fbpx
Ana sayfa » Yurtdışı Eğitim Bursları » İngiltere’de Eğitim Görmek İsteyen Türk Öğrencilerin Alabileceği Burslar

İngiltere’de Eğitim Görmek İsteyen Türk Öğrencilerin Alabileceği Burslar

İngiltere’de eğitim hayatınızı devam ettirerek, öne çıkan bir eğitim geçmişine sahip olacaksınız. Fakat eğitimin İngiltere’de ücretli olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda,…

22 Eylül 2018

İngiltere’de Eğitim

İngiltere’de eğitim hayatınızı devam ettirerek, öne çıkan bir eğitim geçmişine sahip olacaksınız. Fakat eğitimin İngiltere’de ücretli olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, eğitiminiz için yaptığınız endişenin belki de bir o kadarını üniversite masraflarınız için yapacaksınız. Yine de, aşağıda size sunduğumuz birçok çeşit lisans ve lisansüstü bursları bu endişenizi hafifletebilir.  

BUTEX Bursları

BUTEX ortaklığı bulunan üniversitelerde lisans eğitimi görecek öğrencilere yöneliktir. (1) BUTEX Bursları’nın miktarı bir akademik yılı ya da bir dönemi kapsamaktadır. British Council Bursları kapsamında ise öğrencilerine burs, bağış, ödül ve hibe adı altında finansal destek sağlamaktadır. (2) 

Başka bir kaynak ise GoStudyUK Bursları’dır. (3) Bu burslar hem lisans hem de lisansüstü öğrencilere yöneliktir. Fakat bu burslar kapsamında, her alandaki öğrenciye burs verilmemektedir. Sizin için burs kaynağının olup olmadığını lisans veya lisansüstü programınızın ismini girerek kontrol edebilirsiniz. 

Lisansüstü Araştırmacılara Yönelik Burslar 

Eğer lisansüstü bilim ve araştırma bursu almak istiyorsanız Euraxess UK, Royal Society Bursları ve The Newton Fund sizin için kapsamlı burs kaynakları olacaktır. Euraxess UK, İngiltere’de araştırma odaklı derece yapan öğrencilere yöneliktir. (4). Royal Society de doktora sonrası araştırma yapmak isteyen öğrencilere burs vermektedir. (5) The Newton Fund araştırmaya dayalı çalışma yapan öğrencileri finansal olarak desteklemektedir. 

Chevening Bursları

Chevening Bursları, İngiltere Dışişleri Bakanlığı (Foreign and Commonwealth Office) tarafından lisansüstü öğrencilere verilmektedir. Chevening bursları veya ödülleri İngiliz büyükelçilikleri ve yüksek kurul tarafından seçilmektedir. Bu burs ile sadece öğrenim masraflarınız değil, günlük masraflarınız da ödenmektedir. Bu bursun amacı geleceğin liderlerini akademik olarak destekleyerek, İngiltere ile aralarında güçlü bir bağ kurmaktır. Diğer burslardan farklı olarak, eğitim süreciniz bittikten sonra ülkenize dönmeniz beklenmekte. 

YLSY Bursları 

Yukarıda belirttiğimiz bursların tamamı İngiltere odaklı bursları kapsamaktaydı. YLSY (Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Amacıyla Gönderilecek Öğrencileri Seçmeve Yerleştirme) bursları ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sağlanan bir kaynaktır. 

YLSY bursu öğrenim masraflarından uçak biletlerinize kadar olan masraflarınızı karşılamaktadır. Bu burs kapsamında, Chevening Bursları’nda olduğu gibi, Türkiye’ye geri dönme şartı bulunuyor. Fakat bu şartın farklı bir amacı var: Yurtdışında öğrendiklerinizi ülkenize dönüp öğretim görevlisi olarak öğrencilerinize aktarmanız. Bahsedilen mecburi hizmet süresi ise, yurtdışında geçirdiğiniz sürenin iki katıdır. 

Kaynakça:

http://www.butex.ac.uk

https://study-uk.britishcouncil.org/ 

http://www.gostudyuk.com/

https://www.euraxess.org.uk/

https://royalsociety.org

http://www.newtonfund.ac.uk

http://www.chevening.org/

https://yyegm.meb.gov.tr/ 

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

12 + 1 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest