fbpx
Ana sayfa » AP » AP Programı-AP Sınavına Ne Zaman Hazırlanmaya Başlamalıyız?

AP Programı-AP Sınavına Ne Zaman Hazırlanmaya Başlamalıyız?

AP Programı nedir? AP sınavı için ne zaman hazırlanmaya başlamalıyız? AP, yurt dışı eğitim için ne gibi avantajlar sağlıyor? AP…

4 Eylül 2020

ap-programi-ap-sinavina-ne-zaman-hazirlanmaya-baslamaliyiz

AP Programı nedir? AP sınavı için ne zaman hazırlanmaya başlamalıyız? AP, yurt dışı eğitim için ne gibi avantajlar sağlıyor?

AP yani Advanced Placement; College Board’un uyguladığı dünya çapında geçerli bir program. Amacı ise; lise öğrencilerini üniversite müfredatına hazırlamak… AP programı, College Board’un anlaşmalı olduğu kurumlar tarafından dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de uygulanıyor. Program iki yıl boyunca devam ediyor ve bu iki yıllık süreçte öğrenciler üniversite müfredatına yönelik dersler alıyorlar. Programın ardından AP sınavlarına girerek başarı sağlayan öğrenciler sertifika almaya hak kazanıyorlar. AP’yi benzer diploma programlarından ayıran en önemli özelliklerinden biri ise dersleri almadan sınavlara katılabiliyor olmanız…

AP Sınavı Ne Gibi Avantajlar Sağlıyor?

AP’de başarı sağlamanız halinde üniversitenin ilk yılında bazı derslerden muaf olabiliyorsunuz. Bu durum erken mezuniyet gibi imkanlar da sağlayabiliyor ya da muaf olduğunuz derslerin yerine başka dersler alarak çift anadal ya da yandal yapabiliyorsunuz. Tabi ki bunlara ek olarak; AP almış olmak üniversiteye kabul aşamasında da şansınızı arttırıyor ve rakiplerinizin bir adım önüne geçmenize yardımcı oluyor.

AP Sınavına Hazırlık

Dünyanın en iyi üniversiteleri; Ivy Leauge Okulları, Stanford Üniversitesi ya da İngiltere’de Oxford Ünivertesi, Cambridge Üniversitesi, Imperial Üniversitesi, University College London gibi üniversiteler, AP sınavı için geçmiş 3 yılı göz önünde bulunduruyorlar. Yani 10. sınıf, 11. sınıf ve 12. sınıfa bakıyorlar. 9. sınıf bu anlamda diğerleri kadar büyük bir öneme sahip değil. Buradan yola çıkarak; dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri şu; 10. sınıfta minimum 2 ve 11. sınıfta minimum 4 tane AP almanız ve 12. sınıfa ise 2 ya da 3 tane bırakmanız gerekiyor.

Aslında öğrenciler bu anlamda ikiye ayrılıyor; gücünü 10. ve 11. sınıfta kullananlar ve 12. sınıfta kullananlar… Gücünü 10 ve 11. Sınıfta kullanan öğrenciler diğerlerine göre çok daha rahatlar çünkü; kabullerini almış ve hazırlanmış oluyorlar. Yeteri kadar önem vermeyen ya da erken davranmayan öğrenciler ise 11. Sınıf derslerinin yanı sıra; 12. sınıfta aldıkları derslerin sınav sonuçlarını bekliyor oluyorlar. Bu anlamda “the soon the better” yani “ne kadar çabuk o kadar iyi” mantığıyla hareket etmeniz gerekiyor.

AP programı ve Advanced Placement sınavlarına ciddiyetle hazırlanmak gerekiyor. Planlı bir çalışma olmadan başarı sağlamak pek de olası değil. Bunu bilerek ve buna yönelik stratejiler doğrultusunda hazırlanmak başarıyı da beraberinde getiriyor. Üniversite ve bölüm tercihlerinizi erken belirlemek ve 10. sınıfta çalışmaya başlamış olmak kabul alma şansınızı arttıracaktır. AP zorlu ve uzun bir yolculuk bu sebeple uzman bir kişi ya da kurumdan yardım almak başarınızı olumlu yönde etkileyecektir. Bu konuda daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz aba Yurt Dışı Eğitim web sitesini ziyaret edebilir, Youtube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

10 + 4 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest