarıları göz önünde bulunduruluyor. New Course Discount ise üniversite bünyesinde yeni açılacak lisans bölümlerine başvuran öğrencilere yönelik olarak veriliyor. Öğrenciler bin sterlinlik burs desteğinden faydalanabiliyor. School of Law - EEA Scholarship ise hukuk öğrencilerine yönelik olarak veriliyor. Öğrenciler bu burs aracılığıyla öğrenim ücretinde 2500 sterlin değerinde indirimden yararlanabiliyor.

Birleşik Krallık Üniversiteleri hakkında daha detaylı bilgi almak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Burslu eğitim ve üniversitelere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Ücretsiz Open Day Günlerimize Katılmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun

Açık bilgilendirme günlerimizde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation