fbpx
Ana sayfa » Yurtdışında Lisans Eğitimi » Berkeley Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi Nasıl Alınır?

Berkeley Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi Nasıl Alınır?

Kaliforniya’da bulunan ve dünyanın en prestijli kurumlarından biri kabul edilen Berkeley Üniversitesi, matematik ve fen bilimleri ile mühendislik alanlarında adından…

17 Mayıs 2019

Berkeley Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi Nasıl Alınır?

Kaliforniya’da bulunan ve dünyanın en prestijli kurumlarından biri kabul edilen Berkeley Üniversitesi, matematik ve fen bilimleri ile mühendislik alanlarında adından sıkça söz ettiren bir okuldur. Yaklaşık 40 bin öğrencisi bulunan okulun, özellikle yüksek lisans programları her yıl binlerce adayın yarışına sahne olmaktadır. Hem akademik hem de iş alanında yeni beceriler elde etmek ve üniversitenin güçlü akademik kadrosundan dersler almak isteyen adaylardan başvuru sürecinde belirli temel şartları karşılamaları beklenmektedir. Bu şartların hangileri olduğuna hep birlikte bakalım…

Not Ortalaması Önemli

Uluslararası başvurularda adayların ABD lisans derecelerine denk bir dereceye sahip olmaları bekleniyor. Denklikler lnternational Evaluators in the Graduate Admissions Office tarafından değerlendiriliyor. Not ortalamasına da oldukça önem veren üniversiteye kabul almak için adayların 4.0 üzerinden en az 3.0 ortalama ile mezun olmaları bekleniyor. Lisansüstü boyunca çalışmak istediğiniz alan ile ilgili dersleri ve eğitimi almış olmak da aranan diğer bir kriterdir. 

Her bölümün talep ettiği minimum GRE ve TOEFL puanları farklı farklı olduğundan başvurudan önce girmek istediğiniz bölümün şartlarını ayrıntılı bir şekilde incelemelisiniz. Kabul aldığınız durumda resmi transkript ve diğer akademik belgeler isteneceğinden ilk aşamada başvuru yaptığınız bölümün ön değerlendirmesi için sisteme resmi olmayan bir transkript eklemeniz yeterli olacaktır.

Akademik belgelerinizi hem kendi anadilinizde hem de İngilizceye çevrilmiş olarak göndermeniz gerekiyor. Ayrıca belgelerde üniversiteniz tarafından verildiğini gösteren mühür ve yetkili kişinin imzasının da bulunması gerekiyor. 

İngilizce ve Akademik Yeterliliğinizi Belgelendirin 

Ana dili İngilizce olmayan lokasyonlardan başvuran adayların İngilizce dil seviyelerini mutlaka uluslararası geçerliliği olan resmi bir sınav ile belgelendirmeleri gerekiyor. Başvurunuzun değerlendirilme sürecinin gecikmemesi adına en kısa sürede istenilen TOEFL puanını almanızda fayda var. Adayların Internet-based test (IBT) puanının en az 90; paper-based format (PBT) puanının ise 570 olması bekleniyor. International English Language Testing System (IELTS) sınavından ise 9 üzerinden minimum 7 puan elde etmeniz gerekiyor. 

Çoğu bölüm ise adaylardan GRE General Test, GRE Subject Test, GMAT ya da MCAT gibi standart testlere girmelerini istemektedir. Ayrıca GRE sınav ücretinden feragat etmek için mali yardım ofisi olan Undergraduate Financial Aid Office‘e başvuru yapma imkânınız da bulunuyor. 

Referanslarınızı İyi Seçmelisiniz

Öte yandan tüm bu asgari şartları yerine getiriyor olmak kabul almak için bir garanti demek değildir. Bu nedenle adaylardan 3 adet referans mektubu talep edilmektedir. Üniversitedeki hocalarınızdan alacağınız sizin akademik kabiliyetiniz, araştırma alanlarındaki becerileriniz veya sosyal yönünüzle ilgili tavsiye mektupları değerlendirme aşamasında kabul komitesi tarafından oldukça önem verilen yazılardır. 

Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

11 + 2 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest