fbpx
Ana sayfa » Blog » University of California, Berkeley İçin Lisans Başvuru Süreci Nasıl İşliyor?

University of California, Berkeley İçin Lisans Başvuru Süreci Nasıl İşliyor?

Tüm dünyadaki üniversiteler arasında 15. sırada yer University of California Berkeley, Kaliforniya’da bulunan oldukça prestijli bir araştırma üniversitesidir.(1) UCB veya…

30 Kasım 2018

University of California, Berkeley İçin Lisans Başvuru Süreci Nasıl İşliyor?

Tüm dünyadaki üniversiteler arasında 15. sırada yer University of California Berkeley, Kaliforniya’da bulunan oldukça prestijli bir araştırma üniversitesidir.(1) UCB veya UC Berkeley diye de anılan ve 9 adet kampüsü bulunan University of California zincirindeki ilk üniversitedir.

San Francisco körfezine yakın oldukça geniş bir alana yayılmış olan kampüsünde yaklaşık olarak 25 bin lisans 10 bin de yüksek lisans öğrencisi öğrenim görmektedir. Bütçesi ve dolayısıyla imkanları da oldukça iyi olan okul, özellikle araştırma ve doktora programlarını baz alan bir değerlendirmede matematik, kimya ve elektrik mühendisliği alanlarında ABD’nin en iyisi seçilmiştir. 

California üniversitesi Berkeley bölümleri arasında kimya, mühendislik, edebiyat, bilim, tabii kaynaklar, çevre tasarımı fakülteleri ve işletme okulu bulunmaktadır. Siz de lisans öğreniminizi kaliteli bir üniversitede yapmak istiyorsanız Kaliforniya üniversitesi Berkeley kabul şartları ve lisans hayatını incelemek için yazımızı okuyabilirsiniz. 

1. Başvuru İşlemleri ve Önemli Tarihler

University of California’nın tüm okullarına ortak bir portal üzerinden online olarak başvuru yapılmaktadır. Ancak her okulun başvuru ücreti ayrı ayrı yatırılmaktadır. Kaliforniya Üniversitesi Berkeley, lisans programları için başvurular akademik yıldan bir sene önce başlayıp 30 Kasım tarihinde kapanmaktadır. Değerlendirme ve sonuçların aday öğrencilere bildirilmesi ise mart ayını bulmaktadır. Başvuru yaparken ikametgâh, iletişim ve vatandaşlık bilgilerinizi sisteme girmeniz beklenmektedir. Ayrıca başvuru esnasında izin veriliyor ise okumak istediğiniz bölümü de seçebilirsiniz.

2. Lisans Programlarına Başvuruda İstenilen Sınav Sonuç Belgeleri

Her yıl dünyanın dört bir yanından sayısız başvurunun yapıldığı UC Berkeley, başvurular arasından genellikle %22’lik bir kısmı kabul etmekte. Uluslararası öğrencilerin lisans başvurularında istediğiniz bölümün kriterlerine göre ACT, ACT Writing Test veya SAT1 Reasoning ve SAT2 Subject Test puanları isteniyor. İngilizce yeterliliğe de önem veren okul için IELTS’den 7 ve üstü TOEFL’dan 80 üstü almak ve bunun yanında bir de lise mezuniyet ortalamanızın yüksek olması gerekiyor.

3. Başvurunun Olmazsa Olmazı: Statement of Purpose  

Statament of purpose akademik hedeflerin ve planlanan projelerin anlatıldığı bir yazı olduğundan okulun sizi daha iyi tanıması ve hakkınızda iyi bir izlenim edinmesi için oldukça önemlidir. Ayrıca başarılı olduğunuz veya ileride üzerinde çalışmak istediğiniz derslerin öğretmenlerinden alacağınız sizi tavsiye eden yazılar da başvuru esnasında dikkat çekmenizi sağlayacaktır. Pre-College Enrichment ve College Credit gibi yaz dönemi programları ile katıldığınız sosyal proje, etkinlik ve dernek gibi faaliyetleri de başvurunuzda belirtebilirsiniz. 

4.  Öğrencilere Sunulan İmkanlar

California üniversitesi Berkeley, uluslararası öğrencilerden oluşan profili çok kültürlü bir ortamda kendinizi geliştirmeniz açısından oldukça yararlı olacaktır. Yeşil ve geniş kampüsü yanında kütüphanesinde 10 milyondan fazla kitap ve 400’den fazla özel koleksiyon bulunan Berkeley, öğrenciler için her türlü teknolojik imkânı da sunmaktadır. 

Kaynaklar

   (1)https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/2019/world-ranking#!/page/0/length/25/sort_by/rank/sort_order/asc/cols/stats

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

10 + 12 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest