fbpx
Ana sayfa » Eğitim » Tıpta Yapay Zeka Uygulamaları Neleri Değiştirecek?

Tıpta Yapay Zeka Uygulamaları Neleri Değiştirecek?

Tıpta yapay zeka uygulamaları neleri değiştirecek? Yapay zeka günümüzde en çok odaklanılan konular arasında yer alıyor. Dünya bilim haritaları en…

25 Şubat 2021

aba-egitim-tipta-yapay-zeka-uygulamalari-neleri-degistirecek

Tıpta yapay zeka uygulamaları neleri değiştirecek? Yapay zeka günümüzde en çok odaklanılan konular arasında yer alıyor. Dünya bilim haritaları en fazla patentin yine bu alanda olduğunu gösteriyor. Yapay zeka; insana benzer davranışlar sergileyebiliyor, konuşma, sayısal mantık yürütebiliyor. Bu anlamda; birçok beceriye sahip yazımsal ve donanımsal bir sistemler bütünü olarak tanımlanıyor. sergileyebiliyor. Yapay zeka sayesinde bilgisayarlar tıpkı insanlar gibi düşünebiliyor.

Hayatın pek çok alanı gibi; tıpta yapay zeka uygulamalarının büyük değişimler yaratacağı öngörülüyor. Yaşam bilimleri alanında devrim yaratacağı düşünülüyor. Sağlık alanının ve sağlık hizmetlerinin global anlamda bu değişimden etkilenmesi bekleniyor. Hatta etkilenmeye başladığı görülebiliyor. Makine öğrenmesi ve yapay zekanın devreye girmesiyle doktorların, hastanelerin, sağlık çalışanlarının konumunun etkileneceği düşünülüyor.

Tıpta Yapay Zeka ile Hastalıkların Teşhisi

Peki; yapay zeka; robotlar, makine öğrenmesi neleri değiştirecek? Tıpta yapay zeka; her şeyden önce hastalıkların teşhis edilmesi üzerinde rol oynayacak… Günümüzde; basit bir tükürük örneği ile genetik hastalıklar tespit edilebiliyor. Bu günümüz teknolojisinin bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Hastalıkların teşhis edilmesi eskiye oranla çok kolay ve çok hızlı gerçekleşebiliyor. Genetik haritalar kanser gibi ciddi hastalıklara yakalanma potansiyelini ortaya koyabiliyor.

Tıp alanında eğitim almak uzun bir zaman ve büyük bir emek gerektiriyor. Aslında tıp eğitimi teoriden çok pratiğe ve tecrübeye dayanıyor. Sağlık çalışanlarının zaman içinde edindikleri tecrübe ile teşhis sunması mümkün olabiliyor. Ancak yapay zeka bu durumu bambaşka bir noktaya taşıyor. Çünkü; yapay zeka söz konusu hastalık ya da söz konusu vaka hakkındaki tüm bilgiyi barındırabiliyor. Makaleler, raporlar, ortaya çıkmış tüm vakalar yapay zekanın elinde bulunuyor. Makine öğrenmesi de devreye girince hastalığın temel sebebini ve ortaya çıkma nedenlerini değerlendirmek mümkün oluyor. Değerlendirilen her yeni vaka bir sonraki vakalar için daha etkin bir konuma gelinmesine imkan veriyor.

Yapay Zeka Destekli Ameliyatlar

Tıpta yapay zeka kullanımı ameliyatlarda da doktorlar için büyük bir destek sağlıyor. Cerrahların kimi ameliyatlarda seri halde hareket etmeleri, hızlı bir analiz yapmaları ve müdahalede bulunmaları gerekiyor. Böyle durumlarda robotlar ve yapay zekanın devreye girmesi süreci kolaylaştırıyor. Ameliyat öncesinde hastaların verileri analiz edilebiliyor. Geçmiş ameliyat verileri incelenebiliyor. Böylelikle ameliyat sırasında doktorlara destek olmanın yanı sıra yeni teknikler geliştirilebiliyor. Gerçekleştirilen araştırmalara göre yapay zeka destekli operasyonlarda komplikasyonlar 5 kat azalıyor. Buna ek olarak; hastanede yatma süresi de % 21 oranında kısalıyor.

Acil Servislerde Yapay Zeka ve Derin Öğrenme Algoritmaları

Tıpta yapay zeka uygulamaları acil servislerde de hayat kurtarıyor. Zamana karşı bir yarışının yaşandığı acil servislerde doğru teşhis ve hızlı müdahale hayati önem taşıyor. Yapay zeka ve derin öğrenme algoritmaları verilerin çok daha hızlı derlenmesine olanak veriyor.

Yapay zekanın, yaşam bilimleri alanında devreye girdiği bir başka konu ise ilaç geliştirme… Yapay zeka ilaç geliştirme sürecinin 4 temel aşamasında da başarıyla kullanılıyor. Bu aşamalar şöyle sıralanabilir;

  • Müdahale edilecek hedeflerin belirlenmesi.
  • Olası ilaç adaylarının belirlenmesi
  • Klinik deneylerin hızlandırılması
  • Hastalığın teşhisine yönelik biyo-işaretlerin bulunması

Tıpta Yapay Zeka: İlaç Geliştirme ve Kişiye Özel Tedavi

İlaç sektörü için büyük maliyetler gerektiği biliniyor. İlaç geliştirme son derece pahalı bir süreci kapsıyor. Üstelik uzun bir zaman gerektiriyor. Bu noktada makine öğrenmesinin devreye girmesi önem taşıyor. Böylelikle; analitik süreçlerin çoğunluğunun, daha etkin biçimde gerçekleşmesi mümkün olabiliyor. Yıllar sürebilecek çalışmalar kısa sürede sonlanabiliyor. Milyonlarca dolarlık yatırımların azalması söz konusu oluyor.

Yapay zekanın, algoritmaların ve robotların kullanıldığı yaşam bilimleri alanında önemli bir konu daha var. Kişiye özel tedavi imkanlarını sunulması… Her birey için farklı ilaçların kullanımı veya farklı tedavilerle doğru sonuçlara ulaşmak söz konusu olabiliyor. Yapay zeka bireye uygun ilaçların ve tedavinin bulunmasına imkan veriyor. Tek tip tedaviyi tarihe gömüyor. Kişiye özel tedavi, terapi ve ilaçlar sunuyor. Hastanın tedavi yöntemlerine vereceği tepkiyi önceden tespit edebiliyor. Alınacak tedbirler için yol haritası çiziyor. Ortaya çıkan öngörüler, doktorların nasıl bir tedavi uygulayacağı konusunda işlerini kolaylaştırıyor. Hastalar bu sayede çok daha hızlı iyileşebiliyor, uzun yaşayabiliyor.

Tıpta yapay zeka uygulamaları devrim yaratıyor ve yaratmaya devam edeceği görülüyor. Yakın gelecekte sağlık alanının, teşhis ve tedavi biçimlerinin, ilaç sektörünün bambaşka bir konuma geleceği düşünülüyor. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

12 + 13 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest