fbpx
Ana sayfa » Amerika'da Eğitim » UC Berkeley Başvuru ve Kabul Süreci

UC Berkeley Başvuru ve Kabul Süreci

UC Berkeley başvuru ve kabul süreci nasıl işliyor? Üniversite nasıl bir eğitim veriyor? Neden tercih edilmeli? UC Berkeley kabulü için…

22 Şubat 2021

aba-egitim-uc-berkeley-basvuru-ve-kabul-sureci

UC Berkeley başvuru ve kabul süreci nasıl işliyor? Üniversite nasıl bir eğitim veriyor? Neden tercih edilmeli? UC Berkeley kabulü için hangi sınavlar alınmalı? Nelere dikkat edilmeli? Ders dışı aktiviteler kabul sürecinde nasıl bir rol oynuyor?  Birlikte göz atalım…

Kaliforniya Üniversitesi Berkeley ya da kısaca UC Berkeley; Kaliforniya’da bulunan bir kamu araştırma üniversitesidir. 1868 yılından bu yana eğitim vermektedir. Amerikan Üniversiteleri Birliği’nin kurucu üyelerinden biri olarak bilinmektedir. 14 kolej ve okula ev sahipliği yapmaktadır. Bununla birlikte 350’den fazla lisans ve yüksek lisans derecesi sunmaktadır. Üniversitenin yaklaşık 31 bin lisans öğrencisi bulunmaktadır. Aynı zamanda yaklaşık 12 bin lisansüstü öğrencisi vardır. UC Berkeley, birçok enstitü ve laboratuvarı bünyesinde bulundurmaktadır. Pek çok bilimsel alanda yapılan çalışmalarla öncü konumundadır. Birçok sıralamada dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle; UC Berkeley başvuru süreci rekabetin yüksek olduğu, zorlu bir süreç olarak bilinmektedir.

Kolejler, Okullar ve Fakülteler

Üniversite 180 farklı bölümde eğitim vermektedir. 80 disiplinler arası birime sahiptir. 14 kolej, okul ve fakülte halinde organize edilmiştir. Hem lisans hem de lisansüstü eğitim vermektedir. Üniversite bünyesinde yer alan kolej, okul ve fakülteler şu şekilde sıralanabilir;

 • Kimya Koleji
 • Çevre Tasarımı Koleji
 • Edebiyat ve Bilim Koleji
 • Rausser Doğal Kaynaklar Koleji
 • Eğitim Enstitüsü
 • Gazetecilik Enstitüsü
 • Mühendislik Fakültesi
 • Haas İşletme Fakültesi
 • Goldman Kamu Politikası Okulu
 • Bilgi Okulu
 • Hukuk Okulu
 • Optometri Okulu
 • Halk Sağlığı Okulu
 • Sosyal Refah Okulu

Kütüphaneler

UC Berkeley 32 kütüphaneye ev sahipliği yapmaktadır. Kaliforniya Üniversitesi Berkeley dünyanın en büyük kütüphane komplekslerinden birine sahiptir. Doe Kütüphanesi, kütüphane sisteminin referans, süreli yayın ve yönetim merkezi olarak hizmet vermektedir. Ana koleksiyonların birçoğu Moffitt Lisans Kütüphanesinde bulunmaktadır.  Bancroft Kütüphanesi, 400 binden fazla basılı cilt ve 70 milyon el yazması barındırır. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin tarihini belgeleyen özel koleksiyonlar da burada yer almaktadır. Bancroft Kütüphanesi bunlara ek olarak; Sözlü Tarih Merkezi, Tebtunis Papyri Merkezi ve üniversite arşivlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Araştırma Enstitüleri ve Laboratuvarlar

Üniversitenin kampüsü yaklaşık 500 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Merkezi kampüs bu bölgenin, 72 hektarlık alanında bulunmaktadır. Geriye kalan alan laboratuvar ve enstitülere ayrılmıştır. Üniversite bünyesindeki araştırma enstitüleri, laboratuvarlar ve tesisler şöyle sıralanabilir;

 • Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı
 • Lawrence Bilim Salonu
 • Uzay Bilimleri Laboratuvarı
 • Matematik Bilimleri Araştırma Enstitüsü
 • Kaliforniya Üniversitesi Botanik Bahçesi

Başarılar ve Ödüller

Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Amerika’nın ve dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Üniversitenin mezunları, akademisyenleri ve araştırmacıları arasında 110 Nobel Ödüllü isim yer almaktadır. Ek olarak; 25 Turing Ödülü, 14 Fields Madalyası sahibi ve 28 Wolf Ödülü sahibi bulunmaktadır. Üniversite 7 devlet başkanı mezun etmiştir. 207 Olimpiyat Madalyası sahibi ve 30 Pulitzer Ödüllü isme de ev sahipliği yapmıştır.

UC Berkeley Başvuru Süreci

Peki; UC Berkeley başvuru süreci nasıl ilerlemektedir? UC Berkeley kabulü alabilmek için nelere dikkat etmek gerekir? UC Berkeley başvuru sürecini online olarak yürütmek mümkün olabilmektedir. Elbette online başvuru sürecinde üniversite tarafından bir takım belgeler talep edilmektedir. Diploma, transkript, niyet ve referans mektupları, sınav belgeleri ve özgeçmiş bu belgeler arasında yer almaktadır. Fakülte ve bölümlerin talep ettiği başvuru ücretleri ve belgeler farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle başvuru süreci öncesinde bölümlerin talepleri dikkatle incelenmelidir.

UC Berkeley kabulü alabilmek için binlerce öğrenci başvuruda bulunmaktadır. Bu nedenle rekabet oldukça yüksektir. Kabul alabilmek için fark yaratabilmek bu anlamda önem taşımaktadır. Başvuru sürecinde en önemli kriterlerden biri dil yeterliliğidir. Dil yeterliliğini belgelendirebilmek için TOEFL ya da IELTS sınavlarından birinin alınması gerekmektedir. Minimum TOEFL skoru 80, minimum IELTS skoru ise 7 olmalıdır. Buna ek olarak; akademik yeterliliğin belgelendirilebilmesi için SAT ya da ACT sınavlarından birinin alınması gerekmektedir. SAT ya da ACT sınavından elde edilecek yüksek bir skor kabul sürecinde önemli ölçüde avantaj sağlamaktadır. Elbette bu noktada AP programı da önem taşımaktadır. Özellikle 11. ve 12. sınıfta alınacak AP dersleri kabul almayı kolaylaştırabilmektedir. AP Programı kapsamında alınacak derslerin başvurulacak alanla ilgili olması ise önem taşımaktadır. AP hazırlık sürecinde ve AP dersleri konusunda profesyonel destek almak süreci kolaylaştırmaktadır.

Tüm bunlara ek olarak ders dışı aktiviteler kritik bir rol oynamaktadır. Lise süreci boyunca araştırma projelerine, stajlara, gönüllü projelere katılmak anahtar bir role sahiptir. Bu projeler sonrasında profesörler veya profesyonellerden alınacak referans mektupları kabul aşaması için son derece önemlidir. Bu anlamda akademik bilgi mutlaka ders dışı aktivitelerle desteklenmelidir.

UC Berkeley başvuru süreci hakkında detaylı bilgi almak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve üniversitelerin başvuru süreçlerine dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

2 + 10 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest