fbpx
Ana sayfa » İngiltere'de Eğitim » İngiltere Üniversiteleri: İngiltere’nin En İyi 10 Üniversitesi

İngiltere Üniversiteleri: İngiltere’nin En İyi 10 Üniversitesi

Yurt dışında lisans ya da lisansüstü eğitim almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden biri İngiltere ve İngiltere Üniversiteleri…

11 Eylül 2020

ingiltere-universiteleri-ingilterenin-en-iyi-10-universitesi

Yurt dışında lisans ya da lisansüstü eğitim almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden biri İngiltere ve İngiltere Üniversiteleri her yıl dünyanın en iyileri listelerinde yer alıyor. İngiltere, eğitim anlayışı ve dünya çapında ün kazanmış üniversiteleriyle önde gelen ülkelerden biri olarak biliniyor. Eğitim sektörü aynı zamanda İngiltere’nin ikinci en büyük endüstrisi… Peki; İngiltere’nin en iyi 10 üniversitesi hangileri? Birlikte; göz atalım.

University of Warwick

Listemizin 10. sırasında University of Warwick yer alıyor. Coventry şehri yakınlarında 1965 yılında kurulan üniversitenin ana kampüsü Londra’ya trenle 1 saat uzaklıkta bulunuyor. University of Warwick’te tıp, fen, sosyal bilimler ve edebiyat olmak üzere 4 fakülte ve 32 bölüm bulunuyor. Üniversite, % 20’sini uluslararası öğrencilerin oluşturduğu 25 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor.

İngiltere Üniversiteleri: University of Bristol

University of Bristol listemizin 9. sırasında… Bristol kentinde bulunuyor ve İngiltere’de 19. yüzyılda kurulan şehir üniversitelerinden biri… University of Bristol, aynı zamanda İngiltere’de Russell Group olarak adlandırılan araştırma üniversiteleri içinde yer alıyor. Pek çok araştırmacıyı bünyesinde barındırıyor. University of Bristol, farklı ülkelerden 23 bin öğrenciye mühendislik, tıp, veterinerlik, sosyal bilimler, diş hekimliği, fen, edebiyat ve hukuk alanlarında eğitim veriyor.

London School of Economics and Political Science

Listemizin 8. sırasında London School of Economics and Political Science var. Londra’da, 1895 yılında Fabian Derneği üyeleri tarafından kurulan üniversite; İngiltere üniversiteleri içinde, sosyal bilimlerde uzmanlaşmış tek üniversite olarak biliniyor. İktisat, işletme, hukuk, siyasal bilimler, felsefe, sosyoloji, uluslararası ilişkiler, antropoloji gibi alanlarda lisans ve lisansüstü programları bünyesinde barındırıyor. İngiliz Kütüphanesi’ne yürüme mesafesinde olan üniversite, Trafalgar Meydanı’ndaki kültürel tesisler ve West End’deki tiyatrolara da oldukça yakın.

King’s College London

King’s College London listemizin 7. Sırasında yer alıyor. King’s College London, İngiltere’nin en eski ve prestijli okullarından biri… 1828’de kurulan üniversite, beşerî bilimler, hukuk ve sağlık bilimleri alanlarında uluslararası üne sahip. Thames Nehri’ne çok yakın olan King’s College London’ın; London Eye ve Big Ben gibi simgeleşmiş yapıların yakınlarında bulunan 5 farklı kampüsü var.

İngiltere Üniversiteleri: University of Manchester

Listemizin 6. sırasında University of Manchester bulunuyor. Victoria University of Manchester ile The University of Manchester Institute of Science and Technology’nin birleşmesi ile oluşan üniversite dünyanın en iyi araştırma üniversiteleri arasında gösteriliyor. Yaklaşık 11 bini uluslararası olan 40 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Üniversitenin kadrosunda Nobel ödüllü isimler yer alıyor.

University of Edinburgh

University of Edinburgh 5. sırada… 1582 yılında kurulan University of Edinburgh, İskoçya’nın en eski üniversitelerinden biri… 20 Nobel ödülü, 1 Fields madalyası, 1 Abel ödülü ve Olimpiyatlar’da pek çok maltın madalya çıkaran üniversitenin mezunları arasında Charles Darwin, David Hume, Alexander Graham Bell gibi isimler bulunuyor. Tıp, Bilim ve Mühendislik, Beşeri ve Sosyal Bilimler ve Veterinerlik fakültelerinin bulunduğu üniversite, yaklaşık 35 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor.

University College London

University College London listemizin 4. sırasında yer alıyor. Fakülteleri ve eğitim hastaneleri Londra’nın merkezine, İngiliz Kütüphanesi’ne ve diğer önde gelen Londra üniversitelerinin bir kısmına yakın konumda bulunuyor. 39 bin öğrencinin eğitim gördüğü University College London’da öğrencilerin % 30’dan fazlasını uluslararası öğrenciler oluşturuyor. İngiltere üniversiteleri içinde farklı kültürlerden öğrencileri ağırlayan ilk üniversite olarak biliniyor.

Imperial College

Listemizin 3. sırasında Imperial College London var. Mühendislik ve Doğa Bilimleri alanlarında dünyanın en iyileri arasında yer alıyor ve İngiltere’nin en büyük tıp fakültelerinden birine sahip olmasıyla biliniyor. Imperial College London, yaklaşık % 40’ı uluslararası olan 17 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Hyde Park’ın büyük yeşil alanına, tarihî konser mekânı Royal Albert Hall’a ve şehrin en büyük müzelerinden bazılarına yakın konumda bulunuyor.

University of Cambridge

University of Cambridge listemizin 2. sırasında… 1209’da kurulan Cambridge, dünyada hala eğitim veren kurumlar arasında 4. en eski üniversite olarak biliniyor. 22 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Mezunları, araştırmacıları ve akademisyenlerinin farklı alanlarda 96 kez Nobel ödülü kazandığı biliniyor. Üniversite ayrıca, Amerika’da bulunan Silikon Vadisi’ne alternatif olan Silicon Fen ile öğrencilere ve mezunlara iş imkanı da sunuyor.

İngiltere Üniversiteleri: University of Oxford

Gelelim listemizin 1. sırasına… 1. sırada dünyanın en iyileri arasında da yer alan University of Oxford var. Dünyanın en eski üniversitelerinden biri olan University of Oxford, 1096 yılından bu yana eğitim veriyor. Birleşik Krallık başbakanları ve pek çok dünya liderinin mezun olduğu üniversite 24 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. University of Oxford, dünyaca ünlü pek çok bilim insanına da ev sahipliği yapmış olan bir üniversite…

İngiltere üniversiteleri ya da İngiltere’de lisans ve lisansüstü eğitim ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz aba Yurt Dışı Eğitim web sitesini ziyaret edebilir, YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

6 + 10 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest