fbpx
Ana sayfa » Yurtdışı Yaz Okulları » Yurt Dışı Yaz Okulu Mu? Dil Okulu Mu?

Yurt Dışı Yaz Okulu Mu? Dil Okulu Mu?

Yurt dışı yaz okulu mu, dil okulu mu? Hangisi tercih etmek gerekiyor? Hangisini tercih etmek öğrencilere daha büyük avantaj sağlıyor?…

22 Mart 2021

aba-egitim-yurt-disi-yaz-okulu-mu-dil-okulu-mu

Yurt dışı yaz okulu mu, dil okulu mu? Hangisi tercih etmek gerekiyor? Hangisini tercih etmek öğrencilere daha büyük avantaj sağlıyor? Yurt dışı yaz okulu ve dil okulları arasında ne gibi farklar var? Hangisi neden önemli?

Yaz Okulu Nedir?

Öncelikle; yurt dışı yaz okulları neyi amaçlıyor? Nasıl bir içeriğe sahip? Öğrencilere nasıl bir katkı sağlıyor? Bu soruların yanıtlarına bakalım… Yurt dışı yaz okulu uluslararası öğrencilere yönelik olarak hazırlanıyor. Yaz dönemini kapsıyor, belli bir ders programı içeriyor. Programlar öğrencilerin yaş ve eğitim düzeyleri göz önüne alınarak hazırlanıyor. İçerikler ise çoğunlukla 18 yaş altı öğrencileri kapsayacak biçimde düzenleniyor.

Dil Okulu Nedir?

Dil okulları ise kısaca; dil eğitimi verme amacıyla hazırlanan programlar olarak tanımlanabiliyor. Öğrenciler genellikle öğrenmek istedikleri dilin ana dil olarak konuşulduğu ülkelere gidiyor. Bu ülkelerde ilgili kurumların sunduğu programlara katılıyorlar. Sıfırdan dil eğitimi almanın yanı sıra dil becerilerini geliştirmeyi de amaçlayabiliyorlar. Dil eğitimleri genellikle yaz okulları gibi yaz dönemini kapsayacak biçimde hazırlanıyor. Bazı üniversiteler bir yıllık süreye yayılmış eğitim programları da sunabiliyor. Bu programlar genellikle üniversiteler tarafından hazırlanıyor. Foundation programları kapsamında da sunulması söz konusu olabiliyor.

Yurt Dışı Yaz Okulu ve Dil Okulu Arasında Ne Gibi Farklar Bulunuyor?

Peki, yurt dışı yaz okulu ile dil okulları arasındaki farklılıklar nelerdir? Öncelikle; eğitim içeriği doğrultusunda programların amaçları farklılık gösteriyor. Dil okulu az önce de sözünü ettiğimiz gibi öğrencilerin dil öğrenmesine yardımcı oluyor. Dil becerilerini geliştirmesine katkı sağlıyor. Yurt dışı yaz okulları ise daha spesifik hedeflere yönelik olabiliyor.

Yaz okulları ve dil okulları arasındaki bir diğer fark ise yaş grupları… Dil okulları çocuklara yönelik olabileceği gibi her yaştan yetişkin için de eğitim veriyor. Ayrıca yılın herhangi bir zamanında dil eğitimi almak mümkün olabiliyor. Yaz okulları genellikle hem içerik hem de zamanlama bakımından 18 yaş altındaki öğrencilere göre hazırlanıyor.

Yurt dışı yaz okulu programlarında genellikle öğrencilere bir lider eşlik ediyor. Öğrenciler kendileri için belirlenen program kapsamında hareket ediyor. Dil okullarında ise süreci katılımcıların kendisi yönetiyor. Bir günün nasıl geçirileceğine, hangi aktivitelerin yapılacağına öğrenci karar verebiliyor. Yaz okullarında öğrencinin alacağı programa ve eğitim düzeyine göre etkinlikler önceden belirlenmiş oluyor. Alacağı dersler, ders alacağı akademisyenler gibi pek çok konu önceden netleşiyor.

Yaz okullarında öğrenciler yalnızca belirli dersler almıyorlar. Bunun yanı sıra kendilerini geliştirmeleri amacıyla çeşitli etkinlik kulüplerinde, projelerde yer alabiliyorlar. Bu durum, üniversite başvuruları sürecinde öğrencilere önemli ölçüde avantaj sağlıyor. Becerilerini geliştirmeleri noktasında yardımcı oluyor. Hedefledikleri alana yönelik tecrübe edinmelerini sağlıyor. Burada iki kritik nokta bulunuyor. İlki; öğrenci için seçilen derslerin içeriği, ikincisi ise derslerin alanında uzman akademisyenler tarafından verilmesi oluyor.

Böylelikle öğrenci yaz okullarında dil becerilerini geliştirmenin yanında ilgi duyduğu alanı tanıma imkanı buluyor. Yani bir anlamda ön eğitim alma şansı yakalıyor. Böylelikle; aynı zamanda hedeflediği alanın kendisi için doğru alan olup olmadığını anlayabiliyor. Henüz geç olmadan kararlarını ve hedeflerini gözden geçirme fırsatı bulabiliyor.

Yaz okuluna katılan öğrenci kendi yaş grubunda farklı kültürlere sahip öğrenciler ile kaynaşma fırsatı yakalıyor. Farklı kültürleri yakından tanıtmak öğrencilerin ufkunun genişlemesi noktasında önemli bir katkı sunuyor.

Neden Dil Okulu Yerine Yurt Dışı Yaz Okulu Tercih Edilmeli?

Peki; neden dil okulu yerine yurt dışı yaz okulu tercih edilmeli? Öğrencinin ilgilendiği ve seçeceği alana uygun derslerin verildiği yaz okulu dönemi son derece avantajlı oluyor. Üniversiteye başlamadan önce alınabilecek en faydalı eğitimlerden arasında yer alıyor. Öğrencilerimizin yaz dönemlerini üniversite müfredatına yönelik dersler ve projelerle değerlendirmeleri önem taşıyor. Bu anlamda öğrencilerin yaz okullarına yönlendirilmesi tavsiye ediliyor.

Öğrencilerin, prestijli ve kaliteli eğitim veren üniversitelerde eğitim almaları geleceklerine önemli bir katkı sunuyor.  Alanında uzman akademisyenlerin projelerinde yer alma ve network oluşturma fırsatı bulabiliyorlar. Üniversite başvuruları sürecinde akademisyenlerin onlara referans olmasını talep edebiliyorlar. Bu durum kabul süreçlerini büyük oranda olumlu etkiliyor. Yaz okulu eğitimleri öğrencinin okuyacağı bölüm ve meslek seçimi için de yol gösterici oluyor. Yaz okullarında öğrencinin katılacağı aktiviteler önceden belirlendiği için öğrenciler seçim yapmak ile zaman kaybetmiyor. Dolu dolu bir programı tecrübe edebiliyor. Eğitim döneminin bu nedenle daha verimli geçiyor.

Üniversite Başvuruları İçin Yaz Okulları Katkı Sağlıyor

Elbette öğrencilerin yaz okullarında alacakları dersleri belirlerken stratejik davranmak gerekiyor. Öğrencilerin ilgi alanları ve yetenekleri bu noktada devreye giriyor. Öğrencinin hedeflerine ve yeteneklerine uygun bir programı izlemesi gerekiyor. Ancak bu şekilde üniversite başvuruları sürecinde yurt dışı yaz okulları fayda sağlayabiliyor. Ek olarak; öğrencilerin adapte olması daha kolay oluyor. Bu noktada öğrenci üniversite seçimini yaptıysa; o üniversitenin yaz okulu programını tercih etmesi önem taşıyor. Çünkü; yaz okulunu başarıyla tamamlamak üniversiteye kabul alma şansını artırabiliyor. Bu nedenle üniversitelerin düzenlediği resmi yaz okulu programlarını tercih etmek gerekiyor.

Burada en önemli nokta; öğrencilerin kendilerini birçok açıdan geliştirebilecekleri programları tercih etmeleri… Üniversite ve alan seçimlerine katkı sağlayabilecek yapılar içerisinde yer almaları… Bu anlamda araştırma projelerine ve sosyal projelere katılabilecekleri programları seçmeleri önem taşıyor. Yurt dışı eğitim için özgeçmişlerine katkı sağlayacak, referans oluşturacak adımlar atmaları gerekiyor. Bu noktada kaliteli bir yaz okulu tercih edilmesi öğrencinin tüm bu gereksinimleri için yeterli olabiliyor.

Yurt dışı yaz okulu hakkında detaylı bilgi edinmek için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Yaz okulları ve dil okulları hakkında daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

5 + 11 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest