Hemen Bilgi Al

Hangi Danimarka Üniversiteleri Ön Plana Çıkıyor?

Danimarka üniversiteleri öğrencilere hangi avantajları sunuyor? Danimarka’da eğitim sistemi nasıl? Danimarka’da yüksek lisans eğitimi almak mümkün mü? Üniversitelere başvuru süreci nasıl ilerliyor? Uluslararası öğrenciler söz konusu olduğunda, Danimarka ücretsiz üniversite imkanı sunuyor mu? Danimarka, son yıllarda uluslararası öğrencilerin sıkça tercih ettiği Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor. Kaliteli eğitim sistemi ve uluslararası standartlardaki üniversiteleriyle dikkat çekiyor.

Üniversiteler fiziksel donanımları, alanında uzman akademisyenleri ve yenilikçi eğitim müfredatlarıyla öğrencilere pek çok avantaj sunuyor. Araştırma, staj ve kariyer olanaklarıyla Danimarka, uluslararası öğrenciler için tercih sebebi oluyor. Uluslararası öğrenciler için çok sayıda burs seçeneği bulunduğu da biliniyor. Peki; Danimarka’da eğitim almak için neler yapmak gerekiyor?

Danimarka Üniversiteleri Eğitim İçin Neleri Şart Koşuyor?

Danimarka’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin bazı koşulları yerine getirmeleri bekleniyor. Türkiye’den başvuru yapan öğrencilerin lise diplomalarını ve transkriptlerini üniversiteye sunmaları gerekiyor. Ancak; akademik yeterlilik söz konusu olduğunda Danimarka, lise diplomalarını tek başına yeterli görmüyor. AP, IB gibi diploma programlarından birinin alınmış olmasını talep ediyor. Başvuru sürecinin en önemli noktalarından birini bu oluşturuyor. Hem üniversiteye kabul sürecinde hem de lisans eğitiminde AP ve IB büyük önem taşıyor.

Danimarka’da üniversiteler Danca’nın yanı sıra çok sayıda İngilizce program seçeneği sunuyor. Elbette bu noktada dil yeterliliğini belgelendirmek önem taşıyor. Eğer İngilizce programlar tercih edilecekse IELTS ya da TOEFL sınavlarından birinin alınması gerekiyor. IELTS için istenen minimum puan 6.5; TOEFL için ise 80 olarak biliniyor. Danca eğitim almak isteyenler için ise iki sınav seçeneği bulunuyor. Bu sınavlar; “Studieprøven I Dansk Som Andetsprog” ve “Danskprøve 2” olarak adlandırılıyor. Bunların yanı sıra; niyet mektubu, referans mektupları ve özgeçmiş istenen diğer belgeler arasında yer alıyor.

Danimarka Üniversiteleri Ücretleri ve Burs Seçenekleri

Danimarka’da üniversiteler devlet tarafından destekleniyor. Peki; Danimarka ücretsiz üniversite eğitimi veriyor mu? Danimarka ve Avrupa Birliği vatandaşları için Danimarka’da ücretsiz üniversite eğitimi almak mümkün olabiliyor. Bununla birlikte; değişim programları ile Danimarka’ya giden öğrencilerden de ücret talep ediliyor. Bu koşulların dışında kalan öğrenciler için eğitim ücretleri 6 bin Euro ile 16 bin Euro arasında değişiklik gösteriyor. Program ücretleri üniversite ve bölümün niteliğine göre belirleniyor. Danimarka’da yüksek lisans ve uzmanlık dereceleri söz konusu olduğunda ücretler 35 bin Euro’ya kadar çıkabiliyor.

Danimarka uluslararası öğrenciler için birçok burs seçeneği sunuyor. Lisans döneminde sunulan bursların yüksek lisansa oranla daha kısıtlı olduğu biliniyor. Ancak; Danimarka yüksek lisans burs seçeneklerinin çok çeşitli olduğu görülüyor. Öğrenciler hem hükümetten hem üniversitelerden burs alabiliyorlar. Bunun yanı sıra; Erasmus Mundus gibi burs programlarından faydalanabiliyorlar. Öğrenciler özellikle lisansüstü araştırmaları süresince destekleniyor. Danimarka yüksek lisans burs seçenekleri konusunda daha fazla bilgiye üniversitelerin web siteleri üzerinden de ulaşabiliyor.

Danimarka’da Hangi Üniversiteler Ön Plana Çıkıyor?

Peki; Danimarka’da eğitim almak isteyen öğrenciler hangi üniversiteleri tercih etmeli? Danimarka üniversiteleri dünya sıralaması göz önüne alındığında nasıl bir konumda bulunuyor? Danimarka’nın en iyi üniversitesi hangisi?

University of Copenhagen

University of Copenhagen kısaca UCPH; Danimarka'nın Kopenhag kentinde bulunan bir devlet araştırma üniversitesi olarak biliniyor. 1479'da kurulan University of Copenhagen, Uppsala Üniversitesi'nden sonra İskandinavya'daki en eski ikinci üniversite olarak anılıyor. İskandinav ülkeleri ile Avrupa'daki en iyi üniversitelerden biri olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda, Danimarka’nın en iyi üniversitesi olarak biliniyor.

Kurulduğu dönemde bir Katolik öğretim kurumu olarak anılan üniversite bugün farklı bir anlayışı benimsiyor. 18. ve 19. yüzyıldaki çeşitli reformlar yoluyla, University of Copenhagen’ın laik bir üniversiteye dönüştürüldüğü biliniyor. Üniversite özellikle bilim ve beşeri bilimler alanındaki eğitimi ve araştırmalarıyla dünya çapında tanınıyor. Danimarka Üniversiteleri Dünya Sıralaması incelendiğinde üniversite Danimarka’da birinci dünyada ise 79. sırayı alıyor.

Danimarka’daki üniversiteler arasında önemli bir yere sahip olan üniversitenin, dört kampüsü ve altı fakültesi bulunuyor. Bu fakülteler şöyle sıralanıyor;

 • Sağlık ve Tıp Bilimleri Fakültesi
 • Beşeri Bilimler Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • Bilim Fakültesi
 • Sosyal Bilimler Fakültesi
 • İlahiyat Fakültesi

Üniversitenin, 36 farklı bölüm ve 122 ayrı araştırma merkezine ev sahipliği yaptığı biliniyor. Bunun yanı sıra; Kopenhag’ın içinde ve dışında bir dizi müze ve botanik bahçesinin işletmesini üstleniyor. Üniversitenin mezun ve akademisyenleri arasında 39 Nobel ödüllü isim yer alıyor. Ek olarak üniversitenin 1 Turing Ödülü ile ilişkilendirildiği biliniyor.

University of Copenhagen’ın Danimarka Üniversiteleri arasında oldukça önemli bir yere sahip olduğu biliniyor. Üniversitenin kampüsleri ise kuzey kampüsü, şehir kampüsü, güney kampüsü ve Frederiksberg kampüsü adlarıyla anılıyor. Kuzey Kampüsü, Fen Fakültesi'ne ve Sağlık ve Tıp Bilimleri Fakültesine ev sahipliği yapıyor. Şehir Kampüsü, Sosyal Bilimler ve Merkezi Yönetim Fakültesi'ne ev sahipliği yapıyor. Sağlık ve Tıp Bilimleri Fakültesinin bazı bölümlerini bünyesinde barındırıyor. Güney Kampüsü, Beşeri Bilimler Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İlahiyat Fakültesi ve Fen Fakültesi'nin bir bölümünü barındırıyor. Fen Fakültesi’nin ayrıca Helsingør, Hørsholm ve Nødebo'da tesisleri bulunuyor.

Technical University of Denmark

Technical University of Denmark, genellikle kısaca DTU olarak anılıyor. Üniversitenin Danimarka Üniversiteleri arasında önemli bir yere sahip olduğu biliniyor. Kopenhag kent merkezinin kuzeyinde, Kongens Lyngby kasabasında yer alan bir üniversite olarak biliniyor. 1829'da kurulan üniversite, Danimarka'nın ilk politeknik okulu olma özelliği taşıyor. Günümüzde ise Avrupa'nın önde gelen mühendislik okulları arasında yer alıyor. Technical University of Denmark EuroTech Üniversiteler Birliği'nin üyeleri arasında bulunuyor.

Üniversite, Lyngby kasabasının kuzeydoğu ucunda, Lundtoftesletten olarak bilinen bir bölgede yer alıyor. Bölgenin daha önce Lundtofte Flyveplads havaalanına ev sahipliği yaptığı biliniyor. Üniversitenin ana kampüsü doğu-batı istikametinde giden Anker Engelunds Vej yolu ile ikiye bölünüyor. Technical University of Denmark birçok bölüm ve merkez halinde organize ediliyor. Bu bölüm ve merkezler şöyle sıralanıyor;

 • DTU Aqua Ulusal Su Kaynakları Enstitüsü
 • DTU Biyomühendislik
 • DTU Biyosürdürme, Sürdürülebilir Enerji Ulusal Laboratuvarı
 • DTU Petrol ve Gaz Merkezi
 • DTU Kimya ve Biyokimya Mühendisliği Bölümü
 • DTU İnşaat Mühendisliği
 • DTU Hesaplama
 • DTU Elektrik Mühendisliği
 • DTU Mühendislik Teknolojisi
 • DTU Girişimcilik
 • DTU Gıda, Ulusal Gıda Enstitüsü
 • DTU Fotonik Mühendisliği Bölümü
 • DTU Sağlık Teknolojisi
 • DTU Yaşam İçin Öğrenme Merkezi
 • DTU İşletme Yüksek Okulu
 • DTU Makina Mühendisliği
 • DTU Nanolab, Mikro ve Nanoteknoloji Bölümü
 • DTU Fizik
 • DTU Skylab, Ulusal Uzay Enstitüsü

Aarhus University

Aarhus University kısaca AU olarak anılıyor. Danimarka üniversiteleri arasındaki en büyük ve en eski ikinci araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Üniversite, 1928 yılından beri varlığını sürdürüyor ve Danimarka’nın Aarhus kentinde yer alıyor. Aarhus University, Üniversite Coimbra Group, Utrecht Ağı ve Avrupa Üniversiteler Birliği üyeleri arasında yer alıyor. Üniversitenin mezunları arasında C++ programlama dilinin mucidi Bjarne Stroustrup bulunuyor. Danimarka Kraliçesi Margrethe II, Danimarka Veliaht Prensi Frederik üniversitenin önemli mezunları arasında yer alıyor. Ayrıca; Danimarka eski Başbakanı ve NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen mezunlar arasında bulunuyor.

Üniversite'nin ana kampüsü, Aarhus'un merkezinde, Üniversite Parkı'nı (Universitetsparken) çevreleyen alanda yer alıyor. Ana kampüs dışında, üniversitenin Aarhus genelinde birkaç küçük kampüsü ve bölümü de bulunuyor. Aarhus University  5 fakülteden oluşuyor. Bu fakülteler şöyle sıralanıyor;

 • Sanat Fakültesi
 • Doğa Bilimleri Fakültesi
 • Teknik Bilimler Fakültesi
 • Sağlık Fakültesi
 • İşletme ve Sosyal Bilimler Fakültesi

Aarhus Universityi, Danimarka üniversiteleri arasında son derece önemli bir konumda yer alıyor. Üniversite, Danimarka Ulusal Araştırma Vakfı tarafından finanse edilen on beş Mükemmellik Merkezi’ne ev sahipliği yapıyor. Ek olarak; otuzun üzerinde uluslararası alanda kabul görmüş araştırma merkezine ev sahipliği yapıyor. Bunlar arasında; MINDlab, INANO, Danimarka Çevre ve Enerji Merkezi gibi önemli merkezler yer alıyor. Üniversite aynı zamanda kampüs içinde ve dışında bulunan müze, gözlemevi ve botanik bahçelerini bünyesinde barındırıyor. Bu müzeler ise şöyle sıralanıyor;

 • Moesgaard Müzesi (MOMU)
 • Steno Müzesi
 • Ole Rømer Gözlemevi
 • Aarhus Botanik Bahçeleri
 • Doğal Tarih Müzesi
 • Antik Sanat Müzesi

University of Southern Denmark

Danimarka üniversiteleri arasında öne çıkan bir diğer üniversite ise University of Southern Denmark… Kısaca SDU olarak bilinen üniversite, Danca adıyla ise Syddansk Universitet olarak anılıyor. University of Southern Denmark, 1998 yılından beri varlığını sürdürüyor. Ancak üniversitenin köklerinin Odense Üniversitesi’ne dayandığı biliniyor. Aynı zamanda Danimarka’nın en büyük üçüncü üniversitesi olarak kabul ediliyor. Üniversite, Flensburg Üniversitesi ve Kiel Üniversitesi ile işbirliği içinde bir dizi ortak program sunuyor. Bölgesel endüstriler ve uluslararası bilim topluluğu ile güçlü ilişkiler yürüttüğü biliniyor. Üniversite yaklaşık 30 bin öğrenciye ve binin üzerinde araştırmacıya ev sahipliği yapıyor.

University of Southern Denmark, Danimarka'nın güney kesiminde yer alan altı kampüsten oluşuyor. Funen adasındaki Odense Kampüsü, Zelanda adasındaki Slagelse kampüsü, Kopenhag Kampüsü bu kampüsler arasında yer alıyor. Ayrıca; Kolding Kampüsü, Esbjerg Kampüsü ve Sønderborg'daki Alsion Kampüsü, Jutland yarımadasında bulunuyor. Odense Kampüsü, üniversitenin merkezi yönetiminin orada bulunması nedeniyle ana kampüs olarak kabul ediliyor.

Danimarka üniversiteleri arasında önemli bir yere sahip olan University of Southern Denmark, beş fakülteden oluşuyor. Bu fakülteler şöyle sıralanıyor;

 • Beşeri Bilimler Fakültesi
 • Bilim Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Sosyal Bilimler Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi

Üniversite toplam 32 bölümden oluşuyor. Aynı zamanda 11 araştırma merkezi ve bir üniversite kütüphanesine ev sahipliği yapıyor. Üniversitenin ayrıca bölgedeki iş ve sanayi ile yaygın bir işbirliği yürüttüğü biliniyor. Ek olarak; sürekli eğitim önemli faaliyetler yürütüyor. Üniversite, çok çeşitli geleneksel disiplinlerin yanı sıra; geniş bir işletme ve mühendislik çalışmaları yelpazesi sunuyor. Üniversite, Klinik Biyomekanik alanında lisans programı sunan tek İskandinav üniversitesi olarak biliniyor.

Aalborg University

Danimarka üniversiteleri arasında öne çıkan bir diğer üniversite ise Aalborg UniversityAalborg University ya da kısaca AAU, 1974'ten beri varlığını sürdürüyor. Aalborg, Esbjerg ve Kopenhag'da kampüsleri olan bir kamu üniversitesi olarak biliniyor. Üniversite, 6 farklı fakülteden oluşuyor. Bu fakülteler şöyle sıralanıyor;

 • Beşeri Bilimler Fakültesi
 • Sosyal Bilimler Fakültesi
 • Bilgi Teknolojileri Fakültesi
 • Tasarım Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Tıp Fakültesi

Aalborg University, disiplinler arası ve fakülteler arası çalışmalara odaklanıyor. Bu yönüyle; kendisini eski ve daha geleneksel Danimarka üniversitelerinden ayırıyor. Üniversite deneysel bir müfredatı benimsiyor. Temel eğitimin ardından öğrencileri uzmanlaşmaya yönlendiriyor. Bu model uluslararası alanda Aalborg Modeli olarak tanınıyor. Problem merkezli ve projelere dayanan araştırma odaklı bir yapıyı içeriyor.

Danimarka üniversiteleri ve Danimarka’da eğitim sistemi hakkında bilgi için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitime dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Ücretsiz Open Day Günlerimize Katılmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun

Açık bilgilendirme günlerimizde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation

Hangi Danimarka Üniversiteleri Ön Plana Çıkıyor?

Danimarka üniversiteleri öğrencilere hangi avantajları sunuyor? Danimarka’da eğitim sistemi nasıl? Danimarka’da yüksek lisans eğitimi almak mümkün mü? Üniversitelere başvuru süreci nasıl ilerliyor? Uluslararası öğrenciler söz konusu olduğunda, Danimarka ücretsiz üniversite imkanı sunuyor mu? Danimarka, son yıllarda uluslararası öğrencilerin sıkça tercih ettiği Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor. Kaliteli eğitim sistemi ve uluslararası standartlardaki üniversiteleriyle dikkat çekiyor.

Üniversiteler fiziksel donanımları, alanında uzman akademisyenleri ve yenilikçi eğitim müfredatlarıyla öğrencilere pek çok avantaj sunuyor. Araştırma, staj ve kariyer olanaklarıyla Danimarka, uluslararası öğrenciler için tercih sebebi oluyor. Uluslararası öğrenciler için çok sayıda burs seçeneği bulunduğu da biliniyor. Peki; Danimarka’da eğitim almak için neler yapmak gerekiyor?

Danimarka Üniversiteleri Eğitim İçin Neleri Şart Koşuyor?

Danimarka’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin bazı koşulları yerine getirmeleri bekleniyor. Türkiye’den başvuru yapan öğrencilerin lise diplomalarını ve transkriptlerini üniversiteye sunmaları gerekiyor. Ancak; akademik yeterlilik söz konusu olduğunda Danimarka, lise diplomalarını tek başına yeterli görmüyor. AP, IB gibi diploma programlarından birinin alınmış olmasını talep ediyor. Başvuru sürecinin en önemli noktalarından birini bu oluşturuyor. Hem üniversiteye kabul sürecinde hem de lisans eğitiminde AP ve IB büyük önem taşıyor.

Danimarka’da üniversiteler Danca’nın yanı sıra çok sayıda İngilizce program seçeneği sunuyor. Elbette bu noktada dil yeterliliğini belgelendirmek önem taşıyor. Eğer İngilizce programlar tercih edilecekse IELTS ya da TOEFL sınavlarından birinin alınması gerekiyor. IELTS için istenen minimum puan 6.5; TOEFL için ise 80 olarak biliniyor. Danca eğitim almak isteyenler için ise iki sınav seçeneği bulunuyor. Bu sınavlar; “Studieprøven I Dansk Som Andetsprog” ve “Danskprøve 2” olarak adlandırılıyor. Bunların yanı sıra; niyet mektubu, referans mektupları ve özgeçmiş istenen diğer belgeler arasında yer alıyor.

Danimarka Üniversiteleri Ücretleri ve Burs Seçenekleri

Danimarka’da üniversiteler devlet tarafından destekleniyor. Peki; Danimarka ücretsiz üniversite eğitimi veriyor mu? Danimarka ve Avrupa Birliği vatandaşları için Danimarka’da ücretsiz üniversite eğitimi almak mümkün olabiliyor. Bununla birlikte; değişim programları ile Danimarka’ya giden öğrencilerden de ücret talep ediliyor. Bu koşulların dışında kalan öğrenciler için eğitim ücretleri 6 bin Euro ile 16 bin Euro arasında değişiklik gösteriyor. Program ücretleri üniversite ve bölümün niteliğine göre belirleniyor. Danimarka’da yüksek lisans ve uzmanlık dereceleri söz konusu olduğunda ücretler 35 bin Euro’ya kadar çıkabiliyor.

Danimarka uluslararası öğrenciler için birçok burs seçeneği sunuyor. Lisans döneminde sunulan bursların yüksek lisansa oranla daha kısıtlı olduğu biliniyor. Ancak; Danimarka yüksek lisans burs seçeneklerinin çok çeşitli olduğu görülüyor. Öğrenciler hem hükümetten hem üniversitelerden burs alabiliyorlar. Bunun yanı sıra; Erasmus Mundus gibi burs programlarından faydalanabiliyorlar. Öğrenciler özellikle lisansüstü araştırmaları süresince destekleniyor. Danimarka yüksek lisans burs seçenekleri konusunda daha fazla bilgiye üniversitelerin web siteleri üzerinden de ulaşabiliyor.

Danimarka’da Hangi Üniversiteler Ön Plana Çıkıyor?

Peki; Danimarka’da eğitim almak isteyen öğrenciler hangi üniversiteleri tercih etmeli? Danimarka üniversiteleri dünya sıralaması göz önüne alındığında nasıl bir konumda bulunuyor? Danimarka’nın en iyi üniversitesi hangisi?

University of Copenhagen

University of Copenhagen kısaca UCPH; Danimarka'nın Kopenhag kentinde bulunan bir devlet araştırma üniversitesi olarak biliniyor. 1479'da kurulan University of Copenhagen, Uppsala Üniversitesi'nden sonra İskandinavya'daki en eski ikinci üniversite olarak anılıyor. İskandinav ülkeleri ile Avrupa'daki en iyi üniversitelerden biri olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda, Danimarka’nın en iyi üniversitesi olarak biliniyor.

Kurulduğu dönemde bir Katolik öğretim kurumu olarak anılan üniversite bugün farklı bir anlayışı benimsiyor. 18. ve 19. yüzyıldaki çeşitli reformlar yoluyla, University of Copenhagen’ın laik bir üniversiteye dönüştürüldüğü biliniyor. Üniversite özellikle bilim ve beşeri bilimler alanındaki eğitimi ve araştırmalarıyla dünya çapında tanınıyor. Danimarka Üniversiteleri Dünya Sıralaması incelendiğinde üniversite Danimarka’da birinci dünyada ise 79. sırayı alıyor.

Danimarka’daki üniversiteler arasında önemli bir yere sahip olan üniversitenin, dört kampüsü ve altı fakültesi bulunuyor. Bu fakülteler şöyle sıralanıyor;

 • Sağlık ve Tıp Bilimleri Fakültesi
 • Beşeri Bilimler Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • Bilim Fakültesi
 • Sosyal Bilimler Fakültesi
 • İlahiyat Fakültesi

Üniversitenin, 36 farklı bölüm ve 122 ayrı araştırma merkezine ev sahipliği yaptığı biliniyor. Bunun yanı sıra; Kopenhag’ın içinde ve dışında bir dizi müze ve botanik bahçesinin işletmesini üstleniyor. Üniversitenin mezun ve akademisyenleri arasında 39 Nobel ödüllü isim yer alıyor. Ek olarak üniversitenin 1 Turing Ödülü ile ilişkilendirildiği biliniyor.

University of Copenhagen’ın Danimarka Üniversiteleri arasında oldukça önemli bir yere sahip olduğu biliniyor. Üniversitenin kampüsleri ise kuzey kampüsü, şehir kampüsü, güney kampüsü ve Frederiksberg kampüsü adlarıyla anılıyor. Kuzey Kampüsü, Fen Fakültesi'ne ve Sağlık ve Tıp Bilimleri Fakültesine ev sahipliği yapıyor. Şehir Kampüsü, Sosyal Bilimler ve Merkezi Yönetim Fakültesi'ne ev sahipliği yapıyor. Sağlık ve Tıp Bilimleri Fakültesinin bazı bölümlerini bünyesinde barındırıyor. Güney Kampüsü, Beşeri Bilimler Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İlahiyat Fakültesi ve Fen Fakültesi'nin bir bölümünü barındırıyor. Fen Fakültesi’nin ayrıca Helsingør, Hørsholm ve Nødebo'da tesisleri bulunuyor.

Technical University of Denmark

Technical University of Denmark, genellikle kısaca DTU olarak anılıyor. Üniversitenin Danimarka Üniversiteleri arasında önemli bir yere sahip olduğu biliniyor. Kopenhag kent merkezinin kuzeyinde, Kongens Lyngby kasabasında yer alan bir üniversite olarak biliniyor. 1829'da kurulan üniversite, Danimarka'nın ilk politeknik okulu olma özelliği taşıyor. Günümüzde ise Avrupa'nın önde gelen mühendislik okulları arasında yer alıyor. Technical University of Denmark EuroTech Üniversiteler Birliği'nin üyeleri arasında bulunuyor.

Üniversite, Lyngby kasabasının kuzeydoğu ucunda, Lundtoftesletten olarak bilinen bir bölgede yer alıyor. Bölgenin daha önce Lundtofte Flyveplads havaalanına ev sahipliği yaptığı biliniyor. Üniversitenin ana kampüsü doğu-batı istikametinde giden Anker Engelunds Vej yolu ile ikiye bölünüyor. Technical University of Denmark birçok bölüm ve merkez halinde organize ediliyor. Bu bölüm ve merkezler şöyle sıralanıyor;

 • DTU Aqua Ulusal Su Kaynakları Enstitüsü
 • DTU Biyomühendislik
 • DTU Biyosürdürme, Sürdürülebilir Enerji Ulusal Laboratuvarı
 • DTU Petrol ve Gaz Merkezi
 • DTU Kimya ve Biyokimya Mühendisliği Bölümü
 • DTU İnşaat Mühendisliği
 • DTU Hesaplama
 • DTU Elektrik Mühendisliği
 • DTU Mühendislik Teknolojisi
 • DTU Girişimcilik
 • DTU Gıda, Ulusal Gıda Enstitüsü
 • DTU Fotonik Mühendisliği Bölümü
 • DTU Sağlık Teknolojisi
 • DTU Yaşam İçin Öğrenme Merkezi
 • DTU İşletme Yüksek Okulu
 • DTU Makina Mühendisliği
 • DTU Nanolab, Mikro ve Nanoteknoloji Bölümü
 • DTU Fizik
 • DTU Skylab, Ulusal Uzay Enstitüsü

Aarhus University

Aarhus University kısaca AU olarak anılıyor. Danimarka üniversiteleri arasındaki en büyük ve en eski ikinci araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Üniversite, 1928 yılından beri varlığını sürdürüyor ve Danimarka’nın Aarhus kentinde yer alıyor. Aarhus University, Üniversite Coimbra Group, Utrecht Ağı ve Avrupa Üniversiteler Birliği üyeleri arasında yer alıyor. Üniversitenin mezunları arasında C++ programlama dilinin mucidi Bjarne Stroustrup bulunuyor. Danimarka Kraliçesi Margrethe II, Danimarka Veliaht Prensi Frederik üniversitenin önemli mezunları arasında yer alıyor. Ayrıca; Danimarka eski Başbakanı ve NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen mezunlar arasında bulunuyor.

Üniversite'nin ana kampüsü, Aarhus'un merkezinde, Üniversite Parkı'nı (Universitetsparken) çevreleyen alanda yer alıyor. Ana kampüs dışında, üniversitenin Aarhus genelinde birkaç küçük kampüsü ve bölümü de bulunuyor. Aarhus University  5 fakülteden oluşuyor. Bu fakülteler şöyle sıralanıyor;

 • Sanat Fakültesi
 • Doğa Bilimleri Fakültesi
 • Teknik Bilimler Fakültesi
 • Sağlık Fakültesi
 • İşletme ve Sosyal Bilimler Fakültesi

Aarhus Universityi, Danimarka üniversiteleri arasında son derece önemli bir konumda yer alıyor. Üniversite, Danimarka Ulusal Araştırma Vakfı tarafından finanse edilen on beş Mükemmellik Merkezi’ne ev sahipliği yapıyor. Ek olarak; otuzun üzerinde uluslararası alanda kabul görmüş araştırma merkezine ev sahipliği yapıyor. Bunlar arasında; MINDlab, INANO, Danimarka Çevre ve Enerji Merkezi gibi önemli merkezler yer alıyor. Üniversite aynı zamanda kampüs içinde ve dışında bulunan müze, gözlemevi ve botanik bahçelerini bünyesinde barındırıyor. Bu müzeler ise şöyle sıralanıyor;

 • Moesgaard Müzesi (MOMU)
 • Steno Müzesi
 • Ole Rømer Gözlemevi
 • Aarhus Botanik Bahçeleri
 • Doğal Tarih Müzesi
 • Antik Sanat Müzesi

University of Southern Denmark

Danimarka üniversiteleri arasında öne çıkan bir diğer üniversite ise University of Southern Denmark… Kısaca SDU olarak bilinen üniversite, Danca adıyla ise Syddansk Universitet olarak anılıyor. University of Southern Denmark, 1998 yılından beri varlığını sürdürüyor. Ancak üniversitenin köklerinin Odense Üniversitesi’ne dayandığı biliniyor. Aynı zamanda Danimarka’nın en büyük üçüncü üniversitesi olarak kabul ediliyor. Üniversite, Flensburg Üniversitesi ve Kiel Üniversitesi ile işbirliği içinde bir dizi ortak program sunuyor. Bölgesel endüstriler ve uluslararası bilim topluluğu ile güçlü ilişkiler yürüttüğü biliniyor. Üniversite yaklaşık 30 bin öğrenciye ve binin üzerinde araştırmacıya ev sahipliği yapıyor.

University of Southern Denmark, Danimarka'nın güney kesiminde yer alan altı kampüsten oluşuyor. Funen adasındaki Odense Kampüsü, Zelanda adasındaki Slagelse kampüsü, Kopenhag Kampüsü bu kampüsler arasında yer alıyor. Ayrıca; Kolding Kampüsü, Esbjerg Kampüsü ve Sønderborg'daki Alsion Kampüsü, Jutland yarımadasında bulunuyor. Odense Kampüsü, üniversitenin merkezi yönetiminin orada bulunması nedeniyle ana kampüs olarak kabul ediliyor.

Danimarka üniversiteleri arasında önemli bir yere sahip olan University of Southern Denmark, beş fakülteden oluşuyor. Bu fakülteler şöyle sıralanıyor;

 • Beşeri Bilimler Fakültesi
 • Bilim Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Sosyal Bilimler Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi

Üniversite toplam 32 bölümden oluşuyor. Aynı zamanda 11 araştırma merkezi ve bir üniversite kütüphanesine ev sahipliği yapıyor. Üniversitenin ayrıca bölgedeki iş ve sanayi ile yaygın bir işbirliği yürüttüğü biliniyor. Ek olarak; sürekli eğitim önemli faaliyetler yürütüyor. Üniversite, çok çeşitli geleneksel disiplinlerin yanı sıra; geniş bir işletme ve mühendislik çalışmaları yelpazesi sunuyor. Üniversite, Klinik Biyomekanik alanında lisans programı sunan tek İskandinav üniversitesi olarak biliniyor.

Aalborg University

Danimarka üniversiteleri arasında öne çıkan bir diğer üniversite ise Aalborg UniversityAalborg University ya da kısaca AAU, 1974'ten beri varlığını sürdürüyor. Aalborg, Esbjerg ve Kopenhag'da kampüsleri olan bir kamu üniversitesi olarak biliniyor. Üniversite, 6 farklı fakülteden oluşuyor. Bu fakülteler şöyle sıralanıyor;

 • Beşeri Bilimler Fakültesi
 • Sosyal Bilimler Fakültesi
 • Bilgi Teknolojileri Fakültesi
 • Tasarım Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Tıp Fakültesi

Aalborg University, disiplinler arası ve fakülteler arası çalışmalara odaklanıyor. Bu yönüyle; kendisini eski ve daha geleneksel Danimarka üniversitelerinden ayırıyor. Üniversite deneysel bir müfredatı benimsiyor. Temel eğitimin ardından öğrencileri uzmanlaşmaya yönlendiriyor. Bu model uluslararası alanda Aalborg Modeli olarak tanınıyor. Problem merkezli ve projelere dayanan araştırma odaklı bir yapıyı içeriyor.

Danimarka üniversiteleri ve Danimarka’da eğitim sistemi hakkında bilgi için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitime dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Ücretsiz Open Day Günlerimize Katılmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun

Açık bilgilendirme günlerimizde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation