Blog

Yeni SAT Puan Sistemi Hakkında Önemli Bilgiler

SAT sınavı, 2016’da önemli değişiklikler geçirdi. Bu nedenle sınavın en yeni sürümüne dayalı olarak puan hedeflerinizi nasıl ayarlayacağınızı belirlemek için bu değişikler hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var. Çünkü SAT sınavı artık toplamda 2400 yerine 1600 puandan oluşuyor.

Bu yazıda yeni SAT ile ilgili iyi bir skorun ne olduğu ve üniversiteye başvurduğunuz yere göre kendiniz için uygun bir hedef puanı nasıl hesaplayacağınız konusunda bilgi vereceğiz.

SAT’a giren tüm öğrenciler için ortalama SAT puanı 1060 olarak ortaya çıkıyor. Yeni SAT için genel olarak baktığımızda, şunu söyleyebiliriz:

>1200 = çok iyi bir skor
1060 = ortalama skor
<910 = çok düşük skor

Elbette bu skorları bir genel fikir oluşturmak için veriyoruz. Pratikte baktığımız zaman her bir kişinin kendi planları ve hedefleri doğrultusunda Yeni SAT puanını da planlaması gerekiyor.

Yeni SAT

Hedeflerinize göre iyi bir SAT puanı nedir?

İyi SAT puanlarının ne olduğuna karar verirken kişisel koşullarınızı ve hedeflerinizi göz önüne almak önemlidir. Oldukça seçkin olan üniversiteleri hedefliyorsanız, ortalamalar sizin için çok önemli değildir. Çünkü bu okullar sadece en iyi puanları alanlarla ilgilenir. Diğer taraftan daha geniş bir üniversite yelpazesine sahipseniz, kabul almak için çok yüksek bir SAT puanı gerekmiyor olabilir.

Günümüzde, çoğu üniversite yeni SAT puanlama sistemini temel alan (1600 üzerinden) ortalama SAT puanlarını belirtir. Bununla birlikte, hala kendi web sitesinde eski puanlama sistemine sahip birkaç okulla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda yeni SAT puan aralıklarının belirli bir okul için ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız eski-yeni SAT puan dönüştürücüleri kullanın.

Yeni SAT’ta akıl yürütme becerileri ve bağlam önem kazanıyor

Eski versiyonundan farklı olarak, yeni SAT, üst düzey mantıksal ve akıl yürütme becerilerini öne çıkarıyor. Okuma ve Yazma bölümleri artık tümüyle paragraf yapısını temel alıyor. Mantıksal çıkarım yapmak ve pasajın farklı bölümleri arasında bağlantı kurmak için daha fazla fırsat veriyor. Matematik bölümü ise daha pratik, gerçekçi senaryoları vurguluyor ve çok adımlı sorunları ortaya koyuyor.

Daha sade soru biçimleri

SAT, aldatıcı sorular sorduğu ve püf noktalarını kullanarak soruları karmaşıklaştırdığı için sık sık eleştiri alıyordu. Bunun sonunda okulda iyi performans gösteren öğrencilerin, sadece sorulara alışkın olmadığı için SAT üzerinde kötü sonuçlar alabileceği anlamına geliyordu.

Üst düzey mantığı vurgulamanın bir sonucu olarak, yeni SAT, özellikle Matematik ve Yazı bölümlerinde yapısını değiştirdi. Test edilen beceriler daha zor, ancak sunum daha basit bir hale geldi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir